Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Thomasward

Sayfa: [1]
1
Kurgu İskelesi / Yedi Talihsiz Adam
« : 18 Mayıs 2014, 16:04:15 »
                                        Yedi  Şansız Adam
                    

                Cristof, gergin bir şekilde parmaklarını kıtlattı.  Hanın duvarlarına göz gezdirdi. Yer yer nemden şişmiş yahut çatlamış döşemeler buranın ne kadar izbe bir yer olduğunu  anlatmaya yetmişti. Tehlikeleri üstlerine çok çekmemek için seçilmiş , göz önünde bulunmayan hanlardan biriydi. Cristof , grupta en gergin görünümü sergileyen , eli yüzü düzgün bir adamdı. Zemine dökülmüş biraların kokusu  burnuna meydan okuyordu. Cristof , siyah saçlarını  eliyle arka tarafa atıp oval hatlı ,  beyaz yüzünü ortaya çıkardı. Bu tiksinç kokunun ağzına gireceğini düşünmeden nefes almaya devam etti. Han dört masalıktı hepsi bu kadar. Ölümüne kötü , bakımsız , çamurlu ve ıslak bir yerdi. Çatı fazlasıyla damlatıyor , damlatmakla kalmıyor , akıtıyordu.


               Birisinin teklif etmesiyle bile hemen seyahatten cayacaktı ancak şans o ki kimse fikrini değiştirmemişti. Masadaki herkeste bir gerginlik vardı ama herkes kararlıydı. Cristof da bu işi kırk beş gümüşe aldıktan sonra  ‘’ Ben bu işi yapmayacağım.’’ diyemezdi. Böyle bir teklifin sonucunda olacak nahoş şeyleri düşünmek bile istemiyordu. Aklına masadaki herkesin gergin yüz ifadesinin öfkeliye çaldığı o kan dondurucu anı getirdi ve bu düşünce seyahat için heveslenmesine bile yol açtı. Bağırsaklarından keman yapıldıktan sonra kendisine çaldırılmasını düşündükçe gözleri dolan hatta tehdit aldığında bile ağlayan biriydi. Korkak değildi fakat hassaslıkla korkaklık arasındaki sınırda yaşıyordu.


             Yedi adamdan en batılı ve bu pislik hanın  buluşma yeri olarak seçilmesini sağlayan kişi :  Fyorka...
 Parmaklarını kıtlatıp ,  birasından bir yudum aldı. Seçtikleri hanın  çok gözde bir yer olursa dikkatleri ve kötü karmayı üstlerine çekeceğinden korkan bu  kirli sakallı  sıska adam söze başladı. ‘’Bugün gayet mahrem taç arayışımızı kayıt altına alması için grubumuza , temiz adam Cristof’u da dahil ettik.’’  Eliyle bir yandan, çekingen  ,siyah , kısa omuz  pelerinli , beyaz yakalık ve kibar siyah bir gömlek giymiş katip  Cristof’u işaret ediyordu.

              Fyorka , pis bira ve kanalizasyon kokulu adamın tekiydi. Üstünde basit mavi bir ceket , belinde kalitesiz  ince bir kısa kılıç , ağzının kenarında konuştukça kızaran bir yara iziyle , sefil serseri adam profilini tamamlayan biriydi. Cristof ‘ u kiralamak ve yedi yüz elli altınlık değere sahip  tacı arayış maceralarını kayıt altına almak için para biriktirmişlerdi. Sefil yaşamdan kurtulmak  ve öldükten sonra hatırlanmak gibi bir ihtiyaçları bulunan bu grup belki de şehirdeki serserilerin burnu en çok yere sürtmüş ve en ilginç olanlarıydı.


            Cristof’un yanında oturan ,  kısa kır sakallı , gri gözlü , bilge görünümlü , yaylı adam haricinde masadaki tümünün burnu kırıktı. Cristof burnunu küçükken düşüp kırmış  , diğer üç adam ise olasılıkla bar ve sokak kavgalarında kırmışlardı. Hancı , hanın dışında beklerken yapılan bu gizli konuşma esnasında küfürler ve müstehcen vaatler eksik olmuyordu. Taç bulunduktan sonrası için kurulan hayaller gibi boş sohbetler kuruyorlardı.

              Fyorka , maşrapadaki biradan son yudumunu aldı ve altına kaçırmış gibi yüzünü ekşimiş bir ifade içerisinde bir süre tuttu. Ardından gelen pis kokulu bir geyirme ile yüz ifadesi rahatladı. Cristof   dışındaki herkes kahkahayı basıp biralarını  sıçratarak , alkışladılar. Cristof  , üniversitelerde , saraylarda saygıdeğer  , kibar tabiatlı insanlardan böyle bir  ortama hızlı geçiş yaptığından olsa gerek ağlamaya başladı. Kuşa bakarken dondurması yere düşen bir çocuğun bastığı o ani ve isterik  yaygarayı bastı. Hemen kendine gelip ‘’ Sadece sizin gibi cesur  , onurlu  insanlarla beraber ilk defa  maceraya çıktığım için duygulandım.’’ diyerek durumu toparlamaya çalıştı. Okçu dışındaki herkesin zeka seviyesi bunu yutacak kadar düşük olduğu için  hepsi duygusal bir karşılık vermeye çalışarak garip bakışlar attılar. Ama pis sakallı , kırık dişli suratlarda o duyguyu almak pek mümkün değildi. Cristof  , kendini kurtarmak için yamuk bir tebessüm etti. Okçu durumu anladıysa da bozmadı. Grupta en kafa dengi olanlar Cristof ile Okçuydu.

           Fyorka  yutkundu ve söze başladı. ‘’ Moralinizi bozmak istemem ama  sanırım grubumuz talihsizliğini yaşadı. Gardan (O an aklıma geldi yoksa yazmakta bir amacım yok :D)  ve Daarlan kardeşler ( onu yazınca bunu da yazdım yine yanlış anlamayın :) ) yolda soyguna uğramışlar. Cesetlerini göl kenarında inzibatlar buldu. Yine de biralarımızı içtik ve çakırkeyifiz. Talihsizliğin talih getirdiğini bilip yola koyulalım. İnancımız tam olsun. Bulmak istemeyene talih buldurmaz. Hem payı daha az kişi bölüşürüz. ‘’ Pay ile alakalı son söylenenlerden sonra  grup üyelerinin morali belirgin bir  şekilde artış gösterdi.

         Cristof  , yollarda  soygun tehlikelerini biliyor ancak  yanındaki belalı adamlara baktıkça bu konuda içi rahatlıyordu. Yol düzgün , hedef ise uzaktaydı. Kimi zaman dağlık araziye , kimi zaman bozkırlara yöneliyorlardı. Takımdaki kimse kardeşlerin ölüm haberini takmamıştı. Fyorka en ileride öncülük ediyor , hemen arkasında ise iki salak serseri , trollerin yanıp yanmadığını tartışıyorlardı. Cristof ve Okçu en arkada yanyana yürüyor, ve salak grup üyelerinin kendilerine celallenmesi riskini göze alamadıklarından onlara trollerin masal olduğunu söylemiyorlardı. Cristof bir yandan okçu ile sohbet ediyor , bir yandan da verdikleri molalarda   geçtikleri yerleri , yaşanan olayları ve grubun durumunu deftere resmi kayıt altına alıyordu.

          Handan çıkıp  yola koyulduklarında ,  kuvvetli bir sağanak yağmur bastırmıştı. Hava karardığında yağmur yeni dinmişti. Cristof , daha dikkatli davranarak kıyafetlerinin diğerlerininki gibi çamur içinde kalmamasını sağlamıştı. Ekip henüz yolculuklarının daha ilk safhasında hırpani bir görünüme bürünmüştü. İki koca serseriden sarı saçlı olan  , önceki günki sağanak yüzünden ağır bir biçimde hastalanmıştı. Kendisiyle neredeyse aynı görünümde olan  siyah saçlı  serseri dostunun omzuna yaslanarak yürüyordu. Sürekli geçirdiği  öksürük krizleri , zaman zaman onu yere düşürecek ve  ekibi yavaşlatacak kadar  şiddetleniyordu.

          Yolculuğun üçüncü gününde yeşillik  bir alanda , güneşin sıcaklığından korunmak için bir ağacın gölgesinde mola verdiler. Sarı saçlı Sawyer’ın sırtını ağaca yaslayarak oturttular. Fyorka , açlık ve susuzluktan yakınıyor ve sürekli olarak talihsizlikten bahsediyordu . Siyah saçlı , esmer serseri Kur , bitkin  bir biçimde seslendi . ‘’Fyorka , Sawyer’ın  durumu kötüye gidiyor. Çok acı çektiğini söylüyor. Böyle devam edemeyiz’’

         Fyorka kaşlarını çattı ‘’ Talihimizi kaçırıyorsun Kur. Yolculuğumuzu yeterince yavaşlattınız zaten . Tacı bulup satacak kadar yaşamak için bu yolculuğu hemen sona getirmeliyiz.’’  diyerek elini kıytırık kılıcında gezdirdi. Sawyer sinirli bir biçimde ‘’ Senin bu talihle alakalı  bok saçması  şeylerine daha fazla kulak asmayacağım. Hadi yeteri kadar cesursan ve korkup ananın kucağına kaçmayacaksan çek kılıcını.’’ diye bağırdı. İki tarafında kaşları çatıldı. Cristof araya girmekten başka çaresi olmadığını anladı. Cristof ,  ‘’ Baylar , yorgunluktan ne yaptığımızın farkında değiliz . Silkelenin ve biraz kendinize gelin. ‘’  diyerek herkesi sağ duyuya davet etti. Fyorka , kılıcından elini hemen çekse de  Kur’un dikenli sopasını bırakması biraz zaman aldı. İki tarafta kendisinin haklı olduğunu düşünüyor ancak Cristof ve  Okçu tartışmaya yeniden başlamalarına mahal vermiyorlardı.

         Fyorka , yolun neresinde olduklarına  dair sorulan soruları başından savıyor , boş zamanlarında talihe sövüp sayarak ve küçücük bir kırıntı kadar da olsa inancına tutunarak geçiyordu. Arada bir yolun üzerindeki hanlardan ucuz ve berbat içkilerle susuzluklarını gideriyor , ceketlerini kafalarına  koyup güneşin yakıcı etkisinden kurtulmaya çalışıyorlardı. Yolculukta büyük bir sıkıntı ile karşılaşacaklarına  , küçük küçük onlarca sıkıntıyla karşılaştılar. Okçunun pabuçları kullanılmaz hale geldi ,  Fyorka inancını kaybetti ve Kur ile sürekli olarak tartıştı , Sawyer’ın hastalığı ilerledi , Cristof yolculuğa alışkın olmadığından sürekli kramp ve korku ile mücadele etti , bir iki kez sıcaktan , açlıktan ya da susuzluktan  baygınlık geçirdi. Cristof , ekipten dışlandı çünkü : Süt bir adam olduğu ve bu işe uygun olmadığı , diğerlerini  hor gören züppelerden olduğu anlaşıldı. Okçunun , Cristof'a karşı tavırları eskisine nazaran daha mesafeli oldu.

      Sonunda  , güneşin etki edemeyeceği kadar sık  bir bitki örtüsüne sahip sıkı bir ormana girdiler. Orman yolunda ilerleyişleri daha rahattı . Ormana giriş , kavgaları  daha çok azalttı, güneşin etkisinin geçmesiyle  kısılmaktan ve sıkılmaktan bitap düşmüş yüz kasları normale döndü. Yol daha çekilir bir hal almasına rağmen , Cristof sadece  yaşamaya çalışarak ve zor şartlar altında molaları kayıt altına almak için kullanmaktansa dinlenerek geçirdi. Diğerleri şüphelenmesin diye arada bir defteri açıp karalıyordu. Yolculuktan sağ çıkarsa kaçıp ellerinden kurtulacaktı ancak buralar Cristof’un bilmediği topraklardı. Tek başına kayıp bir şekilde yollarda sürünmektense , ekibin sağlayabileceği avantajlardan yararlanmak daha kârlıydı.

        Sawyer, harap olmuş vücudunu yerde dinlendirirken diğerleride sohbet etmeye başladılar. Kur ile Fyorka aralarında yaşanan olayları unutup , Sawyer’ın son günlerde hiçbir konu hakkında konuşmamasından daha doğrusu konuşamamasından bahsettiler. Okçu ile Cristof ,  Cristof’un belinden çıkardığı , pahalı  ,zarif siyah saplı , ince uzun   bıçak hakkında konuşuyorlardı. Okçu , bıçağı beğeniyle Cristof’a geri verdikten sonra arbaletin nasıl çalıştığını anlatmaya koyuldu.  Tam bu sırada Sawyer’dan kuvvetli bir öksürük geldi. Biraz hırıldama…  


       Kur , haykırarak ağlamaya başladı. Bu haykırmanın devasa ormanın her yerinden duyulacağına ekipteki herkes bahse girerdi. Fyorka üzüntüyle başını öne eğip ,  Kur’un omzunu sıvazladı. Kur , yaşadığı acıyı göstermek istercesine oradan oraya  kendini yerlere attı. Cristof  , üzülmek isteyip üzülemedi , çünkü Sawyer’ı bir serseriyi tanıyabileceği kadar tanıyordu. Okçuyu ve Fyorka’yı taklit edip başını öne attı. Fyorka , o gün  cenazeyi gömdükten sonra yola devam etme gerekliliğinden bahsetme riskine giremedi. Fyorka’nın Sawyer’a çok önem verdiği yoktu ancak Kur böyle bir teklif karşısında kendisine saldırabilirdi. Sawyer , ağacın önüne gömüldü ancak olanlar bununla sınırlı kalmadı. Hikayenin en enterasan ve insanları en deliliğe sürükleyen yanları burada başlıyordu.

        Herkes mezarın başından kalkmaya başlamıştı. Siyahlara bürünmüş , yüzleri örtülü , silahlı iki atlının orman patikasından mezar ağacına doğru döndüğü görüldü. Herkes hızlıca doğruldu. Kur dışında herkeste bir panikleme vardı fakat Kur esen rüzgara ve savrulan yapraklara karşı kızarmış gözlerini açmış , iri yarı göbeğini içine çekmiş  ve bir elinde dikenli sopa  diğer elinde Sawyer’ın basit bıçağıyla kaya gibi duruyordu.Gelen iki atlının ardından bir kişi daha geldi elinde uzun bir yay vardı , atı yoktu. Bu gelenlerin haydut olduğunu anlamak için  alim olmaya gerek yoktu.

        Fyorka, grubun lideri olarak ileri doğru bir adım attı ancak yüzündeki ifadeden korktuğu anlaşılıyor ve bu haydutların işine yarıyordu. Arka tarafta Okçu arbaleti kurdu. Siyahlı adam yavaşça  atını ileri doğru sürdü. ‘’ Zor ve üzüntülü bir gün geçiriyorsunuz sanırım.’’  Fyorka direk olarak ‘’ Evet bayım ,  gerçekten  zor bir gün. Bir an önce rotamıza koyulmalıyız ki daha fazla  acımız katlanmasın.’’ diye atıldı ancak nafile. Siyahlı adam kaşlarını çattı. ‘’ Biz de zor günler geçiriyoruz. Kaybınız acı verici olmalı ancak hayata karşı  dik durup güçlü olunmalı. Sadede gelmem gerekiyorsa şöyle izah edeyim , gününüzün daha falza zorlaşmaması için silah ve paralarınızı , erzağınızın yarısını verin. ‘’

      Bundan sonra grup konuşmanın daha çok zarar getireceğini biliyordu. Herkes üstündekileri döküleceği sırada Kur öne doğru hamle yaptı. İşler değişti . Cristof çalıların ve ağaçların arasına atladı. Siyahlı adam ikinci atlının yanına, geriye atını  hızla sürdü ve ikisi birden  ekibe doğru dalışa geçti.  Fyorka  ile Kur’un donup kaldığı o sırada öne atlayan Okçu arbaletindeki oku çabucak serbest bıraktı. Yan yana koşan ve yakın olan iki atlıya üstün körü nişan almış, sağdaki haydutu sol göğsünün üst tarafından vurmuştu. Arbaletin gücünün etkisiyle vurulan adam attan geriye doğru sıçradı ve yere düştü. At, haydutun düştüğünü fark edince geriye doğru koştu. Hızla ilerleyen  haydut , arbaletini kuramamış okçuya doğru kılıcını salladı ve Fyorka’nın üstüne doğru atağa devam etti.

        Cristof çalıların arkasından olanları görmüştü. Kılıç  , Okçu’nun  yüzünü çaprazlamasına parçalamıştı. Okçu yere yığılırken ona adını sorma gereğini hiç duymadığını hatırladı. Bunu çok ilginç bir durum olarak değerlendirdi. Değersizlerin adını öğrenmiş , değerli bir dostun farkına varamadan onu kaybetmişti. Cesedi , tozun toprağın içine kan akıtırken , içinin yandığını , insani duygularının parçalandığını hissetti.

         Atlı , okçuyu geçtikten sonra ayılma fırsatı bulamamış titreyen Fyroka’nın  üstüne doğru atağa geçti. Fyorka , ne yapacağını şaşırdı. Süvarinin kılıcına yaklanmamak için üstüne gelen atın gövdesinin tam ortasına atıldı. At , Fyorka’ya çarpıp ön ayaklarını kırarak  yuvarlandı. Fyorka ise bu çarpışmadan çok daha büyük zararlar almıştı . Sağ kolu kırılmış , üstü başı kan içinde yerde yatıyordu. Kılıç , atın boynuna saplanmıştı. Kur , haydut okçunun  oklarından sakınmak için Sawyer’ın ağacını siper edinmişti. Atın düştüğünü , süvarininse yeni kalktığını görünce bunun iyi bir  fırsat olduğunu anladı. Sawyer’ın ölümünden doğan yası bağırarak  süvariye doğru koştu. Ayağa yeni kalkıp silkinen süvari ne olduğunu anlamadan kafasına dikenli sopayı yedi. Kafatasının ön tarafaı paramparça bir şekilde yere düşen süvarinin üstüne atlayıp diğer elindeki bıçağı sapladı.

        Cristof , dehşet içinde olanları seyretti.Cristof , okçu haydutun arka tarafındaki çalı ve ağaçların arsındaydı. Haydutun bu defa ıskalamayacağını , Kur’un çok açıkta ve yakında olduğunu anladı. Okçu ekip için hayatını feda etmişti. Bunu Kur’u sevdiği için değil , Okçu’nun boşa ölmediğini kanıtlamak için yapacaktı.  Ahlaki boyutunu düşünmeden çalıların arasından bağırarak fırladı. Bıçağını seri bir hareketle çekti ve tam o sırada haydut arkasına dönüp baktı ancak geçti.  Cristof bıçağını haydutun boğazına sapladı.  Sıcak ve koyu kan , Cristof’un eline yüzüne sıçradı. Tiksinerek bıçağını çekti ve her yerine daha fazla kan sıçradı. Ceset yavaşça yere düştü , ardından da Cristof bayıldı.


          Cristof , gözlerini açtığında Kur yüzünü tokatlıyordu. Çevrede inzibat askerleri vardı. Fyorke , kolu sargılı bir biçimde oturmuş , inzibatlara başımızdan geçenleri anlatıyor ve yola devam etmek için izin istiyordu. İnzibatlar ise öldürdükleri gibi , onlarında haydut olup olmadığını sorguluyordu.  Sonuç olarak  :  En yakın kasabaya kadar ekibe eşlik edeceklerdi. Ormanın sonuna az kalmıştı. Kur , tuvaletini yapmak için çalıların oraya kadar gitti ve dört saniye sonra sağ bacağını tutarak bağırmaya  başladı. Cristof , ‘’ Yakında hepimiz öleceğiz , lanetliyiz.’’  dedikten sonra  yüzbaşının zırhına kafasına yaslayıp ağlamaya başladı. Yüzbaşı durumun protokole ve güvenliğe ters düştüğünü anlayıp Cristof’u itti. Cristof tozun toprağın içine yattı. Bağıra bağıra ağladı. Kur , bir ayı kapanına basmıştı. Bacağı kopma noktasına geldiği için kesmeleri gerekti. Kur acı çığlıklar içinde inzibat atlarının birinin arkasına bindirildi. Fyorke , tek kelime etmeden yola devam etti. Orman bitmişti , bozkırda ilerliyorlardı.

        Cristof  , zor zamanlar için sakladığı demir kutunun içindeki birinci kalite şarabı , verilen molalarda gizli gizli yudumladı. Kur’un durumu çok kötüye gidiyordu. Bacağındaki yara iltihap kapmıştı. Kendisini öldürmeleri için yalvarıyordu. Sonunda   yüzbaşı bağırışlarına dayanamadı ve onu çalıların arasında infaz etti. Acısının sonlanması daha iyiydi. Ölmeden önce yüzbaşıya ‘’ Sawyer’ı görüyorum.’’ dedi. Bunu duyan Cristof iyice bozulmuş olan psikolojisinin ve harap olmuş sinirlerinin ardından ağlaması gereken yerde gülmeye başladı. Yaşananlardan sonra bu olan normal karşılandı. Yüzbaşı Fyorka’ya yola devam edip etmeyeceklerini sordu. Fyorka edeceğini söyledi . Cristof için fark etmezdi . Girişinde dev bir çınar bulunan dev kasaba görünüre girmişti ve Fyorka ile yola  çıkmayacak , kaçıp gidecekti. Son anda  , kasabaya yaklaşılmışken yüzbaşı döndü.

       Yüzbaşı bir az durdu ve sordu ‘’ Fyorka , artık kasabaya yaklaştık. Sizi serbest bırakmadan önce haritadaki rotanızı görmek istiyorum.’’ derken yüzünde meraklı ve ciddi bir ifade vardı. Fyorke bitkin bir biçimde  ‘’ Bizim rotamız talih , hiç harita alma ihtiyacı duymadım onu bulmamızı sadece talih sağlayabilir bunu rüyamda gördüm.’’ diye mırıldandı. Pek kendinde değildi ama haritayı merak ettiği için oraya giden Cristof bunları duyduktan sonra dondu kaldı. Yüzbaşı kaşlarını çattı , başını iki yana sallayıp arkasına döndü. Diğer zırhlı askerler yüzlerindeki gülümsemelerle , kimileriyse kahkahalar ile Fyorka’ya baktılar.

          Cristof ile Fyorka birbirlerinin gözlerinin içine  ifadesiz bir biçimde baktılar. Cristof ‘’ Yani rotan başından beri yoktu mu demek istiyorsun ? ‘’ diye sordu. Fyorka , başını aşağı yukarı sallayarak onayladı. Cristof  kayıtsızca ve bitkince ‘’hmm yani ekipteki rotamız olduğunu sanan herkes - sen ve ben hariç - bunun uğrunda öldüler değil mi? Talih . Peh .’’ Cristof ölenleri ve çektikleri acıları , başlarından geçen onca meşakati düşündü. Fyorka , başıyla bir  kez daha onayladıktan sonra ,  Cristof eliyle yaklaşmasını işaret etti. ‘’ Fyorka , yaklaş dostum , yaklaş , yaklaş , korkma seni öpeceğim , gel.’’ dedi. Yüz ifadesizliği korkunçtu. İnzibattaki herkes döndü ve ilginç duruma baktılar. Fyorka ,sorgulayan ve çekingen gözlerle baktı , sonunda  yaklaşıp Cristof’a kollarını açtı.

       Cristof , o an ‘’Demek böyle oluyormuş . Birinci oldu, ikinciden de bir şey olmaz ‘’ diye içinden geçirdi. öleceğinden emindi. Kolları açık Fyorke’un gözlerindeki o arkadaşlığa baktı ve o saniye bıçağını Fyorka’nın
çenesinin altına sokup , kafasının yukarısına kadar ittirdi. Ölenleri düşünüp gülümsedi ve inzibatın bağırışlarını dinledi. Göğsüne girip çıkan kılıcı  ve vücuduna ,içeriye akan kanı hissetti. Kanın sıcaklığı üşümesine , gökyüzünün maviliği rahatlamasına yol açtı. Enterasan bir durum olarak değerlendirdi. Kendini öldüren adamı görmedi , umrunda da değildi. Adam doğru olanı yapmıştı , zaten Cristof ölmek istiyordu. Gözleri kararırken mutluluğu hissetti.

Dipnot: Uzun hikayeme ara verip bir tane kısa yazmak istedim. Hem de içimden geçmişti böyle bir şey. Eleştirilerinizi bekliyorum . Klavye ve imla hataları fark edildiği kadar düzeltildi.

2
Merhaba arkadaşlar! Çok önceden youtube 'da Ejderha Mızrağı serisinin ilk kitabı olan Güz Alacakaranlığın Ejderhaları kitabının çizgi filmini buldum. Şansa bakın ki sadece türkçe dublajı var hatta bazı yabancılar (yurt dışından) yorumlarda ''neden Tek film ve türkçe dublaj neden İngilizce değil ?'' dediler , beni de şaşırttı.Araştırınca İspanyolca'da buldum ama sadece Türkçe ve İspanyolcası var.

Kitaptaki bazı kısımlar atlanmış , olmayan bazı kısımlar koyulmuş ama gerçekten kaliteli ve güzel tekrar tekrar seyrettim. Kitabı okuduktan sonra seyrediniz.
Linkten devam ediniz. İyi seyirler.
https://www.youtube.com/watch?v=9K-QJ-B6agA

3
Kurgu İskelesi / Zaman Tanrısı ve Onun Efsunlu Tuzağı
« : 08 Eylül 2012, 21:17:31 »
                    Hikaye silinmiştir.

4
Harry Potter / Harry Potter Büyü ve İksir Listesi
« : 04 Eylül 2012, 12:02:13 »
Burada büyü listesi var ve en  geniş bilgiyi vikipedi'den aldım büyü konusunda.

A [değiştir]Absorbe Protegus: En büyük ve en güçlü kalkan büyüsüdür. Öğrenimi aylar hatta yıllar alabilir. Uygulanışı ise çok tehlikelidir. Eğer yapan büyücünün gücü yetmezse bu yüzden ölebilir.
Accio: Asayla gösterilen nesneyi yanına getirir. Hortkuluklarda işe yaramaz.
Aguamenti: Asadan su çıkarma büyüsüdür.
Alarte Ascendarev: Yılanları yükseğe sıçratan büyüdür.
Alfa: Yapılan büyüyü karşı tarafa yansıtır. Bir tür kalkan büyüsüdür.
Alahomora: Kilit açma büyüsüdür.
Aklapakla: Pis bir bölgeyi temizlemeye yarayan büyüdür.
Anapneo: Boğazına bir şey kaçan birini kurtarma büyüsüdür.
Anteoculatia: Kurbanın saçlarını boynuza dönüştüren büyü.
Antonin Dolohov'un Büyüsü: Sadece Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında sesi kısık olan Antonin Dolohov tarafından yapıldığından büyünün gerçek adı bilinmemektedir. Bu büyüde asa bir tür kesme işareti yapar ve mor bir alev huzmesi çıkar. İç organlarda büyük hasara neden olurken dışta bir şey görünmez.
Aparecium: Görünmez mürekkebi görünür hale getiren büyüdür.
Apulosayoni: Mürekkep, parşömen ve tüy kalemi büyüler. Kişinin söyledikleri kendiliğinden parşömene yazılır.
Aqua Erecto: Kaynar su püskürtme büyüsüdür.
Arania Exumai: Dev örümcekleri bayıltan büyüdür.
Aresto Momentum: Zamanı yavaşlatır, eğer biri yüksek bir yerden düşerken uygulanırsa düşüşü yavaşlar ve yarasız bir iniş yapar. Dumbledore, Harry'nin 3. yılındaki Quidditch maçında Ruh Emiciler nedeniyle süpürgesinden düştüğünde yapmıştı. Aynı şekilde Hermione bunu Bellatrix'in kasasına giderken araçtan düştükleri bölümde yapmıştır.
Ascendio: Kişiyi yükseğe sıçratan büyüdür.
Avada Kedavra: Kişiye doğrudan öldüren tek lanettir ve karşı büyüsü yoktur. Uygulanması yasak olan ve cezası çok ağır olan 3 Affedilmez Lanetten biri olmakla birlikte bu lanetten sağ çıkabilen sadece bir kişi vardır. O kişi de Harry Potter'dır.
Avifors: Küçük objeleri kuşa çeviren büyü.
Avis: Asadan kuşlar çıkmasını sağlayan büyüdür.
Avises Avifors Avilers: Savaş içinde gücü %45 azaltır.
 
B [değiştir]Bombarda: Bir patlamaya neden olan büyüdür.
Bombarda Maxima: Güçlü bir patlamaya sebep olan büyüdür.
Bornvoard: Karanlık lordun işaretini çıkartır. Sadece Ateş Kadehi Kitabında Quidditch Dünya Kupasında Barty Crouch Junior tarafından yapılır.
Boxposio: Güçlü bir patlama yapıp yara verebilir.
Brackium Emendo: Kişinin kolunu düzeltir ama çok dikkat gerektirir. Eğer konsantre olmadan yapılırsa kişinin kemikleri tamamen yok olabilir veya daha büyük arızalara yol açabilir.
Bualero Porta: Büyüyü yapan kişinin vücudu esner ve uzamaya başlar.
Bubbles: Asanın ucundan baloncuklar çıkartan büyüdür.
Buharlaşma: Tam olarak bir asa büyüsü değildir. Yetenek beceri dayanıklılık ve güç gerektirir. Günde 3 defa yapılabilir. Çok kişi birden yapılırsa kişi zarar görebilir. İlk kez yapanlar genellikle kusar. Asası ve kendisi güçlü olan ve tecrübeli kişiler bu büyüyü günde 3'ten fazla da yapabilir. Bu büyüyü yapmak için kişi gidiceği yeri düşünmelidir.
 
C [değiştir]Calvorio: Kurbanı kel bırakan lanet.
Carpe Portus: Asanın hedef aldığı yere ışınlanma büyüsüdür.
Carpe Retractum: Cansız varlıkları çekmeye yarayan büyüdür.
Cave İnmicium: Bir tür koruma büyüsüdür.
Cistem Aperio: Bir kutu, sandık gibi nesneleri açmak için kullanılır.
Colloportus: Odayı mühürleyen büyüdür. Alohomora ile açılamaz.
Colovaria: Kişinin saçının rengini ve şeklini değiştiren büyüdür.
Confundo: Yapılan kişinin tüm hareketlerini kontrol etmeye yarar. İmperio büyüsünün tersine kara büyü değildir.
Confundus: Bir tür şaşırtma büyüsü.
Confringo: Değdiği her şeyi alevler içinde patlatan büyüdür.
Conjunctivitis: Bu göze hedef alındığında görüşü bozar. Ejderha ve devlerde göze hedef alındığında canavarları mağlup edebilir. Aynı zamanda dev örümceklerinde karın boşluğundan vurulması neticesinde örümceği bayıltır.
Corpus Medicor: Lanet yaraları da dahil bütün yaraları iyileştirir.
Cruciatus: Bir insan üzerinde kullanan büyücü ömür boyu Azkaban'da kalma cezası alır. Cruciatus laneti işkence lanetidir. Lanetlenen kişi sağa, sola yuvarlanmaya, kasılmaya başlar. Kemikleri tutulmuş gibi olur, gözleri yuvalarında döner ve insan sona ermesi için ölmeyi bile ister hale gelir. Korkunç acılar çeker. Uygulanması yasak olan ve cezası çok ağır olan 3 Affedilmez Lanetten birisidir.Harry Potter ve Ateş Kadehi'nde Alastor "Deli-Göz" Moody bu laneti bir örümcek üzerinde göstermiştir.

 D [değiştir]Dawod: Uygulanan yeri bir kılıç gibi kesmeye yarayan büyüdür.
Defodio: Hedeflenen yerde çukur oluşturur.
Deletrius: Asadan büyü silme büyüsü.
Depulso: Eşyaları itme büyüsü.
Diffindo: Herhangi bir eşyada yarık oluşturarak yırtılıp açılmasına sebep olan büyü.
Diminuendo: Hedefi küçültür.
Dilkilit: Bu büyü yapılan kişinin dilini damağına yapıştırır.
Distrain: Kişiyi bayıltır ve uyanınca başında büyük bir acı oluşur, yaklaşık 10 dakika sürer.
Dissendium: Kambur Cadı Heykelindeki gizli kapıyı açan büyü.
Divonette: Taşa çevirilen şeyleri düzeltmeye yarayan büyü.
Draconifors: Heykelleri canlı ejderhalara dönüştürür.
Ducklifors: Karşıdaki yaratığı ördeğe çeviren büyüdür.
Duro: Cisimleri taşa çeviren büyü.
Duxenpillia: Bir tür koruma büyülerini kıran büyüdür. Salvio Hexia, Protego tatalum, Repello Muggletum, Muffliato, Apsorge Protegum vbye benzer bütün büyüleri kırar ve bu bölgeye bir daha asla koruma büyüleri yapılamaz. Hayalbozan büyüsüdür sadece mürver asayla yapılır. Yanlış yapılırsa ve kurallara uyulmazsa kişiyi öldürür.
Dikkilit Kompiyano: Üç büyüyünün gücünü bir büyüde toplar.
 
E [değiştir]Ebublio: Karşısındaki yaratığa su baloncukları gönderip yok eden büyü.
Elen Wanva: Büyü yapılan kişiyi zamana hapseder. Çok güçlü bir büyüdür. Güçsüz büyücüler tarafından dikkatsizce yapılırsa büyü ölüme neden olur.
Engorgio: Herhangi bir şeyi çok büyük boyutlara çıkarır.
Ennervate: Sersemlet büyüsünden kurtaran büyü.
Entomorphis: Kurbanı kısa bir süreliğine bir böceğe dönüştürür.
Eomlis Untellia: Bir tür yemin etme büyüsüdür. ya da söz verme. Fakat bozulmaz yeminden daha bağlayıcıdır ve bozarsanız hayatınızın her anında son derece şiddetli bir vicdan azabı çekersiniz ve ölürsünüz.
Episkey: Kırılan bir kemiği onarmaya yarayan büyüdür. Doğru yapılmazsa yapılan kişinin kemiği yok olur.
Epoximise: Bir nesneyi başka bir nesneye yapıştıran büyü.
Erecto: Asa ile zahmetsizce ve hızlaca çadır kurmak için kullanılır.
Evanesco: Buharlaştırıp yok etme büyüsü.
Evapsie: Kişileri bir yerden başka bir yere götürür.
Everte Statum: Düşmana havada taklalar attıran büyü.
Exhilaro: Neşelendirme büyüsü.
Expectium: Expecto patronumun hızlı ve çeşitli bir türüdür. Ruh emiciye çok hızlı bir şekilde saldırır ve en fazla 2000 metreye kadar götürebilir ya da direk yok eder.
Expecto Patronum: Ruh Emicilere karşı kalkan yaratır. Büyünün işe yaraması için çok mutlu bir anıya odaklanılması ve büyünün kalkması istenene kadar dikkatin büyüden uzaklaşmaması gerekir. Bu sayede Ruh Emici mutluluklarınızla değil kalkanınızla beslenir. Güçlü bir Patronus Ruh Emiciyi def edebilir.
Expelliarmus: Karşındaki kişinin elindeki nesneyi fırlatır.Karşındaki kişiyi geri püskürtür.Gelen büyüyü yapan kişiye gönderir.Geri Tepebilir!
Expulso: Küçük elektrik şokları gönderen büyüdür. Uzun süre yapılırsa tarayarak büyük zarar verir.
Extinguish: Ateş söndürme büyüsü.
Experius Volde Malos Viada Noes: Cadıları ve büyücüleri öldüren ölümcül bir makine. Ama bu makineyi sadece iyilik cadıları yada iyilik büyücüleri kullanabilir. Kötüler eğer bu büyüyü yaparsa direkten ters teper.
 
F [değiştir]Fera Verto: Şekil değiştirme büyüsü.
Ferula: Sargı bezi büyüsü.
Fianto Duri: Güçlü bir koruma büyüsüdür. Genellikle Protego Maxima ile birlikte kullanılır. Asadan mavi ve beyaz şeritler çıkartarak efsunlu bir bariyer yaratır.
Fidelius: Gizleme büyüsüdür. Çok güçlü bir büyüdür. Fidelius büyüsü yapılan kişi büyüyü uygulayan kişinin sır tutucusu olur ve sır tutucusu söylemezse hiç kimse sırrı öğrenemez.
Finite İncantatem: Bir büyünün ya da lanetin etkisinden kaldıran büyü. Büyüden hemen sonra kullanılmazsa işe yaramaz ya da büyük lanetlerde ve 3 Affedilmez Lanet'te işe yaramaz.
Flagrante: Eşyaların veya cisimlerin üzerine yerleştirilerek onlara uğursuz ve can yakıcı bir alev etkisi verir.
Flipendo: Bu büyü büyülü nesneleri ve büyülü yaratıkları devirmede, ayrıca özel olarak işaretli nesneleri hareket ettirmede kullanılır.
Fondresila: Şekil değiştirme büyüsü.
Furnunculus: Furnunculus laneti yapılan kişinin yüzünde büyük çıbanlar çıkmasını sağlayan bir lanettir.
 
G [değiştir]Geminio: Çoğaltma büyüsü.
Glacius: Asanın ucundan dondurucu bir soğuk çıkarır. Sıvıları dondurmaya yarar.
Glisseo: Pürüzlü veya sert yüzeyleri pürüzsüzleştirip kayganlaştırır.
 
H [değiştir]Heavavet: Havayı 75 dereceye çıkarır.
Harmonia Nectere Passus: Kaybolan dolapları çalıştırmaya yarayan büyüdür.
Herbivicus: Bitkileri bir insandan bile daha fazla büyütme büyüsü.
Hesoformi Dekonimi: Korkunç bir lanettir, kurbanı toza çevirir.
Homenum Revelio: Ses dinlemeye yarayan büyüdür. Herhangi bir yerde casus olup olmadığını anlamak için iyi bir büyüdür.
Hortkuluk: Kişinin istediği cisme ruhunun bir parçasını bırakmasıdır.
Harbio: Vetejyer hastalığının malzemelerini hazırlama.
Hover: Çeşitli cisimleri havada hareketlendirip uçurur.
Homorphus: Dikatli şekilde yapılırsa kurtadam defedebilen büyü.
 
İ [değiştir]İmferedem Secrum:En korkunç lanettir insanı cayır cayır yanan alevinin etkisine alır ve asla söndürülemez eriye eriye acılar içinde ölür sadece bir büyü onu söndürebilir
İmmobulus: Hedefi donuklaştırır ve hareketsiz kılar.
İmpreasd As Coss Gone: Vetejyer hastalığının malzemeleriyle birlikte kocaman bir kalkan oluşturur içinde kötüyü çıkartır ve uzun süreli bayıltır şahıs uyanınca saçmalayabilir ama geçicidir. Bu büyüyü yapanların güçlü olması gerekmektedir.
İmpedimenta: Küçük patlamalar yapan büyüdür. İnsanlara yapılabilir.Ancak bu büyü kitapta patlama, filmde havaya uçurma büyüsüdür.
İmperio: Uygulanması buyu bakanligi tarafindan yasak olan 3 Affedilmez Lanet'ten biridir. Bu laneti yapan büyücü, omur boyu Azkaban'da tutsak kalır. Lanet kurbanin beyninde bir tur morfin etkisi yaratarak kurbanin muhakeme yetisini dondurur ve sadece laneti yapanın komutlarinin uygulanmasini saglar. Uzun süre ayni kisiye uygulanırsa kurban lanete karsi direnc gelistirir ve büyünün etkisi kaybolur. Voldemort bu büyü ile birçok yandaş toplamıştır. Harry Potter 7. kitapta Gringotts bankasına girerken bu büyüyü kullanmıştır.
İmpera İvanesca: Hayvanları ortadan ikiye ayırıp yakan lanet.
İmpervius: Herhangi bir şeyin suyu savmasına yarayan büyü.
İmpractra: Çok tehlikeli bir lanettir. Engellemesi ise çok zordur. Kişinin iç organlarına büyük hasar verir ve vücutta büyük ve keskin bir iz bırakır. Aynı asa türünden olan kişiler bu büyüyü birbirlerine uygularlarsa büyü geri teper.
İncarcerous: Kalın ipler yaratarak birisini bağlamayı veya boğmayı sağlayan büyü.
İncendio: Ateş çıkartan büyü.
İncendio Duo: İncendio'dan 2 kat daha etkili yakma büyüsüdür.
İncendio Trio: İncedio'dan 3 kat daha etkili yakma büyüsüdür.
İnflatus: Kişiyi balon gibi şişirmeye yarar.
 
K [değiştir]Kelpi Protektum: Kelpi canavarının sakinleştirilmesi için kullanılır.
Kexpensia Kedavrum: Bir tür kara büyüdür. Geri tepme ihtimali yüksekdir. Yapılan kişiye dışarıdan bir görüntü vermez fakat kişinin iç organlarına aşırı derecede hasar verir. Asaya denk gelirse o asada kullanılan büyüler her zaman geri teper.
 
L [değiştir]Lacarnum İnflamarae: Asadan alevler çıkararak yakmaya yarayan büyü.
Lapifors: Karşıdaki yaratığı tavşana dönüştürür.
Lapiforse Totalcolor: Renkleri değiştirir.
Legilimency: Kişinin zihnini yönlendirme ve çarpıtma büyüsüdür.
Legilimens: Zihni kontrol eden büyüdür.
Levicorpus: Düşmanı görünmez bir iple havaya asar.
Liberacorpus: Levicorpus büyüsünün bir panzehiridir, büyünün etkisini kaldırır.
Locaste: Su lanetidir. Su toprakla karşılaşırsa daha da güçlenir.
Locomotor: Söylenen cismi veya cisimleri hareket ettirmeye yarar.
Locomotor Mortis: Bacakları kilitleyen büyü.
Lumos: Asadan bir ışık hüzmesi saçarak aydınlatma büyüsü.
Lumos Maxima:Yüksek bir ışık çakmasını sağlayan büyü.Harry Potter bu büyüyü azkaban tutsağında yatağında yorganın altında yaptı
Lumos Solem:Asadan güneş ışığı kadar parlak ve güçlü bir ışık yayar.
 
M [değiştir]Magicus Extremos: İki ya da daha fazla büyücünün güçlerini birleştirerek onları daha güçlü yapar.
Melofors: Karşısındaki yaratığın kafasına balkabağı koyar.
Meteolojinx Recanto: Bulunulan ortamın hava olaylarını değiştiren bir büyüdür.
Mimblewimble: Kişinin bir süre büyü yapmasını engelleyen büyüdür.
Mobiliarbus: Ağaçları yerden yükselten büyü.
Mobilicorpus: Birisinin vücudunu yerden yükselten büyü.
Morsmordre: Karanlık işaret oluşturmaya yarayan büyü.
Mortem Tenebris:Çok güçlü bir lanettir rakibi direk öldürür ve onun soyundan gelenler 1000 yıl boyunca ölümcül bir lanetin etkisi altında kalır.
Muffliato: Yakınlardaki birinin konuşulanları duymaması için kulakta bir uğultu başlatır.
Magicum Penetrum: Rakibin büyülere karşı korunmasını azaltır çok etkili ve tehlikeli bir büyüdür.
 
N [değiştir]Nox: Lumos'un etkisindeki ışığı söndürür.
Nox Maxima: Lumos Maxima'yı söndürür.
Nox Solem: Lumos Solem'i söndürür.
 
O [değiştir]Obliviate:Kişinin hafızasını silen büyüdür.
Obscuro: Kurbanın gözlerini bağlamaya yarayan büyü.
Oculus Reparo: Kırık eşyaları tamir etmeye yarayan büyüdür ve sadece küçük eşyalarda işe yarar, yapımı kolaydır.
Oppugno: Bu büyüyle efsunlanan hayvanlar istenen kişiye saldırabilir.
Orchideous: Büyüyü yapan asanın hedeflediği yerde bir buket çiçek yaratır.

 P [değiştir]Pack: Eşyaları bavula yerleştiren büyüdür.
Partis Temporus: Usta kişilerin yapabileceği bir ateş büyüsüdür. İnsanın etrafında bir ateş çemberi oluşturur.
Penecratium: Protegoyu Kıran büyüdür.Ayrıca kurbanı 1 metre havaya fırlatır.
Penecrate Literalyum: Protego Totalumu kıran büyüdür. O bölgede bir daha asla protego totalum yapılamaz.
Perception: Eğer etrafta saklanan biri varsa ortaya çıkartır.
Perecium: Kıvılcım çıkaran büyüdür.
Periculum: Kırmızı kıvılcım çıkartan büyüdür.
Peskipiksi Pesternomi: Lockhart'ın Cornwall cinperilerine uyguladığı dondurma büyüsüdür.
Petrificus Totalus: Kişiyi dondurarak hareketsiz bırakan büyüdür.
Piertotum Locomotor: Cansız varlıkları canlandıran ve büyüyü yapan kişinin istediklerini yaptıran büyü.
Pisikaracrit: Kendini yedekleme büyüsüdür.
Phoenix Dactlyfera: Asadan bir anka çıkaran ve etrafında ateş kalkanı oluşturan büyüdür. Bu ateş, rakibine saldırmak için de kullanılabilir.
Pomperia: Cisimleri patlatan büyüdür.
Portus: Herhangi bir nesneyi efsunlayarak kişiyi gitmek istediği yere götürmesini sağlayan büyüdür. Eğer büyü başarılı şekilde yapılırsa nesne mavi şekilde parlar sonra kendi rengine döner.
Priori İncantatem: Aynı telekten iki asadan aynı anda büyü yapılırsa asaları bağlar ve iki tarafında daha önce öldürdüğü kişiler sırayla (gelecekten - geçmişe)ortaya ruh olarak çıkar.
Protean: Bir cisim üzerinde yapılan değişikliklerin uzaktaki kopyalarında da aynen gerçekleşmesini sağlar.
Protego: Yapılan büyüyü karşı tarafa yansıtır. Bir tür kalkan büyüsüdür.
Protego Maxima: Büyülere karşı çok dayanıklı bir kalkan oluşturur. Asa ve kişi ne kadar güçlüyse kalkan o kadar büyüyebilir.
Protego Horribilis: Yapıldığı bölgeden geçen insanların mavi bir toz olup yok olmasını sağlar.
Protego Totalum: Bir bölgeyi davetsiz misafirlerden korumayı sağlar.
Pullus: Karşısındaki yaratığı bir tavuğa çevirir.
Prostako palasko:Karşısındaki canavarı yok eder.

 Q [değiştir]Quietus: Sonorus büyüsünü etkisiz kılan büyüdür.
Quotios Nomamber: Bütün büyüleri etkisiz hale getirir. Sadece bu büyüyü yapan kişinin büyülerini etkisiz hale getirmez. Geri tepme ihtimali fazladır.
 
R [değiştir]Raielectro: Asadan yıldırım çıkartabilir ayrıca gökyüzüne nişan alındıktan sonra büyü söylenince asadan çıkan yıldırım ya da şimşek gök yüzüne gider ve asanın gösterdiği yere şimşek çakar.
Redactum Skullus: Kurbanın kafasını küçülten büyüdür.
Reducio: Sihirle normal ebatından fazla büyütülmüş objeleri veya canlıları tekrar normal ebatına döndüren, Engorgio büyüsünü kaldıran büyüdür.
Reducto: Uygulanan cismi patlatan, parçalayan büyüdür.
Relashio: Kaynar su çıkartan veya yanma belirtisi gösteren büyüdür.
Rennervate: Güçlü bir ayıltma büyüsüdür.
Reparo: Zarar görmüş veya kırılmış nesneleri düzeltmek için kullanılır.
Reparo Maxima: Büyük bir yıkıntıyı veya harabeyi eski hâline döndürür.
Repello Inimigotum: Bir koruma büyüsüdür. Bu büyünün içinden geçen kişi parçalanır.
Repello Muggletum: Muggleları bölgeden uzaklaştırmak için kullanılan büyüdür.
Riddikulus: Böcürtlere karşı kullanılan büyüdür. Böcürtler insanın en korktuğu şeyin şeklıne bürünürler.
Rictusempra: En kolay sersemletme büyüsüdür. Düşman havada takla atar ve yere düşer.
Romeus: Güçlü bir büyüdür. İnsanları hayallerine götürür. İnsanlar bu büyü ile kendinden geçer ve bir sara krizi gibi bir kriz geçirir. Bir daha o hayallerine götüren büyücüyü asla unutmaz. Sevmesede o insanı hatırlayabilir. Her yıl bir gecede hayallerine götürdüğü büyücüyü görür ve o büyücü ellerine yazılar yazar.
 
S [değiştir]Salvio Hexia: Hayalbozan büyüsüdür. Kişileri görünmez yapmaz ancak uygulanan kişi bulunduğu ortamın desenini alır.
Scourgify: Temizleme ve Yıkama büyüsüdür.
Scribblifors: Nesneleri tüy kaleme dönüştürür.
Sectumsempra: Karanlık bir lanettir. Uygulanan yerden kılıç geçirilmişçesine bir yara açıp uygulanan kişiye büyük bir şok ve yara verir. Ayrıca uygulanan yeri parçalamaya yarar. Yara iyileştirilebilir ancak kişinin kesilen yeri tekrar düzeltilemez. Severus Snape tarafınan bulunmuştur.
Serpensortia: Asadan yılan çıkarma büyüsüdür.
Sersemlet:Kişinin sersemlemesine sebep olan büyüdür.
Silencio: Kurbanı dilsiz bırakan büyü.
Skurge: Yapıştırma büyüsüdür.
Snufflifors: Kitabı fareye dönüştürür.
Sonorus: Sesi yükselten büyüdür.
Specialis Revelio: Bir nesnede kara büyü varsa tespit eden büyüdür.
Spongify: Bir halıya yapılır. Büyü yapıldıktan sonra halının üstünde zıplayınca zıplayan kişiyi yükseğe sıçratır ve ne kadar yüksekten düşse de zarar görmez.
Steelclaw: Hayvanların pençelerini büyütür ve çeliğe dönüştürür.
Steleus: Asanın ucundan yeşil halkalar çıkartarak kurbanı hapşırtır. Duello esnasında kulanıldığında rakibin dikkatini dağıtmak için kullanılır.
Stompifino: Hayvanları etkisiz hale getirip öldürür. Öğrenimi son derece kolaydır fakat geri tepme ihtimali çok yüksektir.
Stupefy: Sersemleteme büyüsüdür. Bazen sersemletmeden çok uygulanan kişiyi birkaç metre ileri uçurur.
Secruam Blastgon:imferedem secrum lanetini yokeden tek büyüdür normalde çok güçlü bir dondurucudur doğru yapılmassa büyü ters teper:
 
W [değiştir]Waddiwasi: Yumuşak bir nesnenin havada uçup gösterilen hedefe gitmesini sağlayan büyüdür.
Wecles: Büyücüyü zayıflatan büyüdür.
Wingardium Leviosa: Herhangi bir eşyayı uçurma büyüsüdür.
 
V [değiştir]Ventus: Kasırgaları çağırarak öndeki engelin yukarıya doğru itilmesini sağlayan büyüdür.
Verdimillious: Çok amaçlı bir büyüdür. Saldırı amacıyla kullanılırsa hedefe yeşil bir şimşek gönderir. Kara büyüyle saklanan objeleri ortaya çıkarmaya da yarar.
Vermiculus: Bu büyü düşmanı küçük bir kurtçuğa dönüştürür.
Vermillious: Saldırı sırasında kullanılan bir büyüdür. Asadan kırmızı ışıklar püskürterek düşmanı savar ya da hedefe kırmızı eneji topları yollar.
Vipera İvanesca: Yılanları ortadan ikiye ayırı yakarak yok eder.
Vulnera Sanentur: Sectumsempra'yla yaralanan kişiyi iyileştirir.
 
Y[değiştir]Yol Göster: Bu sözleri söyleyen kişinin asası, yatay bir düzlemde ucu kuzeyi gösterecek şekilde hareket eder.
Yuraune Cuasne: Bir su kütlesi yapıp düşmanınızn üstüne yağmur yağdırmayı sağlar.
Yuspar Avorus Maxima: Devasa bir ateş topu fırlatma büyüsüdür, düşmanı ya yok eder ya da büyük zarar verir.
 
T [değiştir]Tarantallegra: Kişiyi ayaklarını kontrol edemeyecek hâle getirerek oynamasına sebep olan büyüdür.
Tergeo: Asanın hedefinin yüzeyindeki mürekkep, toz, kan, sıvılar gibi materyalleri temizleyen büyüdür.
Tecno Royal: Düşmanı geri savurarak öldürür.
Toplan: Eşyaları toplayan büyüdür.
Trace: Reşit olmayan büyücülerin yaptığı sihirsel aktiviteleri algılar.
Trelia Ogo: Düşmanı ateş içinde yakan büyüdür. Düşmanı ateş lanetine sokar ve tüm ateş büyülerinden daha lanetli bir büyüdür. Bu büyüyü ancak güçlü bir büyücü bozabilir.
 
U [değiştir]Umaganomatrona: Düşmanın asasını kırma büyüsüdür. Çok güçlü büyücüler tarafından yapılmadığında büyü ters tepip kendi asasını kırabilir ya da büyücüyü ikiye ayırabilir.
Uveco: Tipini başka kişi yapma büyüsüdür.
Utefor: Sesini başkasına benzetir.
 
Z [değiştir]Zihnifethet: Yapılan kişinin zihnine girip onun anılarını görmeye yarar ayrıca yapılan kişinin bir şey bilip bilmediğini kontrol edebilirsiniz. Bu büyü, anılarda değişiklik yapabilir. Ayrıca Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığında Severus Snape Harry Potter'a bu büyüyü yapmıştır.

İksirler İksir Ansiklopedisinden yararlanılırak yazılmıştır.Bazı iksirleri yazmadım çünkü farklı kaynaklarda farklı kaynaklarda farklı bahsedildiği veya yeterince bilgi verilmediği için buraya koymadım.

Aşk İksiri

Kullanılan maddeler: Dondurulmuş ashwinder yumurtaları

Etkisi: İçen kişinin birine aşık olmasına neden oluyor.

• Lockhart Sevgililer gününde öğrencilere Snape’ten kendilerine aşk iksiri yapmasını öğretmesini istemelerin söyledi.

• Aşk iksirleri Hogwarts Okul kurallarına aykırı

• Molly Weasley Hermione ve Ginny’ye gençliğinde yaptığı aşk iksirini anlatır.(Azkaban Tutsağı 5.Bölüm) (Ateş Kadehi) ( Fantastik Canavarlar)

Adamotu İyileştirme Sıvısı

Kullanılan maddeler: Adamotu (Sırlar Odası)

Bu taşlaşmış insanları eski haline getirmek için çok güçlü bir panzehir

• Snape Sırlar Odasındaki Basilisk tarafından taşlaştırılan insanları düzeltmek için Mayıs 1993’te olgun adamotlarının gerekli olduğu bu iksirden hazırladı.

• Burada bir sorun var taşlaşmış insanlar iksiri nasıl içebilir.Belki Madam Pomfrey iksiri kurbanların cildine uyguluyor

Biberli İksir

Nezle ve Grip semptomlarını etkilerin azaltıyor

• Bir Grip salgını Şatoyu vurduğunda Madam Pomfrey bu iksirden çokça dağıtmıştı. İçen kişinin saçlarından dumanlar çıkıyor.Ayrıca Percy halsiz görünen Ginny’i bu iksirden almaya zorladı (Sırlar Odası 8. Bölüm’de)

• Harry gölden çıkınca Madam Pomfrey içirdi.(Ateş Kadehi 27. Bölüm’de) ve Sahte Moody Harry labirentten çıkınca odasına götürdüğünde içirdi.(Ateş Kadehi 35. Bölüm’de)

Çoközlü İksir

Kullanılan maddeler: Zarkanatlı Sinekler 1 gün ağır ağır pişmesi gerekiyor, sülükler, İki Boynuzlu Atın Boynuzu toz haline getirilmiş, hardal otu dolunayda toplanmış, Yüzülmüş ve doğranmış Kanguru Derisi, kime dönüşmek istiyorsan ondan bir parça (Sırlar Odası 10, 11, 12.Bölümler)

Etkisi: Başka bir insana tam manasıyla dönüşmeyi sağlıyor. Bir doz bir saat süreyle etkili oluyor, ama doz yenilendiğinde anlaşıldığına göre etki süresiz devam ediyor.

• Bu iksirin reçetesi Hogwarts kütüphanesinde Kısıtlı Bölümde yer alan Fevkalade Muktedir İksirler kitabında bulunuyor.

• Sadece insan dönüşümü içindir. Hermione iksire yanlışlıkla kedi tüyü katıp içince yüzünde tüyler ve kuyruğu çıktı, gözleri kedi gözü gibi oldu.

• Genç Barty Crouch Çoközlü İksiri Moody’nin yerine geçmek için kullandı.(Ateş Kadehi)
Doksifilit

Siyah sıvı, genellikle fıs fıs şişelerinde satılır, Doksileri sersemletmek ve onlardan güvenli bir şekilde kurtulmak için kullanılır. Etkileri uzun sürer.

Grimmauld Meydanı 12 Numaranın Misafir odasının perdelerini doksilerin istilasından temizlemek için Molly Weasley çocukların her birine bir şişe doksi filit verdi. (Zümrüdü Anka Yoldaşlığı11. Bölüm)

Hafıza İksirleri

Kullanılan maddeler: Bok böceği

Hakikat İksiri/Serumu

Kullanılan maddeler: Pirşakır Tüyleri (Fantastik Canavarlar)

İnsanı gerçeği söylemeye zorluyor.

• Hakikat İksiri (Ateş Kadehi 27. Bölüm) (Hakikat Serumu Fantastik Canavarlar)

• Veritaserum (Ateş Kadehi 27. Bölüm)

Huzur Sıvısı

Kullanılan maddeler: çöpleme şurubu

Etkisi: insana huzur duygusu veriyor

Ustalık ve dikkat isteyen bir iksir SBD standardın da, iksir dersinin beşinci yılında öğretildi. (Zümrüdü Anka Yoldaşlığı 12.Bölüm)


İski-Büy

İskelet + büyütücü (Marka ismi gibi)

Tıbbi Sihir: İksir kemikleri yeniden büyütüyor. Sekiz saat içinde etkili oluyor ve oldukça acı veriyor.

• Lockhart Harry’nin kol kemiklerinin tümünü yok ettiğinde Madam Pomfrey kemiklerin yeniden oluşması için İski-Büy verdi. Kemiklerin yeniden oluşması bütün gece sürdü. (Sırlar Odası 10.Bölüm)

• İski-Büy büyük bir şişede bulunuyor ve dumanları tüten büyük bir bardak içilmesi gerekiyor. Ağzı ve boğazı yakıyor. Kemiklerin yeniden oluşması acı verici bir süreç ve Harry kolunda bıçak gibi saplanan ağrılar ve kolu sanki büyük kıymıklarla doluymuş gibi hissetti. (Sırlar Odası 10.Bölüm)

• (İngilizce Metinde Ron diyor ama Ron Devleştirme büyüsünün önüne çıktığını düşünüyor, kitapta Malfoy ise İski-Büy içtiğini düşünüyor.) Malfoy Hagrid’in çocukken İski-Büy içtiğini ve bu nedenle herkesten büyük olduğunu zannediyordu.

• İski-Büy şişesinin üzerinde

1100 DamlaYeniden Kemik Oluşturucu

İski-Büy

Her Zaman Kemik Ölçüsüne Uygun Sonuçlar

Sadece Rubens Winikus ve Şirketi tarafından satılır.

yazar.

Kafa Karıştırma İksiri

Görünüşe göre kafa karıştırmaya neden oluyor.

Kıvılcım Solüsyonu

Etkisi: Bilinmiyor

• Şipşak Büyü Kursunun yardımcı olduğu Madam Z. Nettles insanların Kıvılcım Solüsyonunun reçetesini versinler diye insanların yalvardığını söylüyor.


Kurtboğan İksir

Etkisi : Bu iksir kurtadamlığı tedavi edemiyor. İnsandan kurtadamlığa dönüşüme eşlik eden son derece tehlikeli çılgınlığı önlüyor.

• Oldukça yeni bir keşif, yapımı çok zor. Snape , Lupin için yapıyor. (Azkaban Tutsağı 18.Bölüm)

Etkisi: bilinmiyor

• (Fantastik Canavarlar)

Mrs. Skower’ın Sihirli Kir Çıkarıcısı

Sihirli temizlik maddesi

• Filch çeşitli temizlik işlerinde kullandı. Sadece Mrs.Norris’in taş haline geldiği koridorun duvarındaki çok büyük harfli yazıları çıkaramadı (Sırlar Odası)

• Quidditch Dünya Kupasında ilanı vardı ‘Ateş Kadehi)

• Şatodaki çeşitli süpürge dolaplarında depolanıyor

Patlayıcı Sıvı

Kullanılan maddeler: Paldıran sıvısı katılıyor.

Etkisi: bilinmiyor (patlamaya neden oluyor, ama öteki etkileri bilinmiyor.)

• (Fantastik Canavarlar)

Saçı Havaya Dikme İksiri

Kullanılan maddeler: sıçan kuyrukları katılıyor.

Esas etkisi bilinmiyor

• (Sırlar Odası 13.Bölüm)

Siğilkabuğu Tozu

Bu maddeye dokunan kişinin derisinde sert ve kahverengi kabuklar oluşturuyor.

• Grimmauld Meydanı 12 Numaranın Misafir odasının vitrinli dolabındaki bir enfiye kutusunda siğilkabuğu tozu vardı.Sirius kutuyu tuttuğunda elinde oluşan reaksiyon tozu kanıtladı. (Zümrüdü Anka Yoldaşlığı 6. Bölüm)

Şıpşık Saç İksiri

Saça şekil vermek için kullanılır

• Hermione Noel Balosunda saçına şekil vermek için kullandı.(Ateş Kadehi 23 ve 24. Bölümler)

• Lockhart bir gün kendi saç bakım ürünlerini satma hayali kuruyordu. (Sırlar Odası)

Şiş İndirme Sıvısı

Şişme Solüsyonunun panzehiri

• Harry’nin ikinci yılında sınıf Şişme Solüsyonu hazırlarken şişlikleri indirmek için Snape’te bir miktar vardı. (Sırlar Odası 11.Bölüm)

Şişme Solüsyonu

Nesnelerin büyümesine neden oluyor

• Harry ikinci yılında Goyle’un kazanına bir maytap fırlattı ve Snape’in dikkatini dağıtmak için bir olay yarattı. Solüsyon patladı ve insanların kolları, burunları, gözleri, dudakları ve benzeri yerleri inanılmaz derecede büyüdü. Panzehir Şiş İndirme Sıvısıdır. (Sırlar Odası 11.Bölüm)

Ufalma İksiri

Kullanılan maddeler: doğranmış papatya kökleri, soyulmuş büzüşmüş incir, dilimlenmiş tırtıllar, bir parça sülük sıvısı Bok böceği

Etkisi: Nesneleri gençleştiriyor.

• Snape bu iksirden Trevor’a bir kaşık içirince o bir iribaşa dönüştü. (Azkaban Tutsağı 7. Bölüm)

Unutkanlık İksiri

Etkisi: kesin değil, büyük ihtimalle insanlar bir şeyleri unutuyor.

• İlk yıl sınavlarda bu iksir soruldu (Felsefe Taşı 16. Bölüm)

Uyku Sıvısı/İksiri

Etkisi: İçen kişinin derin bir uykuya dalmasına neden oluyor.

• Hermione iki çikolatalı keki Uyku Sıvısı ile doldurdu ve Harry ile Ron onları kullanarak Crabbe ve Goyle’u bayılttılar. (Sırlar Odası 12.Bölüm)

• Harry üç büyücü turnuvasının üçüncü görevi sonunda Voldemort karşı verdiği çetin sınavdan sonra mor renkli bir uyku iksiri içti. Ancak hepsini içmediğinden, Dumbledore, Fudge ile tartışırken hala uyanıktı. (Ateş Kadehi 36. Bölüm)

Yaşayan Ölüm İçkisine Bakınız.

Yaşlandırma İksiri

Kullanılan maddeler: bilinmiyor

Etkisi: içen kişiyi yaşlanmasına neden oluyor. Daha fazla bir ölçü yaşlanma iksiri içmek, bir yaş daha yaşlandırıyor.

• Fred ve George Weasley ve Lee Jordan Ateş kadehinin etrafındaki yaş çizgisinin onların birkaç ay daha büyük oldukların sanması yaş çizgisini kandırma girişiminde bir damla aldılar. Çizgiyi kandırılamadı. Dairenin dışına fırlatıldılar sonra uzun sakalları çıktı.(Ateş Kadehi16.bölüm)

Yaşam İksiri
Kullanılan maddeler: bilinmemektedir, ancak yaşam iksiri Felsefe taşından elde edilmektedir.

Yaşam iksiri içildiği sürece ölümsüzlük veriyor. Bir insan iksir içmeyi keserse ölür.

• Nicolas Flamel ve karısı yaşam iksirin içerek 650 yıldan fazla yaşadılar. (Felsefe Taşı 13. Bölüm)

• Voldemort ölümsüzlüğü bulmaya çalışıyor ve Felsefe Taşını çalmak tek yoldur bu ümidine ulaşması için (Felsefe Taşı)

Yaşayan Ölüm İçkisi

Kullanılan maddeler: Pelin otu deminde öğütülmüş çiriş otu kökü

Etkisi: İnsanların derin bir uykuya dalmasına neden oluyor.

• İksir dersinde Snape’in Harry’ye sorduğu üç sorudan biri (Felsefe Taşı)

Veritaserum

Verita: hakikat

Mevcut en güçlü hakikat serumu

• Bu güçlü iksirin üç damlasıyla en gizli sırlarınızı ortaya dökersiniz. (Ateş Kadehi 27. Bölüm)

• Bu iksirin kullanımı çok sert Bakanlık talimatları ile kontrol edilir. (Ateş Kadehi 27. Bölüm)

• Dumbledore, Snape’e veritaserum’u genç Barty Crouch üzerinde kullandırdı.

Zeka Bileyici İksir

Kullanılan maddeler: Bok böceği dövülmüş, zencefil kökleri,armadillo safrası

Etkisi büyük ihtimalle insanın daha açık seçik düşünmesini sağlıyor.

• İksir Sınıfı dördüncü yılda Üçbüyücü Turnuvasının ikinci görevinden kısa süre önce bu iksir yaptılar.(Ateş Kadehi 27. Bölüm’de)

Büyülü Temizleme Eriyikleri

Zor çıkan büyülü şeyleri, çeşitli iksirleri dahil genellikle başarıyla temizler ve parlatır.

• Bundimun salgısını seyreltir. (Fantastik Canavarlar)

• Mrs. Skower’ın Sihirli Kir Çıkarıcısı

• Ejderha kanının on iki numaralı kullanımı fırın temizleyici (The San Francisco Chronicle Gazetesi, 30 Kasım 1999, Neva Chonin’in JKR ile yaptığı “Harry Potter’ın Büyücüsü/Çocuk kitapları serisi bölümünün yaratıcısı başlıklı görüşmeden)

• Ron ödül odasındaki ödülleri parlatmak zorunda kaldığında, yatakhaneye geri geldiğinde metal cila kokuyordu, çünkü bu iş için sihir kullanmasına izin verilmemişti. (Sırlar Odası)

• Durmstrang ve Beauxbatons heyetlerinin ziyaretleri hazırlığında Kale titizlikle temizlendi. Zırhlar parlatılıp, yağlandığından hareket ettiklerinde gıcırdamıyorlardı. Kirli tabloların pek çoğu ovalanmasının etkisiyle tablo sakinlerinin yüzleri pembeleşti.

Çıban İyileştirici İksir

Kullanılan maddeler:kurutulmuş ısırgan, ezilmiş yılan dişi(kitapta dili deniyor), haşlanmış boynuzlu sümüklü böcek, kirpi dikenleri (kazan ateşten alındıktan sonra ilave edilecek)

Basit çıban tevdisi için iksir

• İlk yıllarında ilk iksir derslerinde Snape’ten öğrendiler.

• Eğer kirpi dikenleri kazan ateşten alınmadan önce ilave edilirse. Karışım asit yeşili duman bulutları ve gürültülü bir tıslama çıkarıyor ve kazanı eritiyor ve insanların ayakkabılarında delikler açıyor. Bu Neville’in başına geldi, karışımın sıçramasıyla kızgın kırmızı yararlar açıldı.

• Furnunculus (İngilizce’de mantar hastalığına fungus diases deniyor. Bu da mantar hastalığına neden olan büyü)

Fotoğraf İksirleri

Eğer normal Muggle fotoğraflarını doğru iksirde banyo edilirse ,sonuçta resimler hareket ediyor.

• Colin Creevey Hogwarts’taki ilk yılında öğrendi ve bundan çok etkilendi (Sırlar Odası 6. Bölüm’de)

Panzehirler

Kullanılan maddeler:çeşitli fakat sıksık adam otu içerirler.

Buradaki panzehirler birçok zehirler ve iksirlerin etkileri içindir.

• Şişme Solüsyonu için panzehir Şiş İndirme Sıvısıdır. (Sırlar Odası 11.Bölüm)

• İksir sınıfı panzehirleri eğitimi görüyor; Snape sınıftan birini panzehirinin işe yarayıp yaramadığını görmek için zehirlemekle tehdit etti.

• Adam otunun iyileştirici ektisi taşlaşma içindir.

• Bezir en çok zehirlerin panzehiri olarak iş görür.

• Snape Trevor’u bir iribaşa çevirdiğinde, panzehir kullanarak onu yetişkin kurbağa haline geri döndürmüştü.

• Mrs. Weasley ve çocuklar Grimmauld Meydanı 12 Numaranın Misafir odasının perdelerini doksilerden arındırmak için bir sabah harcadıklarında, Doksi ısırıklarında kullanmak için bir panzehiri vardı. (Zümrüdü Anka Yoldaşlığı11. Bölüm)

Quodpot Solüsyonu

Fantastik Canavarlar

Voldemort’un İksirleri

Kullanılan maddeler:

Ölümsüzlüğe ulaşmak için doğal olmayan araştırmasında, Voldemort üç farklı iksir kullandı:

1. Tekboynuzlu kanı: Voldemort Quirrell’i Tekboynuzlu atları öldürmesi ve kanlarını içerek Karanlık Lordun hayatını sürdürmesi için kandırdı. Tekboynuzlu kanı sadece lanetli bir yaşam verebilir çünkü saf ve savunmasız birini öldürüyorsunuz. Voldemort tabi bunu önemsemiyordu, çünkü o sadece Felsefe Taşından elde edilen Yaşam İksirini içebileceği zamana kadar canlı kalmaya çalışıyordu.

2. Kılkuyruk tekrar canlandırdığı zamana kadar Voldemort’u canlı tutmak için tekboynuzlu at kanı ve Nagini’den elde edilen yılan zehirinden oluşan iksir. (Ateş Kadehi 33.Bölüm)

3. 24 Haziran 1995’te Voldemort’u bedenine geri getiren iksir: babasının kemiği, düşmanın kanı ve hizmetkarının eti. (Ateş Kadehi 33.Bölüm)

Yanık İyileştirici Macun

Tıbbi Sihir: Bu bir turuncu bir macun ,yanıkların tedavisinde kullanılıyor.

• Üçbüyücü Turnuvası esnasında Yanıkları tedavi için Madam Pomfrey tarafından kullanıldı.


Yara Temizleme İksiri

• Üçbüyücü Turnuvasında ilk görevde ejderha ile karşılaşmasından sonra Harry’nin yaraların temizlemek için kullanıldı

Kullanılan Maddeler

İksir yapımında kullanılan malzemeler Öğrenci Malzemeleri dolabından alınabilir. Öğrenciler kendi malzemelerinin bir kısmını satın alabilirler ve her yıl ek malzemeler tekrar alırlar. Pek çok cadı ve büyücü iksir yapmak için malzemelerini Diagon yolundaki Apothecary adlı aktardan satın alırlar. Snape’in kendi özel stoku var, içinde Öğrenci Malzemeleri dolabında bulunmayan ağaç yılanı derisi ve gillyweed içeren malzemeler var.

Adamotu (Adam Kökü)

İyileştirme sıvısı konulan malzemelerden önemli bir bitki. Yetişkin adamotlarının çığlığı öldürücüdür. Genç olanların çığlığı öldürmez ama birkaç saatliğine bayıltır.Biçimi değiştirilmiş yada lanete uğramış kişileri eski hallerine döndürmek için kullanılır (Sırlar Odası 6. Bölüm)

Aslan Balığı Omuriliği

Öğrencilerin standart iksir yapma setinin parçası(Ateş Kadehi 10.bölüm)

Aytozu

Çeşitli iksirlerde kullanılır (huzur sıvısı dahil), bazen toz halinde; Harry, Snape için iksir yapımında aytozunun kullanımı için 30 santim uzunluğunda ödev yazmak zorunda kaldı. (Zümrüdü Anka Yoldaşlığı 11. Bölüm) Aytozu çeşitli renklerde bulunur.Aytozunun sihirli etkilerinin kişinin duygusal dengesini kazanmasına yardım ettiği sanılmaktadır. Beşinci kitabin çoğunda Harry ruhsal dengesizlik geçirdi. iksir yapımında Aytozu kullanımı üzerine ödev yazmak zorunda bırakılması beklide duruma çok uyuyor.,

Bezeliyumru İrini

(Ateş Kadehi 13. Bölüm)

inatçı akneye karşı iyidir; sarımsı, benzin gibi kokuyor

Bezeliyumrunun sivilce iyileştirme özelliği Sacharissa Tugwood tarafından keşfedildi.(fw/68)

Bezir

(Felsefe Taşı)

(Ateş Kadehi)

keçilerin karnından çıkarılır, pek çok zehirden korur

Bazı iksirleri almadım yeterince geniş bilgi verilmemişti.

5
Karakter özelliklerinizide yazarsanız sevinirim.Feurun'da üyelerin karakterleri olsa nasıl olur diye düşünüyordum ve konuyu açıverdim.Ayrıntılı frp karakterleri benzeri karakterler tanıtırsanız çok sevinirim.
Karşınızda benim   karakterim.

   Genç , deneyimsiz fakat amansız içgüdülere sahip ve eğitimleri dolayısıyla kötücül biri Leoni.Alnının sol üst kısmında derin ve kaşına kadar inen bir yara izi var ve kaşlarını çattığı zaman kırmızılaşan bir iz bu.Açık kahverengi saçlarını arkasından topluyor. Siyah cübbesi var  ve onu sadece savaşta  çıkartıp ,zırhını giyiyor.Belinde uzun ve düz bir kılıç , diğer tarafında keskin ve kalın bir hançer , onun üstündeki kınında ise yedi tane fırlatma bıçağı var.
   İlerde kendine bir hoca bulma arayışında olduğu için kimseye güvenmiyor ve işine ne gelirse ona inanıyor.Hayalleri büyük olmasına rağmen  henüz  tanınmıyor.Gizemli ve Leoni'nin dövüşürken görenler  onun yanına pek yaklaşmıyorlar fakat  Leoni'nin de korkuları var.Kendisini bildi bileli sokaklarda , yani ailesini hiç tanımadığı  için soyadını bilmiyor ve o insanlara kin tutuyor.
   
   Hatalarımız varsa affola.

6
Kurgu İskelesi / Kara Maske ve GKB
« : 07 Ağustos 2012, 22:07:50 »
                                                 
             
                                                       KARA MASKE Part 1:Bar Kavgası
                         
          Ajan James , görev için gönderildiği bu dar, satanist dolu mekanda aradığı şeyin ortaya çıkmasını ve can sıkıntısını gidermeyi istiyordu.O uzun , simsiyah pardösüsünün altındaki takım elbise ve kırmızı kravat göz alıcıydı.
   
     Burada salakça bir ortamın olması için bu dar mekân loş bir şekilde ışıklandırılmıştı. James böyle durumlarda sinirleniyordu. Kendisi özel bir Gezegeni Koruma Birliği ajanıydı, serseri değildi ama duyumlarına göre  burada o pis yaratıklardan vardı.
       
       O yaratıkların beyaz kanını dökmek istiyordu. Barmenin o uzun dayanıksız sandalyede oturuyordu. Çok dar bir alandı. Bardan kapıya kadar en fazla yedi metre ve birkaç masa vardı. Masa ve barda oturanların hepsi garip görünüyorlardı.
   
         Ajan James bir test yapmaya karar verdi ve bir emrivaki yapıp üstündeki pardösüyü barmenin eline tutuşturdu. Barmen cevap vermeden James ‘’İki dakikaya dönerim.’’dedi. Kapıya  doğru yöneldi ve masaları geçtikçe ışık daha açık seçik bir hal almaya başladı. Orada oturan serserilerin yüzleri daha net görünüyordu. Kimi kirli  sakallı, kimi hippi tipli, Kimi saçını sakalını kazıtmıştı. Her attığı adımda kırışmamış yüzü ve kazınmış dazlak kafası daha çok ortaya çıkıyordu. Kapıya uzandı ve kapının menteşelerinin gıcırdaması eşliğinde kapıyı açıp kapattı. Kapıyı açtığında iki kişi ayağa kalktı sonra oturdular.
   
        James ‘’Artık aksiyon vakti diye fısıldadı.’’ Sonra bir güzel eklemlerini kıtlattı. Kapıyı açıp kapattığında iki kişi ayağa kalkıp oturdu. Bu ayağa kalkıp oturanlar akkanlılardı. Kanlarının beyaz olmasından dolayı bu ismi almışlardı. Kapıyı açtığında onu takip etmek için ayağa kalkmışlardı.
   
       İçinden bu bardaki insanların neden normal olmadıklarını kendi kendine sordu ve daha önce ayağa kalkanların yanına  gidip onlara düşman olduğunu belli edecek bakışlar attı. Sonradan akkanların kendisini takip etmesini isteyerek erkekler tuvaletine yöneldi. Bu işi diğer insanların yanında yapmak istemiyordu. İki akkanla beraber koridorda ilerliyordu. Duvarlar tozlu ve rutubetliydi. Beton zeminde her adım attıklarında kundura benzeri demir tabanlı ayakkabısı ‘’tak tak ‘’ ses çıkarıyordu.
   
       Erkekler tuvaletine girmeden önce ikisinide inceledi, biri yarma bir punktı ve saçları sadece kafasının ortasında mohawk stilindeydi,  diğeri ise önceden gözüne kestirdiği yırtık pırtık kıyafetli bir hippi idi. Tuvaletin boyu olsa olsa altı metre eni ise dört metre idi. Dört kabin ve dört lavabo vardı. James’in eli susturuculu USP.45 tabancasına gitti fakat o silahını çekmeden yarma punk iki seri ve güçlü yumruğu James’in yüzüne patlattı ve James yumrukların etkisi ile fayans duvara uçtu. Fayanslardan birkaçı çatlamıştı fakat James’te henüz bir çizik bile yoktu. Akkanlar güç ve zeka olarak  normal insanlardan çok gelişmiş oldukları acı bir gerçekti fakat James gibi GKB ajanlarının tam olarak insan olduğunu söylemek doğru olmazdı.
   
       James kendine gelirken hippide olanları seyrediyordu. Bulundukları alan punk ile hippini aynı anda saldırabilecekleri kadar geniş değildi. James duruşunu sağlamlaştırdı ve punkın karnına şiddetli bir tekme savurdu ve punk tekmenin şiddeti nedeniyle iki büklüm oldu, gözleri yuvalarında dans etti.James, punkın olmayan iç organlarını teselli  eder gibi iki büklüm olup karnını  tutmasını fırsat bilerek gülümsedi ve punkın aşağıya doğru bakan yüzüne okkalı bir yumruk geçirdi.
     
      Punk sersem bir şekilde kapısı açık olan ortadaki kabine girdi ve düşerken kafası klozete denk gelerek içine girdi. Punk orda diz çöker vaziyette, kafasını klozete sokmuşken hippi hızlı bir şekilde James’in üstüne çullanmak amaçlı koşuyordu. James, kenara çekilip hippinin kolunu şık bir şekilde, tek eliyle hippinin arkasına katladı. Hippi kurbanlık koyun gibi feryat ettikten sonra kolunu büken James’in arkasından bacak eklemine yapıştırdığı tekmeyi hissederek, tek dizinin üstüne çöktü.
     
       James belinden askeri fırlatma bıçağını çıkardı  jilet kadar keskindi , James gözlerini kapattı ve hippinin kirli sakalının eline değdiğini hissetti , elini kirli sakalın altına sokup bıçağı hippinin gırtlağına sapladı ve gözünü açtığında beyaz kanın elini kirlettiğini gördü ve elini cesedin yırtık pırtık kıyafetlerine sildi. Arkasını dönmüştü ki bir de ne görsün.
       
      Punk sersem bir şekilde iki adım önünde homurdanıyordu. James punktan önceki yediği iki darbe sayesinde başının döndüğünü fark etti. Tabancasını çıkarttı ve  ‘’Elveda!’’ diye fısıldadı. İki kez tetiği çekti ve buna karşılık olarak susturucunun ucundan iki kez ‘’tif’’ diye sessiz ve keskin bir ses çıktı. Punk sol göğsünde altlı üstlü iki deliğin acısını hisseti ve oraya elini koyduğunda beyaz sıvının o iki delikten adeta fışkırıyor olduğunu fark etti. Beş saniye gibi uzun bir süre sonunda yere kütük gibi devrildi.
   
      James, o an içeri başka bir kimsenin girmemesini diliyordu ki içeri belinde silahı olmayan üniformalı bir polis girdi. Tam James ne yapsam diye düşünürken, polis memuru sandığı adam elini kaldırdı ve yumruk yaptı. Yumruk olan elden başlayarak tüm vücut kapkara oldu , boyu uzadı , iki kısa  fakat sivri boynuz çıktı ve son olarak da dehşet saçan sipsivri dişleri açığa çıktı. James’in işi çok zordu karşısındaki bir karakandı. Karakan bir elini ileri doğru uzattı ve kapkara bir kırbaç çıktı, diğer eli ise bir yengecinkini andıran kıskaca dönüştü. Kırbaç ileri doğru fırladı ve James’in elindeki tabancayı düşürdü. Kırbaç ardaki mesafeyi hızlı kapatıyordu ve James’in yüzüne şaklayıp aynaya çarptı aynada yarı kırmızı yarı mavi bir kan sıçradı , bu James’in kanıydı.Çoğu GKB ajanı atalarına bağlı olarak kanlarının renginin değişmesini sağlıyorlardı. Onlarında ataları başka dünyalardan bizim dünyamıza gelmiş ve insanlarla birleşerek çocuk meydana gelmişti ve bunlarda GKB’ ye girmeye hak kazanan şanssızlardı yoksa şanslılar da diyebilir miyim?
     
       James kaşlarını çatarak üstüne gelen kırbacı eliyle yakaladı ve eli yanmaya başladı ama o  bunu aldırmadı. Ayaklarını zemine paralel şekilde duvara bastı ve hasmının üstüne duvardan koşmaya başladı.  Çevik bir şekilde ayaklarını duvardan çekti ve karakanın üstüne uçarken kafasına kuvvetli bir dirsek geçirdi. Karakan bu kuvvetli darbenin etkisiyle kapıya yakın iki kabini yıkarak devrildi. James tabancası bu yaratığı uzaklaştırabilecek olsa alırdı fakat bir karakanı daha kuvvetli bir tabanca veya pompalı tüfek uzaklaştırabilirdi.
     
       Bıçağı belinde duruyordu. Karakan kırmızı gözleriyle alev kusarak ayağa kalktı ve diğer kolundaki kıskacı ile  James’i tutup lavabolara fırlattı. James, lavaboların kırıldığını fark etti. Elleri ve yüzü hep çizilmiş, takım elbisesi yırtılmıştı. Öfke ile yerinden kalktı , kafasını çok sert vurduğu için zaman zaman gözü kararıyordu. Zorla kalktı ve  koşarak karakanın karnına vurdu yumruğu çok ileri gitmişti. Karakan bu yumruk yüzünden geriye savruldu ve duvarlar kırıldı.
       
       Karakan kafasını kaldırır kaldırmaz barda kendisini görüp kaçan insanları fark etti. James topallayarak karakanın üstüne doğru yürüdü. Kırılmış duvarların arasından geçerken ne kadar sert bir vuruş yaptığını fark etti. Karakan  ayağa kalktı fakat James çoktan ayağa kalkmıştı ve bıçağını çekmişti. Normal bir insanın fırlatamayacağı kadar güçlü bir şekilde bıçağını karakanın beynine fırlattı ve   bıçak beyni delerek geçti. Karakan sıvılaşarak ortamdan kayboldu. James , sersem bir şekilde  kırılmış duvarlar  geçip tabancasını aldı.Polis sirenlerini  ve askeri helikopterlerin sesini  duydu ve gözü karardı.Tatlı ve derin bir uykuya daldı.

     Gözünü açtığında bembeyaz duvarları ola n bir odada seruma bağlı yatıyordu. Yanında GKB’nin liderlerinden Yüzbaşı George vardı. Yüzbaşı ‘’Şükürler olsun Allahım! Bütün üs senin için çok  endişelendi sana şimdi çok ihtiyacımız var. Yirmi gündür uyuyordun. Nasılsın? Ağrın sızın var mı?’’. İnanamıyordu, yüzbaşı sert bir adamdı ve  biri veya bir şey için çok  endişelenmedikçe endişelendiğini söylemezdi. Demek ki gerçekten  bana gerçekten çok ihtiyaçları var diye düşündü James.
     
        Yüzbaşı hararetli bir şekilde James uyurken neler olduğunu anlatmaya başladı ‘’Senin uyuduğun yirmi gün içinde çok şey gerçekleşti. Dünyadaki insanların çoğu neyle mücadele ettiğimizi sayende öğrendi ama merak etme düşündüğümüz gibi kötü olmadı. Bizi destekliyorlar.Artık gizli bir birim olmadığımız ve ordu bizim tarafımızda olduğu için bize AK-47 ve askeri kıyafetler temin etti ve aynı zamanda dört  BlackHawk helikopterimiz var.Sen uyanmadan beş gün önce üç gün süren  bir savaşa girdik. Eğitimini tamamlamamış çömezlerde savaşa katıldı ve onların öderliklerini Khan yaptı ve Khan sayesinde hiç kaybımız olmadı onu çok iyi eğitmişsin fakat savaş sırasında başka  özellikleride ortaya çıktı senin klonlanma ve güçlü vuruş yeteneklerin dahil şu ana kadar gördüğü tüm özellikleri kopyalayıp ustaca kullanbiliyor. Çok tehlikeli ve öfkeli.Doğru yöne yönlendirilmeli bunun için onunla konuşmalısın.’’dedi
     
          James, Yüzbaşının gözlerindeki endişeyi gördü ve ona sordu ‘’ Efendim endişeli olduğunuz her halinizden belli eğer Khan için endişeleniyorsanız merak etmeyin onunla konuşurum beni anlayacaktır. Eğer  endişeniz başka bir şeyse sormamın bir sakıncası olmaz değil mi?’’ diye kibarca sordu.’’ Hayır hiçbir sakınca yok lakin ben Khan  için endişelenmiyorum o akıllı bir çocuk ve büyük ihtimalle benden sonra, sen ve senden sonrada onun geleceği şüphesiz şu ana kadar gördüğüm en güçlü Galaksi Melezi. Benim endişelendiğim şey akkanların lideri iki hafta sonra bize savaş açacağını bildirdi ve biz arkamızda bu kadar destek varken…’’ James öfkelenerek ‘’Sakın hayal kırıklığına uğratmaktan bahsetme ben  o barın lağım kokulu tuvaletinde ölmedim çünkü Khan ve diğer  Galaksi Melezleri’ni eğitmek için ölmedim ben boklu bir bar tuvaletinde lanet olası bir karakan  tarafından öldürülseydim öğrencilerimin [‘’O bizden daha iyiyken bir bar tuvaletinde öldü.’’] demelerini ne ben ne de bu gezegen kaldırır yüzbaşı! Ey yüzbaşı! Eğer bu nesil pes ederse kim savaşacak. Bu gezegen daha yeni yürümeyi öğreniyorken ölemez. İzin vermem.’’ diyerek bağırdı ve sonra sesinin çok yükseldiğini fark ederek durdu. Yüzbaşı’’ Çok cesur ve doğrucusun ajan James. Bu gezegen insanların üstesinden geliyorken bu akkanlarında karakanlarında üstesinden gelir.’’dedi
 
     

7
Diğer Fantastik Eserler / Yükselen Dünya'nın Savaşları
« : 05 Ağustos 2012, 00:00:39 »
   Yükselen Dünya'nın savaşları Tiran ve Genç kız serisi ile bağlantılıdır fakat o serinin baskısı durduğu için ulaşamıyorum ama yinede Yükselen Dünya'nın Savaşları serisini okumak büyük bir zevk veriyor.
     Ölümün kızı olduğu düşünülen Dubhe bir oyun esnasında iri bir oğlanı öldürür ve köyünden sürülür ve tam bu sırada amansız bir savaş başlar bir süre yolda karşılaştığı ejderha süvarisi Rin ile korunuyorken garnizon saldırıya uğrar ve oradanda bir şekilde paçayı sıyırarak kurtulan Dubhe :fight: Usta olarak gördüğü Sarnek tarafından kurtarılır.Sarnek profesyonel bir suikastçidir fakat kirli geçmişi yüzünden loncasının ''Ocak'' olarak adlandırdığı yerden kaçmış ve yaşamına bir kiralık katil olarak devam etmiştir.Yaşadığı maceraların gerilim sahnesi adrenalin dolu.
    
Spoiler: Göster
Dubhe'ye bu suikastçilik mesleğinin eğitimini kusursuz bir şekilde öğretmiştir ve Dubhe'de bu mesleğe müsaittir faka ruhu bu meslek için varolmamıştı.O daha bir geyiği bile öldüremiyordu ve her öldürdüğü canlı için yas tutuyordu.Zamanla bu  yas tutma alışkanlığı geçmişti fakat Sarnek onun çok derbeder olduğunu görünce  Dubhe'ye bir daha kimseyi gerekmedikçe öldürmemesi için söz verdirtmişti.Aslında Sarnek onun çok iyi bir kiralık katil olacağını düşünüyordu.Dubhe söz vermiş olmasına rağmen ustası ölene kadar eğitimine devam etti.16 yaşında olduğunda loncanın tuzağına düştü ve laneti yüzünden oranın emirlerine bir nevi bağlı kaldı.Loncaya yakalanmadan önce ve ustası öldükten sonra hayatını aldığı eğitimden yararlanarak para karşılığı hırsızlık yapıyordu :) .Oraya sızan  ve loncayı çökertmek isteyen Lonerin adında bir  Sular konseyi ajanıyla işbirliği yaparak  farklı maceralara atılır.

Sadece ikinci kitabın başına kadar okudum ve bu seri 3 kitaptan oluşuyor  diye biliyorum.
1.Seri:Tiran ve Genç Kız(Ulaşamadığım seri)
1.Kitap:Rüzgar Ülkesinden Nihal
2.Kitap:Sennar'ın Görevi
2.Seri:Yükselen Dünya'nın Savaşları(Bahsi geçen seri)
1.Kitap:Suikastçılar Mezhebi
2.Kitap:İki Savaşçı
3'nün sadece kapağından haberdarım.
1.serinin kaahramanlarının ismi 2. de bolca geçiyor.

Sayfa: [1]