Kayıt Ol

Vampirleri Ne Kadar Seviyorsunuz?

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Vampirleri Ne Kadar Seviyorsunuz?
« : 19 Kasım 2010, 20:44:01 »
Kendi çapımda bir şeyler karalardım öncede. Sonra baktım en kısa hikayelerim bile oldukça uzun olmaya başladı, dedim romanı deneyelim. Bir tane denedim. Sadece düşüncede canlandırdığım bir şeydi. Bitmedi, yarıda kaldı. Çünkü profesyonel bir şeye başlamaya karar verdim.

Ama baktım da konuma yönelik pek fazla Türk kitabı yok. Konu da anladığınız gibi Vampirlerle ilgili. Aslında daha çok vampir-kurtadam-insan üçgeni. Biraz avrupalı vampirlerden, biraz Türklerden filan özellik aldım, ortaya karışık bir şeyler yaptım. Yani yapmaya çalıştım. Ama kendime sormadan da edemiyorum şimdi. Bastırabilirsem kitabı, kaç kişi merak eder okur ki? 

Ortaya Türk Vampir, Türk Kurtadam çıksa nasıl olurdu sizce? Gece Evi'ne, Vampir Günlükleri'ne, Alacakaranlık'a meydan okuyabilir mi? Yoksa çoğu kişi "Türk vampir kitabı mı yazar, salla!" mı der?

Cevap verirseniz sevinirim. 
...Hayal Edebildiğin Kadarını Gerçekleştirebilirsin...

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Vampirleri Ne Kadar Seviyorsunuz?
« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2010, 21:37:41 »
Satış rekorları kıracağını sanmıyorum.

Şöyle bir şey var ki Türkiye'de bu saatten sonra çıkacak olan ilk vampir kitabı hiçbir şekilde okunmadan önce 'Alacakaranlık çakması' sıfatını alacaktır. Çünkü bizim insanımız 'hadi oradan' demeyi en çok seven millettir.

Konusu fantastik olan bir kitabın Türkiye'de çok fazla okunacağını zannetmiyorum, genel düşünce yapısından dolayı. Bu konuyla ilgili derin tartışmalar da zaten Türkiyedeki Fantastik Edebiyat Eksikliği adlı şu konuda var. Bunun dışında 'vampir' teması her ne kadar çekici olsa da son zamanlarda piyasada oldukça yaygın olması ve özellikle Alacakaranlık serisinin oluşturduğu 'vampirlerden tiksinen insan toplulukları' böyle bir esere olan ilgiyi başlamadan söndürür düşüncesindeyim.

Fakat şöyle bir şey de var ki, bir kitap basılmaya değer bulunursa elbet bir bilinen vardır. Ben okurdum şahsen.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Gedwesverdar

• **
  • 189
  • Rom: 5
  • Bestrafe Mich
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 Kasım 2010, 21:53:14 »
Hiç şansın yok bence. Zaten Fantastik Kurgu okuyan çok az kişi var Türkiyede. Okuyanlarınsa çoğu "Alacakaranlık Serisi" yüzünden vampirli kitaplara önyargılı yaklaşıyor. Şahsen ben vampirli kitaplardan kaçıyorum.
Neden ki bu anlamsız yaradılış,
Yok olacaksa bir gün her yaratılmış?

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Kasım 2010, 13:49:36 »
Açıkçası korkuttunuz şimdi beni :) Onca emekten sonra okunmaması bir yazar için çok kötü bir şey olsa gerek. Ama dediğiniz gibi basılıyorsa, birisinin bir bildiği vardır. Ve şunu belirteyim ki, Alacakaranlık çakması diyebilecekleri bir kurgu yok. Ya da benim okuduğum herhangi bir vampir kitabına benzetmeleri filan. He, benzer elbet. Sıfırdan yapacak kadar yetenekli değilim. Ama direk de kopya almam hayatta. En azından öyle düşünüyorum.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #4 : 20 Kasım 2010, 14:28:42 »
Bir kitap konusu ne olursa olsun okur onu ilginç bulabiliyorsa basılır. Editörler de neyin tutup neyin tutmayacağını bilemezler, bilselerdi zaten kendileri yazarlardı. Bu bir kumar, kendine olan güvenin tam olmalı, ne pahasına olursa olsun, gülüp geçileceğini söyleyen ailende, arkadaşlarında ve diğer yakın çevrende kaç kişi olursa olsun sen yazdığının ilginç olduğunu düşünüyorsan denemelisin.

Ancak ne var ki Vampir+Kurtadam kurgusuna yaslandığın anda söz ettiğim bu kumarda şansını düşürmüş olacaksın. Sanırım başlığı okuyan hemen herkes böyle düşünecektir.

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Kasım 2010, 14:34:30 »
Aslında Saygın Ersin vampir kültürünü Yedi Kartal Efsanesi'nde çok iyi aktarmış Türk fantazyasına. Bütün vampir özelliklerini barındırıyorlar. Hatta kendilerine "Geceli" diyorlar. Hani zencilerin kendilerine Afro-Amerikan dedikleri gibi.

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Kasım 2010, 15:22:05 »
Ben zaten sadece meraktan dolayı soruyorum. Kim ne derse desin, yazın tasarımı bitirip, azıya dökmeyi planlıyorum. En azından şansımı deneyip birkaç yayınevi dolaşmalıyım diye düşünüyorum. Bence bu bile gelişimdir.

Ve konuyu vampir+kurtadam diye değil de, "Aşkın ve Sadakatin Ölüm Manasına Geldiği Bir Şehir" olarak tasarladım. Bana göre de bazı arkadaşlarıma göre de ilginç bir kurgu kurdum. Tabi kimse henüz tamamını bilmiyor. Ama şansımı denemeliyim bence.

Çevrimdışı Baal Sarrus

• **
  • 81
  • Promethean
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Kasım 2010, 15:22:26 »
İngilizcen ne seviyede?
Only those who risk going too far,
Find out how far they can go.

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Kasım 2010, 15:32:13 »
Yazılılardan 4-5 alabilecek kadar idare ederim. Ama daha çok kelime eksiklerim yüzünden kötüyümdür. Bir sözlükle oldukça iyi sayılırım. Yani birkaç tana yabancı mail arkadaşım filan var işte. Ama alakayı anlamadım? :S

Çevrimdışı Baal Sarrus

• **
  • 81
  • Promethean
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Kasım 2010, 17:07:16 »
Genel bir öneri yapayım, zamanla oluşmuş deneyimlerim ve gözlemlerimle alakalı bir öneri.

Birincisi kitap yazmak için çeşitli vampir mitolojilerini (Ki çok fazla vardır) iyice kurcalamanı tavsiye ederim. Ayrıca, eğer derin bir şey olsun istiyorsan çeşitli evrenlerdeki vampir hikayelerini araştır. Aklıma gelenler Ravenloft filan şu anda.

Vampir hikayesi yazmak hiç kolay değildir, çünkü duygusuzlukları ve içgüdüsel davranışları onları yazarın nefret edeceği karakterler yapar. Gidip twilight gibi romantik vampirler de yazarsan, eh, vampir değil başka bir şey yapmış olursun.

Profesyonel bir şeylere direk girişeceğine, sitelere kısa kısa hikayeler yaz. Mesela benim gölge adlı bir vampir hikayem var burada. Oradaki karakter 3-4 senelik frp karakterimdir ve üç defa farklı şekillerde hikayesini yazdıktan sonra adam gibi ilk defa onun 'profesyonelce' hikayesini yazmaya başladım şimdi.

Ha evet, bir de, şu White Wolf firmasının World of Darkness frp kitaplarını karıştır. Vampire the Requiem'i ve yan kitaplarını (Özellikle Mythologies, Ancient Bloodlines, Bloodlines the Hidden, Bloodlines the Chosen, Bloodlines the Legendary başta olmak üzere diğer kitapları) internetten bulup okumanı tavsiye ederim. Tabi burada İngilizce devreye giriyor.

Yeterli kaynağı okumadan yazılmış her vampir hikayesi, eksik olacaktır. Çok fazla örneğini gördüm, öncelikle kendimde. Şayet, ilk önerim white wolf firması için kitap yazmak olacaktı, şayet adamların o evrende yazılan kitapları (tabi uygunluk aranarak) kabul etme durumu var. İngilizcen nedeniyle bu fikri boşverdim.

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 20 Kasım 2010, 18:17:22 »
Tavsiyelerin oldukça yapıcı, çok teşekkür ederim.

Daha önceden kısa kısa hikayelerle başladım zaten yazmaya. Ama ne kadar düşünsem de vampirlerle ilgili kısa bir hikaye bulamadım. Hep uzun şeyler geliyor aklıma. Uzun oldukça not filan aldım işte. Öyle oluştu zaten kurgum. Başlangıç noktam ile şuan arasında dağlar kadar fark var.

Ve romantik bir vampir filan düşünmüyorum. Gayet duygusuz, insanlıktan nasibini almamış, gaddar, bencil bir vampir düşünüyorum. Vampirler hakkında henüz on kitap filan okuyabildim. Eski efsaneleri, oluşumlarına dair çeşitli söylentileri filan da okudum. Bulabildiklerimi yani. Ama genel vampir bilgisi konusunda bir arkadaşıma güveniyorum. Çocuk vampir hastası. Bir sürü seri bitirmiş. Yardıma da açık. Ondan yararlanıyorum. Daha çok orjinaliteye dikkat ediyorum. Ama ne yazık ki hiç denenmemiş bir şey bulmak oldukça zor oluyor.

White Wolf'u bilmiyordum ancak biraz önce şöyle bir ufak göz gezdirme yaptım. Cidden ingilizcem ona erişemeyecek kadar kötü. Hayatta bir inglizce kitap yazamam. En azından şimdilik. Yani yazsam bile düz cümlelerle olur. Tasvirler vs. eksik kalır. Ondan ben Türkçeden ayrılmayayım şimdilik.

Zaten benim amacım da yabancı ülkelerde bastırmak değil. Onlar zaten fantastik edebiyata alışıklar. Amacım ülkemizde de fantastik edebiyat adına bir şeyler yapabilmek. Ve elimden vampir kurgusu geldi ilk olarak. Ben de onu yapmak istiyorum.

Elimden geldiğince de kısa kısa hikayeleri deneyeceğim. Teşekkürler.

Çevrimdışı Baal Sarrus

• **
  • 81
  • Promethean
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 20 Kasım 2010, 22:07:40 »
Türkiyede yapacağın her fantastik kurgu denemesi, yüzde doksan okuyucu engeline çakılacaktır. :) Başarılar, eğer herhangi konuda yardıma ihtiyacın olursa bana ulaşabilirsin.

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Kasım 2010, 13:43:53 »
Çok teşekkür ederim. :) Engeller aşılmak için vardır. :) Ben de şansımı denerim. Sonuçta illa ki birisi bu engeli aşacak dimi?

Çevrimdışı Gedwesverdar

• **
  • 189
  • Bestrafe Mich
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Kasım 2010, 13:46:48 »
Birinin ön yargıları yok etmesi gerek. Belki bu biri sen olursun.
Neden ki bu anlamsız yaradılış,
Yok olacaksa bir gün her yaratılmış?

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 21 Kasım 2010, 14:34:25 »
Evet, yok edilmeli. Ve emin olun bu iş mümkünatı yok tek kişiyle olmaz. Kimse yapamaz. Bu işi bu tür yani fantastik edebiyata yönelik sitelerdeki herkesle yapmalıyız. Bence yani. Sen yap diyip izlemek olmaz. Elimizden geleni de biz yapmalıyız.

Neden bu ön yargıyı kıran nesil BİZ olmayalım? Olmalıydı bence :)