Kayıt Ol

İlham Perileri

Çevrimdışı DowneyJR

• **
  • 58
  • Rom: 1
  • Protez Kanatlı Melek'm♥
    • Profili Görüntüle
İlham Perileri
« : 14 Mayıs 2010, 15:53:51 »
Apollon’un arkadaşları olan Hatıranın kızları Musa’lar bütün olayların bilgili perileriydi. Onlar yeryüzüne indikleri zaman güzel sesler çıkararak akan kaynakların, derelerin başlarını kendilerine konak yeri olarak seçiyorlar, Helicon’un serin ormanlarını, girintili, çıkıntılı vadilerini beğeniyorlardı. Hiçbir şarkı, hiçbir bilgi onlar için yabancı değildi. Onlar, geçmiş zamanın hadiselerini, halin olaylarını, gelecek zamanın sırlarını biliyorlardı. Bu sevimli kızlar dokuz taneydi.

Tarih Musa’sı olan Clio, eski zamanlarda gelmiş, şanlar ve şerefler kazanmış büyük adamların zaferlerini, başardığı işleri terennüm ederdi. Euterpe, flüt çalar ve gönüllere lirik şiirler ilham ederdi. Thalia,insanlara neşe ve kahkaha ilham ederdi. Ziyafet sofralarında hazır bulunan ve fanilerin kalbinden kederleri, sıkıntıları kovarak oraya sevincin tohumlarını atan oydu.

Melpomene, en büyük kahramanların ızdıraplarını, kederlerinin trajik sahnelerini canlandırır. Terpsikhore, dans edenlerin adımlarını düzenler, ahengi tertiplerdi. Srato, sevmek zevkini ve aile yuvalarının tatlılıklarını kutlarlardı. Polymnie; Tanrıların büyüklüğünü anlatan, en eski, en güzel kasideleri okurdu. Uranie, yıldızların, göklerin sırlarını fanilere açardı. Halliope’ye gelince, güzel ve yerinde söz söyleyenlere ilham veren ve şairlere kahramanlık destanları yazdıran bu periydi.

İlham Tanrıçaları olan Musa’lar tevazuu çok severler, fazilet ve insanlığa, iffet ve temizliğe son derece riayet ederlerdi. Derler ki, Phorkide kralı Pyreneos yukarda adları geçen ve birbirinden güzel olan bu dokuz periyi, bir gün sarayına davet etti. İlham perileri saray kapısından içeri girer girmez, sarayın kapılarını kapattı. Fena duygulara, kirli arzulara boyun eğen kral, zorla bu temiz bakireleri, bu lekesiz kızları elde edeceğini sanıyordu. Fakat her şeyi gören Apollon bunların yardımına koştu. Şehvetle kuduran, kralın önünden kızlar kanatlanarak uçtular. Kral kendi kirli vücudunun kabiliyetini unutarak, bunları taklit etmek, arkalarından uçmak istedi. Fakat sarayının pencerelerinden kendini havaya atar atmaz, yere düştü, paramparça oldu.

Sen Yeterki Ümid et !
Hayat BeLki Döner Sana,
RüyaLarında meseLa ...
[/font]

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
Ynt: İlham Perileri
« Yanıtla #1 : 18 Mayıs 2010, 14:27:54 »
teşekkürler paylaşım için.

Çevrimdışı DowneyJR

• **
  • 58
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Mayıs 2010, 16:13:43 »
Rice ederim (:

Sen Yeterki Ümid et !
Hayat BeLki Döner Sana,
RüyaLarında meseLa ...
[/font]

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Mayıs 2010, 18:38:20 »
İlham perileri ile ilgili bildiğim tek şey bana uğramadıklarıydı :)
Sağol bu bilgileri bizlere ulaştırdığın için.

Çevrimdışı DowneyJR

• **
  • 58
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Mayıs 2010, 19:00:10 »
Önemli değil(:

Sen Yeterki Ümid et !
Hayat BeLki Döner Sana,
RüyaLarında meseLa ...
[/font]

Çevrimdışı sanem75

• *
  • 32
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Haziran 2011, 19:15:36 »
Çok teşekkürler bilmiyordum.Öğrenmiş oldum. her zaman ilham perilerini çağırırım.Bazen gelirler,bazen gelmezler :)

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Temmuz 2011, 13:35:25 »
İyi Günler,
GÜzel bir çalışma olmuş, ellerinize sağlık. Fakat ben bir şeyi dile getirmek istiyorum, bu sizin çalışmanızla alakalı olmayıp sadece kendi düşüncemdir. Takıldığım bir kaç nokta oluyor aslında, çeviri konusunda.
The Muses anlamındaki "Musalar". Şimdi latinceden gelen bu terimin günümüz türkçesindeki anlamı git gide farklılaşmış durumda eğer bakacak olursanız, Musa'nın: 1. Musevî dininin kurucusu, İsrail peygamberi ve kanun koyucusu. 2. Bir vasiyeti yerine getirmekle görevli kimse. 3. Eski Mısır dilinde "çocuk" anlamına geldiğini görüyoruz. Dİğer bir yandan ingilizcede Muse yani ilham perileri, türkçeye "müz" olarakta çevrilmiş. kafam birazcık karışıyor, musa bizim dilimizde birazcık farklı anlamda. Bana göre en azından. Müz, ya da sadece ilham perileri denebilir ki Latincede "Mousai" olarak geçmektedir. "Mousai" sözüyse "musa" sözünden yani "(ing: men)" kökünden gelmektedir. Kökten türetilen bir isimin bizim dilimize köküyle aktarılması bana kalırsa yanlıştır. Bunu size ithafen söylemiyorum elbette, ilk çevirilerde yapılan bir çalışma neticesinde olmuştur bu. Ben ilham perileri demeyi tercih ediyorum ki, başka ilham perileri de yoktur aslında. Herkesin bahsettiği ilham perisi, tekil olarak, çoğulu çok fazla dikkat çekmediği için, bunlardır. Çalışmanızdan dolayı teşekkür ederim yeniden.
Not:
1-Halliope yazmışsınız, sanırım gözünüzden kaçmış Kalliope'dir doğrusu.:)
2-Clio olarak itham ettiğiniz ilham perisinin asıl ismi Kleio'dur.
3-Srato olarak itham ettiğiniz ilham persinin asıl ismi Erato'dur. Ki Eros'tan da çıkartabiliriz.
Sanırım bu kadar:) Belki yorgundunuz bunları yazarken bir kaç harf hatası olmuş olması gayet normal, kusuruma bakmayın sakın. Teşekkür ederim.

Secret Cake

« Yanıtla #7 : 26 Temmuz 2011, 19:14:17 »
Ara sıra geliyorlar, bazen hiç uğramıyorlar... Bazen utangaç bazen de oldukça girişkenler, bir türlü çözemedim ben bunları. :D