Tolkien’den Hobbit Resimleri Raflarda

hobbit resimleri top

İthaki Yayınları, Hobbit’in ikinci filmi sinemalara gelmişken boş durmadı ve kitabın yayımlanışının 75. yıldönümü dolayısıyla hazırlanmış “J.R.R. Tolkien’den Hobbit Resimleri” eserini okuyucularla buluşturdu!

J.R.R. Tolkien Hobbit’i yazdığında, belli bir seviyede başarıya ulaşmış amatör bir sanatçıydı. Kitabı henüz taslak aşamasındayken onun için illüstrasyonlar çizmişti. İlk Hobbit baskısı; yazarı tarafından çizilmiş on adet siyah beyaz resim, iki harita, cilt ve şömiz tasarımlarıyla beraber basıldı. Sonrasında, en iyi eserlerinden birkaçını oluşturan beş adet renkli çizim daha yaptı.

hobbit resimleri middle

Hobbit’in yayımlanışının 75. yılını kutlamak üzere, yazarın bu metin için kendisi tarafından çizilmiş tüm eserleri J.R.R. Tolkien’den Hobbit Resimleri kitabında bir araya getirildi. İlgili resimler, yüzden fazla eskiz, çizimler, boyamalar, haritalar ve planların ön çalışmaları, alternatif versiyonları ve deneysel tasarımları, çizimlerin son halleriyle beraber bu kitapta okuyucuyla buluşuyor. Bu görsellerin bazıları ilk kez, bazıları ise renkli çizimleriyle ilk kez yayımlanıyor.

Kapak Görseli
Kapak Görseli

J.R.R. Tolkien’den Hobbit Resimleri, Tolkien hakkında önde gelen uzmanlardan olan Wayne G. Hammond ve Christina Scull tarafından hazırlanmıştır. Kitabın çevirisini M. Boran Evren, yayına hazırlığını ise Alican Saygı Ortanca üstlenmiş. Tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.