Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Ectoras

Sayfa: [1]
1
Genel Kültür / Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
« : 06 Ekim 2010, 22:34:56 »
Popüler listelerde yer almasalar da İncil ve Kuran-ı Kerim dünyanın en çok satan kitapları arasında. İki kutsal kitabı takip eden üçüncü sıradaki kitap ise şu ana dek 400 milyon adet satan bir sözlük…
Her hafta çok satanlar listesine bakıyoruz ama hiç merak ettiniz mi yıllardır sürekli satan ama çok satan kitaplar listesinde yer almayan kitaplar hangileri? Biz merak ettik ve bununla ilgili araştırma yaparken Huffingtonpost haber portalının bugüne kadar en çok satan kitaplardan oluşturduğu listeyi gördük. İşte bu listeden yola çıkarak hazırladığımız “gerçek” çok satanlar…

Dini kitapları Çin takip ediyor
Listenin en başında bir milyarı aşan satış sayısıyla kutsal kitaplar olan İncil ve Kuran-ı Kerim yer alıyor. Bu iki kutsal kitabı takip eden ise Çin’in kutsal sayılabilecek liderlerinden Mao Zedong’un Çin’de kurduğu komünist düzen ile ilgili fikirlerinin yer aldığı politik eser Küçük Kırmızı Kitap… 1964 yılında Halk Özgürlük Ordusu tarafından basılan ve bugüne kadar 800 milyondan fazla kopyası satılmış olan kitap, Çin Devrimi’nin özellikle kültürel alandaki politikalarını ve faaliyetlerini ele alıyor. Çin’i ilgilendiren ve bugüne kadar en çok satanlar listesinde dördüncü olan ise belki size komik gelecek ama Çince – İngilizce Sözlük. 1957 yılında The Commercial Press International tarafından basılan sözlük bugüne kadar 400 milyondan fazla kopya satmış durumda. Çin’in ve İngilizce konuşan ülkelerin nüfusları ele alındığında bu sayı aslında çok da şaşırtıcı değil.

Yüzüklerin Efendisi 150 milyon sattı
Oxford Üniversitesi’nde filoloji proseförü olan John Ronald Reuel Tolkien tarafından kaleme alınan Yüzüklerin Efendisi/Lord of Rings, 1937 yılında Hobbitler/ Hobbits bölümünün yazımıyla başladı. Kitapta İkinci Dünya Savaşı dönemine de tekabül eden 1937 – 1949 yılları arasında genişletilen eser dönemin kaotik yapısını da anlatır. İngiliz Edebiyatı’nın fantastik romanlarının en iyilerinden olarak gösterilen eser 1954 yılındaki basımından sonra toplamda 150 milyonun üzerinde satış sayısına ulaştı. Bir kaç bölüm olarak beyazperdeye de aktarılan kitap halen satış sayısını günden güne artıyor, şimdilik listede beşinci sırada.

Mormon Kitabı 120 milyon
Başka bir dinsel kitap ise ABD’de hakim bir inanç olan Mormon Tarikatı ile ilgili. Özellikle ABD’nin Orta bölgesi olan Utah, Wyoming, Oklohama gibi eyaletlerinde yaygın olan Mormon inancının anlatıldığı; Mormon Kitabı: Yüce İsa’nın Diğer Vasiyeti/ The Book of Mormon; Another Testament of Jesus Christ adlı kitap yayımlandığı 1830’dan beri 120 milyondan fazla kopya satmış. Kitabın yazarı ise 1805 doğumlu ve inananları tarafından peygamber olarak nitelenen Joseph Smith, Jr.

On Küçük Zenci 100 milyon sattı
Listede yedinci sırada yer alan Agatha Christie’nin Türkçeye On Küçük Zenci adıyla çevrilmiş olan kitabının orjinal adı And Then There Were None toplamda 100 milyon kopyalık satış sayısına ulaşmış. Birçok kez sinema ve televizyon dizilerine uyarlanan kitap aynı zamanda birçok filme de esin kaynağı olmuştu.

Harry Potter rekordan rekora koşuyor
J.K.Rowling’in 1997 yılında bastığı Harry Potter serisinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı/ Harry Potter and Philosoher’s Stone 107 milyon kopyaya ulaşmış. Fantastik türün en başarılı kitaplarından sayılan Harry Potter serisinin diğer kitapları ise ilkinin başarısına ulaşamasa da dünya da en çok satanlar listesinde yer alıyor; Harry Potter ve Melez Prens (6.kitap, 2005) 65 milyon kopya, Harry Potter ve Sırlar Odası (2.kitap, 1999) 60 milyon kopya, Harry Potter ve Ateş Kadehi (4.kitap, 2000) 55 milyon kopya, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (5.kitap, 2003) 55 milyon kopya, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (3.kitap, 1999) 55 milyon kopya.

Da Vinci’nin Şifresi 80 milyon
Kiliseyle başı derde girse de Dan Brown’un Da Vinci’nin Şifresi/ The Da Vinci Code adlı kitabı 80 milyon kopya ile hiç zorlanmadan listeye giriyor. 2003 yılında basıldığı andan itibaren tüm dünyadaki Hristiyan muhafazakârların hışmına uğrayan kitap satış sayısına bakıldığında bu eleştirilerden olumsuz etkilenmemiş görünüyor.

Salinger’ın tek romanı 61 milyon sattı
Çok satanlar listesinde Türkçeye Çavdar Tarlasında Çocuklar ve Gönülçelen isimleri ile iki farklı şekilde çevrilmiş olan The Catcher in the Rye orjinal adlı kitap 1951 yılında basılmış. Bugüne kadar 61 milyonun üzerinde bir satış sayısına ulaşan kitabı asıl ilginç kılan Salinger’in ilk ve tek romanı olması. Yazarın gençlik yıllarını konu alan roman özellikle nitelikli edebiyat okurlarınca kült eserler arasında gösteriliyor.


Not:Taraf Gazetesi ve www.nethaber.com'dan alıntıdır.

2
Kurgu İskelesi / KARA KULE VE ÜÇ SİLAHŞÖR
« : 20 Temmuz 2010, 22:28:54 »
Kara topraklar üstünde 3 atlı koşuyor,
Vahşice inletiyorlar ortalığı
Yüzlerinde kara maske,üstlerinde kara zırh
Çılgınca gidiyorlar Kara Kuleye

Çocukluktan beri dosttu onlar
Beraber eğitilmişlerdi silahşör olmak için,
Orta Dünya ve ulu Gilead şehrinin
Koruyucusu olucaklardı

Zaman bir garip ilerlemeye başlamıştı
"Ka" istediği gibi dokuyordu herşeyi,
Ve tüm dünyaların merkezi Kara Kule
Kızıl kralın hakimiyetine geçmişti.

Elem verici bu haber insanları kedere düşürdü,
Orta dünya kararıp kurumaya başladı,
Topraklar verimsizleşti
Sulardan zehir akmaya başladı.

Kraliyet saratı ordusunu hazırladı:
Büyücü Marten ve Kızıl Krala karşı.
Lakin bu üç silahşör gençti henüz
Savaştan mahrum bırakılmışlardı.

Çok uzun sürdü muharebe,
Sonuç elem vericiydi
3 genç silahşör hariç;
Gilead'ı savunuacak silahşör kalmamıştı

Yaşlı öğretmenleri Cort devam ettirdi eğitimlerini,
Mağarada,çayırda,dağda,bayırda saklanarak herkesten
Ve büyüyüp yetişkin olduklarında
Tam bir Gilead silahşörü olmuşlardı,

Zaman gelince ayrıldılar öğretmenlerinden
Kara Kuleye gitmek için izin istediler
Cort durdu önce onlara baktı biraz:
"Hadi ne duruyorsunuz kule sizi çağırıyor"dedi

Artık kara toprak üstünde ilerliyorlardı
Kuledin tepesi gözüküyordu neredeyse
Roland,Cuthbert,Alain durdu bir an ve hep bir ağızdan:
"Bekle bizi Kara kule yeni sahiplerin geliyor"...


Not:Stephen King'in Kara Kule serisinden etkilenerek yazdığım bir şiir.

3
Oyunlar / Pes mi Fifa mı?
« : 29 Mayıs 2010, 14:44:53 »
Bana göre pes...Hem oynanabilirlik,hem gerçekçilik hem de görsellik açısından...

Yahu oy atan varda,yorum yapan hiç yok ne iştir bu???

4
Kitaplar / tolkien ve mesnevi
« : 11 Nisan 2010, 19:49:59 »
arkadaşlar geçen zamanlarda öğretmenim söylemişti...lotrda gandalfın ak olarak geri dönmesi mesnevideki bir hikayeden alıntı diye...galiba oda bi gazetede okumuştu bunu...sizce olabilirmi...mesneviyi okumadığım için pek birşey diyemicem...

Sayfa: [1]