Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - milena

Sayfa: [1]
1
Güncel / Meb'den muhteşem yenilikler (!)
« : 08 Eylül 2013, 19:05:26 »

Spoiler: Göster
MEB lise eğitiminin kurallarını yeniden yazdı: 3 dersten kalan sınıfı 'sorumlu' geçecek. Toplam devamsızlık süresi 45 gün. Başarı puanı 45'ten 50'ye yükseldi. Ortalama yükseltme sınavı kalktı

Milli Eğitim Bakanlığı, 12 yıllık eğitimle zorunlu hale getirilen lise eğitiminin kurallarını sil baştan değiştirdi. MEB'in Resmi Gazete'de yayınlanan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'ne göre yapılan değişiklikler ana hatlarıyla şöyle:
DEVAMSIZLIK SINIRI 45 GÜN: Ortaöğretim kurumlarına devam zorunluluğu getirildi. Özürsüz devamsızlık 10 günle, özürlü özürsüz toplam devamsızlık ise 45 günle sınırlandırıldı. 2 gün üst üste mazeretsiz devamsızlık yapan öğrenciye disiplin uygulanacak. Velinin yazılı beyanı, özür belgesi kapsamında değerlendirilerek devamsızlıkta velinin takip ve sorumluluğunun önemi artırıldı.

BAŞARI PUANI 50'YE ÇIKTI: Başarı puanı 45'ten 50 puana yükseltildi, öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesine yönelik puanlar yeniden belirlendi. Buna göre iki dönem puanının aritmetik ortalaması en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanı en az 70 olan öğrenciler başarılı sayılacak ve sınıf geçebilecek. Uygulamadaki puan ve notla değerlendirme esasına dayanan ikili ölçme değerlendirme sistemi kaldırıldı. Yerine sadece puanı esas alan tekli değerlendirme sistemine dönüştürüldü.
ÇOCUK GELİNLER AÇIK LİSEYE: MEB, yeni düzenleme ile evlenenlerin liseye kaydının yapılmayacağını Açık Lise ya da Açık Meslek Lisesine gönderileceğine karar verdi. Bir örgün eğitim okulunda okurken evlenenler ise okuldan ilişikleri kesilerek yine Açık Lise'ye kaydı yapılabilecek.
ORTALAMA YÜKSELTME SINAVI YOK: Ortalama yükseltme sınavları kaldırıldı, komisyon marifetiyle yapılan sorumluluk sınavları ise ilgili dersin öğretmeni tarafından yılda 2 kez yapılacak.
3 DERSTEN SORUMLU GEÇME: Sınıf bazında başarısız ders sayısı en fazla 3 olanlar 'sorumlu' olarak dersten geçebilecek. Alt sınıflar da dahil toplam 6 dersten başarısız olanların sorumlu olarak sınıf geçmelerine imkan getirildi.
18 YAŞ SINIRI: 18 yaşını dolduranın kaydı silinecek.
SINAVA İTİRAZ HAKKI: Sınav notlarına itiraz hakkı tanındı.
MECBURİ AÇIK LİSE: Çeşitli nedenlerle örgün ortaöğretimle ilişiği kesilen öğrencilerin açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim lisesine yönlendirilecek.

Alıntı: www.sabah.com

Kimi ne kadar ilgilendirir bilmiyorum fakat lise son sınıf öğrencisi olarak beni çok ilgilendiriyor bu konu,bu yüzden paylaşmak istedim.Özürsüz devamsızlığın 10 güne indirilmiş olduğunu duyduğumda şok oldum,ders ve sınıf geçme notunun 50ye çıkarılması ikinci bir şok oldu benim için,sözlü notlarının kaldırılması üçüncü şok ve haberi izledikçe arttı bu şokların sayısı.Anladım ki acımıyorlar bize.Ölmüşüz de ağlayanımız yok.

2
Düşler Limanı / Saçlarından ölüm akan kararsız kadın
« : 05 Eylül 2013, 09:29:05 »


Bir hikaye anlatasım var yine bu gece,kendi kendime.

Bu hikaye saçlarından ölüm akan,kararsız bir kadının hikayesi.

İki adam
İki yaşam
İki seçim
arasında kalan bir kadının hikayesi..

Saçlarından ölüm akardı,ama hiçbir teli değmezdi tenine çünkü o "kararsızlıktan ölmek" olduğunu düşünürdü kaderinin.

Güzel kokardı,ölüm akan saçları ama o karar veremezdi.Hayat onun için yeterince zordu hep iki yol çıkardı önüne."ya bu" "ya da şu" derdi hep.

Ve saçlarından ölüm akan kararsız kadın,hiçbir zaman kesin cevap veremezdi.Önce bu dedi sonra hayır hayır şu dedi.Bu da olsun şu da dedi,hayat izin vermedi.

Kızdı ölüm saçlı kadın,saçlarını savurup öldürmek istedi "bu" yu da "şu" yu da ama gönlü razı olmadı yalnızlığa.

Saçlarını yüzüne savurup,kollarına damlayan ölümden bir damla alıp kendini öldürmek istedi bunu da başaramadı

Ölüm onun özünde vardı istese de ölemezdi,ölüm ona gelmezdi.

Önce bu sonra şu yaklaştı kararsız kadına.Önce bu sonra şu dokundu kararsız kadının saçlarına.Önce bu,sonra şu seçenek olmaktan çıktı kararsız kadının hayatında,hiçliğe yol aldı.

Ve saçlarından ölüm akan kararsız kadın çağırdı dünyanın dört bir yanından tüm kuşları,her saç telini kopardı tek tek verdi kuşlara,kuş cesetleri yığıldı oracığa.

Saçlarından ölüm akan kararsız kadına ne mi oldu?
   Kel kaldı.

Sayfa: [1]