2014 Hugo ve John. W. Campbell Adayları Belli Oldu

hugo awards

1953’ten bu yana aralıksız devam eden ve bilimkurgu ile fantastiğin çeşitli kategorilerinde birincilerini seçen Hugo Ödülleri’nin 2014 adayları açıklandı.

Adını usta bilimkurgu dergisi Amazing Stories’in kurucusu Hugo Gernsback’ten alan ödülün bu yılki En İyi Roman kategorisinde Zaman Çarkı ile Robert Jordan (RIP) ve Brandon Sanderson ikilisi göze çarpıyor.

Dilerseniz hep birlikte tüm adaylara göz atalım.

En İyi Roman

[stextbox id=”warning”]

  • Warbound, Larry Correia (Baen)
  • Parasite, Mira Grant (Orbit US; Orbit UK)
  • Zaman Çarkı (tam seri), Robert Jordan & Brandon Sanderson (Tor)
  • Ancillary Justice, Ann Leckie (Orbit US; Orbit UK)
  • Neptune’s Brood, Charles Stross (Ace; Orbit UK)

[/stextbox]

En İyi Kısa Roman

[stextbox id=”warning”]

[/stextbox]

En İyi Romancık

[stextbox id=”warning”]

  • “Opera Vita Aeterna”, Vox Day (The Last Witchking, Marcher Lord Hinterlands)
  • “The Exchange Officers”, Brad Torgersen (Analog, Jan-Feb 2013)
  • “The Lady Astronaut of Mars”, Mary Robinette Kowal (Tor.com, 09-2013)
  • “The Truth of Fact, the Truth of Feeling”, Ted Chiang (Subterranean Press Magazine, Fall 2013)
  • “The Waiting Stars”, Aliette de Bodard (The Other Half of the Sky, Candlemark & Gleam)

[/stextbox]

En İyi Kısa Hikâye

[stextbox id=”warning”]

[/stextbox]

En İyi Kurgusal Olmayan Kitap

[stextbox id=”warning”]

  • Queers Dig Time Lords: A Celebration of Doctor Who, LGBTQ Fans Who Love It editör, Sigrid Ellis & Michael Damien Thomas (Mad Norwegian Press)
  • Speculative Fiction 2012: The Best Online Reviews, Essays ve Commentary, Justin Landon & Jared Shurin (Jurassic London)
  • We Have Always Fought: Challenging the Women, Cattle ve Slaves Narrative, Kameron Hurley (A Dribble of Ink)
  • Wonderbook: The Illustrated Guide to Creating Imaginative Fiction, Jeff VanderMeer, with Jeremy Zerfoss (Abrams Image)
  • Writing Excuses Season 8, Brandon Sanderson, Dan Wells, Mary Robinette Kowal, Howard Tayler, Jordan Sanderson

[/stextbox]

En İyi Çizgi Roman Ödülü

[stextbox id=”warning”]

  • Girl Genius Vol 13: Agatha Heterodyne & The Sleeping City yazar, Phil ve Kaja Foglio; çizim, Phil Foglio; renklendirme, Cheyenne Wright (Airship Entertainment)
  • “The Girl Who Loved Doctor Who” yazar, Paul Cornell, illüstrasyon, Jimmy Broxton (Doctor Who Special 2013, IDW)
  • The Meathouse Man öyküsünden adapte edilen, George R.R. Martin ve illüstrasyon, Raya Golden (Jet City Comics)
  • Saga Vol 2 yazar, Brian K. Vaughn, illüstrasyon, Fiona Staples (Image Comics )
  • Time, Randall Munroe (XKCD)

[/stextbox]

En İyi Film (Uzun Metraj)

[stextbox id=”warning”]

  • Frozen senaryo, Jennifer Lee; yönetmen, Chris Buck & Jennifer Lee (Walt Disney Studios)
  • Gravity senaryo, Alfonso Cuarón & Jonás Cuarón; yönetmen, Alfonso Cuarón (Esperanto Filmoj; Heyday Films; Warner Bros.)
  • Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak senaryo, Simon Beaufoy & Michael Arndt; yönetmen, Francis Lawrence (Color Force; Lionsgate)
  • Iron Man 3 senaryo, Drew Pearce & Shane Black; yönetmen, Shane Black (Marvel Studios; DMG Entertainment; Paramount Pictures)
  • Pacific Rim senaryo, Travis Beacham & Guillermo del Toro; yönetmen, Guillermo del Toro (Legendary Pictures, Warner Bros., Disney Double Dare You)

[/stextbox]

En İyi Film (Kısa Metraj)

[stextbox id=”warning”]

  • An Adventure in Space ve Time senaryo, Mark Gatiss; yönetmen, Terry McDonough (BBC Television)
  • Doctor Who: “The Day of the Doctor” senaryo, Steven Moffat, yönetmen, Nick Hurran (BBC)
  • Doctor Who: “The Name of the Doctor” senaryo, Steven Moffat, yönetmen, Saul Metzstein (BBC)
  • The Five(ish) Doctors Reboot Written & yönetmen, Peter Davison (BBC Television)
  • Game of Thrones: “The Rains of Castamere” senaryo, David Benioff & D.B. Weiss; yönetmen, David Nutter (HBO Entertainment)
  • Orphan Black: “Variations under Domestication” senaryo, Will Pascoe; yönetmen, John Fawcett (Temple Street Productions; Space/BBC America)

[/stextbox]

En İyi Editör (Kısa eserler)

[stextbox id=”warning”]

  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Ellen Datlow
  • Jonathan Strahan
  • Sheila Williams

[/stextbox]

En İyi Editör (Uzun eserler)

[stextbox id=”warning”]

  • Ginjer Buchanan
  • Sheila Gilbert
  • Liz Gorinsky
  • Lee Harris
  • Toni Weisskopf

[/stextbox]

En İyi Profesyonel Sanatçı

[stextbox id=”warning”]

  • Galen Dara
  • Julie Dillon
  • Daniel Dos Santos
  • John Harris
  • John Picacio
  • Fiona Staples

[/stextbox]

En İyi Semipronize

[stextbox id=”warning”]

  • Apex Magazine editör, Lynne M. Thomas, Jason Sizemore ve Michael Damian Thomas
  • Beneath Ceaseless Skies editör, Scott H. Andrews
  • Interzone editör, Andy Cox
  • Lightspeed Magazine editör, John Joseph Adams, Rich Horton ve Stefan Rudnicki
  • Strange Horizons editör, Niall Harrison, Brit Mandelo, An Owomoyela, Julia Rios, Sonya Taaffe, Abigail Nussbaum, Rebecca Cross, Anaea Lay ve Shane Gavin

[/stextbox]

En iyi Fanzin

[stextbox id=”warning”]

  • The Book Smugglers editör, Ana Grilo ve Thea James
  • A Dribble of Ink editör, Aidan Moher
  • Elitist Book Reviews editör, Steven Diamond
  • Journey Planet editör, James Bacon, Christopher J Garcia, Lynda E. Rucker, Pete Young, Colin Harris ve Helen J. Montgomery
  • Pornokitsch editör, Anne C. Perry ve Jared Shurin

[/stextbox]

En İyi Fancast

[stextbox id=”warning”]

  • The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan ve Gary K. Wolfe
  • Doctor Who: Verity! Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas ve Tansy Rayner Roberts
  • Galactic Suburbia Podcast, Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts (Presenters) ve Andrew Finch (Producer)
  • SF Signal Podcast, Patrick Hester
  • The Skiffy ve Fanty Show, Shaun Duke, Jen Zink, Julia Rios, Paul Weimer, David Annandale, Mike Underwood ve Stina Leicht
  • Tea ve Jeopardy, Emma Newman
  • The Writer ve the Critic, Kirstyn McDermott ve Ian Mond

[/stextbox]

En İyi Hayran Yazar

[stextbox id=”warning”]

  • Liz Bourke
  • Kameron Hurley
  • Foz Meadows
  • Abigail Nussbaum
  • Mark Oshiro

[/stextbox]

En İyi Hayran Sanatçı

[stextbox id=”warning”]

  • Brad W. Foster
  • Mandie Manzano
  • Spring Schoenhuth
  • Steve Stiles
  • Sarah Webb

[/stextbox]

En İyi Yeni Yazar için John W. Campbell Ödülü

[stextbox id=”warning”]

  • Wesley Chu
  • Max Gladstone *
  • Ramez Naam *
  • Sofia Samatar *
  • Benjanun Sriduangkaew

[/stextbox]

*2. defa listeye giren yazarlar

 

Hugo Ödülleri 1953’ten bu yana veriliyor ve 1955’ten beri ödül sahipleri Worldcon olarak bilinen World Science Fiction Convention’da (Dünya Bilim Kurgu Konvansiyonu) açıklanıyor. İlk Worldcon 1939 yılında New York’ta yapıldı. Ayrıca 2. Dünya Savaşı sırası haricinde Worldcon her yıl düzenli olarak gerçekleştirilmiştir.

Bu yılki Worldcon 14 – 18 Ağustos’ta LonCon3 adıyla Londra’da düzenlenecek. LonCon3 aynı zamanda 1939’daki ilk konvansiyonun 75. yıldönümüne rast geldiği için 1938’in en iyi eserlerine de Geçmişe Dönük Hugo Ödülü verilecek.

Geçmişe Dönük Hugo finalistleri:

En İyi Roman

[stextbox id=”warning”]

  • Carson of Venus, Edgar Rice Burroughs (Argosy, February 1938)
  • Galactic Patrol, E. E. Smith (Astounding Stories, February 1938)
  • The Legion of Time, Jack Williamson (Astounding Science-Fiction, July 1938)
  • Out of the Silent Planet, C. S. Lewis (The Bodley Head)
  • The Sword in the Stone , T. H. White (Collins)

[/stextbox]

En İyi Kısa Roman

[stextbox id=”warning”]

  • Anthem, Ayn Rand (Cassell)
  • “A Matter of Form”, H. L. Gold (Astounding Science-Fiction, December 1938)
  • “Sleepers of Mars”, John Wyndham (Tales of Wonder, March 1938)
  • “The Time Trap”, Henry Kuttner (Marvel Science Stories, November 1938)
  • “Who Goes There?”, John W. Campbell/Don A. Stuart (Astounding Science-Fiction, August 1938)

[/stextbox]

En İyi Romancık

[stextbox id=”warning”]

  • “Dead Knowledge”, John W. Campbell/Don A. Stuart (Astounding Stories, January 1938)
  • “Hollywood on the Moon”, Henry Kuttner (Thrilling Wonder Stories, April 1938)
  • “Pigeons From Hell”, Robert E. Howard (Weird Tales, May 1938)
  • “Rule 18”, Clifford D. Simak (Astounding Science-Fiction, July 1938)
  • “Werewoman”, C. L. Moore (Leaves #2, Winter 1938)

[/stextbox]

En İyi Kısa Hikâye

[stextbox id=”warning”]

  • “The Faithful”, Lester Del Rey (Astounding Science-Fiction, April 1938)
  • “Helen O’Loy”, Lester Del Rey (Astounding Science-Fiction, December 1938)
  • “Hollerbochen’s Dilemma”, Ray Bradbury (Imagination!, January 1938)
  • “How We Went to Mars”, Arthur C. Clarke (Amateur Science Stories, March 1938)
  • “Hyperpilosity”, L. Sprague de Camp (Astounding Science-Fiction, April 1938)

[/stextbox]

En İyi Film (Kısa Metraj)

[stextbox id=”warning”]

  • 80 Günde Devrialem, Jules Verne. Yazan ve Yöneten Orson Welles (The Mercury Theater of the Air, CBS)
  • Bir Noel Şarkısı, Charles Dickens. Yazan ve Yöneten Orson Welles (The Campbell Playhouse, CBS)
  • Dracula, Bram Stoker. Yazan Orson Welles ve John Houseman; Yöneten Orson Welles (The Mercury Theater of the Air, CBS)
  • R. U. R., Karel Capek. Yapımcı Jan Bussell (BBC)
  • Dünyalar Savaşı, H. G. Wells. Yazan Howard Koch & Anne Froelick; Yöneten Orson Welles (The Mercury Theater of the Air, CBS)

[/stextbox]

En İyi Editör (Kısa eserler)

[stextbox id=”warning”]

  • John W. Campbell
  • Walter H. Gillings
  • Ray Palmer
  • Mort Weisinger
  • Farnsworth Wright

[/stextbox]

En İyi Profesyonel Sanatçı

[stextbox id=”warning”]

  • Margaret Brundage
  • Virgil Finlay
  • Frank R. Paul
  • Alex Schomburg
  • H. W. Wesso

[/stextbox]

En iyi Fanzin

[stextbox id=”warning”]

  • Fantascience Digest, editör Robert A. Madle
  • Fantasy News, editör James V. Taurasi
  • Imagination!, editör Forrest J Ackerman
  • Novae Terrae, editör Maurice Hanson
  • Tomorrow, editör Doug Mayer

[/stextbox]

En İyi Hayran Yazar

[stextbox id=”warning”]

  • Forrest J Ackerman
  • Ray Bradbury
  • Arthur Wilson “Bob” Tucker
  • Harry Warner Jr.
  • Donald A. Wollheim

[/stextbox]