Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - darthbane

Sayfa: [1]
1
Tartışma Platformu / Ynt: Benim Kurgu Evrenim
« : 17 Ocak 2018, 00:55:43 »
Fantastik veya bilimkurgu okurken benim de aklıma alternatif hikayeler geliyor, ara sıra. Genelde parça parça oluşuyor. Yani hikaye ve evren paket halinde gelmiyor. Ya hikaye önce geliyor ya da evren. Ancak "Nasıl olurdu?" sorusunun üstüne gidince, hikayeye uygun evren ya da evrene uygun hikaye fikirleri gelebiliyor.

Ursula K. Le Guin'in Yerdeniz serisini okudukça, ana hatlarıyla şekillenen kurmaca bir alemim vardı. Yazara olmadığımdan hikaye eklemekle uğraşmamıştım. Kaba hatlarını şu başlıkta paylaşmıştım. Ondan sonra geliştirmeye hiç uğraşmadım.
aynen bendede böyle oldu aklıma geldikçe yazdım

2
Tartışma Platformu / benim kurgu evrenim
« : 16 Ocak 2018, 23:20:31 »
bu sene fantastik kitaplara ilgi duymaya başladım sonra geceleri uyumadan önce falan kafamda bazı şeyler düşündüm herkes düşünüyordur ben gibi kitap okuyunca film izleyince falan neyse sonra bunları kağıda yazıyım dedim yaza yaza bayağı bi evren oluşmaya başladı buraya birazcık yazıcam sizin görüşlerinizi merak ettiğim için
2 tanede ırk yarattım resimlerini çizdim ama resmim çok iyi değil :D isterseniz fotoğrafını koyarım
isim falan bulmadım hiçbir karaktere pek uyduramıyorum neyse hikayeye geçiyim
üstün varlıklar var farklı evrenlerden gelip bu evreni yaratıyorlar gizemli tanrısal varlıklar yani işte bu evrendeki canlılara özgür irade veriyorlar  evrende iyiliğin hakim olmasını istiyorlar ama özgür iradenin olduğu bir evrende tamamen iyiliğin olması mümkün olmadığı için kendilerinin kötü yanları ortaya çıkıyor veya doğuyor.
üstün valıkların yarattığı evreni kötü üstün varlıklar yoketmeye başlıyor ve evreni yokettikçe sayıları artıyor eğer evrenin tamamını yokederlerse sayıları üstün varlıklarla eşit olucak ve onlarla birleşicekler üstün varlıklar kötülüğü istemedikleri için kötülerin sayısı azken onları bir gezegene hapsediyorlar ve yoketme özelliklerini alıyorlar.
     böylece bbarış ve iyilik  içinde bir şekilde gelişiyor bu evren birbirleriyle iletişim kuruyorlar mesela 1 2 gezegen bütün galaksiye gıda sağlıyor bu tip gezegenlerde bazı yemler var canlıların doğurganlığını artırıp daha verimli olmasını sağlıyor gibi şeyler var.
     büyü gezegeni diyim kötü varlıkların hapis olduğu gezegene
kötü varlıklar savaştan nefret üzüntü öfke gibi kötü duygulardan kötü olan şeylerden besleniyorlar. bu tarz şeyler onları güçlendiriyor. yoketme özellikleri olmadığğı için yaratarak yoketmeyi öğreniyorlar ve cinleri yaratıyorlar. cinler enerji halinde aynı gerçek cinlerdeki gibi
ama kötü varlıklar zayıf düştüğü için cinlerde zayıf oluyorlar. cinler enerji olan herşeyin içine girip seyehat edebiliyorlar. büyü gezegenine gelen uzay gemilerine girip galaksiye yayılıyorlar.ve evrene kötülüğü yaymaya başlıyorlar.canlıları kontrol edebilmeleri için bir cin kabilesi gibi bir araya gelip güç harcamaları gerekiyor.bu yüzden kötülüğün yayıldığından üstün varlıkların haberi geç oluyor.ve burada bir şekilde bir kötü varlık kurtuluyor. onun varlığını bütün canlılar farkediyorlar ve ona iblis diyorlar. üstün varlıklar bunun farkına vardıklarında gözcüleri yaratıyorlar.Ama gözcüler iblisi bulamıyorlar.iblis çok güçlü olsada evrene müdahale edemiyor üstün varlıklar sayesinde ama onu bulamıyorlarda. gözcüler evreni dolaşıp kötülüğü sezdiklerinde müdahale ediyorlar. birçok cinin birleşiminden daha güçlüler.


Bir imparator var onun hakkındada deftere detaylı bir yazı yazmıştım iblis buna musallat oluyor galaksinin düzenini bozuyor ve kötülüğün yayılmasında çok büyük bir rol oynuyor. onun sayesinde kötü varlıklar güçlenmeye başlıyor.
üstün varlıklar bunun farkına varıp imparatoru durdurması için bir gözcü gönderiyor.imparator gözcünün zayıf olduğunu onu güçlü yapan bişey olduğunu düşünüyor ve tahtından olmamak için büyü gezegenine gidiyor
orda cinlerin kontrolüne girmiş insanlar yada akıllı canlılar var. onlar sayesinde gözcünün sırrını öğrenip gücünü ele geçiriyor ama çok büyük bir bedel ödüyor.kötü varlıkların işine geliyor.
bu aradada bir faninin yapabileceklerinin ötesine geçmiş biri var üstün varlıkların kötü varlıkların farkında
bu adam bir tarikat gibi bişey kuruyor ve bildiklerini öğrencilerine öğretiyor. bunlar imparatoru tahtından indirmek istiyor. işte böyle başlıyor hikaye.

deftere daha detaylı yazdım sadece sizin görüşlerinizi almak istiyorum kitap falan yazıcak değilim tabi  :D ama bence güzel kurgu oldu

Sayfa: [1]