Kayıt Ol

Ejder Kız

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ejder Kız
« : 20 Nisan 2010, 15:10:51 »

Genç İtalyan yazar Licia Troisi'nin büyük ses getiren serisi Ejder Kız (La Ragazza Drago)  artık Türkiye’de!

Kitabın konusunu kısaca özetlememiz gerekirse, yetimhanede büyüyen Sofia’nın, bir antropoloji profesörünün kendisini evlat edinmesiyle hayatı tamamen değişir ve ardından beklenmedik mucizevi olaylar yaşanır.

Doğan Egmont Yayınları'ndan çok yakında çıkacak kitabın en sevindirici yanı, sadece ilkinin değil ikincisinin de Türkçe’ye çevrilmiş olması. Yani uzun bir süre neden ikinci kitap çevrilmedi gibi bir sorun yaşanmayacak.

Çevirisini İrem Önderol'un, editörlüğünü ise Esen Gür'ün üstlendiği serinin tanıtım ve künye bilgilerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ejder Kız
« Yanıtla #1 : 20 Nisan 2010, 16:45:13 »
ilginç bir konusu var...hımm okumak lazım..ayy ne çok alınacak kitap oldu... :D

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
“Ejder Kız Serisi”nin Tanıtım Videosu Karşınızda!
« Yanıtla #2 : 30 Nisan 2010, 20:03:59 »
Bir kaç gün önce tanıtmış olduğumuz Ejder Kız Serisini hatırlayacaksınız. Doğan Egmont Yayıncılık'tan çıkan ve Licia Troisi tarafından yazılan serinin ilk iki kitabı aynı anda okuyucuları ile buluşmuştu.

Şimdi de seri için hazırlanmış olan tanıtım videosunu sunuyoruz sizlere! Doğan Egmont’un hazırladığı ve seri hakkında oldukça güzel bir şekilde düzenlenmiş olan bu video ile okumayan arkadaşlar için merak duygusunun artacağını şimdiden belirtelim!

Videoyu hemen alt kısımdan izliyebilirsiniz.

Videoyu izleyemeyen arkadaşlarımız, buraya tıklayarak Dailymotion sayfasına ulaşabilirler.

Çevrimdışı karamaho

• *
  • 27
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Mayıs 2010, 10:05:13 »
güzel kitaba benziyor yaz tatilinde almayı düşünüyorum...

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 16 Ekim 2010, 12:40:06 »
İki kitabı da okudum. Sanıyorum yakın zamanda orijinal dilinde geçen aylarda çıkan üçüncü kitabı La Clessidra di Aldibah'da çevrilecektir.

Gelelim ilk iki kitaptan edindiğim izlenimlere... Birincisi Sofia ilk kitapda sabır sınırlarımı bir hayli zorladı. Bir kız kendine bu kadar mı özgüvensiz olur, bu kadar mı "Ben yapamam." havasına bürünüp, istediklerini aldıktan sonra bile aynı şekilde davranmaya devam edebilir! Baş karakterimiz Sofia sağolsun bunu oldukça geniş bir şekilde belleğime kazımış oldum.

Kurgu ciddi anlamda hoşuma gitti çünkü böyle bir hikaye beklemiyordum. Hani daha basit, daha sade, küçük yaştaki arkadaşlarımızın da anlayabileceği nitelikte bir kurgu beklerken çok daha geçmişe dayanan ve kitabın her yeni sayfasında bizleri daha da içine sürükleyen bir takım olaylar neticesinde, bunun öyle kafadan uydurulma ve günübirlik yazılmış bir hikâye olmadığını anladım. Bu bakımdan elimdeki farklı bir kitabı bile bırakıp buna devam ettim, nitekim ikinci kitabın sonuna kadar da diğer kitaba elimi sürmedim.

Sofia'nın sinir edici tavırlarına rağmen, tüm empati yeteneğimi kullanarak hikaye kurgusunun getirdiği sürükleyici ve meraklı hissiyat sayesinde ilk kitap bir çırpıda bitti ve hemen ikinciye başladım.

İkinci kitabın başında da Sofia'nın akıl almaz tavırları beni her nekadar sinir etsede, bu durum fazla uzun sürmedi ve neyse ki Fabio adlı karakterin olaylara dahil oluşu ile hikâye daha da keyif verir bir hâl aldı. Özellikle kitap sonu bence en iyi kısımdı. Şimdi heyecanla üçüncü kitabın çevirisini bekliyor ve yerimizde duramıyoruz.

Farklı bazı yorumlar nedeniyle kimsenin ön yargı ile seriye yaklaşmamasını tavsiye ederim. Eminim, ikinci kitabı da bitirdikten sonra, özellikle ön yargılarınız varsa, hafif bir şaşkınlık içerisinde olabilirsiniz.

Keyifli okumalar...

Çevrimdışı Pasithee

• *
  • 38
  • Merlin Sever. Gwen Döver :D
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 31 Ekim 2010, 21:34:00 »
Muhteşem bir kitap. Büyük bir heyecanla 3. kitabıda bekliyorum :D

M£RL!N!!!

Çevrimdışı Efe

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Kasım 2010, 15:11:11 »
ejder kızın 3.kitapının resmi profilimde var isteyenler bakabilir :D

kum saati aldıuah
ejder kızın 3.kitapının ismi  ;)

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Kasım 2010, 13:23:59 »
Serinin ülkemizde çıkan ilk iki kitabınıda okumuş bulunmaktayım. Ve kitaplar üzerine olan düşüncelerimin çoğu olumsuz yönde.

Aslında Thuban'ın Mirasının en başında güzel başladığı belirtmeliyim. Ama keşke devamıda öyle olsaydı diyorum. Henüz başındayken bu kitabı okuduğuma pişman olmayacağım diye düşünüyordum. Fakat azıcık daha ilerleyince fark ettim ki pekde okumaya değer değilmiş.

Öncelikle kitabın güzel bir kurgusu vardı. Ama anlatım o kadarda iyi değildi(hatta hiç değildi). Yazar, kurguyu anlatırken arada pek çok boşluk bırakmış. Yada olayları çok hızlı bir şekilde geçip fazla zaman kayması yapmış. Bunun yanına birde Sofia'nın aşağılık psikolojisi ek olunca kitabı bırakmamak için kendimi zor tuttum.

Ancak ikinci kitap olan İdhunn'un Ağacı ilkine göre biraz daha iyiydi. Sofia'nın kendini birazcık daha toparlamış hali vede yeni karakterlerin gelmesi kurguyu daha bir güzelleştirmişti. Anlatımda ilk kitaptakine göre daha iyi olsada tam olarak tatmin edici değildi.

Velhasıl benim için hayal kırıklığı dolu oldular. Okuduğum için pekde memnun kalmadım. :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
"Aldıbah'ın Kum Saati" Çıktı!
« Yanıtla #8 : 25 Mart 2011, 23:11:45 »

Okurlarının merakla beklediği Ejder Kız serisinin üçüncü kitabı olan Aldıbah'ın Kum Saati, geçtiğimiz günlerde Doğan Egmont Yayıncılık‘tan çıktı ve raflardaki yerini aldı!

Oldukça maceralı bir sonla biten ikinci kitabından sonra okuarlı Sofia’nın bundan sonra ne yapacağını ve neyle karşı karşıya geleceğini merak ediyordu. İşte bunun cevabı, "Aldıbah'ın Kum Saati"nde…

Alıntı
Doğanın dengesini yıkmak için doğmuş acımasız wyvern Nidhoggr'a karşı tek umut olan, son ejderin genç mirasçısı Sofia için ara vermek yoktur. Uzak kentlerden birinde korkunç bir şey meydana gelmiş, Dünya Ağacı'nın gücünü karartan uğursuz bir olay yaşanmıştır: Yeryüzünü korumak için doğan savaşçılardan biri, bir Draconialı öldürülmüş, onunla birlikte düşmanı yenme ve tomurcuğun yeniden parladığını görme ümidi de sonsuza dek yitirilmiştir…

Sofia ve diğerleri, hem tehdidin yuvalandığı hem de onu yok etmenin anahtarını sunan kente, Münih'e gitmek zorundadırlar. Bu anahtar, zaman içinde yolculuk yapabilen, çok eski, el yapımı bir nesnedir ve kullanıldığında çok üzücü sonuçlar doğurabilmektedir. Anahtarın içindeki güç, sonsuz ve ölümcüldür ama dünyayı tek kurtarabilecek olan da odur.

Licia Troisi'nin kaleminden çıkan kitabın çevirmenliğini ilk ikisinde olduğu gibi İrem Önderol, editörlüğünü ise Özgür Tunçel üstlenmiş. Daha detaylı künye bilgisi için buraya tıklamanız yeterli olacaktır!

Çevrimdışı *imaginer~pandora*

• *
  • 23
  • Uçuk kaçık,kendi dünyasında yaşayan bir kızım ben!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 16 Ekim 2011, 17:30:00 »
Kitapçıya gidip her zaman fantastik kitaplar bölümüne bakarım.Rafın ilk sırasında bu kitap vardı.Alıp arka kapakta yazan tanıtımı okudum.İlgimi çekti ve bir kitabı okumak istiyorsam ya da okumaya başlıyorsam ik olarak son sayfasını okurum.Bu kitabında son sayfasını okudum.Çok fazla ilgimi çekti.Hemen satın aldım.Eve geldim ve okumaya başladım.Kitabı elimden bırakamadım.Sofia'nın aşağılık kompleksi beni baymıştı fakat neler olacağını görmek için kitabı bırakmadım.İyikide bırakmamışım.Şuan ikinci kitabı okuyorum.Kendimi zor tutuyorum bir sonraki bölümü okumamak için.Eğer bir başlarsam bitireceğim ve yeni bir kitap alana kadar meraktan çatlayacağım.Kesinlikle çok hoş bir konusu var.Bu tarz kitapları okudukça insanların dünyalarına şaşıp kalıyorum.Mükemmel bir şey bu  :)

Çevrimdışı lalikkoo

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 28 Ekim 2011, 14:48:06 »
afedersiniz ama siz ejder kız konusunda biraz geride kalmışsınız. Ayrıca bence Sofianın kişilik özellikleri çok iyi yazılmış. Ben kitabı çok beğendim. Bence hiç kötü bir yönü yok. Bence bu sadece sizin fikriniz. Çünkü aile ve arkadaş çevremdeki herkez bu kitabı çok beğendi. Ayrıca Ejder kızı sevdiyseniz ve hakkındaki son haberleri görmek istiyorsanız facebooktaki ejder kız profiline girin. Ayrıca ejder kız 4 çıkmak üzere! Bu seri en az 5 kitaplık olacakmış. Çünkü şu anda ejder kız 5 yazılıyor. Ejder kız 4 2012de dogan egmont tarafından yayınlanacakmış.( büyük ihtimalle şubatta)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ejder Kız’da “Son Savaş” Başlıyor
« Yanıtla #11 : 09 Mayıs 2013, 22:30:29 »

Okuyucularının merakla beklediği Ejder Kız serisinin final kitabı "Son Savaş" raflardaki yerini almaya başladı.

Ejderha gücünü içinde taşıyan Sofia ve arkadaşları, Dünya’nın kurtuluşu için kaçınılmaz olan son savaşa hazırlanıyor. Bir zamanlar doğanın dengesini bozan Nidhoggr, insanları teker teker canavara dönüştürürken, Draconialıların bir an önce Dünya Ağacı’nın yeniden ışıldamasını sağlaması gerekiyor. Bunu başarmak için Thuban’ın meyvesini bulmalılar, oysa wyvernlerin yeni müttefiki Ofnir, onu çoktan mührün üstünde parçalamış durumda. Sofia ve sadık dostlarının tek bir şansı var: Karşılarına çıkan tüm engelleri aşarak son savaşta galip gelmek.

Tüm seri boyunca olay örgüsündeki dinamizmi kaybetmeyen ve merak öğesini hakkıyla kullanan Licia Troisi, son kitapta da okurların beklentisini fazlasıyla karşılıyor.

Son Savaş, sizleri soluk soluğa bir maceraya ortak olmaya davet ediyor. Güçlü karakterler, nefes kesen bir macera, aşk, intikam ve dostluk… Beş kitaptan oluşan Ejder Kız serisi, sıradışı kurgusuna yaraşır bir final sunuyor.

Çevirisini İrem Önderol‘un üstlendiği kitabın yayına hazırlığını ise Sinem Çelebioğlu yapıyor. Tanıtım ve künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.