Kayıt Ol

Boğaçhan Sözmen (Aragorn) Röportajı

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
Boğaçhan Sözmen (Aragorn) Röportajı
« : 03 Şubat 2011, 17:34:33 »

Yüzüklerin Efendisi' nde Aragorn karakterine ses veren Boğaçhan Sözmen röportajı için sorular sizden geldi. Katılımınız için sizlere, röportajı kabul eden değerli sanatçıya teşekkür ediyoruz.

Sorular Boğaçhan Sözmen' e Gönderildi.

Canlandırdığı diğer karakterler;
Disney  TARZAN (Tarzan)
Disney Aladdin (Cin)
Chicken Run "Tavuklar Firarda" (Rocky)
Lord of The Rings "Yüzüklerin Efendisi" (Aragorn)
King Kong (Jack Black)
CTW (Mavi Evdeki Ayı)
Cartoon Networks (Johnny Bravo)
Charrlie's Choclate Factory "Çarli'nin Çikolata Fabrikası"
(Bütün umpa lumpalar ve tüm şarkılar)
RedKit Batıya Hücum (Film) (Red Kit)
Sevimli Canavarlar(Fungus)
Susam sokağı (açıkgöz[grover] ve sayıların kontu [count])

Sorular;

Spoiler: Göster

*Nasıl başladı bu güzel serüven? [lotr.frodo]
+1979 ya da 80 yılıydı. Bir Ankara Radyosu programını 23 Nisan için babamın da aralarında bulunduğu müzisyenlerin çocukları sunsun istenince ilk defa mikrofonla tanıştım. Ardından 1982 yılında TRT Ankara Radyosu Çocuk Kulübünün sınavlarına girdim. Burada oyunculuk, diksiyon, fonetik, seslendirme, mikrofon teknikleri, radyo – tv programcılığı, sunuculuk vb. Kınularda eğitim alarak çalışmaya başladık. Başlangıç o başlangıç...

*Sizin için önce oyunculuk mu geliyor yoksa seslendirme sanatçılığı mı? [Erymnys]
+Elbette oyunculuk. Seslendirme, oyunculuk olmadan yapılamayacak, hatta oyunculuk eğitimi yoksa cür'et bile edilmemesi gereken bir iştir bence.

*Fantastik Kurgu'ya karşı olan hisleriniz nelerdir? Başka bir fantastik film seslendirmesinde daha bulunmak ister misiniz? [Elendil]
+Fantastik kurgu ya da daha gündelik yapımlar; tümü için hissim aynı galiba. Sözü olan, samimi, üzerinde çalışılmış yapımlar önemli benim için. Ama bir yanda romanından başlayarak çok düşünülmüş, çalışılmış “Yüzüklerin Efendisi”, “Harry Potter” gibi yapımlar varken, kimse sadece yüksek bütçeli ve teknolojik olan ama altı boş, “Pocahontas”tan bu yana hiç değişmeyen senaryosuyla beni aptal yerine koyan “Avatar” gibi yapımları Fantastik Kurgudur diye sevmemi beklemesin. Sıcak ve samimi bir Zeki Alasya – Metin Akpınar filmini ona tercih edebilirim.
Fantastik filmlerin seslendirmelerinde bulunmak konusuna gelirsek; elbette isterim. Hele biz oyuncuların “Dişi rol” dediğimiz yoruma ve tiplemeye açık güzel karakterler olursa...

*Rollerinizi veya seslendirmelerinizi hangi kriterlere göre seçiyorsunuz?Ne tarz karakterler hoşunuza gider? [azuroth]
+Daha çok kriterlere göre beni seçiyorlar. Bizim rol dseçmek gibi büyük bir lüksümüz yok. Ancak Yaptıklarım, deneyimlerim ve becerilerim sayesinde ilginç, zorlu ve eğlenceli çalışmalarla sık sık karşılaşıyorum. Zor, renkli bir çalışmada öncelikle akla gelen isimlerden biri olduğumu görüyorum. Bu da beni mutlu ediyor.

*Bir karakteri canlandırırken onun rolüne bürünür müsünüz? Ruh olmadan seslendirme olmaz diyebilir miyiz? [fırtınakıran]
+İç dünyada bir karşılığı olmadan oyunculuğun hiçbir alanı samimi olamaz. Ama seslendirmede öncelik orijinal yapımdaki oyuncunun yapmak istedikleridir. Yani, ben nasıl hissedersem edeyim, onun o role nasıl büründüğü ile sınırlıyım

*Çizgi film seslendirmek nasıl bir his? Çizgi film karakterlerini seslendirmeyi film karakterlerine göre daha mı ya da daha mı az seviyorsunuz? Tercihiniz filmden mi yoksa animasyondan yana mı olur? [fırtınakıran]
+Animasyon yapımların özelliği, gerçek oyuncular bulunmadığı ve duygular yaşayan bir insanın yüzü ile bedeninde görülemediği için ses oyunculuğunun bu duyguları desteklemek için daha büyük, daha güçlü olması gereğidir. Bu açıdan zamana zaman daha özgür ve eğlenceli hale gelebiliyor. Başka birinin oynadığı bir filme dublaj yapmaktansa animasyon seslendirmeyi tercih edebilirim. Hele dış kaynaklı değil de, sıfırdan yapılacak bir proje ise. O zaman oyunculuk tercihleri tamamen bana kalacaktır.

*Aragorn karakterini canlandırırken kendinizi onunla özdeşleştirebildiniz mi? Aragorn' u hissedebildiniz mi?[Gilderoy]
+Oyuncunun ve yönetmenin yazarın yazdığı doğrultuda yarattıkları karakteri anlamaya ve onu Türkçe ifade etmeye çalıştım.

*Sizin Aragorn'a karşı bakış açınız nedir? Sesinizle can verdiğiniz bu karakter hakkındaki şahsi düşüncelerinizi alabilir miyiz? [fırtınakıran]
+Aragorn kral bir abimiz. Üçlemede esas kızı da, tahtı da kapıyor. Severek izliyoruz kendisini. Şaka bir yana elbette romanda da, filmde de belli değerlerin vurgulandığı “iyiler” diyebileceğimiz karakterlerden biri olarak insani değerler ve bunlar için mücadele edilmesi fikrinin simgesidir.

*Aragorn seslendirmesini yaparken en çok hangi replikleri severek seslendirdiniz? [Ectoras]
+Elfçe konuştuğu replikleri sevdim. İlginçti.

*Seçme şansınız olsaydı, Yüzüklerin Efendisi' nde başka hangi karakteri seslendirmek isterdiniz? [grikunduz]
+Hiç düşünmedim. Ama Gollum çok ilginç bir deneyim olabilirdi.

*Çevrenizden nasıl tepkiler alıyorsunuz? "Aa! Aragorn!" ya da "Johnny?!" diyenler hiç oldu mu? [lotr.frodo]
+Zaman zaman böyle şeyler yaşayabiliyorum. Ama ben seslendirme yaptığım karakterlerin aslına uygunluğu çok aradığım içini doğal olarak aynı hançereden çıkmanın dığında karakterlerin birbiriyle ve benim günlük konuşmamla çok benzerliği olduğunu sanmıyorum. Ancak çok meraklı ve dikkatli izleyici ayırt edebiliyor. Ama “Sesiniz tanıdık geliyor” gibi tepkiler oluyor elbette.

*En sevdiğiniz seslendirme çalışmanız hangisi? [simkalaba]
+Sanırım Disney'in “Alaaddin” filmindeki Cin karakteri diyebilirim. Orijinalini Robin Williams gibi dev bir seslendirme sanatçısı aktörün konuştuğu bu karakter hızlı değişimleri, tipten tipe girmesi, olağaüstü renkleriyle hem çok zevkliydi, hem de bence yapılmış en zor seslendirme işlerinden biriydi. Çıkan sonuç da beni epeyce mutlu etmiştir.

*  Seslendirme sanatçısı olmak isteyen gençlere bir öneriniz ve tavsiyeniz var mı? [mit]
+Oyuncu olsunlar. Oyunculukla ilgileri yoksa hiç yanaşmasınlar. Sonra dili çok iyi bilen bir oyuncu olsunlar. Bu bir meslek. Hobi ya da heveslilerin kendini tatmin edeceği bir alan değil. Bu mesleğin gereklerini yerine getiren başarılı da olacaktır.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Boğaçhan Sözmen (Aragorn) Röportajı İçin Sorularınız
« Yanıtla #1 : 03 Şubat 2011, 17:41:11 »
http://www.klaketyapim.com/

Şu verdiğim adres kendisine aittir ve süperdir. Kesinlikle bakmanızı tavsiye ederim.

Sonradan gelen düzenleme: Seslendirme örneklerinden Yüzüklerin Efendisi'ne giriniz ve Batının Halkı'na seslenişini izleyiniz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #2 : 03 Şubat 2011, 17:58:27 »
Belki basit olur benim sorum ama merak ediyorumda, Aragorn'u seslendirirken filmdeki-ya da kitaptaki- Aragorn ile kendini özdeşleştirebilmiş mi? Yani hissedebilmiş mi?
Şimdiden teşekkürler.
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Şubat 2011, 18:20:16 »
http://www.klaketyapim.com/

Şu verdiğim adres kendisine aittir ve süperdir. Kesinlikle bakmanızı tavsiye ederim.

Sonradan gelen düzenleme: Seslendirme örneklerinden Yüzüklerin Efendisi'ne giriniz ve Batının Halkı'na seslenişini izleyiniz.

İzlendi ve onaylandı. Bu sahneyi hatırlamak çok iyi oldu aslında. İçimden bir şeyler kıpırdadığını hissettim.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı simkalaba

• **
  • 146
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Şubat 2011, 16:47:09 »
Benim de seslendirme sanatçısı olasım geldi. Rica etsem filmdeki diğer seslendirmecileri de paylaşır mısınız?

Ceddry Edain

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #5 : 14 Şubat 2011, 09:43:48 »
Güzel fikir. Ama kimsenin Aragorn' a ya da Johnny' e soracak sorusu yok galiba. :)

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Şubat 2011, 09:45:10 »
Arkadaşlar sorularınız varsa yazın şimdiden, daha sonra toparlanlıp düzenlenecektir.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #7 : 15 Şubat 2011, 20:27:06 »
Seçme hakkı olsa idi Yüzüklerin Efendisinde Aragorn dan başka kimi seslendirmek isterdi.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 15 Şubat 2011, 20:31:41 »
Bu konuya mesaj atan arkadaşlara genel bir sözüm var.

Konumuz röportaj için sormak istediğiniz sorular, ancak soru dışında her türlü şey söylenmiş.

Benim sorularım:

-Çizgi film seslendirmek nasıl bir his? Çizgi film karakterlerini seslendirmeyi film karakterlerine göre daha mı ya da daha mı az seviyorsunuz? Tercihiniz filmden mi yoksa animasyondan yana mı olur?

-Sizin Aragorn'a karşı bakış açınız nedir? Sesinizle can verdiğiniz bu karakter hakkındaki şahsi düşüncelerinizi alabilir miyiz?

-Bir karakteri canlandırırken onun rolüne bürünür müsünüz? Ruh olmadan seslendirme olmaz diyebilir miyiz?

Not: Johnny Bravo'daki başarısına hayranım!

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #9 : 15 Şubat 2011, 20:50:58 »
kendisi oyunculuk geçmişi de olan biri, peki kendisi için oyunculuk mu önce geliyor seslendirme mi?
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı simkalaba

• **
  • 146
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 16 Şubat 2011, 16:53:16 »
-En sevdiği favori seslendirmesi hangisi?

Not: Johnny Bravo seslendirmesine ben de hayranım. 10\10 (bence en iyi seslendirmesi)

Ceddry Edain

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #11 : 16 Şubat 2011, 17:02:35 »
* Seslendirme sanatçısı olmak isteyen gençlere bir önerisi ve tavsiyesi var mı?

(Ayrıca kişisel web sitesi için de kendisini tebrik ederim.)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 16 Şubat 2011, 22:28:12 »
Benim sorum:"Aragorn seslendirmesini yaparken en çok hangi replikleri severek seslendirdiniz?"
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle