Kâbuslar Pazarı Türkçede!

Stephen King’in Kasım 2015’te Amerika’da yayınlanan son öykü kitabı Kâbuslar Pazarı (The Bazaar of Bad Dreams) artık Türkçede.

Son zamanlarda polisiye serisiyle dikkatleri çeken King’i korku romanları ve öyküleri ile tanıyan hayranları için bir hazine niteliğindeki kitap bir hayli hacimli. Bu güzel kitap; gizemli yerler, beysbol, ölümcül çocuklar, şiirler, garip arabalar, ahlaki ikilemler, ölümün ardındakiler, alternatif boyutlar, kazalar, Alzheimer, onulmaz acılar, seçimler ve huzurunuzu kaçırıp sizi peşinden sürükleyecek onlarca konuyla 568 sayfa sürecek uzun ve çok zevkli bir King gezisi olacak.

Daha önce tanıtımını yaptığımız ve içerisindeki 20 öyküden kısa kısa bahsettiğimiz bu mühim eseri, 5 ay gibi kısa bir zamanda Türkçe’de görmek bizleri hem şaşırttı hem de çok mutlu etti. Ustanın asla sırtını dönmediği, değerini yükseltmek için elinden geleni yaptığı öykü türündeki yeni şaheserlerini kısa zamanda dilimizde okumak büyük şans.

Kitabın tanıtım yazısı şöyle:

Hikâyelerim bir araya geldiği zaman kendimi sadece gece yarıları satış yapan bir sokak satıcısı gibi hissederim. Ürünlerimi sergileyip okurlarımı -yani sizleri- gelip seçin diye davet ederim. Ama gerekli uyarıyı yapmayı da ihmal etmem: Kuzum, dikkat edin, çünkü bu şeylerden bazıları tehlikelidir. Bunlar, içinde kötü rüyaların gizlendiği; gözünüzün uyku tutmadığı gecelerde, kapadığınıza emin olduğunuz halde, “Odanın kapısı neden açık?” diye merak ettiğiniz zamanlarda aklınıza takılan hikâyelerdir.

İşte, ürünlerim bunlar, sevgili Daimi Okurum. Bu gece her şeyden bir parça satıyorum – otomobile benzeyen bir canavar (Christine tadında), ölüm ilanınızı yazarak sizi öldürebilen bir adam, paralel dünyalara erişimi olan bir e-kitap okuyucu ve her zaman çok beğenilen konu: insan türünün sonu.

Ben bu ürünlerimi diğer sokak satıcıları çoktan evlerine gittikten sonra, sokaklar bomboşken ve donuk bir ay ışığı şehrin çatılarında gezinirken satmayı seviyorum. İşte bu zamanlarda örtümü yere yayıp ürünlerimi sergiliyorum.

Bu kadar gevezelik yeter. Belki artık bir şey satın almak istersiniz, ha? Gördüğünüz her şey el ürünüdür ve her ne kadar her birini çok sevsem de, satmaktan mutluluk duyarım, çünkü bunları özellikle sizler için yaptım. Çekinmeyin, şöyle bir yoklayın; ama lütfen, dikkatli olun. Bazılarının sivri dişleri vardır.
-Stephen King-

Altın Kitaplar’dan çıkan eserin çevirisi, birçok King eserinde emek veren Esat Ören’e ait. Kitap şu an ön siparişte ve 12 Nisan’da raflarda olacak.