Hogwarts Öğrencilerinin Kaybettikleri En Saçma 5 Bina Puanı

house-points

Bina puanları Hogwarts’ta öğrenciler arasındaki düzeni korumak ve binalarına olan bağlılıklarını artırmak için konulmuştur. Ama durum her zaman öyle olmuyor. İşte Hogwarts öğrencilerinin kaybettikleri en saçma 5 bina puanı!

[stextbox id=”black”]5 – Yetki Malfoy’da olduğu için

Profesör Umbridge, Draco Malfoy’a bina puanı alma yetkisi verdiğinde sonuç, bir ejderhayı yeni yapılmış kulübenize yemeğe çağırmışsınız gibi olmuştu.

“Teftiş Mangası, Granger,” dedi Malfoy. Cüppesindeki sınıf başkanı rozetinin altında duran minik gümüş “T” harfini işaret etti. “Sihir Bakanlığı’nı destekleyen, Profesör Umbridge’in bizzat, tek tek saptadığı seçkin bir öğrenci grubu. Neyse, Teftiş Mangası üyelerinin puan indirme hakkı var… bunun için, Granger, senden beş puan alıyorum, çünkü yeni müdiremiz hakkında kabalık ettin. Mcmillan, senden de beş, bana karşı çıktığın için. Senden de beş, Potter, çünkü seni sevmiyorum. Weasley, gömleğinin ucu dışarı çıkmış, beş de bu yüzden. Ha sahi, unutmuştum bak, sen bir Bulanık’sın, Granger, on da bunun için düştüm.”

teftis-mangasi

[stextbox id=”black”]4 – Ron’un geleneksel olmayan hayalet tespit yöntemi yüzünden

Profesör Snape sonunda Karanlık Sanatlar’a Karşı Savunma hocası olduğunda kendini başka bir şeye karşı daha savunmak zorunda kalmıştı: Ron’un geri dönüşleri.

“Inferius, Karanlık bir büyücünün sihriyle dirilttiği cesettir. Canlı değildir, sadece büyücünün emirlerini yapmak için kullanılan bir kukladır. Bir hayalet, eminim şimdiden hepiniz farkındasınızdır, dünyaya bırakılmış, ayrılmış bir ruhun izidir ve elbette, Potter’ın akıllıca bize söylediği gibi, saydamdırlar.”

“Tamam, eğer onları birbirinden ayırmaya çalışıyorsak Harry’nin söylediği en yararlı olanı!” dedi Ron. “Biriyle karanlık dar bir sokakta yüz yüze gelince katı olup olmadığına bir bakacağız, değil mi, sormayacağız, ‘Affedersiniz, ayrılmış bir ruhun izi misiniz?’ ” Snape’in sınıfa fırlattığı bir bakışla bastırdığı bir kahkaha dalgası oldu.

“Gryffindor’dan bir on puan daha,” dedi Snape. “Sizden başka bir ukalalık beklemiyorum, Ronald Weasley, o kadar katı bir oğlan odanın içinde bir santim uzağa cisimlenemez.”

[stextbox id=”black”]3 – Malfoy’un koca bir kalbi olduğu için

Profesör Snape, Harry, Ron ve Hermione’den her bina puanı düşürdüğünde bir sikke ayırsaydınız, muhtemelen birkaç Ateşoku ve Madam Puddiefoot’un çaycısında bir öğle yemeği için yeterli paranız olurdu. Ama tabii belki de bazı zamanlarda Profesör’ün haklı sebepleri vardı.

“Malfoy bir sonraki İksir dersinin büyük bir bölümünü zindanın öbür ucundan Ruh Emici taklitleri yaparak geçirdi. Sonunda tepesi atan Ron, Malfoy’a büyük, kaygan bir timsah kalbi fırlatıp suratına isabet ettirince, Snape Gryffindor’dan elli puan indirdi.”

Dolores-Umbridge

[stextbox id=”black”]2 – Harry yeterince cezalandırılmadığı için

Profesör Umbridge ile geçen birkaç duygu dolu geceden sonra, cezalandırmanın Harry’yi büyücülük dünyasının sakin bir bireyi yapmadığı kesindi. Neyse ki Profesör McGonagall’ın bunun için bir çözümü vardı: yaraya tuz basmak.

“Potter, kendine hâkim olman gerek! Bu gidişle başını ciddi bir belaya sokacaksın! Gryffindor’dan beş puan daha!”

“Ama – ne -? Profesör, hayır!” dedi Harry, bu adaletsizlik karşısında fena halde hiddetlenerek. “Zaten o beni cezalandırıyor, bir de siz niye puan alıyorsunuz?”

“Çünkü göründüğü kadarıyla cezaların senin üzerinde herhangi bir etkisi olmuyor!” dedi Profesör McGonagall ters ters.”

[stextbox id=”black”]1 – Hermione fazla akıllı olduğu için

Büyücülük dünyası hakkında çok şey bilmenin iyi bir şey olduğunu sanabilirsiniz. (Harry Potter Trivial Pursuit oynarken kesinlikle öyle.) Ama Hermione iseniz ve Profesör Snape’in hakaretlerine de verecek cevabınız varsa işler değişir…

“Bak sen, bir kurtadamı görünce tanımayacak bir üçüncü sınıf öğrencisi göreceğimi hiç tahmin etmezdim. Unutmayayım da Profesör Dumbledore’a ne kadar geride olduğunuzu hatırlatayım…”

“Lütfen, efendim” dedi Hermione, eli hâlâ havadaydı. “Kurtadamla gerçek bir kurt arasında birkaç küçük fark vardır. Kurtadamın burnu-”

“İkinci defa size söz verilmemişken konuşuyorsunuz, Miss Granger” dedi Snape sakin sakin. “İflah olmaz bir ukala olduğunuz için Gryffindor’dan beş puan daha.”

hermione-iksir-dersinde

Bu yazımızı ve hem Harry Potter evreniyle hem de yeni gelen Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar? filmiyle ilgili tüm yeni gelişmeleri bir Kayıp Rıhtım projesi olan Fantastik Canavarlar adlı ikinci sitemizde bulabilirsiniz.