Kayıt Ol

Dünyaya Benzeyen Yeni Bir Gezegen!

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Dünyaya Benzeyen Yeni Bir Gezegen!
« : 08 Ekim 2010, 17:12:32 »

Amerikalı gök bilimciler, ilk kez yaşam koşullarının oluşması açısından mükemmel koşullara sahip bir gezegenin keşfedildiğini açıkladı.

ABD Ulusal Bilim Kurumu, güneş sisteminin dışında keşfedilen ve Gliese 581g kod adı verilen gezegenin, yıldızına ne çok uzak ne de çok yakın olduğunu bildirdi. Bu nedenle yaşam koşullarının oluşması ve su için ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğunu, bu yönüyle Dünya ile benzerlik gösterdiğini açıkladı.

California Üniversitesi'nden Steven Vogt, Dünya'ya çok benzeyen bir gezegeni bu denli çabuk bulabilmiş olmalarının, evrende bu tür çok sayıda gezegenin bulunduğuna işaret ettiğini söyledi.

Kurumdan yapılan açıklamada, gezegenin Dünya'nın galaktik komşusu olduğunu, çevresinde döndüğü yıldızın, Dünya'ya 193 trilyon kilometre uzaklıkta olduğunu bildirdi. Gezegenin Dünya'ya birçok yıldızdan daha yakın mesafede bulunduğu belirtildi.

Gezegen, Dünya'nın kütlesinin üç katı büyüklükte bir kütleye sahip. Atmosferde ortalama sıcaklığın -31 ile -12 derece olduğu belirtildi.

www.ntvmsnbc.com

Şimdiye kadar yayınlanmadı, biraz geç kaldım.

Benim zaten bu evrende tek olmadığımız konusunda umudum vardı, kocaman evrende sadece biz varız, düşüncesi bana bencilce geliyor. Bu gezegen başlangıç bence, daha iyileri bulunacaktır. Dünyaya daha da benzeyen başka gezegenler.

Tek sorun var:

Avustralyalı araştırmacı Ragbir Bhathal, "Gliese 581 g" adlı gezegenin civarında iki yıl önce sinyal tespit edildiğini öne sürdü.

Dr. Bhathal, İngiliz Daily Mail Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “Bu açık bir sinyaldi, lazer gibi bir şey. Bu tür uzay taramaları için özel yazılımlarımız var, bunların ayırt edilmesi gerekiyor” dedi. Şimdi bölgedeki gök cisminin dünya tarzı bir gezegen olduğunun ortaya çıkması Dr. Bhathal’ı daha da heyecanlandırıyor.

Uzmanlar, sözkonusu gezegende hayat olsa bile bugünkü teknik imkanlarla Gliese’ye ulaşmanın en az 100 bin yıl süreceğini düşünüyor.

www.ntvmsnbc.com

Eninde sonunda ulaşacağız ama bizim nesil o günleri görebilir mi, biraz zor.

Şu alıntıyı yaparak haberi bitiriyorum:

Orda, bir köy var uzakta! Gitmesekte, görmesekte...

Planemo Syndrome

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Dünyaya Benzeyen Yeni Bir Gezegen!
« Yanıtla #1 : 08 Ekim 2010, 22:26:21 »
Kolonileşmeler başlar artık :) Haydi bir durum senaryosu da burada yazayım size... Dİyelim ki bir sürü gezegen bulundu ve kolonileşme gerçekleşti. Dünya'nın her yerinde olduğu gibi her gezegende de Türkler mevcut olacak elbette. Bizimkiler de âdetlerinden pek vazgeçmez, mesela sayım gibi... Sayım zamanı geldiğinde ne diyecekler acaba? "Yarın ki sayım dolayısıyla gezegenleri terk etme ve galaksiye çıkma yasağı var!" :P
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Ynt: Dünyaya Benzeyen Yeni Bir Gezegen!
« Yanıtla #2 : 29 Ekim 2010, 17:25:57 »
Oraya da gidelim de tertemiz gezegeni mahvederiz.
İnsan, hayalleriyle vardır.