Kayıt Ol

Neden Kitapların Filmleri Yapılmalı?

Çevrimdışı Kvothe

• **
  • 52
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Neden Kitapların Filmleri Yapılmalı?
« Yanıtla #15 : 07 Mart 2012, 15:12:50 »
Birçok insan filmleri izlemeden önce önyargıyla yaklaşıyorlar ama film bitince hemen bir kitabevine gidip kitabı satın alıyorlar.Bu ne kardeşim yha bende herkezin fe okumasını isterim ama bu adamlar iki gün önce arkamızdan atıp tutmuyorlarmıydı :))

Açıkçası bu ülkede filmini izledikten sonra koşa koşa kitabını almaya giden insanlar olduğunu sanmıyorum. O etkiyi yaratan filmler bir elin parmaklarını geçmez, ki öyle şeyler oluyor da ben göremiyorsam varsın bu insanlar bizi önceden eleştirmiş olsunlar.

“Birinin ailesi hiç olmayacak bir şarkı söylemiş.”

Çevrimdışı minrand

• **
  • 80
  • Rom: 19
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 09 Mart 2012, 01:17:32 »
Neden fantastik kitapların filmleri yapılmalı? Bu sorunun benim için birden fazla cevabı var.

Lord of the Rings gibi bir üçleme yapıp beni ve eminim benim gibi birçok insanı fantastik edebiyatla tanıştırıp, ona tutkuyla bağlanmamıza sebep olabildikleri için.

Hobbit filminin ilk fragmanı yayınlanacağı zaman, heyecandan uyuyamama sebep olduğu ve gün içerisinde sayısını hatırlayamadığım kadar çok izleyebileceğim bir fragman yayınlayarak beklentilerimi boşa çıkarmadıkları için. (Bir kez daha "far over the misty mountains cold")

Belki birlikte büyüdüğüm karakterlere henüz elveda demeye hazır olmadığımdan belki de filmlerden sonra yaşadığım sayısız hayal kırıklıklarına bir yenisini eklemeye hazır olmadığımdan almış olduğum Harry Potter serisinin son filmini izlememe kararını gözden geçirmeme sebep oldukları için.

İki saat boyunca film gösterimi yapmayan boş bir sinema salonunda oturduktan sonra çıkıp gönül rahatlığıyla yine de bir Twilight filminden daha iyiydi  diyebilmek için :)(Neyse haksızlık yapmayayım ilk filmde beyzbol oynadıkları sahne iyiydi, Alice'i de beğenmiştim)

Bazen isabetli kehanetlerde bulunmama yardım ettiği için. (Game of Thrones adlı dizinin daha çıkmasına aylar varken, arkadaşlarıma dizinin ne kadar mükemmel olacağını anlatan biriydim. Gerçi bunu yapmanızı  tavsiye etmem, arkadaşlarım bana evet evet çok güzel olacak demelerine rağmen sanırım benle aynı fikirde olmaktan çok benim deli olduğumu düşünüyorlardı)

Stardust filmini izledikten sonra gün boyunca yüzümde kontrol edemedeğim bir sırıtmayla dolaşmama sebep olduğu için. Ayrıca filmden sonra, ama ama  çok güzeldiden başka birşey diyemeyecek kadar beni etkileyebilen filmler ortaya çıkabildiği için (Ayrıca bu film beni Neil Gaiman denen adamla tanıştırdığı için sanırım  yapımcısına hayat boyu borçlu kalacağım)

Earthsea adlı filmi izledikten sonra yaşadığım hüsranı saklayabilmek için zaten Yerdeniz serisini yeteri kadar güzel anlatabilecek  bir film yapmak neredeyse imkansız diyerek kendimi teselli etmeme sebep oldukları için.

The Lightning Thief filmini izledikten sonra(başladık bari bitirelim mantığı) filmdeki uçan converse ayakkabı "konseptiyle" yaklaşık bir hafta boyunca dalga geçebilmek için. (İşin kötü tarafı filmi izlemeyi teklif eden taraf siz olursanız bir süre arkadaş grubunda şamar oğlanı durumuna düşmenize de yardım eder bu güzide film. Not:Serinin kitaplarını okumadım ama filmi nasıl desem ki böyle çok kötüydü :))

Dragons of Autumn Twilight adlı başyapıtı izledikten sonra kime küfredeceğimi şaşırıp bir süreliğine sanırım herkese küfretmeme sebep oldukları için.

Bridge to Terabithia filmini yanlış zamanda izleyip,(ben hoş vakit geçirebileceğim mutlu sonla biten bir masal bekliyordum) filmden sonra dokunsan ağlayacak bir halde günü geçirmeme sebep olabildikleri için.

Philip Pullman'ın His Dark Materials adlı üçlemisini satın almaya her karar verdiğimde, The Golden Compass filmini hatırlamamla birlikte seriyi almaktan 50. kez  vazgeçmeme sebep olacak kadar etkili yapımlar ortaya koyabildikleri için.

İzlediğim çoğu fantastik kitaptan uyarlama filmden sonra acaba Zaman Çarkı serisinin film/dizi uyarlamaları nasıl olurdu diye düşünmekten kendimi alıkoyamayıp, hızlıca kafamdan birkaç sahneyi çekip filmin/dizinin mükemmel olacağına karar verdiğim için.

Her zaman kitapların filmlerinden daha güzel olduğunu-olacağını savunsam da(gerçi karşılaştırmak ne kadar doğru ondan da emin değilim) yukarıdaki hikayeye yeni bölümler ekleyebilmem için bence fantastik kitapların filmleri yapılmalı.

"oh lord, if there is a lord,
save my soul, if i have a soul."

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 09 Mart 2012, 12:49:04 »
Arkadaş çevrenizde kitap kurdu mevcut değilse sevdiğiniz kitapların kritiğini en azından filmler aracılığıyla yapma şansı doğuyor.
Tabi kitabı okumuş olanın muhabbetine denk düşmüyor ama hiç yoktan iyidir diyerek bununla yetiniyor insan :)
Spoiler: Göster

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • Rom: 0
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 09 Mart 2012, 13:05:35 »
Arkadaş çevrenizde kitap kurdu mevcut değilse sevdiğiniz kitapların kritiğini en azından filmler aracılığıyla yapma şansı doğuyor.
Tabi kitabı okumuş olanın muhabbetine denk düşmüyor ama hiç yoktan iyidir diyerek bununla yetiniyor insan :)

Bence yetinmek yerine dizlerini kırıp kitabı okumalı insanlar. :)

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 09 Mart 2012, 13:26:48 »
Bence yetinmek yerine dizlerini kırıp kitabı okumalı insanlar. :)

Yanlış anlaşılmışım :) Filmle yetinen arkadaşlardan değil kitapla ilgili tüm bilgisi izlediği filmden ibaret olan arkadaşla kitap/film kritiği yapan okuyucunun bununla yetinmesinden bahsetmiştim. :)
Spoiler: Göster

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 09 Mart 2012, 16:05:46 »
:)  Haklısın ...

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
« Yanıtla #21 : 05 Mayıs 2012, 19:46:27 »
Fantastik Edebiyat dünyası için "The Lord Of The Rings Trilogy"(ülkemizde) bir dönüm noktasıdır. Çoğu insan bu filmler sayesinde insanlar fantastik dünyaya bir pencere açmıştır. Keza Harry Potter'da en az LOTR kadar, bu ilginin çoğalmasına yardım etmiştir.

Bu filmler ve şu an yayında olan "Game Of Thrones" dizisi, insanlarımızı fantastik edebiyata ısındırıyor. Bu tarz yapımların devamı ülkemizde fantastik edebiyatın hakettiği değeri görmesine olanak sağlayacaktır diye düşünüyorum.
Cahillik lisan bilmemek değil insan bilmemektir..

http://www.oghertay.blogspot.com/

Çevrimdışı Lowan

• **
  • 65
  • We are the prisoners of our own fantasies.
    • Profili Görüntüle
    • Dragon's Lair
« Yanıtla #22 : 05 Mayıs 2012, 21:42:42 »
Bence yapılmamalı, insanları kitap okumaktan alıkoyan bir durum bu. Mesela kitabın anlattığı evren/ortam/zaman üzerine bir film olabilir, ilgiyi de çeker, ama direkt olarak kitabın filmi şeklinde olan filmleri hoş görmüyorum.

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
« Yanıtla #23 : 05 Mayıs 2012, 21:46:07 »
Bireysel anlamda düşünürsek "Evet filmini çekmesinler. Kitapların büyüsünü bozmasınlar. " denilebilir. Fakat bu tarzdaki edebiyat ürünlerinin ülkemizde de gereken ilgiyi görmesini sağlamak için gerekli değil mi acaba?

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 06 Mayıs 2012, 00:02:23 »
Bence fantastik kitapların filme çekilmesinin yasaklanması lazım. Dizi belki ama film asla.
Fantastik kitaplardaki ruhu,coşkuyu kısacası verilmek istenen şey taş çatlasın 3 saatlik filmde  verilemiyor ne yazıkki.(İstisna kaideyi bozmaz)
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı Lowan

• **
  • 65
    • Profili Görüntüle
    • Dragon's Lair
« Yanıtla #25 : 06 Mayıs 2012, 01:04:17 »
Bireysel anlamda düşünürsek "Evet filmini çekmesinler. Kitapların büyüsünü bozmasınlar. " denilebilir. Fakat bu tarzdaki edebiyat ürünlerinin ülkemizde de gereken ilgiyi görmesini sağlamak için gerekli değil mi acaba?

Bence fantastik edebiyat ülkemizde hakettiği ilgiyi görüyor ama talep bazında baktığımızda eserleri getirenlere/çevirenlere topluca baskı yapılmadığı/talepte bulunulmadığı için pek ilgi yokmuş gibi duruyor. Mesela ben A Song Of Ice And Fire'ın 4 kitabını satın aldım, hem de yurt dışından değil, yurt içinden. Diziyi izleyen adam bilmiyor olayları, ben de söylememeye çalışıyorum ama ara sıra ağzımdan kaçıyor birtakım şeyler. Gönül ister ki o adam da gitsin alsın kitabı (veya benden ödünç istesin), okusun, tartışalım. Ama yok... Aynı şey Lord Of The Rings için de tartışıldı defalarca.

Bunun dışında, eğer bir Forgotten Realms filmi çekilecekse gidip Anayurt'u çekmelerini istemem mesela. Kitaptaki ayrıntıları ararım, aktarımın doğru mu yanlış mı olduğuna bakarım, filmi didiklemekten izleme keyfi almaya zamanım kalmaz. Muhakkak da beni tatmin etmeyecek bir film olur. Onun yerine Forgotten Realms'ta geçen ama özgün bir senaryosu olan filmi izlemek daha güzel olur. Hem spesifik bir kıyaslama yapmam, hem de "neymiş bu?" deyip araştırma yapan adam Forgotten Realms'ı öğrenir ve kitaplara yönelir.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 06 Mayıs 2012, 09:11:18 »
Bunun dışında, eğer bir Forgotten Realms filmi çekilecekse gidip Anayurt'u çekmelerini istemem mesela. Kitaptaki ayrıntıları ararım, aktarımın doğru mu yanlış mı olduğuna bakarım, filmi didiklemekten izleme keyfi almaya zamanım kalmaz. Muhakkak da beni tatmin etmeyecek bir film olur. Onun yerine Forgotten Realms'ta geçen ama özgün bir senaryosu olan filmi izlemek daha güzel olur. Hem spesifik bir kıyaslama yapmam, hem de "neymiş bu?" deyip araştırma yapan adam Forgotten Realms'ı öğrenir ve kitaplara yönelir.
  Drizz't de olmalı filmde ;) Ben bu konuda fazla konuşmak istremiyorum bu nedenle bir kaç kelimeyle toparlamaya çalışacağım. Öncelikle kitapların film çevirisine tamamen karşı değilim.Nedeni ise insanların çoğunun filmi izleyip kitabı alıp okuması.Filmler fe kitaplardaki duyguyu yansıtamıyor olayınada karşıyım.Lotr ve Hp buna en iyi örnekler sanırım.Filmin bütçesi ne kadar yüksek olursa başarı oranı o kadar artar diye düşünüyorum...

Çevrimdışı Lowan

• **
  • 65
    • Profili Görüntüle
    • Dragon's Lair
« Yanıtla #27 : 06 Mayıs 2012, 11:16:28 »
Nedeni ise insanların çoğunun filmi izleyip kitabı alıp okuması.
Hangi ülkeyi kastettiğini merak ettim, Türkiye değil çünkü.

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
« Yanıtla #28 : 06 Mayıs 2012, 14:07:39 »
Türkiye'de fantastik edebiyatın daha da yaygınlaşması açısından filmler, diziler gerekli. Mesela bir örnek vermek istiyorum. Çevremde bulunan 100 kişiden hiçbiri fantastik edebiyat eserlerine karşı ilgi göstermiyor. İkiz kardeşim de bunlara dahildi. Ona bir doz "Game Of Thrones" dizisinden verdim. Kitaplarını aldı. Taht Oyunlarını ve Kralların Çarpışmasını bitirdi. Fantastik edebiyat hakkında çok olumsuz düşünceleri olan birisiydi oysaki.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 06 Mayıs 2012, 15:39:32 »
Hangi ülkeyi kastettiğini merak ettim, Türkiye değil çünkü.

Türkiye!En azından bahsettiğim konu benim çevremde öyle gelişiyor.