DOSYA: Sinemada Bilimkurgu Alt Türleri

sinemada bilimkurgu

[stextbox id=”warning”]GİRİŞ


Kutlukhan KutluYazarın özgeçmişi için tıklayın., yirmi seneyi aşkın zamandır sinema üzerine yazıp çizen, deneyimli ve birikimli bir isim. Onu aynı zamanda Harry Potter serisi ile Hayali Yerler Sözlüğü’nde Sevin Okyay’la beraber yaptığı çevirilerden (ve elbette çok daha fazlasından) tanıyabilirsiniz. Ama eğer sinema üzerine müthiş detaylı analizlerini, hazırladığı dosyaları okumuşluğunuz yoksa, çok şey kaçırdığınızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sinemada Bilimkurgu Alt Türleri” dosyasını Kayıp Rıhtım’da paylaşmak da, eski Sinema dergilerinde yatan bu leziz içeriğin en azından bir kısmını internetteki sinema ve bilimkurgu meraklılarıyla paylaşma isteğimizden doğdu.

Siberpunk, steampunk, kıyamet filmleri, post-apokaliptik bilimkurgu, uzay operası gibi alt türlerin tarihini, edebi olarak ilk doğdukları zamandan itibaren detaylı olarak inceleyen beş yazıyı, görsellerle beraber size sunuyoruz.

Keyifli okumalar.
Ozancan Demirışık

[/stextbox]

#

Şubat 2004
Bilimkurgunun Çocukluk Düşleri

Mayıs 2004
Distopya A.Ş.

Temmuz 2004
Kıyamet Filmleri

Eylül 2004
Post Apokaliptik Bilimkurgu

Mayıs 2005
Uzay Operası: Kâinat Boyu Serüven

#
[stextbox id=”alert” shadow=”true”]

TEŞEKKÜRLER


Bu güzel projeyi oluşturmamızda öncelikle bize gerekli izni sağlayan yazıların sahibi Kutlukhan Kutlu’ya sonsuz teşekkürler. Neticede biz sadece aracıyız, tüm projenin oluşumu onun sayesindedir.

Bilimkurgunun Çocukluk Düşleri ve Post Apokaliptik Bilimkurgu yazılarını bilgisayar ortamına önceden geçirmiş olup kullanmamıza izin veren Kısa İyidir’in sahibi Heval Hazal Kurt ile Öteki Sinema’nın sahibi Murat Tolga Şen’e projemize katkıda bulundukları için teşekkür ediyoruz.

Son olarak projenin oluşmasına ön ayak olan ve yayım sürecine kadar hiçbir konuda desteğini esirgemeyen Ozancan Demirışık’a da teşekkürü borç biliyoruz.

İyi okumalar,
Hakan Tunç

[/stextbox]