Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Rom: 1
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz
« Yanıtla #1530 : 30 Ekim 2017, 17:01:00 »
Dan Brown - Başlangıç
Kitabı bitirdikten sonra arkasında yazan "Dan Brown'un en yaratıcı ve en müthiş kitabı." yazısına bir süre baktım ve bu yazıyı yazan adına utandım. Bu kitaba yaratıcı demek için ya hiç bilim kurgu kitabı okumamış olmakla beraber mağarada yaşamak gerek, ya da okuyucuyu saf yerine koymak demek. Kitabın kendisi de okuyucuyu saf yerine koyması sebebiyle bu kitabı uzun zamandır okuduğum en kötü ve en klişe kitap olarak anabilirim. Okumak istiyorsanız arkadaşınızdan alın, para vermeyin.

Çevrimdışı Sagacitass

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1531 : 30 Ekim 2017, 19:54:49 »
Benimkisi biraz olumlu eleştiri olacak. Ahmet Mithat Efendi'den Felatun Bey ile Rakım Efendi'yi okuyorum. Normalde eski Türk edebiyatı ile aram pek iyi değil ama Felatun Bey ile Rakım Efendi cidden çok keyifli, hafif mizahı, küçük eleştirileri, ağır olmayan dili çekici kılıyor fazlası ile. Tanzimat'a giriş yapmak isteyenler için ideal olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1532 : 31 Ekim 2017, 13:51:55 »
Benimkisi biraz olumlu eleştiri olacak.

Niye çekinceli davrandınız ki  :hnk?

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1533 : 22 Kasım 2017, 20:42:23 »
Ölüm Dansı - Stephen King

Bitirebildim. King, konuyu eksiksiz biçimde anlatamayacağı kabul ederek anlatıyor. Konu konuyu açar kıvamında olduğundan, mevzular gereksiz uzatmalara ve dağınıklıklara maruz kalmış. Aralara King'in hatıraları ve alaycılığı giriyor. İnceleme yazarken romancılık damarı da baskı yapmış anlaşılan :)

Hakkını yemeyeyim şimdi: Korku edebiyatı ve sineması hakkında yeni fikirler ve bakış açıları kazandım. Tabii korku konusunda benden daha bilgililerin kitaba yorumu farklı olacaktır.

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1534 : 23 Kasım 2017, 00:09:31 »
Vakıf - Asimov

Daha bitirmedim fakat biraz hayal kırıklığı yaşıyorum. Zaman atlamalarından dolayı karakterlerin tam olarak işlenememesi, bazı olayların çok yüzeysel bir şekilde anlatılması ve bu yaşanan olayların nasıl bir evrende gerçekleştiğini tam olarak anlayamadığımdan kitap benim için pek iyi gitmiyor. Sanki her şey oldubittiye geldi şeklinde ilerliyor ve bu kitabın evrenini ciddiye almama engel oluyor. Halbuki bu hissi ne Robot, ne de İmparatorluk serisinde yaşadım.

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1535 : 25 Aralık 2017, 18:46:01 »
Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu - Haruki Murakami‎

Finaller dolayısıyla inanılmaz yavaş okuyorum ama normalde başka bir kitap olsa ara verirdim. Kitabın yer yer masalsı anlatımı, gerçekleşen gariplikler ve birbiri etrafında ilerleyen -henüz temasta bulunmamış- iki hikayenin arasında savrulmak çok keyif verici. Daha çok başlarındayım lakin yeni yıla bu kitapla girmek güzel oldu, bitince de aynı şeyi söylemek dileğiyle.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1536 : 29 Aralık 2017, 16:25:55 »
Anadolu Korku Öyküleri III Yılgayak

On öyküden dördünü okudum. O dört öyküden ikisini fena bulmadım. Sıra M.Berk Yaltırık'ın öyküsüne geldi; beğenme oranımı beşte üç yapasın.

Çevrimdışı bayramallanpoe

• *
  • 13
  • Nostaljik Portakal 🍊
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1537 : 30 Aralık 2017, 00:02:35 »
H.G. Wells'in Efendi Uyanıyor'unu okuyorum, ya da okuyamıyorum. Tasvirler bir uçağı, harabeyi tanımlarken paragraflara sığmıyor fakat iş distopik dünyasını anlatmaya gelince tek kelime etmiyor desem yeridir. Zaten kitabın, abartısız, ilk yarısı karanlık bir dünyada kaos ortamında geçti. Oradan oraya bilinçsizce sürüklendik Graham gibi. En fazla roman denemesi diyebileceğim ve hayatımda okuduğum en sağlam yazarlardan biri olduğu için torpil geçip okumaya azimle devam edeceğim kitap. Ayrıca sanki çevirinin ilk 40 sayfasını lise öğrencisi kalanını 20 yıllık mütercim çevirmiş gibi bir tutarsızlık var. 🍊
Dallarımın yeni meyvelerinin tadına bakabilseydin keşke.
Hangi gezegen ördü aramıza yüksek duvarını ölümün?

Çevrimdışı Ernzkn

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1538 : 10 Ocak 2018, 14:29:44 »
Martin Eden - Jack London

Kitapta benim en çok dikkatimi çeken kısım köleliğin kaldırılmayıp sadece şekil değiştirdiğine vurgu yapılan kısımlar. Sanayi devrimi sonrasında insanların ekonomik sebeplerden köleleştirilmesi ve günümüzde de dikkat çeken sınıf ayrımlarının insanlar üzerindeki psikolojik ve sosyolojik etkileri üzerinde titizlikle durulmuş. Fakat kitabın son bölümlerine yaklaştıkça ana karakter Martin Eden'ın kitabın başlarında tasvir edilen karakterinin tamamen dışına çıkması dikkatimi çekti. Her ne kadar yaşanılan şeyler insanın karakterinde bir takım değişiklikleri sebep olsa da karakterdeki keskin dönüşün altı bence tam olarak doldurulamıyor.

Çevrimdışı Remedios

• *
  • 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1539 : 10 Ocak 2018, 16:34:16 »
Martin Eden - Jack London

Kitapta benim en çok dikkatimi çeken kısım köleliğin kaldırılmayıp sadece şekil değiştirdiğine vurgu yapılan kısımlar. Sanayi devrimi sonrasında insanların ekonomik sebeplerden köleleştirilmesi ve günümüzde de dikkat çeken sınıf ayrımlarının insanlar üzerindeki psikolojik ve sosyolojik etkileri üzerinde titizlikle durulmuş. Fakat kitabın son bölümlerine yaklaştıkça ana karakter Martin Eden'ın kitabın başlarında tasvir edilen karakterinin tamamen dışına çıkması dikkatimi çekti. Her ne kadar yaşanılan şeyler insanın karakterinde bir takım değişiklikleri sebep olsa da karakterdeki keskin dönüşün altı bence tam olarak doldurulamıyor.

Jack London'ın kendisi çelişkilerle dolu. Sosyalist olduğunu ve bu yüzden hayatta kaldığını söylüyor, intihar ediyor. Devrimin ırka yönelik ön yargıları yeneceğini söylüyor fakat beyazların üstünlüğü görüşünden caymıyor. Jack London gerçekte ne kadar sosyalist ise Martin Eden'ın da o kadar bireyci olmasına izin veriyor bence. Romanı bitirdiniz mi bilmiyorum, bitirdiğinizde ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1540 : 11 Ocak 2018, 16:42:33 »
Gelecekten Beyin Öyküleri - Derleme

İlk sekiz öyküyü okudum. Şimdiye kadar ki fikrim, önsözdeki gayeyle, derlenen öykülerin gayeleri arasında uçurum olduğu yönünde. Hayata dair yorum ve görüşler hikaye formatına sokulmaya uğraşılmış sanki. Elbette yazarların görüşleri olur ve bunları hikayeleştirerek sunabilirler. Ben, hikayeleştirme aşamasının form olarak olgunluğa erişememesinden dolayı şikayet ediyorum. Ana fikirler kendilerini fazlaca öne çıkartıyor. Ve çelişkili gelecek ama, bu sebeple ana mesajlar zihnimde karşılık bulamadan, öyküyle beraber son buluyor. Kısa öykü formatında yazılmalarından dolayı hikayelerin mesaj kısmı daha öne çıkartılmış ve o yüzden deneyimlediğim bu sonuç ortaya çıkmış galiba.

Çevrimdışı yavanna

• **
  • 109
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1541 : 12 Ocak 2018, 12:11:34 »
Philip K. Dick - Uzay Piyangosu

Öncelikle basımdan yana dertliyim. Çok fazla hata var ve beni rahatsız eden en büyük unsurlardan biridir bu.
İçeriğe gelince, ilk okuduğum kitabı değil haliyle ama bu kitapta 6-7 bölüm okumama rağmen çok fazla isim ve karakterler arası çok fazla rekabet var. Bu beni okurken bile geriyor. Konu itibariyle güzel tabii ki ve hatta kitabı elime alırken anında gerilmem bir nevi havasına girmem olsa da bilemedim çok heyecanlanamıyorum maalesef.