Alice Harikalar Diyarında’nın Efsanevi İlk Baskısı Açık Artırmaya Çıkacak

alice

Lewis Carroll’ın tüm baskıyı geri çekmesinden sonra varolduğu bilinen 22 kopyadan biri olan kitabın 2-3 milyon dolara alıcı bulması bekleniyor.

Lewis Carroll’un ünlü çocuk kitabı Alice Harikalar Diyarında (Alice’s Adventures In Wonderland) ilk olarak 1865 yılında Macmillan & Co tarafından basıldı. Yayınevi bastığı 2000 kopyanın 50’sini yazara verdi ve kalanları da 4 Temmuz’da piyasaya sürmeyi düşünüyordu. Ancak kitaptaki illüstrasyonları çizen John Tenniel resimlerin basım kalitesinden hiç memnun olmamıştı, bu rahatsızlığını Carroll’a iletti ve o da hem ilk baskının satışa sunulmasını engelledi hem de kendi dağıttığı kopyaları geri istedi.

Alice Harikalar Diyarında’nın sonraki baskılarının birinin önsözünde Carroll üzerine uzmanlaşmış bir akademisyen ve yazar olan Morton N. Cohen bu olaydan şöyle bahsediyor:

(Yazar) muhtemelen ilk baskıyı olduğu gibi bırakmaya niyetliydi, en fazla sonraki baskıların daha dikkatli yapılmasını istemişti. Aslında bu durum onun için, anlaşmaya yanaşmayan çizere taviz verip vermeyeceğiyle ilgiliydi.

Yine Cohen’in söylediğine göre kitabın yeniden basılmasından en çok zarar gören isim de Lewis Carroll olmuş. Yazar yaptığı hesaplamayı günlüğüne de yazmış:

Eğer ikinci bir 2000’lik baskı daha satılabilirse bu 300 pound’a mal olup 500 pound getirerek hesabı eşitliyor, bundan sonraki satışlar alice2kazanç olacaktır. Ama güçlükle umut edebiliyorum bunu.

Tabi Carroll’ın karamsarlığı boşunaydı çünkü yazdığı kitap edebiyat tarihinin en çok bilinen ve sevilen çocuk hikayelerinden biri oldu. Talihsiz ilk baskı ise herhalde şu an birçok koleksiyoncunun rüyalarına giriyordur.

Varlığından haberdar olduğumuz 22 kopyanın 16’sı kurumsal kütüphanelerdeyken 6’sı özel şahısların elinde. Ünlü müzayede evi Christie’s’in 16 Haziran’da New York’ta açık artırmaya çıkaracağı kopya ise ilk olarak Carroll tarafından kilise arkadaşı George William Kitchin’e verilmiş. Ayrıca kitapla beraber Lewis Carroll’ın çektiği ve Kitchin’in kızı Alexandra’ya ait bir fotoğraf da satılacak. 150 yaşındaki kitabın durumunun oldukça iyi olduğu belirtiliyor.

İlk baskıdaki illüstrasyonların bir kısmının renklendirilmiş hallerini buradan inceleyebilirsiniz.