Kayıt Ol

Inception | Başlangıç (2010)

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Inception | Başlangıç (2010)
« : 18 Temmuz 2010, 13:28:26 »

Tür : Bilim Kurgu / Gerilim / Dram / Gizem

Gösterim Tarihi : 30 Temmuz 2010

Yönetmen : Christopher Nolan

Senaryo : Christopher Nolan

Yapım : 2010, ABD / İngiltere , 142 dk.

IMDB Notu: 9,3/10

Oyuncular

Leonardo DiCaprio (Cobb) , Ken Watanabe (Saito) , Joseph Gordon-Levitt (Arthur) , Marion Cotillard (Mal) , Ellen Page (Ariadne) , Dileep Rao (Yusuf)

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur.

Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız “başlangıç”ı tamamlayabilirse. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
Ynt: Inception | Başlangıç (2010)
« Yanıtla #1 : 18 Temmuz 2010, 15:02:59 »
İşte ben bunu izliyicem. Oldukça orijinalimsi bir konusu var, ama umarım görsel efektlerle dolu içi boş bir yapım olmaz[*]bkz: 2012[/*].

En azından Ellen Page'i görmüş olurum. Mmm. Ellen.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #2 : 02 Ağustos 2010, 16:57:05 »
Son yılların sinema olayı denmekte köküne kadar haklı film.

Çıktığı gün sinemaya gitme adetim yoktur, yine de bir seferliğe mahsus yaptım bunu. Ve hiç de pişman olmadım. Herhalde sinemada izlediğim ve izleyebileceğim en başarılı filmdi kendisi.

Nolan inanılmaz bir hızla yükselen kariyerine, bir mihenk taşı yerleştirmeyi başarmış. Öyle ki kurgusuyla ağızları açık bıraktırmayı başarırken, görsel ve işitsel yöndeki kalitesiyle de insanın yüz ifadesini allak bullak ediyor.

Sağlam oyuncu kadrosuna zaten diyecek bir şey yok. Tanıdık simaların yanı sıra, benim için yepyeni kişiler de vardı. Marion Cotillard ve Ellen Page gibi. Hepsi hayran olunası. "Mal" rolündeki Marion Cotillard tam aradığım lezzet diyebilirim.

IMDB'de 9.2 puan ve #3 gözüküyor. Bence ötesini hak ediyor.

Sonuyla hayli yüklü miktarda bir küfrü hanesine kazandıran, efsane bir film.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 02 Ağustos 2010, 20:52:39 »
Bu tanıtım ve bu yorumlardan sonra bu filme gitmeye karar verdim. Yerimi de ayırttım gece için umarım dediğiniz gibi çıkar arkadaşlar :) Imdb puanı da baya sağlammış. Şişirme puan da bir yere kadar...

Edit: Filmi izledim tek kelime ile harikaydı. Konu çok özgün ve daha önce işlenmemiş, karakterler oldukça sağlamdı. Merak seviyesini giderek arttıran ve sonuna kadar koruyan bir filmdi.

Son sahne için ise spoiler vermeden söyleyim: 'Sanki son anda bi yavaşlar gibi oldu zımbırtı ne dersiniz?'

Aşırı Spoiler var dikkat:
Spoiler: Göster
Aklıma takılan soru şu oldu. Başkasının şirketini parçalayıp özgürlüğünü kazanmak yerine kendi davasını gören hakime neden inception yapmadı bu adam? :)

İkinci konu ise otobüs savrulunca adamlar ikinci rüyada yerçekimsiz kalıyordu. Peki ikinci rüyada bomba patlayıp asansör hareket edince 3. rüyadaki kardan ortamda neden yerçekimsiz ortama tekrar girmediler?

Çevrimdışı love*is*dead

• *
  • 23
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Ağustos 2010, 15:36:50 »
Filmin konusu bana da çok orijinal geldi.Kesinlikle gideceğim en kısa zamanda.Peki gitmiş olan arkadaşların yorumları nasıl acaba ?
∂σ¢н αℓℓє ℓυѕт ωιℓℓ єωιgкєιт...
ωιℓℓ тιєƒє , тιєƒє єωιgкєιт ...

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #5 : 03 Ağustos 2010, 15:58:56 »

Son sahne için ise spoiler vermeden söyleyim: 'Sanki son anda bi yavaşlar gibi oldu zımbırtı ne dersiniz?'

Aşırı Spoiler var dikkat:
Aklıma takılan soru şu oldu. Başkasının şirketini parçalayıp özgürlüğünü kazanmak yerine kendi davasını gören hakime neden inception yapmadı bu adam? :)

İkinci konu ise otobüs savrulunca adamlar ikinci rüyada yerçekimsiz kalıyordu. Peki ikinci rüyada bomba patlayıp asansör hareket edince 3. rüyadaki kardan ortamda neden yerçekimsiz ortama tekrar girmediler?

Son sahne için, Nolan izleyicinin kafasını bozmak için öyle bir kurnazlığa gitmiş. Spoilerla devam etsem iyi olacak. :D

Bence düşüyordu topaç, düşmemesi çok fantaziye girerdi; sonuçta her şeyi rüya ve deus ex machina'ya bağlayamazlar. Ya da bağlarlar mı? Nolan'dan bahsediyoruz! Tanrım... :D

Sorularına gelirsek:

Bence sadece "hâkimi" tavlayarak çıkabileceği bir bataktan fazlasıydı içinde bulunduğu. Ki zaten bir kişi için bile ne kadar uğraş verildiğini gördük, birden fazla kişiye fikir ekmek de ölüm gibi olurdu. Bu durumda birden fazla kişiye söz geçirebilecek tek bir kişiyi yandaş eylemek güzel bir fikir gibi geliyor bana. :)

İkinci konudan ben de tam emin olamadım şimdi. Ama orada asansör düşerken, üçte de patlamalar falan oluyordu sanki? Hatta bir ara dörde girdiler, orası bile yıkılıyordu.

Bir kez daha izlemek lazım ya. :D

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 03 Ağustos 2010, 16:07:52 »
Hepsi Spoiler izlemeyen okumasın lütfen. 6.Histeki Bruce Wills ölüymüş gibi olur sonra :)
 Açıkçası filmin ilk sahnesi gelir gelmez o eciş bücüş adamı ben Leonardo Di Caprio'nun yaşlanmış hali sandım beklediğim gibi çıkmadı.  Japon Saitoymuş meğerse.

Ama film boyunca bir beklentim vardı öyle olsaydı eğer herkezi şok içinde bırakabilirdi yönetmen. Bütün bu aksiyonlardan vesaireden sonra son sahnede bir şekilde Leonardo'nun ölmesini ve karısı Mal'ın onun yanında belirip     ' Sonunda rüyadan kurtulup gerçek hayata hoşgeldin' demesini bekledim :) Peki neden bunu bekledim. Çünkü ne zaman çocuklarını düşünse kendi yarattığı anı hapisanesinde bile yüzlerini göremiyordu. Ve bir ara tuvalette yüzünü yıkarken topacı döndürüyor ve Saito içeri girince daha topaç devrilmeden yere düşürüyor ve alıp cebine geri atıyor vs. Son sahnesindeki topaç yere düşmediğine göre hala böyle bir ihtimalin varlığı söz konusu.  Komplo Teorileri kurduracak birçok sahne mevcuttu filmde.

Eklemeden geçemeyeceğim. Kız gelipte ilk rüyada iki dünyayı ters çevirip, köprüler yaratıp sonra aynadan başka bir yere geçiş yaptığında hayran kaldım hayalgücüne.

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Ağustos 2010, 17:27:45 »
Çok uzun bir süredir böyle bir film izlememiştim.. Yaşadığımı unuttum resmen. Mükemmelden öteydi. Anlatmaya cümle bulamıyorum resmen :) Darly'nin dediği gibi bir kere daha izlemek lazım tadına doyabilmek için, yoksa olmaz. 

Eklemeden geçemeyeceğim. Kız gelipte ilk rüyada iki dünyayı ters çevirip, köprüler yaratıp sonra aynadan başka bir yere geçiş yaptığında hayran kaldım hayalgücüne.

Ben onu gördükten sonra tamam kesin mimar olucam dedim. :D

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #8 : 03 Ağustos 2010, 19:13:37 »
Donald Duck'ta da şöyle bir olay varmış. Hayli benziyor...

Çalıntı demek hoş olmaz ama, belki ortak bilinç diyebiliriz... :D Ne olursa olsun, epey ilginç bir durum.

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Ağustos 2010, 20:00:17 »
Şöyle bir de oyun varmış efenim filmle ilgili. Güzel, hoşuma gitti. İzlemeden oynamayın ama.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 04 Ağustos 2010, 20:05:42 »
Bu filmin benim için anlamı: hayal kırıklığı.

Christopher Nolan'ın sıkı bir hayranıyım ve bu filmi aylardır bekliyordum. Bilmiyorum belki gözümde çok büyüttüm ve bir sinema filminden çok daha fazlasını beklemeye başladım. Ama benim beklediğim Nolan'ın şaheseri bu değildi.

Peki kötü mü? Kesinlikle hayır. The Dark Knight'tan bu yana sinemada izlediğim en harika filmdi (Belki Imax'te izlenmeli aslında bilmiyorum) ama asla onun yanına yaraşamayacak.

Sanırım eksikliğini hissettiğim şey rüyaların içindeki yaratıcılık ve bize rüya olduğunu hissettirecek altyapıydı. Bu eksikliği Nolan da fark etmiş olacak ki "Architect" diye bir olay koymuş. Yine de yeterli değildi. O olmadan rüyaların kendi mucizevi dünyasında yolculuk etseydik çok daha güzel olabilirdi. Ama sanıyorum Nolan bu iş için çok düşünmüş ve araştırmış çünkü inanılmaz derecede ayakları yere basan bir film izledik.

Sanki olanlar hayal ürünü veya kurgu değil de gerçek bir hikaye anlatılıyormuş gibi. Ben bunu sevmedim.. Öykü alabildiğine özgün ama daha önce yapılmamış diyemem. Bariz bir "Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Memento, La Science des Reves ve Paprika isimli anime esintileri vardı filmde. Nihbrin'den aldığım duyuma göre zaten temelinde bir manga yatıyormuş. Doğruluğunu bilemem. Ancak hiçbirinde yapımın temeli bu kadar sağlam atılmamıştı. Hepsi hayal ürünüydü. Inception ise gerçek. Benim en büyük sıkıntım da bu. Arka Pencere'de söylendiği gibi "Charlie Kaufman" senaryosu ve "Michel Gondry" yönetmenliğinde neyle karşılaşırdık bilmiyorum, o zaman sinema tarihinin en büyük başyapıtı olurdu.

Ancak tabi ki şöyle bir durum var ki. Bu kadar uçuk ve dışarıdan bakınca toparlaması mümkün değil gibi görünen bir senaryoyu hangi yapımcı kabul ederdi eğer isminiz "Christopher Nolan" değilse.  Böyle bir şeyi çektiği için tebrik ediyorum kendisini. Hiç kimsenin cesaret edemeyeceğine eminim.

İyi yanlarından biri de filmin hikayesiyle doğru orantılı olarak bir süre sonra gerçeklik algısını yitirmeye başlıyorsunuz ve filmi kafanızda toparlamanız fena halde güçleşiyor. Yönetmen burada bir çok yerde size bazı şeyleri göstermeyerek kafanızın karışmasına yol açıyor. Örneğin film aniden başlıyor, tıpkı bir rüya gibi.. Hiçbir şey açıklanmıyor. Ne olduğundan haberiniz yok ve size parça parça gerçeklik ve hayal sunuyor. Nerede olduğunuzdan emin olamıyorsunuz ve sadece tahmin etmek zorunda kalıyorsunuz. Tam bir kurgu şaheseri.

Bana göre sonu ne Deus ex machina ne de değil. Nolan her şey rüyaaa deyip geçecek bir yönetmen değil. Tüm ayrıntılara dikkat etmedik ama rüya olduğunu kanıtlayacak pek bir şey yok.

Bunun dışında başkasının rüyasında bile sadece Dom'ın kendi derinliklerine inebilmesi bizi şüpheye düşürüyor. Sonu öylece kalacak

Bana inanın gerçekten üzgünüm. Asla sinema tarihinin en önemli olaylarından birisi değil.

Ama mükemmel olduğu gerçeğini kabul etmeden geçemeyeceğim. Gidin görün, fırsatınız varsa IMAX'e gidin.

Bir de şöyle hikaye var kaç defa alıntılayacağım bilmiyorum da bence epey benziyor, biraz daha toparlasaydım şu an Los Angeles uçağında olurdum, Nolan kardeşler beni mahkemede bekliyor olurlardı. Dönüşte milyon dolarlarla gelirdim :P

Edit: Bu arada belirtmeyi unuttuğum bir şey var.

Hayatımda izlediğim en iyi soygun filmi budur.

Edit2: Off dayanamıyorum;

1. Eternal Sunshine of the Spotless Mind
2. The Matrix
3. La Science des Reves
4. Memento
5. The Prestige (kurgu)
6. The Dark City (özellikle buna dikkat edin)
7. Paprika
.
.

Daha gider mutlaka bu. Lütfen daha önce hiç yapılmamış demeyin.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 04 Ağustos 2010, 20:32:02 »
Rastladığım bir haberi aktarmak istedim:

Orta yaşlılar 'Başlangıç'ı beğenmedi

Kısa sürede tüm dünyada büyük ses getiren Christopher Nolan imzalı 'Inception/ Başlangıç' orta yaşlılardan geçer not alamadı.

Başrollerini Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levit, Ellen Page, Tom Hardy, Ken Watanabe ve Marion Cotillard’ın paylaştığı 'Başlangıç' şu ana kadar Amerika'da 200 milyon dolar hasılat elde etti ve dünyanın en büyük sinema veritabanı imdb.com'da 9.2 puanla üçüncü sıraya yerleşti.

L.A. Times'ın haberinde ise filmi orta yaş grubunun beğenmediği yer aldı. Haberde, 'Taxi Driver', 'Pulp Fiction', 'Bonnie and Clyde', A Clockwork Orange gibi filmlerle birçok ortak özellik taşıyan ve cesur bulunan filmin fazla yorucu olmasından dolayı beğenilmediği belirtildi.

Senaryosunun karışık ve açıklıktan uzak olduğunu düşünen yetişkinler, sosyal paylaşım siteleri olan Facebook ve Twitter’da da filmle ilgili negatif düşüncelerini dile getiriyor.

Yetişkinler tarafından beğenilmese de Nolan'ın filmi şimdiden 2010'un en iyi filmlerinden biri olarak görülüyor

Kaynak: ntvmsnbc.com

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Ağustos 2010, 09:25:41 »
Bugün gideceğim. Konusu, yönetmen ve IMDB puanı cezbetti açıkçası. Umarım istediğim zevki alabilirim.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Josephine

• *
  • 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 06 Ağustos 2010, 12:41:20 »
çok merak ettim bende bunu ya...
see you soon.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 11 Ağustos 2010, 20:06:07 »
Harikaydı... Filmi dün sinemada izledim ve uzun zamandır beyaz perdede izlediğim en iyi filmdi diyebilirim rahatlıkla. "Acaba ne olacak ?" sözleriyle izledim filmi ve her bir karesinden tat aldım. Bence herkesin izlemesi gereken bir film. Darly'e de katılıyorum bir daha izlenmesi lazım, feci bir kafa karışıklığı bırakıyor.

İyi kurgulanmış bir senaryo ve o senaryoyu dolduran muhteşem bir hayalgücü. Kesinlikle boş bir film değil, aksine Game (Oyun) filmini çağrıştırdı bana. Yani kısaca, izleyen varsa, oradakine benzer biçimde karışık ve her an "ne olacak?" dürtüsüyle izliyorsunuz filmi.

Dikkat spoiler!

Bence topaç düşüyordu. Dediğiniz gibi son anda bir titreme oldu. Bence gördüğümüz son dönüşleriydi çünkü yalpalamaya başlamıştı. Valla bende çok sinirlendim o sona :D. Kafama takıldı tüm gün boyunca.