En Çok Bunları Okuduk/Tartıştık – 2011

2011 en cok bunlari okuduk tartistik

2011 hem bilimkurgu hem de fantastik edebiyat açısından adeta bir “bolluk” yılı oldu. Sevilen yazarların, ustaların ve yeni ancak başarılı isimlerin dilimize katılmasıyla birlikte, pek çok kitap raflardaki yerini aldı. Belki de fantazya adına son yıllarda en dolu, en renkli yılı yaşadık.

Şimdi gelin, hep birlikte Kayıp Rıhtım olarak 2011’de en çok hangi kitapları okuduk ve tartıştık hep beraber bu listeye göz atalım:

 

Kayıp Ruhlar Kulübü 1: Ruhlar Kayboluyor
kayip ruhlar kulubu 1
Künye için tıkla!

Yazar: Aşkın Güngör
Yayınevi: Bu Yayınevi
Çıkış Tarihi: Kasım, 2011
Sayfa Sayısı:
304

İNCELEMESİ BULUNAN KİTAP. OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!


İsmini sık sık duyduğumuz ve her daim duymaya devam edeceğimiz yazarımız Aşkın Güngör’ün bundan yedi yıl önce kurgulamaya başladığı ve toplamda yedi kitap olarak tasarlanan “Kayıp Ruhlar Kulübü”nün ilk kitabı Ruhlar Kayboluyor şüphesiz geçen yıl adından söz ettiren kitaplardan oldu.

Her biri birbirinden ilginç toplam yedi ruhun konusunu ele alan kitapta yaratılan alternatif gerçeklik eminiz ki hepinizin hoşuna gidecek. Eğlenceli ve bir o kadar sürükleyici olan Ruhlar Kayboluyor’u tüm okurlara tavsiye ediyoruz. Alın ve Aşkın Güngör’ün kaleminden yepyeni bir maceraya atılın!

Perdido Sokağı İstasyonu
perdido sokagi istasyonu
Künye için tıkla!

Yazar: China Mieville
Yayınevi: Yordam Kitap
Çıkış Tarihi: Ağustos, 2011
Sayfa Sayısı:
736

China Mieville ismini ilk olarak Kral Fare ile duydu Türk okurları. Ancak biz onun başarılarından ve yeni dönemin ne kadar önemli bir yazarı olduğundan habersiziz.

Büyük bilimkurgu üstadı Arthur C. Clarke adına düzenlenen ve en prestijli bilimkurgu ödülleri arasında yer alan Arthur C. Clarke Ödülü gibi saygın bir ödülü, tarihte 3 defa kazanan tek yazardır China Mieville. Perdido Sokağı İstasyonu da, bu ödülü kazandığı ilk eseridir.

Yazarın özellikle kendi alt türlerini yarattığı söylenen pek çok eseri bulunmakta ve Perdido Sokağı İstasyonu bunlardan biri.

2011’de Yordam Yayınları’ndan çıkan ve yazarı başarılarından haberdar pek okuru heyecanlandıran bu kitap, 2011’e damgasını vuran önemli eserlerden biri olarak listedeki yerini alıyor.

Gözünüz bizde olsun, çünkü meraklıları için yakın zamanda kitaba dair bir inceleme sitemizde olacak.

Varolmayanlar
varolmayanlar
Künye için tıkla!

Yazar: Doğu Yücel
Yayınevi: Doğan Kitap
Çıkış Tarihi: Eylül, 2011
Sayfa Sayısı:
440

İNCELEMESİ BULUNAN KİTAP. OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!


Fantastikçilere, hayalperestlere hitap ettiği ve fantastik kurgu alanında olduğu halde çok satanlar ve çok konuşulan kitaplar listesine girebilmiş bir roman Varolmayanlar. Daha önce eserlerinde hayal gücünü, hayal kurabilmeyi anlatan, öven, kendi hayatından kesitlerle gösteren yazar Doğu Yücel’in gerçekçiler ve hayalciler arasındaki çatışmayı anlatarak, insanın hayatının nasıl robotlaştırılıp tek düze hale getirildiği, sevgililer ve arkadaşların, aile ve öğretmenlerin şekillendirdiği bireyin yaşamının nasıl kendi kararlarımızla değiştirebileceğini anlatan bir roman. Hayal kurmanın gücünü ve farkını ortaya koyduğu halde, fantastik kurguya ilgi duymayan okurların bile dikkatini çeken, çeşitli mecralarda tanıtılan ve hak ettiği ilgiyi fazlasıyla gören bir roman.

Bu romanda herkes kendinden bir şeyler bulabilir, özellikle zamanında hayallerinden ödün veren ya da başkalarının şekillendirdiği hayallerin kurbanı olanlar… Kısacası her okurun kendinden bir şeyler bulabileceği, fantastik olduğu halde anlattığı ve karşı durduğu şeyler açısından hayatın gerçeğini anlatan bir yapıt.

Buz ve Ateşin Şarkısı: Taht Oyunları, Kralların Çarpışması I-II
taht oyunlari 1
Künye için tıkla!

Kitap: Taht Oyunları
Yazar:
George R.R. Martin
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
Çıkış Tarihi: Temmuz, 2011
Sayfa Sayısı:
850

Özellikle ilk kitap olan Taht Oyunları’nın HBO kanalı tarafından dizileştirilmesiyle birlikte hayranlarına hayran katan seri, dizisinin yarattığı reklamı ülkemizde de gösterdi. Daha önce Arkabahçe yayınları tarafından ilk kitabın ikiye bölünerek basılmış hali bulunan serinin devamı yıllarca gelmemişti. Ancak diziyle birlikte Epsilon Yayınevi önce Taht Oyunları ve hemen arkasından ikinci kitap olan Kralların Çarpışmasını iki kısım olarak bizlerle buluşturdu.

Yaşayan en büyük fantezi ustalarından biri olarak görülen George R.R. Martin’in entrika, politika ve akıl almaz bir hayal gücü ve akılcılıkla dolu bu serisini hala okumadınız mı? Oysa o Rüzgarın Adı ile birlikte 2011’de en çok ses getiren seri olarak bizlere göz kırpmıştı.

Günebakan Üçlemesi: Siyah Nefes, Mavi Dağ
mavi dag
Künye için tıkla!

Kitap: Mavi Dağ
Yazar:
Gülşah Elikbank
Yayınevi: Sepya Yayıncılık
Çıkış Tarihi: Mayıs, 2011
Sayfa Sayısı:
304

2011 yılında adını sık sık duyduğumuz ve çıkan iki kitabıyla da büyük beğeni yakalayan Gülşah Elikbank’ın fantastik serisi Günebakan üçlemesinden de bahsetmemek olmaz herhalde. İlk olarak Sepya Yayıncılık’tan, daha sonra da Postiga’dan yeni basımlarıya gelen masalsı dili, aşk dolu sözcükleri, sürükleyici kurgusu ve betimlemeleriyle birçok okurun gönlünü kazanan serinin üçüncü ve son kitabı da bu yıl içerisinde okurlarla buluşacak.

Genç bir kız olan Nil’in hikayesini, Kayra’yı, Fimes’i ve içinde bulundukları Lanetli kasabayı anlatan seriyi severek okuyacağınıza eminiz.

Derviş Evi
dervis evi ian mcdonald
Künye için tıkla!

Yazar: Ian McDonald
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Çıkış Tarihi: Haziran, 2011
Sayfa Sayısı:
544

Adını 2011’deki pek çok prestijli ödülde duyduğumuz ve hepimizi şaşırtarak geçtiği yer olarak Türkiye’yi almış olan bu distopik kitap ülkemizde yayınlandığında büyük tartışmalar yarattı. 2027’sinin Türkiyesi, Avrupa Birliğine üye olmuş haliyle, bir kaosun içinde. İşte o kaos, yazarına pek çok ödülün kapılarını açtı.

Her ne kadar dilimize çevrildikten sonra bekleneni tam olarak verememiş olsa da bu yılın en çok konuştuğumuz ve tartıştığımız kitaplarından biri oldu.

Dresden Dosyaları 3: Hayalet Tehlikesi
dresden hayalet tehlikesi
Künye için tıkla!

Yazar: Jim Butcher
Yayınevi: İthaki Yayınları
Çıkış Tarihi: Temmuz, 2011
Sayfa Sayısı:
490

İNCELEMESİ BULUNAN KİTAP. OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!


Ülkemizde kıymeti bir türlü bilinmeyen Dresden Dosyaları, Amerika’da 14.sü yayınlanmak üzereyken 2011’de Türk okurlarının karşısına üçüncü kitabıyla tekrar çıktı. 2000li yılların Chicago’sunda yaşayan büyücü Harry Dresden’ın soluk kesen maceraları ve klişelerden kesinlikle uzak yapısıyla Dresden Dosyaları 2011’de üçüncü kitabıyla devam etti.

Hayranları tarafından büyük bir ilgiyle karşılanan üçüncü kitap bir solukta okundu ve gözler dördüncü kitaba çevrildi. Okurların gözü kulağı şimdi İthaki Yayınları’nda. Ancak bu özgün ve macerası, gerilimi ve komedisi yüksek seri hak ettiği ilgiyi görmeyi bekliyor.

Ve unutmadan, Dresden Dosyaları daha çok “yetişkin” okurlara hitap etmesiyle de göz dolduruyor. Belki de bu yüzden tüm dünyada 6,5 milyondan fazla satıyor ve satmaya devam ediyor.

Anita Blake: Harlequin Ölüm Cezası, Ölümcül Dans
harlequin olum cezasi
Künye için tıkla!

Kitap: Harlequin Ölüm Cezası
Yazar:
Laurell K. Hamilton
Yayınevi: Artemis Yayınları
Çıkış Tarihi: Eylül, 2011
Sayfa Sayısı:
640

O avcı, seksi ve ölümcül… Anita Blake’in soluk kesen, yer yer erotik ama hiçbir şekilde hız kesmeyen serisi 2011’de iki kitap birden olarak devam etti. Anita uslanmamaya oldukça kararlı gibi görünüyor.

Yitik Öyküler Kitabı
yitik oykuler kitabi
Künye için tıkla!

Yazar: M. İhsan Tatari
Yayınevi: Bu Yayınevi
Çıkış Tarihi: Kasım, 2011
Sayfa Sayısı:
184

Sitemizin yazarlarından ve en sevilen üyelerinden olan M. İhsan Tatari, nam-ı diğer mit, ikinci kitabıyla hepimizin yüzünü bir kez daha güldürdü. Yemin ve Öç’ten sonra birbirinden eğlenceli ve bir çırpıda okunacak 9 öyküyle bizlerle oldu.

Bir oturuşta bitirebileceğiniz, eğlenceli, macera dolu ve dudaklarınızda bir tebessümle kapağını kapatacağınız bu kitap 2011’de, M. İhsan Tatari’nin renkli kalemiyle okurlarıyla buluştu.

Kayıp Tarihçeler 3: Kumsaati Büyücü Ejderhaları

kum saati buyucu ejderhalari
Künye için tıkla!

Yazar: Margaret Weis, Tracy Hickman
Yayınevi: Laika Yayıncılık
Çıkış Tarihi: Nisan, 2011
Sayfa Sayısı:
336

Serinin hayranları tarafından uzun süre beklenen Kayıp Tarihçeler Üçlemesi’nin son kitabı nihayet 2011’de okurlarına kavuştu. Modern fantastik dünyasının en bilinen ve sevilen karakterlerinden Raistlin’e dair merak edilen soruları cevaplayan kitap aynı zamanda pek çok okuru da tatmin ederek bu uzun bekleyişin boşuna olmadığını göstermiş oluyor.

Gormenghast 1: Titus Groan
titus groan ithaki
Künye için tıkla!

Yazar: Mervyn Peake
Yayınevi: İthaki Yayınları
Çıkış Tarihi: Mayıs, 2011
Sayfa Sayısı:
520

Bir gün Mervyn Peak öyle bir kitap yazdı ki, ne fantastik diyebildiniz ne de gotik. En sonunda onu bir kategoriye sokmak isteyenler çözümü gotik-fantastik demekte buldu.

Tuhaf ve komik fakat sizi güldüren türden değil. Gormenghast serisi için bir klasik denir. Edebi dili gerçek anlamda güçlü, kurgusu ve yazımıysa hiçbir şeye benzetemeyeceğiniz türden bir kült eser, oluşturuyor.

Şairin Romanı
sairin romani
Künye için tıkla!

Yazar: Murathan Mungan
Yayınevi: Metis Yayınları
Çıkış Tarihi: Nisan, 2011
Sayfa Sayısı:
592

Murathan Mungan adını biz Türk edebiyatında büyük başarılarıyla tanıdık. Ancak hiçbirimiz bir gün fantastik edebiyata el atabileceğini düşünmemiştik. Fakat oldu. Kendisi tüm okurlarını hayrete düşürerek bir kitap kaleme aldı ve adına Şairin Romanı diyerek bizlere sundu. E bize de okumak kaldı.

Tanıtım yazısında dediği gibi: “Batı’nın modern çağ fantazi romanlarıyla Doğu’nun Binbir Gece Masalları’nın özgün bir bileşimi.”

Amerikan Tanrıları
amerikan tanrilari
Künye için tıkla!

Yazar: Neil Gaiman
Yayınevi: İthaki Yayınları
Çıkış Tarihi: Nisan, 2011
Sayfa Sayısı:
618

Neil Gaiman’ın çok ses getiren ve yakın zamanda dizi olarak da karşımıza çıkması beklenen Amerikan Tanrıları şüphesiz ki 2011’de birçok okuyucuyla buluştu. Yaklaşık 10 yıl önce İnkılap’tan çıkan eserin yeni basımı İthaki’den geldi. Bu kitap bize hapisten yeni çıkan Gölge’nin eve dönüş yolunda gizemli adam Çarşamba ile karşılaşması sonucunda başlayan macerayı anlatıyor.

Gaiman’ın kendine has üslubu ve ara kısımlara serpiştirdiği kısa hikayelerle bezeli bu kitabı gözden kaçırmamanız gerek…

Kralkatili Güncesi: Rüzgarın Adı, Bilge Adamın Korkusu
ruzgarin adi
Künye için tıkla!

Kitap: Rüzgarın Adı
Yazar:
Patrick Rothfuss
Yayınevi: İthaki Yayınları
Çıkış Tarihi: Ağustos, 2011
Sayfa Sayısı:
736

İNCELEMESİ BULUNAN KİTAP. OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!


32 dile çevrilen ve son olarak Türkçeye de kazandırılan Kralkatili Güncesi belki de 2011’in en çok konuşulan kitaplarından biri oldu. Dünyayı kasıp kavurduktan sonra en sonunda ülkemize de gelen Kvothe ile onun dramatik maceraları 2011’de Rüzgarın Adı ve geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan ikinci kitap Bilge Adamın Korkusu ile bizlere ulaştı. Kayıp Rıhtım ekibi olarak “Biz Bunu İstiyoruz” projemizin ilk ayağını da oluşturan bu özgün, uzun zamandır türün okuyucuları tarafından aranan niteliklerde olan seriyi eğer hala okumadıysanız büyük bir kayıp içerisindesiniz.

Onun adı Kvothe, belki onu duymuşsunuzdur.

Karanlığı Taramak
karanligi taramak
Künye için tıkla!

Yazar: Philip K. Dick
Yayınevi: Altıkırkbeş Yayıncılık
Çıkış Tarihi: Ağustos, 2011
Sayfa Sayısı:
350

Blade Runner filmine esin kaynağı olan Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? kitabının ve daha pek çoklarının yazarı, ünlü bilimkurgu yazarından yeni bir şaheser. Daha önce de Altıkırkbeş tarafından basılan Karanlığı Taramak, yeni baskısıyla birlikte 2011’de yüzümüzü güldüren bilimkurgulardan olmayı başardı.

Zaman Çarkı 13: Geceyarısı Kuleleri
geceyarisi kuleleri
Künye için tıkla!

Yazar: Robert Jordan, Brandon Sanderson
Yayınevi: İthaki Yayınları
Çıkış Tarihi: Temmuz, 2011
Sayfa Sayısı:
1000

Büyük üstad Robert Jordan’ın bıraktığı yerden dümeni devralan Brandon Sanderson 2011’de Zaman Çarkı’nın 13.kitabıyla karşımıza çıktı. Çark bir kez daha döndü ve çağlar geçti. Olaylar ilerledi, yeni bir kitap önümüze geldi. Hem de öyle bir geldi ki…

İçerinden Ölmek
iceriden olmek
Künye için tıkla!

Yazar: Robert Silverberg
Yayınevi: İthaki Yayınları
Çıkış Tarihi: Eylül, 2011
Sayfa Sayısı:
248

Türkiye onun adını sık duymuyor, fakat Robert Silverberg de en az Philip K.Dick kadar büyük bir bilimkurgu yazarı olarak tarihe damgasını vuranlardandır. İşte bu adı az bilinen, ödüle doymayan, “usta” ünvanını sonuna kadar hak eden yazarın öyle bir kitabı çevrildi ki dilimize, okuyanlar için bambaşka şeyler ifade etti. Bize David Selig karakterini tanıttı. Belki de kitabı yayınlayan İthaki’nin, romanı “başka kitaplar” kategorisinde yayınlama nedeni tamamen bundan kaynaklıydı. Kim bilir?

Yaşarken çürüyoruz, ölürken yaşıyoruz…

Akisfer
akisfer
Künye için tıkla!

Yazar: Sadık Yemni
Yayınevi: Çizmeli Kedi Yayınları
Çıkış Tarihi: Haziran, 2011
Sayfa Sayısı:
236

İNCELEMESİ BULUNAN KİTAP. OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!


Fantastik ve bilimkurgu edebiyatının Türkiye kolu olan Sadık Yemni 2011’de yeni kitabı Akisfer ile bunun bir yalan olduğunu bir kez daha kanıtladı. Kendi kurguladığı düzende, kendi dünyalarında öyle bir macera yarattı ki, okumayan pişman okuyan daha önce okumadığı için bin pişman oldu.

Kubbenin Altında
kubbenin altinda
Künye için tıkla!

Yazar: Stephen King
Yayınevi: Altın Kitaplar
Çıkış Tarihi: Mart, 2011
Sayfa Sayısı:
1024

Aslında kitap arka kapak yazısındaki ilk cümle tüm olayı özetliyor: “Güzel, güneşli bir günde küçük kasabanın dünyayla olan bütün bağlantısı görünmez bir güç tarafından kesilir.” Bir de bu cümlenin oluşmasına neden olan yazarın Stephen King olduğunu düşünün? Eh, haliyle kitabın neden bu listede yer edindiğini anlamışsınızdır.

Stephen King’in kalın romanlarınlarından biri olarak adını yazdıran Kubbenin Altında, Chester’s Mill kasabasının görünmez bir güç tarafından dünyanın diğer yerleriyle bağlantısı kesilmesinden sonraki yaşanan gelişmeleri konu alıyor. Roman çoğu King okurunu beğendirememiş olsa da sıkı bir okuyucu kitlesini yakaladığını belirtebiliriz. Her şeye rağmen gerek okuduğumuz gerekse tartıştığımız romanlardan birisi oldu.

Diskdünya 13: Küçük Tanrılar
kucuk tanrilar
Künye için tıkla!

Yazar: Terry Pratchett
Yayınevi: İthaki Yayınları
Çıkış Tarihi: Şubat, 2011
Sayfa Sayısı:
408

Komedi ve fantastiği birleştiren Diskdünya, hızından ve eğlencesinden hiçbir şey kaybetmeden 13. kitabıyla devam etti. Özellikle serinin en sevilen ve tanınan kitaplarından olan Küçük Tanrılar, Pratchett’ın birçok okuru tarafından en iyi eseri olarak kabul görüyor. Kitap genel olarak dini inanışlara göz atar, tek tanrılı dinlerden çok farklı inanışlara kadar insanların içinde bulunduğu o inanç serüveninin her noktasına dokunmuştur. Seriyle bağlantısı olmayan okurların da sadece bu kitabı okuyarak büyük zevk alacağının garantisini verebiliriz.

Rüzgârın On İki Köşesi
ruzgarin on iki kosesi
Künye için tıkla!

Yazar: Ursula K. Le Guin
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Çıkış Tarihi: Temmuz, 2011
Sayfa Sayısı:
320

Ve işte 2011’de karşımıza çıkan, her kitabında olduğu gibi bizi sayısız düşünceyle baş başa bırakıp, ağzımıza bal çalan Ursula Le Guin’in son kitabı: Rüzgarın On İki Köşesi.

Yazarın 12 öyküsünden oluşan bu öykü kitabı bugünden geriye doğru bakarak, yazarlık kariyerinde önemli bulduğu ilk dönem öykülerinden yaptığı bir seçki aslında. O bu öyküleri derleyip bize sunuyor, bize de okuyup üstadın zihninden çıkan dünyalara dalmak kalıyor.

Rüyanın Öte Yakası
ruyanin ote yakasi
Künye için tıkla!

Yazar: Ursula K. Le Guin
Yayınevi: Metis Yayınları
Çıkış Tarihi: Mart, 2011
Sayfa Sayısı:
224

İNCELEMESİ BULUNAN KİTAP. OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!


Aslında ilk olarak 1971’de yazılan ve daha sonra filmi çekilen başka bir Le Guin klasiği.

Rüya teması gibi klasik sayılabilecek bir tema onun ellerinde bambaşka bir yere gidiyor ve bizler bir kez daha onun ustalığıyla eserlerindeki fikir taşmasına şapka çıkarıyoruz.

Sitemizde bulunan incelemesi için tıklayın.

Yaban Kızlar
yaban kizlar
Künye için tıkla!

Yazar: Ursula K. Le Guin
Yayınevi: Versus Kitap
Çıkış Tarihi: Ekim, 2011
Sayfa Sayısı:
100

Yaşayan büyük ustalardan Ursula K. Le Guin ve o yalın anlatımı arasına gizlediği derin düşünceleri 2011’de üç kitapla birlikte bir kez daha bizlerle oldu.

Yaban Kızlar yazarın 2002 yılında yazdığı bir öyküdür aslında. Ancak 2008’de kitaplaştırılmasıyla birlikte, Yaban Kızlar öyküsünün yanı sıra bir söyleşi ve iki makalesiyle birlikte okurların gönlünü tekrar tekrar fethetti. İşte 2011 yılında da Versus Yayınları’ndan çıkıp, Türk okurlarının zihnini cinsiyet ayrımcılığı ve sınıf farkı gibi konularla sorgulamak için bizlere katıldı.

MERAKLILARINA NOTLAR:


Kayıp Rıhtım üyelerinin okuduğu ve yorumladığı kitaplardan oluşan bu listeden meraklılarına bazı notlar iletelim istedik.

– Kitapların akış sırası yazar adlarına göre alfabetik şekilde hazırlanmıştır.
– Listede serileri tek kitap sayarsak 23, her bir kitabı tek olarak ele alırsak 28 roman bulunmaktadır.
– Bunlardan 22’si fantastik, 6’sı bilimkurgu eseridir.
– Listede 17 yabancı ve 6 Türk yazar bulunmaktadır.
– Listede serileri tek sayarsak toplam 7 kitapla İthaki Yayınları başı çekmekte, hemen ardından ikişler kitapla Metis Kitap ve Bu Yayınevi gelmektedir.
– En kalın kitap ünvanını 1142 sayfayla Bilge Adamın Korkusu almıştır. Hemen ardından 1024 sayfa ile Kubbenin Altında, 1000 sayfa ile Geceyarısı Kuleleri gelmiştir.
– En çok okuyup tartıştığımız kitaplar temmuz ayında çıkmıştır (4 adet) Hemen ardından 3’er kitapla nisan, ağustos, eylül ve kasım ayları gelmektedir. Ocak ayında ise çıkan hiçbir kitap listeye girememiştir.
– Listede farklı yayınevlerinden çıkıp da en çok kitabı bulunan yazar Ursula K. Le Guin’dir.