Kayıt Ol

Anket

Rowling mi, Tolkien mi?

J.K.Rowling
J.R.R.Tolkien

Rowling mi Tolkien mi?

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rowling mi Tolkien mi?
« Yanıtla #45 : 29 Kasım 2008, 23:05:40 »
RowLingle toLkien ha.!

birisi dünyada satış rekorları kıran bir seri yazmış
diğeri satış rekorLerı kırmış, üstüne bir de edebiyatta yeni bir çağ, yeni bir akım başlatmış.. tartışmasız ToLkien...
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı Ira Arel

• **
  • 198
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 10 Ocak 2009, 20:37:38 »
bence Rowling
tamamen yeni bir dünya yarattı
o mükemmel anlatısı, her ayrıntının bi yerde karşımıza çıkması ve binlerce şey
"Bize aslında kim olduğumuzu göstren şey yeteneklerimizden çok SEÇİMLERİMİZ'dir."

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 10 Ocak 2009, 21:41:23 »
Rowling diyorsun Tolkien'i tanımlıyorsun, anlayamadım doğrusu.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 11 Ocak 2009, 09:03:43 »
ehehe
Rowling yeni bi dünya yarattı ama Tolkien yaratmadı mı bunu mu demek istiyorsun şimdi?
Silmarillion u okursan dünya yaratmayı bırak "nasıl" yarattığını bile ayrıntılarıyla görebilirsin.. yeni bi dünyayla kalmayıp yaratılış destanı, yeni bi tarih ve tabiki mükemmel fantastik hikayeler yaratmıştır bu adam...
₪ Hail to the Thief ₪

« Yanıtla #49 : 12 Mart 2009, 17:05:12 »
açıkcası bu forumda böyle bir tartışma konusunun açılmasını kınıyorum.

tolkien gibi ömrünü orta dünya'ya adamış birisinin rowling gibi yeni yetme birisiyle kıyaslanması hiç aklıma gelmezdi.

fazla konuşmadan ek$isozluk'den bir alıntı yapmak cevap olarak yeter...

Alıntı yapılan: ek$isozluk
yüzüklerin efendisi serisiyle tesadüf olamayan birçok benzerlik barındıran kitap ve film serisi. şu anda aklıma gelenleri sayarsak;

--- spoiler ---

-frodo baggins, burada harry potter olmuştur. ikisinin de yüklenmesi gereken bir misyonu vardır. en güçlü olanı yok etmek için ona ait bir takım nesneleri yok etmek. bunlardan birinde bir yüzük diğerinde ise, içerisinde yine bir yüzüğün olduğu yedi nesne. iki kahramanda bu görevi yerine getirmek için uzun bir yolculuğa çıkarlar. ayrıca sinemada iki karakteri oynayan aktörler de birbirine çok benzer. yoksa bu da mı sadece tesadüf?

- the lord of the rings the two towers'da frodo, sam ve gollum içinde ölülerin yüzdüğü dead marshes isimli bataklığa dönmüş bir gölden geçerler. harry potter'ın altıncı kitabında ise harry ve dumbledore yine içinde ölülerin yüzdüğü bir gölün üzerinden geçerler.

- dumblodore ile gandalf arasındaki fiziksel ve karakteristik benzerlik. ana karakterle olan yakınlıkları, ikisinin trajik ölümleri ve daha sonra bir şekilde tekrar ortaya çıkmaları. ayrıca gandalf'ı sinema da oynayan ian mckellen'nın gay olması, aynı şekilde dumblodore'nun daha sonra gay olduğunun ilan edilmesi.

- yüzük kardeşliği yerine harry potter'da dumblodore'nun ordusu var. iki grupta ana kahramanın görevini hakkıyla yerine getirmesi için sonuna kadar ona yardım ediyor.

-baş kötü sauron harry potter'da voldemort olarak gözüküyor ve ikisinin de tılsımlı birçok nesnesi var.

-frodo'nun kankaları sam, merry ve pippin, harry potter'da hermione ve ron karakterlerinin birebir karşılıklarıdır. iki grup da ana kahramana sadık olup sonuna kadar ona yoldaşlık ederler.

-moria madenlerine giden mağaraya gandalf'ın giriş şekliyle, harry potter'ın 6. kitabındaki dumblodore ile harry'nin madalyonun saklı olduğu mağaraya giriş şekli büyük benzerlik arzediyor. ayrıca iki büyücünün de bu eylemden kısa bir süre sonra ölmeleri de tesadüf olamaz.

-frodo'nun ikinci kitapta mücadele ettiği bir mağarada yaşayan dev örümcek shelob ile harry potter'ın 2. kitapta zar zor kaçıp kurtulduğu ve yine bir mağarada yaşayan aragog isimli dev örümcek arasındaki benzerlik.

-harry potter'ın son kitabında ağza bastırıldığı zaman üzerinde el yazısıyla yazılar beliren altın bir snitch, yüzüklerin efendisinde ise ateşe tutlduğu zaman üzerinde el yazısıyla yazılar beliren altın bir yüzük vardır.

-yüzük tayfları (nazgul) ve ruh emiciler (dementor) arasındaki fiziksel benzerlikler. nazgullar sauron için çalışırken, dementorlar son kitapta voldemort'a için çalışırlar.

-hortkuluk'u boynuna astığı için karakter değişimine uğrayan ron, yüzüğü boynuna asarak taşıyan ve bu nedenle değişen frodo arasındaki benzerlik. aynı zamanda iki nesnenin de ruhsal olarak yıpratıcı bir etkisinin olması.

- gollum ve griphook arasındaki benzerlik. gollum "kıymetlim" dediği yüzüğe karşı müthiş bir tutku geliştirmişken, griphook ise kendisine ait olduğunu düşündüğü gryffindor'un kılıcına aynı derecede tutkundur. ayrıca ikisi de güvenilmez olup, ilk başlarda ana karakterin amacına ulaşmak için yaptığı yolculukta ona yardım etmiş ancak kritik bir noktada da düşkün oldukları nesneleri elde etmek için baş karaktere ihanet etmişlerdir.

bunlar ilk aklıma gelen bezerlikler. sonuçta iki kitabın yazarı da ingiliz ve biraz daha detaylı bir incelemeyle rowling'in aslında tolkien'den ne kadar çok tema arakladığı net olarak ortaya çıkabilir.

--- spoiler ---
(kerambol, 08.01.2009 10:23 ~ 31.01.2009 11:20
ph'nglui mglw'nafh cthulhu r'lyeh wagh'nagl fhtagn

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 12 Mart 2009, 17:14:56 »
açıkcası bu forumda böyle bir tartışma konusunun açılmasını kınıyorum.

al benden de o kadar. Tolkien'İn emeklerini hiçe saymak olur bu. Adamın kemikleri sızlayacak :P. Bir elf kavramı çıkarmış mesela herkes o yoldan gidiyor şimdi (ben de). Normalde elf dediğimiz Noel Baba'nın yardımcısı olan yerden bitmelerdir :P. Adam almış onları güzelleştirmiş, bir de bilgelik vermiş...

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 12 Mart 2009, 17:28:15 »
Çok güzel bir yazıymış, daha önce rastlamamıştım. Fantastik Edebiyat'a yeni başlamış (hatta direk edebiyata diyelim) ya da sinema filmleriyle başlamış kişiler genelde arada kalıyor. Onun dışında bu benzerlikleri görmemek zor. Özellikle Dumbledore ve Gandalf arasındaki benzerlikler saymakla bitmez.

Uyarı: Siz mesajınızı yazarken yeni bir mesaj daha gönderildi. İsterseniz gönderilen mesajı okuyun.

Bak, bak :P

O Elf meselesi çok ayrı bir mevzu Fırtınakıran. Noel Baba'nın Elfleri Tolkien'de Hobbitler olmuş sanki. Tolkien tam bir mythopoea. Mitler yazan ve mitleri toplayan yaratıcı zeka gibi bir tanımı var.   

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 12 Mart 2009, 17:37:47 »
O Elf meselesi çok ayrı bir mevzu Fırtınakıran. Noel Baba'nın Elfleri Tolkien'de Hobbitler olmuş sanki. Tolkien tam bir mythopoea. Mitler yazan ve mitleri toplayan yaratıcı zeka gibi bir tanımı var.   

Ama asıl elf kavramı bu diye biliyorum ben.  Tolkein'de hobbitlere karşılık geliyor olabilir ama, sonuçta elf kavramını güzelleştiren ve bilgeleştiren kişi o.

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 12 Mart 2009, 18:03:57 »
Orası öyle canım. Ben olayı Tolkien alıntılarıyla açıklayayım.

Alıntı yapılan: Peri Masalları Üzerine  S:18-S:19
Elf sözcüğüne bir isim olarak aşağı yukarı denk olan peri sözcüğü Tudor dönemine kadar çok nadir kullanılmış olan modern bir sözcüktür. Oxford Sözlüğünde ilk alıntı(M.S. 1450'den önce bir tek o vardı) anlamlı. Gower isimli bir şairden alınmış: "Sanki o bir periymiş gibi."

Burada peri diyor, bunu Altıkırkbeş'in çevirisine bağlıyorum. Zaten devamında bakireler diyarındanmış gibi demiş. Kitabın orijinali yok elimde, ancak galiba burada Fairy den bahsediyor. Bu kelime peri anlamına geldiği gibi, perisel, peri masalı ve periler diyarı anlamlarında da kulalnılabilir. Bu karmaşaya kitabın her yerinde rastlıyoruz.

Her neyse bu alıntıda aslında peri kavramına değinmiş. Ancak Elfi de onun burada kullandığını varsayabiliriz. Aslında bir çok alıntı yapacaktım da üşendim şimdi daha sonra daha detaylı tartışırız. Etimoloji sözlüğü Elf ismini normal isimler olan Alfred, Alvin gibi isimlerde gördüğünü söylüyor ilk olarak ancak elf tanımını da 1592 yılında Shakespeare'dan alıntılıyor. Sıfat olarak ilk Elfçe(elvish) sözcüğünü 1340 yılında gösteriyor.

Noel Baba Efsaneleri elbette çok daha eski efsaneler. Elf sözcüğünün oralarda direk elf olarak geçmediğini varsayabiliriz Goblin veya daha mantıklı bir şekilde Cüce olarak geçiyor olabilir. Ayrıca işin ilginç yanı ingilizce sözlükler Elf'i cüce olarak çeviriyorlar türkçeye, aslında tam emin değiller, ya da yaramaz cin diye devam ediyor.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 12 Mart 2009, 20:08:38 »
Elfleri peri diye nitelendiren mitolojiler olduğunu öğrendim bugün cigarette smoking man'den. benim dediğim, elf diyince en popüleri bu küçük yardımcılar oluyor. hee tolkein amca neyden etkilendi tam emin olamayız. ben kendi düşüncemi söyledim. Ama elf deyince en popüleri bu çıkıyor karşımıza. Filmleri bile var, Elf diye bir çocuk filmi var mesela. Noel Baba yardımcısı olan yaratıklara dair.
Ayrıca, elf kelimesinin karşılığına adam gibi bi cevap bulamamları farklılıkların kanıtıdır bence. (Noel Baba'nın yardımcılarına goblin dendiğini de ilk defa duydum)

yoğun ısrarınlayazdım cevabımı rahatladın mı? artık gece rahat uyayabilirsin. derdin ne xD

Çevrimdışı Ireth~

• 482
  • Rom: 4
  • Cönk-ü Alem
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 15 Haziran 2009, 18:11:56 »
Benim bi yorum daha yapasım geldi xD
Tolkien'in adı yeter !

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #56 : 20 Temmuz 2009, 18:37:42 »
Bence tivilayt en iyisi abi bırakalım bu işleri. Herkes alsın tivilayt okusun ondan ötesi yok.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 21 Temmuz 2009, 09:01:58 »
Konuyla tam olarak alakası olmasa da, portaldaki okurlarımızın açtığımız ankete verdikleri oylar ile şimdiye kadarki olan sonuçlar aşağıdadır.

* J.K. Rowling (30%, 195 Oy)
    * J.R.R Tolkien (27%, 170 Oy)
    * Margaret Weis - Tracy Hickman (9%, 59 Oy)
    * David Eddings (8%, 53 Oy)
    * R.A Salvatore (7%, 46 Oy)
    * Robert Jordan (6%, 37 Oy)
    * C.S. Lewis (5%, 30 Oy)
    * Ursula K. LeGuin (4%, 26 Oy)
    * H.P. Lovecraft (3%, 22 Oy)
    * H.G. Wells (0%, 3 Oy)

Toplam Oy Sayısı: 641
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı CaptainJarlaxle

• The Big Bang Theory
  • **
  • 170
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 21 Temmuz 2009, 10:50:43 »
Keşke her yazardan en az 1 kitap okuyanlar oylasaydı...

CaptainJarlaxle: The Big Bang Theory Fan No.1.

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 21 Temmuz 2009, 20:31:03 »
Keşke her yazardan en az 1 kitap okuyanlar oylasaydı...

süper yorum. ötesi yok bence de ;)
₪ Hail to the Thief ₪