Cüceler Kitaplıklarımıza Yürüyor!

cuceler top

Markus Heitz Türk okurları için bilinen bir isim değil, oysa o son zamanlarda Avrupa’yı kasıp kavurmakla meşgul. Bu yetmemiş olacak ki Pegasus Yayınları onun “Cüceler” serisini dilimize kazandırarak bu küçük adamların güçlü ayak seslerini ülkemizde yankılatmaya hazırlanıyor!

Daha fazlasına girmeden önce hızlıca konuya bir göz atalım:

cucelerAkıl almaz güçlere sahip büyücüler, acımasız kara elfler, karanlığın yaratıklarından kurulmuş büyük ordular…
Tüm bunlara karşı durabilecek tek güç ise cüceler!

Beşinciler Krallığı binlerce yıl boyunca Korunaklı Ülke’nin kapılarını korumuştur. Sayısız düşman bu kapıların önünde, cücelerin baltalarıyla can vermiştir. Hiç kimse ya da hiçbir yaratık, saldırılarından sonuç alamamıştır. Ta ki kara elflerin geldiği o güne kadar…

Çocukken terk edilen Tungdil, Ionandar diyarındaki tek cüce olarak kendi halinde demircilik yapmaktadır ve kendi ırkından birini daha önce hiç görmemiştir. Ama tüm bunlar değişmek üzeredir.

Ulaklık yapmak ve halkıyla tanışmak için dış dünyaya açılan Tungdil, kendisini hazır olmadığı bir savaşın içinde bulur. Sadece canını kurtarmak için değil, Korunaklı Ülke’deki her erkek, kadın ve çocuk için de onu cüce yapan değerlere sahip çıkmalıdır. Cevaplayamadığı birçok soru olsa da Tungdil tek bir şeyden emindir: Nerede yetiştirilmiş olursa olsun, o gerçek bir cücedir.

Ve cücelerin cesareti sorgulanamaz!

Alman yazarın Cüceler ile ünlenmeden önce ülkesinde başka başarılara imza atmış. 2003 yılında Shadows Over Ulldrat (Ulldrat Üzerindeki Gölgeler) adlı eseriyle Alman En İyi Fantezi Ödülü’nün sahibi olmuş. Sonrasındaysa Cüceler ile kitabını ülke dışına taşırarak İngilizceye çevrilmesinde rol oynamış.

Kitaba karşı hala önyargılarınız mı var? O zaman bakalım amazon.com yorumları neler demiş: (Parantez içindeki sayılar 5 yıldız üzerinden verilen puanları göstermektedir)

– One of the most enjoyable pieces of fantasy I’ve read in some time (4/5)
Bir süredir okuduğum en eğlenceli fantastik örneklerinden biri.

– stinky cheese and beer never sounded so good (5/5)
Kokuşmuş peynir ve bira kulağa hiç bu kadar iyi gelmemişti

– I’m reading War of the Dwarves next! (3/5)
Bundan sonra War of the Dwarves’u okuyorum!

– Promising – but that’s about it (2/5)
Umut verici – ama hepsi bu

Çevirisini İlhan Yabantaş’ın yaptığı eserin editörlüğünü İlke Keskin ve İlker Sönmez beraber üstlenmiş. Künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bakalım Türk fantastik okurları bu seriyi nasıl karşılayacaklar.