Kayıt Ol

Kolanın Faydaları

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kolanın Faydaları
« Yanıtla #15 : 05 Mayıs 2013, 01:23:08 »
Tercih meselesi aslında olay, basit. Başlığı açan arkadaş, aga kola böyle böyle zararlıdır diyecekti ve mevzu bitecekti ama kimileri kola zararlıdır kimse içmesin diye bir korumacı tavır sergileyip insanların özgürlüğüne müdahale etmiş. Sonra buda yetmezmiş gibi birde konu vay efendim milli içeceklerimiz var gavur malına ne hacet olmuş. Bıkmıyoruz boş muhabbete...

Tamam herkez anladı işte kola zararlı bundan sonrası bireye kalmış uzatmanın ne manası va bu saçma tartışmayı.
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #16 : 05 Mayıs 2013, 10:21:57 »
Tuvaleti temizleyen bir içecekten bahsediyoruz  ;D
Spoiler: Göster
İçmeside güzel oluyor arkadaş.Soğuk soğuk ohh  ;D

Çevrimdışı Memory

• **
  • 70
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 05 Mayıs 2013, 13:17:58 »
Tercih meselesi aslında olay, basit. Başlığı açan arkadaş, aga kola böyle böyle zararlıdır diyecekti ve mevzu bitecekti ama kimileri kola zararlıdır kimse içmesin diye bir korumacı tavır sergileyip insanların özgürlüğüne müdahale etmiş. Sonra buda yetmezmiş gibi birde konu vay efendim milli içeceklerimiz var gavur malına ne hacet olmuş. Bıkmıyoruz boş muhabbete...

Tamam herkez anladı işte kola zararlı bundan sonrası bireye kalmış uzatmanın ne manası va bu saçma tartışmayı.

Yanlış anlamışsın be arkadaşım. Ne korumacı tavrı. Ve ne insanların özgürlüğüne müdahalesi? :) Güldürdün beni gerçekten. Forum sitesindeki bir mesajdan insanların özgürlüğünün kısıtlandığını ilk defa gördüm.

Ben kendi adıma söyleyeyim, Türkiye'deki vatandaşların hiçbirinin zarar görmesini istemem. Delillendirilmiş olarak yapılan araştırmaları görünce de insanlar ile paylaşırım. Yani alternatif soruyor bir arkadaş pizzanın yanında bal şerbeti mi içeyim diye :) Faydalı bir şey içeceğim dersen uygun olarak ayran var. Yani bu ülkede şöyle bir saçmalık var. Sevmediği insan bir şeyi yapın dese, daha önceden yaptığı şeyi sırf o dedi diye yapmıyor. Yav ayranın ne günahı var. :) Osmanlı'da çok yaygın olan bir içecek. Atalarımız asırlardır içmişler. Kola falan da yokmuş ve kolayı arayan da yokmuş.

Mit'in tartışma mevzuundaki fikirlerine tamamen katılıyorum. Kendi adıma ben tartışmak için değil, muhabbet etmek için yazıyorum bu mesajları. Kimseye saygısızlık etmek gayesinde değilim niye olayım, ne güzel konuşuyoruz herkes fikirlerini söylüyor.

Yok mu sizin köyde hiç, çeken fikir sancısı?

Çevrimdışı Shinigami

• **
  • 166
  • Rom: 2
  • There is nothing about me
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 05 Mayıs 2013, 13:37:27 »
Çamaşır suyunun şuruplu versiyonu gibi bir şey diyebiliriz. Asidik değerinin aşırı olduğu bariz. Konuyu açan arkadaşın verdiği kola içme yarışması örneğinden de ne kadar tehlikeli olduğu açık.

Öte yandan tamamen zararsız içecekler içilmeli diye bakamayız olaya tabi. Yararlı olup da dozu aşılırsa zararlı hale gelebilecek çok içecek var. Elma suyu da asit içerir mesela, ama normal değerlerde. Limonata da öyle. Aşırıya kaçırıldıkça hepsi zararlı hale gelir. Az içildikçe yararlıdırlar.

Ben kolayı bırakalı 2 buçuk sene oluyor, bir defa bırakıldığı zaman tekrar geri başlayamıyorsunuz, öyle de bir olayı var kolanın. İçmeye çalışsam bile içemiyorum. İyi de oldu. Tavsiye ederim.

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 05 Mayıs 2013, 13:38:56 »

Yanlış anlamışsın be arkadaşım. Ne korumacı tavrı. Ve ne insanların özgürlüğüne müdahalesi? :) Güldürdün beni gerçekten. Forum sitesindeki bir mesajdan insanların özgürlüğünün kısıtlandığını ilk defa gördüm.

Ben kendi adıma söyleyeyim, Türkiye'deki vatandaşların hiçbirinin zarar görmesini istemem. Delillendirilmiş olarak yapılan araştırmaları görünce de insanlar ile paylaşırım. Yani alternatif soruyor bir arkadaş pizzanın yanında bal şerbeti mi içeyim diye :) Faydalı bir şey içeceğim dersen uygun olarak ayran var. Yani bu ülkede şöyle bir saçmalık var. Sevmediği insan bir şeyi yapın dese, daha önceden yaptığı şeyi sırf o dedi diye yapmıyor. Yav ayranın ne günahı var. :) Osmanlı'da çok yaygın olan bir içecek. Atalarımız asırlardır içmişler. Kola falan da yokmuş ve kolayı arayan da yokmuş.

Mit'in tartışma mevzuundaki fikirlerine tamamen katılıyorum. Kendi adıma ben tartışmak için değil, muhabbet etmek için yazıyorum bu mesajları. Kimseye saygısızlık etmek gayesinde değilim niye olayım, ne güzel konuşuyoruz herkes fikirlerini söylüyor.

Bence siz yanlış anladınız beni :D. Bahsettiğim üye kendini biliyor.
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı Memory

• **
  • 70
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 07 Mayıs 2013, 19:43:54 »
Bir malumat olarak şunu eklemeyi gerekli gördüm:

Bir bardak kolanın bir saatte yaptığı tahribat
Karatay, bir bardak kolanın 60 dakikada vücuda verdiği zararı sekiz başlık altında özetledi
İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bir bardak kolanın 60 dakikada vücuda verdiği zararı sekiz başlık altında şöyle özetliyor:

1. İlk 10 dakikada: Kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan 'fosforik asiddir'.

2. İlk 20 dakikada: Kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir. Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.

3. 40 dakika içinde: Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.

4. 45 dakika içinde: Beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir.)

5. 60 dakika içinde: Ani açlık hissi oluşur.

6. Tekrar kolaya ve tatlılara saldırırsınız.

7. Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde leptin ve insülin direnci gelişir.

8. Şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir.

Yok mu sizin köyde hiç, çeken fikir sancısı?