Kayıt Ol

Spartaküs - Arenanın İlahları

Çevrimdışı Denaro Forbin

  • *****
  • 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Spartaküs - Arenanın İlahları
« Yanıtla #15 : 31 Temmuz 2013, 16:50:05 »

Konu: Yayınlandığı ilk bölümden itibaren televizyon izleyicilerinin gözdesi olan Spartaküs çizgi romanda. Spartaküs-Arenanın İlahları adlı çizgi roman NTV Yayınları'ndan çıktı. Spartaküs-Kan ve Kum adlı ilk sezonun ardından altı bölüm olarak çekilen Spartaküs-Arenanın İlahları yine CNBC-e'de yayınlanıyor, aynı adlı çizgi romanı ise diziyle eşzamanlı olarak raflardaki yerini alıyor. Hikâye, okurları Spartaküs ve öncesine götürüyor. O sıralarda Roma'da iki gladyatör okulu var: Batiatus ve Solonius. Çizgi romanda o okulda yetişen gladyatörler ve onların mücadeleleri konu alınıyor. Spartaküs, Crixus, Barca ve Theokoles'in arenaya geliş hikâyeleri anlatılarak onların nasıl arenanın yıldızları haline geldiği gözler önüne seriliyor. Dört bölümden oluşan çizgi romanın her bölümü farklı bir ekip tarafından yaratılmış. Televizyondaki canlı renkler sayfalara olduğu gibi taşınmış. İşte o sayfaların arasında sizi bekliyorlar. Onlar, yani Arenanın İlahları...

Yorumum: Spartaküs: Arenanın İlahları, 2011 yılında NTV Yayınları tarafından basıldı. Çizgi roman her bölümü 25'er sayfalık 4 bölümden oluşuyor: Kan ve Kum, Çakalın İkizleri, Kartaca Canavarı ve Ölümün Gölgesi. Ayrıca her bölümün senaryosu, tasarımı, renklendirmesi ve kaligrafisi farklı kişiler tarafından yapılmış.

Tüm bu bilgiler ışığında yine de bu çizgi roman bana göre başarısızdır. Gerek çizimler, gerek senaryo son derece kötü. Özellikle bir Spartacus hayranı olarak beğenmediğimi rahatlıkla söyleyebilirim.

Bu da ufak bir alıntı: "Tüm efsanelerin gerçeği geçmişlerinde yatar."