Daha Küçük Kötülük – Bölüm 5

daha kucuk kotuluk bolum 5

“Baba,” diye zırladı Marilka monoton bir şekilde. “Panayıra ne zaman gideceğiz? Panayıra baba!”

“Sessiz ol, Marilka,” diye homurdandı Caldemeyn, tabağını ekmeğiyle silerken. “Ne diyordun Geralt? Gidiyorlar mı?”

“Evet.”

“Bu denli barışçıl bir şekilde hallolacağını hiç düşünmemiştim. Audeon’in mektubuyla beni gırtlağımdan tutuyorlardı. Cesur davranmaya çalışıyordum ama sana gerçeği söylemem gerekirse elim kolum bağlıydı.”

“Açıkça yasayı çiğneseler bile mi? Dövüş çıkarsalar?”

“O zaman bile. Audoen kolayca sinirlenen bir kraldır, önemsiz bir nedenden bile insanı darağacına gönderebilir. Ben evliyim, bir kızım var ve işimi seviyorum. Yarın ekmeğin eve nereden geleceği konusunda endişelenmem gerekmiyor. Gitmeleri iyi bir haber. Ama nasıl ve neden böyle oldu?”

“Baba! Ben panayıra gitmek istiyorum!”

“Libushe! Al şu Marilka’yı başımdan! Geralt, Altın Köşk’ün sahibi hancı Centurion’u şu Novidgradlılar ile ilgili sorguladım. Oldukça sıkı bir çete. Bazıları tanınıyor.”

“Evet?”

“Yüzünde yara olanın adı Nohorn, Abergrad’ın eski yaveri, sözde Özgür Angren Birliği’nden. Onları duymuş olmalısın. O boğaya benzeyen On Beş dedikleri o ızbandut da oradan ve bu takma ismin yaptığı on beş iyilikten geldiğini hiç sanmıyorum. Yarı-elfin adı Civril, bir haydut ve profesyonel bir katil. Görünüşe göre Tridam katliamında parmağı varmış.”

“Nerede?”

“Tridam’da. İşitmedin mi? Herkes onu konuşuyordu, yaklaşık üç… Evet, üç sene önce. Tridam Baronu birkaç eşkıyayı zindanına tıkmıştı. Yoldaşları – aralarından birinin yarı-elf Civril olduğu söyleniyor – Nis Festivali’nin yapıldığı günlerde hacılarla dolu bir nehir teknesini ele geçirmişti. Barondan, dostlarının özgür bırakılmasını talep etmişler. Baron reddetmiş ve ardından hacıları teker teker öldürmeye başlamışlar. Baron, mahkûmları salıverinceye kadar bir düzine hacıyı akıntıya salmışlar. Ölümlerin ardından barona sürgün, hatta darağacı yolu görünmüştü. Bazıları onu pes etmek için çok gecikmekle suçladı, bazıları da adamları serbest bırakarak daha büyük bir kötülük yaptığını iddia etti, kötü bir ems… emsal olmuştu ya da onun gibi bir şey. Çetenin kıyıdan rehinelerle birlikte vurulması gerekiyordu ya da aniden kayıklarla saldırıya geçmelilerdi; kesinlikle taviz vermemeliydi. Mahkemede Baron seçim şansı olmadığını, içlerinde kadın ve çocukların da bulunduğu vapurdaki yirmi beş kişiyi kurtarabilmek adına daha küçük kötülüğü seçtiğini söylemişti.”

“Tridam Ültimatomu,” diye fısıldadı Bağıcı. “Renfri…”

“Ne?”

“Caldemeyn, panayır alanı.”

“Ne?”

“Kız bizi kandırdı. Hiçbir yere gitmiyorlar. Stregobor’u kuleyi terk etmesi için zorlayacaklar, tıpkı Tridam Baronu’na yaptıkları gibi. Ya da beni zorl… Panayırdaki insanları öldürmeye başlayacaklar; bu gerçek bir tuzak!”

“Tüm tanrılar aşkına – Nereye gidiyorsun? Otursana!”

Marilka gürültüden ötürü korkmuş, mutfağın bir köşesinde saklanmıştı.

“Sana söylemiştim,” diye bağırdı Libushe parmağını Bağıcıya doğrultarak. “Sana söyledim! O yalnızca bela getiriyor.”

“Kapa çeneni kadın! Geralt! Otur!”

Tüm bağırış çağırışlardan korkan Marilka mutfağın köşesinde bir yumak gibi toparlandı ve ağlamaya başladı.

“Sana söylemiştim!” diye bağırdı Libushe, bağıcıyı işaret ederek. “Sana onun sadece bela getirdiğini söyledim!”

“Sessiz ol kadın! Geralt? Otursana!”

“Onları durdurmamız gerekiyor. Hemen şimdi, insanlar panayıra gitmeden önce. Ve muhafızları çağır. Çete handan çıkar çıkmaz onları yakalayıp gözaltına alın.”

“Mantıklı ol. Bunu yapamayız. Yanlış bir şey yapmadıkları müddetçe onların saçının teline bile dokunamayız. Kendilerini savunacaklardır ve kan dökülecek. Onlar profesyonel, insanlarımı katlederler ve eğer Audeon bunu öğrenecek olursa kellem gider. Adamlarımı toplayacağım, panayıra gideceğim ve orada onlara göz kulak olaca…”

“Bunun hiçbir yararı olmaz Caldemeyn. Şayet kalabalık panayır alanına gelirse, panik ve katliamı engelleyemezsin. Renfri şimdi durdurulmalı, panayır alanı henüz boşken.”

“Bu yasalara aykırı! Buna müsaade edemem. Bu yarı-elfin Tridam’da olduğu yalnızca bir dedikodu. Hatalı çıkarsan Audoen canlı canlı derimi yüzer.”

“Daha küçük kötülüğü seçmek zorundayız!”

“Geralt! Yasaklıyorum! Meclis Üyesi olarak yasaklıyorum! Kılıcını bırak! Dur!”

Marilka küçük elleriyle ağzını kapatmış çığlık atıyordu.

« Bölüm 4Bölüm 6 »

Bölümler

Giriş

Bölüm I

Bölüm II

Bölüm III

Bölüm IV

Bölüm V

Bölüm VI