Tarihi-Fantastik Türünün Ustası “Guy Gavriel Kay” Nihayet Dilimizde!

gok-cennetin-altinda-ust

Tarihi fantastik alt türünün yaşayan ustalarından, bol ödüllü Guy Gavriel Kay ile artık bizler de tanışacağız!

Size bir itirafta bulunacağız: Kanadalı usta Guy Gavriel Kay uzun süredir Biz Bunu İstiyoruz projemizin listesinde yer alıyordu. Onun için de bir proje hazırlamayı çok istiyorduk. Kendisini araştırdıkça daha da sevmiştik. Çünkü bu usta, gerçek tarihi verileri fantastikle harmanlayarak tarihten tam anlamıyla besleniyor, hem de fantastiği uygun yerlere nakış gibi işliyordu. Hatta kendisi 2008 yılında World Fantasy Award’ın da (Dünya Fantazi Ödülü) sahibi olmuştur.

Ancak Guy Gavriel Kay’in meziyetleri bununla da kalmıyor. 1974 yılında, henüz üniversite öğrencisiyken, Christopher Tolkien tarafından babası J.R.R. Tolkien’in muazzam eseri Silmarillion’u derlemek için yardımcı olması adına seçilen kişidir de aynı zamanda. Şok edici, değil mi?

Bunca bahsettik, peki Kay’e ilk hangi kitabıyla kavuşuyoruz? Pegasus Yayınları’nın uzun süreli, özenli çalışması sonucu Gök Cennetin Altında adlı, okurlardan epey olumlu yorumlar almış bir tek ciltlik eserle başlıyor serüvenimiz. Kim bilir, belki sonra World Fantasy Award’ı aldığı Ysabel’i ve bizi Kayıp Rıhtım olarak merakta bırakan Tigana’sını da okuma şansına erişiriz.

Kitabın konusu şöyle:

gok-cennetin-altinda“İnsanın bahtı, ona altın tepside öyle bir hediye sunar ki tatmadan önce deva mı zehir mi bilemez.”

Herkes Kendi Hikâyesini Yazar

Kitai İmparatorluğu’nun, eski düşmanı Tagur Krallığı’yla yaptığı son savaşta her iki taraftan kırk bin asker ölür. Yıllar sonra Kitai generali Shen Gao’nun oğlu Shen Tai, ölen babası için yas tutmak ve onun anısını onurlandırmak için imparatorluğun bu uzak sınırındaki savaş meydanına gider ve iki yıl boyunca hayaletleri huzura kavuşturmak için cesetleri gömer. Emeğini ve atalarına saygısını ödüllendirmek için, Tagur Kralı’na gelin giden Beyaz Yeşim Prensesi ona tehlikeli bir hediye verir: iki yüz elli Sardia atı.

Bir Sardia atı çok büyük bir ödüldür. Beş Sardia atı, bir adamı diğerlerinden üstün kılar, rütbesinin yükselmesine, başkalarının kıskançlığına sebep olur. İki yüz elli at ise akla hayale gelmeyecek, bir imparatoru bile şaşırtabilecek bir ödüldür.

Shen Tai’nin hayatına son verip bu ödülü ondan çalmak isteyebilecek sayısız insan vardır. Ödülü alabilmek için doğuya, imparatorluğun başkentine gitmeli, saraydaki ve saray dışındaki düşmanlarıyla yüzleşmeli ve atları teslim alacak birlikle beraber Tagur’a dönmelidir. Çünkü Shen Tai’yi bir anda imparatorluğun en önemli adamı yapan bu ödülün onun hayatını kurtaran bir şartı da vardır: Atları bizzat kendisi almak zorundadır.

“Tarihi romanların ve fantastik edebiyatın okuyucuları bu iki türün birleşimini daha iyi bir kitapta bulamaz. Bu roman, usta bir öykücünün zengin hayal gücüyle ortaya çıkmış eşsiz bir eser.” Historical Boys

“Fantastik türün en iyi yazarlarından birinden gelen etkileyici, tüyler ürpertici bir eser.”
-Daily Mail-

“Muhteşem bir destan. Kusursuz bir şekilde oluşturulmuş. Okuyucuyu bir kasırga gibi içine çekiyor ve bırakmıyor.”
-Huffington Post-

“Gök Cennetin Altında, bir okuyucunun isteyebileceği her şeye sahip: heyecanlı bir macera, bir aşk hikâyesi, bir olgunluk çağına gelme serüveni, askerî tarih, saray entrikaları ve trajediler. Sonuna gelindiğinde okuyucunun gözyaşlarına engel olamayacağı muhteşem bir eser.”
-Globe and Mail-

“Antik Çin’in Tang Hanedanı’nı fantastik bir biçimde anlatan Guy Gavriel Kay’in kitabı neredeyse tarihi bir belge gibi dikkatle yazılmış. Zekice bir siyasi macera, tarihi roman veya hayalet öyküsü okumak isteyen herkes için bu roman üç türü mükemmel bir şekilde birleştirmiş.”
-BookPage-

“Tüm serüvene rağmen, bu kitabın en ilgi çekici yanları karakterlerinin çok boyutluluğu, içinde bulunduğu yarı gerçek yarı hayalî dünya ve akıcılığı. Şüphesiz bu yılın en iyi fantastik kitaplarından biri.”
-Critical Mass-

“Tarihteki belli unsurları bulup tamamen fantastik bir öykü yaratmada Guy Gavriel Kay’in eşi benzeri yok. Bu kitap, sanki daha önce hiç bilmediğimiz bir zamandan kalma yazıtların tercümesi gibi.”
-The Miami Herald-

Şu anda ön siparişte olan kitap 10 Haziran günü satışa çıkacak. Bu güzide eserin çevirisini Cem Özkan üstlenmiş durumda. 664 sayfalık, tek ciltlik bir kurgu bekliyor bizi.

Hoş geldin Guy Gavriel Kay!