Kayıt Ol

The Last Shadow Puppets - The Age Of The Understatement

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
The Last Shadow Puppets - The Age Of The Understatement
« : 07 Ağustos 2009, 02:06:13 »
Gölgesinde dans edilesi son kukla göstericileri...
60-70'lerin gölgesini üzerinize çöktüren iki adam...
Arctic Monkeys'den Alex Turner ve The Rascals'dan Miles Kane.
(Tabi James Ford'un yardımlarını da unutmamalı ehuhe)

Onlar THE LAST SHADOW PUPPETS!

Hoooaaa bu şaaşaalı tanıtımdan sonra ben direk asıl tanıtıma geçeyim isterseniz.

The Last Shadow Puppets, her şeyden önce bir indie rock grubudur. Kuruluşu, Arctic Monkeys'in Miles'ın eski grubu The Little Flames ile turneye çıktıklarında tanışmaları ve "eski havada bir şeyler" yapmak istemelerine dayanır. İkili Scott Walker, Bowie ve David Axelrod'dan oldukça etkilenmiş, onların yaptıklarına benzer işler yapmak isteyerek grubun ilk çalışmalarına başlamıştır.

Şimdilik tek albümleri bulunan grup (başlık o yüzden böyle), ikinci albüm çalışmalarına bu yıl içerisinde başlamıştır.

İLK ALBÜM
Albüm Miles'ın Arctic Monkeys'in ikinci albümü olan "Favourite Worst Nightmare"de gitar çalması ile şekillenmiştir. 2007'nin başlarında, birbirleriyle şarkı değiş-tokuşu yapmaya başladılar. Miles bu konuda "Zaten birkaçı yazılmıştı. Mesela "Standing Next To Me" ve "In My Room". İlk birlikte yaptığımız şarkı "The Chamber" diye bir şeydi. Sırayla şarkı söyledik. Biriyle beraber söylemek çok iyi. Gerçekten çok kolay oluyor!" diyor.

"Bir albüm yapmak istiyorduk." diyor Alex. "Ve başka insanları da bu işe bulaştırmamız gerektiğini biliyorduk. Bunun da James Ford olacağı belliydi. Önceden onunla çalışmışlığım var. Sıfırdan bir grup toplamak istemiyorduk."

Albümün yapısını şöyle özetleyebilirim: bol akustik gitar ve doyurucu davullar, gerçekten uyumlu iki sesten (bazen nerede kimin girdiğini anlayamıyorsunuz) can bulan harika ötesi şarkı sözleri, elektro gitar süslemeleri ve harika yaylılar ve bakır nefesliler ise işin biberi. Kullanılan akorlar zekice birbirine geçiyor ve yapbozun parçaları gibi oturuyor. Albümde bazılarının sözlerini dilinizden düşüremeyeceğiniz (bende öyle oldu sizi bilemem) 12 öldürücü şarkı var:

1)The Age Of The Understatement (Kemanın çığlıkları ile başlayan, tempoyu bir an bile düşürmeyen bir şarkı. Oldukça epik.)
2)Standing Next To Me (Söylemesi doyumsuz, çalması bir o kadar lezzetli, hafif Gypsy Kings havası taşıyan bir şarkı.)
3)Calm Like You
4)Seperate And Ever Deadly (Sözleri inanılmaz derecede zekice.)
5)The Chamber (Favorim. Kesinlikle dinlemelisiniz. İkili vokal insanı sersemletiyor.)
6)Only The Truth (Eski türk filmlerindeki kovalama sahnelerini hatırlatan ritmi ve müziğiyle bir türlü ısınamadım. Ya seversiniz ya nefret edersiniz.)
7)My Mistakes Were Made For You (Klasikler arasına girdi. Dinlemediyseniz çabuk dinleyin, çok şey kaçırıyorsunuz. Albümü sırtlayan şarkı.)
8)Black Plant (Bundaki yaylıları dinlerken sırtım ürperiyor. The Chamber ile kardeş şarkı gibi görmüşümdür hep, sonra farkettim ki sonundaki arpej kısmı ikisinde de aynı :ehi)
9)I Don't Like You Anymore
10)In My Room
11)Meeting Place (Bu şarkıyı sevmemeniz mümkün değil. Ah bi de çalabilseydim bunu. Kolay gerçi ama hızlı geçiş yapamıyorum.)
12)The Time Has Come Again (Davulsuz. Sadece rahatlatıcı yaylılar ve yankı verilmiş vokal. Kapanış için doğru seçim)

Ehh bu kadar övgüden sonra hatrıma en azından bi iki şarkı indirip dinlersiniz umarım? Dinleyin. Gerçekten değecek.

• **
  • 89
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: The Last Shadow Puppets - The Age Of The Understatement
« Yanıtla #1 : 20 Eylül 2010, 17:04:35 »
Çok güzel şarkıları var, ayrıca  Alex Turner de Miles Kane de Paul McCartney'ye benziyor bence.
+ +

Çevrimdışı elroy

• **
  • 91
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: The Last Shadow Puppets - The Age Of The Understatement
« Yanıtla #2 : 12 Ağustos 2011, 00:19:20 »
Harika bir gruptur.Her ne kadar Arctic Monkeys'e ısınamasam da,bu grup süper.

The Age Of The Understatement
Standing Next To Me
Calm Like You
My Mistakes Were Made For You favorilerim.
He's there in the dark
 He's there in my heart
 He waits in the wings
 He's gotta play a part
 Trouble is a friend yeah trouble is a friend of mine...