Kayıt Ol

Aile sorunları, okul hayatı ve Fantazyaya yönelme // İnceleme

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
İşte size çocukluğum:

Spoiler: Göster
- Dede, bulaşıkları yıkayım mı?

- Erkek adam dediğin bulaşık mı yıkarmış?

İşte size Gençliğim:

- Şu bulaşıkları yıkar mısın artık?

- Dede en son ben yıkamıştım ya…

Evde bir kadın olmadığından ve ben okula gittiğimden dolayı, bizim evin içinde yürümek için önünüze gelen çöpleri ayağınızla sağa sola itmeniz gerekiyor. Aksi takdirde yürümek, sizin her an bir teneke kutuya takılarak yere düşmeniz ve kafanızı bir başka konserve kutusuna çarpmanızla faciaya dönüşebilir. Aranızda bir konserve kutusuna ayağının takılmasını ve bunun sonucunda ölmeyi hayal eden birkaç kişi mutlaka vardır. Onlara buradan sesleniyorum, bizim eve davetlidirler.

Bir de bilgisayarın bu işte emeği var tabi ki. Beyninizin yazıyla on sekiz (rakamla 18) yerden erimesine ve salaklaşmanıza neden olan o garip cihaz. İşte o cihaz yüzünden şu an saat 4:30 a.m olmasına rağmen ayaktayım ve karşınızda saçmalıyorum. Sınavlarda sorunsuz bir biçimde başarısız olmama ve özellikle de matematik dersinde uyumama neden olan bu şey, aynı zamanda evi bir düzene sokmamı geciktiriyor.

Geciktiriyor mu dedim? Engelliyor demem lazımdı. En son ne zaman dedeme yardım ettim? Hatırlamıyorum.

The Shawshank Redemption

Okul. Büyüklerimizin hayatımızı kurtarmak ve iyi bir geleceğe sahip olmak için gidilmesi gerektiğini ısrarla ısrar ettikleri, ama aslında ömrünüz boyunca hiçbir işinize yaramayan o diplomatik alan. Bir düşünsenize? Logaritma ya da trigonometriyi öğrenmek yerine hayatımızda cidden işimize yarayacak şeyleri öğretebilirlerdi. Örneğin balık tutmak, avlanmak, parasız kaldığınız zamanlarda nasıl banka soyulur ve Karate dersleri. İşte bunlar cidden öğrenilir.

“Oysa ne cahiller gördük üniversite mezunudur.” der kimisi. Hakikaten doğrudur.

Ve işte bu saçma sapan okuldaki saçma sapan öğretmenler, onlardan da saçma öğrenciler:

- Hocam şu matematik sizce de saçma değil mi?
- Evet.  Ama ekmek parası işte.
- (WTF?)

Duygusal çöküntü yaşayan bir gurup öğrenci ise, düzenli olarak okulun arka bahçesinde yürür değil mi? Bu arka bahçenin sonunda ise - biz öğrencilerin orman dedikleri - bir ağaç kümesi vardır. Şu ana kadar gittiğim hiçbir okulda orman olmadığını anımsamıyorum. Artık nasıl bir fanteziyse. Bkz:

- Hocam, sanırım ormanda sigara içiyorlar.
- Öyle mi? Markası neymiş?

İşte o arka bahçede yürüyen, duygusal çöküntü yaşamış bir gurup öğrenci arasında ben de varım. Neden mi? Spor iyidir. Her defasında yürümekten bıktığınızı söylersiniz ama her gün de orada yürürsünüz. Ya da çayırların ortasında bir yere oturmak istersiniz ama oturduktan beş dakika sonra yürümeye aç bir hale gelir, ayağa kalkar, yürümeye devam edersiniz. Uzaktan bakıldığında sizin anormal olduğunuzu düşündüren bu davranışların tek sebebi ise, aslında evdeki huzursuz ortam ve okulda olmama isteğinizdir. Bu da derslerdeki cehaletinizden de belli olur zaten. Bkz:

- Neydi ya… Neydi… Hatırlıyor musun şu ihtilali?
- Ne ihtilali?
- Fransa’daki ihtilal…. Neydi adı… Allahım öleceğim şimdi. Aklıma gelmiyor adı…
- Fransa’da olan ihtilal derken? Fransız ihtilali mi?

Genellikle bu tip insanlar normal konuşmaları yapamazlar. Herkes ya futbol, ya güzellik malzemeleri, ya yakışıklı oğlanlar ya da güzel kızlardan konuşurken, onlar Paralel Evrenler, uzaylılar var mıdır, En korkunç filmler, Silent Hill oynadınız mı?, Yüzüklerin efendisi gibi konularda konuşurlar. Çünkü onlar hayatlarını istedikleri gibi yaşayamazlar ve istedikleri gibi bir hayat yaşamak için onların tercihi fantazyadır. Hayal dünyası onlar için tek kurtuluş yoludur. Gandalf’ı babalarından daha iyi tanırlar. Arwen onlar için zavallı bir elfdir. Ona kendilerinden daha çok acırlar.

Hepsinde de aynı amaç vardır. Tüm yasaklara rağmen özgür olmak:

- Hamburger çağıralım mı?
- Ama okulda yememiz yasak.
- Biliyorum. Çağıralım mı?
- Olur.

Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı melek

• *
  • 19
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Aile sorunları, okul hayatı ve Fantazyaya yönelme // İnceleme
« Yanıtla #1 : 05 Haziran 2011, 18:32:45 »
Okul. Büyüklerimizin hayatımızı kurtarmak ve iyi bir geleceğe sahip olmak için gidilmesi gerektiğini ısrarla ısrar ettikleri, ama aslında ömrünüz boyunca hiçbir işinize yaramayan o diplomatik alan. Bir düşünsenize? Logaritma ya da trigonometriyi öğrenmek yerine hayatımızda cidden işimize yarayacak şeyleri öğretebilirlerdi. Örneğin balık tutmak, avlanmak, parasız kaldığınız zamanlarda nasıl banka soyulur ve Karate dersleri. İşte bunlar cidden öğrenilir.

“Oysa ne cahiller gördük üniversite mezunudur.” der kimisi. Hakikaten doğrudur

Ve işte bu saçma sapan okuldaki saçma sapan öğretmenler, onlardan da saçma öğrenciler:

eğer gerçekten böyle düşünüyorsan-tabi bu senin düşüncen ben karışamam ama-bir çok kişi okullar sayesinde iş adamı,ünlü cerrahlar,pisikologlar vs. yüksek mevkilere gelebildiler.

Çocuk olsam yeniden...bir tek düştüğüm için acısa içim..
Ve kalbim,çok koştuğum için çarpsa sadece...

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #2 : 05 Haziran 2011, 18:38:30 »
Gerçekten mi?
May the force, be with you.

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Haziran 2011, 20:16:55 »
Tüh ya. Öyle miymiş?

-John Lennon.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #4 : 05 Haziran 2011, 21:29:44 »
madem o kadar dertlisin okul konusunda, gitme o zaman. sonuç olarak zorunlu eğitimin bittiyse gitmek zorunda değilsin. ha ille de bir diplomam olsun, kendimi işe yaramaz hiseetmek istemiyorum diyorsan açıktan bitir. ama bunları yapmak için cesaretin yoksa o zaman şikayet etmeye de pek hakkın yoktur bence çünkü bu düzeni düzeltmek için tek bir şey yapabilirsin o da kuralına göre oynamak. okulunu bitirmeden kimse senin okullar hakkında ahkam kesmene aldırmayacaktır çünkü diğerleri de en az senin kadar yaşadı ve en az senin kadar konuştu.

ha bir konu daha var ki o da şu "logaritma ve trigonometri" konusu. okulda öğretilen matematiğin gerçek amacı zaten insanlara farklı bakış açıları kazandırmak ve bir konuyu farklı yönlerden ele alma yetisini kazandırabilmektir. yoksa markete gittiğinde "iki ekmek bir yoğurt ne kadar eder?" diye hesaplamanı sağlayabilmek değil.  tabi ki lise seviyesindeki matematik ezbere dayanır biraz ama şu bilginle bile sana çözümü bilmem kaç sayfa süren sorular çözülebilir gelmelidir. tabi bu bakış açısı için seni suçlayamam.

- Hocam şu matematik sizce de saçma değil mi?
- Evet.  Ama ekmek parası işte.

böyle diyen bir öğretmene sahip olmak büyük bir talihsizliktir br öğrenci için zira tam da insanın çeşitli düşüncelere eğilmeye meyilli olduğu dönemlerde akıllarını bu zırvalıklarla dolduruyorsa bir öğretmen öğrencisinin ben onun öğretmenliğini de kabul etmem. keşke şu ülkede bilimin önemli birşey olduğu ve birşeyler değişecekse bunun ancak eğitimli(bilim ve sanat) bireyler tarafından gerçekleştirileceği anlaşılabilse.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Haziran 2011, 22:18:37 »
30 kelimeden oluşan bir cümle var ve sen cümledeki tek bir kelimeyi anlayıp gerisini yok saymışsın Erymns. Sırf mualefet olmak için mi mualefet oluyorsun yoksa amaçsız haykırışlarda mısın bilemedim. Sence logaritma gerçekten insanlara bakış açısı kazandırıp bir konuyu farklı yönlerden ele alma yetisini kazandırmak amacı mı taşiyor? O halde bu amaçta kusursuz derecede başarısız oluyor. İnsanların asıl anlatmak istediğini anlayabilme yetisine sahip olmanda yardımcı olamamış sana, bu bir gerçek.

Önce anlayabilmeyi öğren, sonra konuşuruz yine. Bu anlayabilmeyi öğrenme konusunda eminim ki trigonometri ve logaritma sana yardımcı olacaklardır. Hele de üslü sayılar yok mu? Garanti öğrenirsin.

-John Lennon.

Çevrimdışı Madam Vio

• **
  • 376
  • Rom: 16
  • "Each thing I show you is a piece of my death."
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Haziran 2011, 22:21:52 »
...Öğretilen matematiğin gerçek amacı zaten insanlara farklı bakış açıları kazandırmak ve bir konuyu farklı yönlerden ele alma yetisini kazandırabilmektir.

Katılmıyorum. Bize liselerde verilen matematik dersleri (örneğin logaritma ve trigonometri) tamamen işleme dayalı ve özellikle bilgisayar altyapısında -ve pek çok sayısal meslek alanında- kullanılan; günlük hayattan ve pratik zekadan uzak bir matematiktir. Ayrıca günümüz öğretmenlerinden bazıları öğrenciyi küçümser ve onun hayata dair izlenimlerini hiçe sayar. Bir konuyu farklı yönlerden ele alabilmeyi öğretmek şöyle dursun, bizleri onlar gibi düşünmeye zorlarlar. Verilen bilgiyi sorgulamadan, olduğu gibi kabul etmemizi isteyen bir zihniyet ve müfredat dışında kalan bir bilgiye ulaşılmasına (ne kadar değerli olursa olsun) izin vermeyecek kadar katı sınırlarla çizilmiş bir eğitim sistemi bizi ileriye götürmez. İlim elbette öğretilsin. Birçok bilim insanı çıksın memlekete yarayacak... Ancak biz eğitimi değil eğitim için izlenen yolu doğru bulmuyoruz. "Nasıl bir eğitim sistemi istiyorsun?" dersen uzun hikaye ama başlangıç olarak her iktidar değişiminde okutulan kitaplar da değişmese iyi olur hani.

Not: Ülkemizin fedakar ve eğitime gönül vermiş öğretmenlerine tabi ki lafım yok. Gerçek eğitimciye saygım sonsuz.

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Haziran 2011, 22:28:47 »
...Öğretilen matematiğin gerçek amacı zaten insanlara farklı bakış açıları kazandırmak ve bir konuyu farklı yönlerden ele alma yetisini kazandırabilmektir.

Katılmıyorum. Bize liselerde verilen matematik dersleri (örneğin logaritma ve trigonometri) tamamen işleme dayalı ve özellikle bilgisayar altyapısında -ve pek çok sayısal meslek alanında- kullanılan; günlük hayattan ve pratik zekadan uzak bir matematiktir. Ayrıca günümüz öğretmenlerinden bazıları öğrenciyi küçümser ve onun hayata dair izlenimlerini hiçe sayar. Bir konuyu farklı yönlerden ele alabilmeyi öğretmek şöyle dursun, bizleri onlar gibi düşünmeye zorlarlar. Verilen bilgiyi sorgulamadan, olduğu gibi kabul etmemizi isteyen bir zihniyet ve müfredat dışında kalan bir bilgiye ulaşılmasına (ne kadar değerli olursa olsun) izin vermeyecek kadar katı sınırlarla çizilmiş bir eğitim sistemi bizi ileriye götürmez. İlim elbette öğretilsin. Birçok bilim insanı çıksın memlekete yarayacak... Ancak biz eğitimi değil eğitim için izlenen yolu doğru bulmuyoruz. "Nasıl bir eğitim sistemi istiyorsun?" dersen uzun hikaye ama başlangıç olarak her iktidar değişiminde okutulan kitaplar da değişmese iyi olur hani.

Not: Ülkemizin fedakar ve eğitime gönül vermiş öğretmenlerine tabi ki lafım yok. Gerçek eğitimciye saygım sonsuz.

Aynen öyle. Ama işte ben mi anlatamadım nedir? Yazımda eğitim arka plandaydı. Ama eğitim konusunda konuşmak isteyen çok kişi var diye hemen ön plana atılmış.

-John Lennon.

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Haziran 2011, 22:40:38 »
Ambalajı gayet güzel. Dikkat çekilmeye çalışılmış ''sorunlar.''

Bu kadar büyütülmeye gerek yok bence. Çünkü düşündükçe ''sorunlar'' artıyor.

Edit: Kalk bilgisayarın başından, git bir sahile ya da ormana temiz hava al. Düşüncelerin düzene girmiş olur. Ben denedim gayet işe yarıyor.
Bu zamanlar tehlikeli deli dolu zamanlar. Sakinleş biraz.

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Haziran 2011, 22:56:09 »
Yani. Orası öyle.

Şimdi küçük bir paragraf matematikden söz açtım, koca yazıdan birtek oraya takıldı bazı arkadaşlar, "-" romlar gelmiş. Üzülüyorum bu tip şeylerden.

Bunu her yazımda belirtmek zorunda kalıyorum ama, yazılarımın belli bir kısmına takılmayın. Genel düşünün. Siz bir kısmını alıp onun üzerinden yola çıkarak Ana fikri bozduğunuzda, canımın sıkılmaması elde değil. Erymnys de yine aynısını yaptı bugün. Dostum yazıdaki ana düşünce eğitim - öğretim ve matematik değildi. Aile sorunlarının okulda sorunlara sebep olması ve bu sorunların birleşerek bizi fantazyaya yöneltmesiydi. Tabi ki yazdıklarında kendince haklısın, görüşlerine saygı duyuyorum ama;

Konu bu değildi...

edit: Bu arada victoria, ben yazıyı gayet sakin yazdım da, konuya gelen mesaj daha ateşliydi. Sanırım anlatabiliyorum olayı?

-John Lennon.

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 05 Haziran 2011, 23:08:31 »
30 kelimeden oluşan bir cümle var ve sen cümledeki tek bir kelimeyi anlayıp gerisini yok saymışsın Erymns. Sırf mualefet olmak için mi mualefet oluyorsun yoksa amaçsız haykırışlarda mısın bilemedim. Sence logaritma gerçekten insanlara bakış açısı kazandırıp bir konuyu farklı yönlerden ele alma yetisini kazandırmak amacı mı taşiyor? O halde bu amaçta kusursuz derecede başarısız oluyor. İnsanların asıl anlatmak istediğini anlayabilme yetisine sahip olmanda yardımcı olamamış sana, bu bir gerçek.

Önce anlayabilmeyi öğren, sonra konuşuruz yine. Bu anlayabilmeyi öğrenme konusunda eminim ki trigonometri ve logaritma sana yardımcı olacaklardır. Hele de üslü sayılar yok mu? Garanti öğrenirsin.

Bir kere Erymnys'in sırf muhalefet için bu kadar dil dökmediği aşikar. Ayrıca, hemen bu kadar alaycı bir üsluba da girmene gerek yok hemen.

Eleştirine gelecek olursak; bir logaritma sorusunun çeşitli yollardan çözülebileceğini görmenin, ne kadar pratik düşünürsen o kadar ileri olabileceğini anlamanın hep hayatla doğrudan ilişkili deneyimlerden olduğunu düşünüyorum.

Okulda görülen derslerin günlük yaşamda hiçbir işimize yaramayacağı miti, ilkokul efsanelerinden fırlamadır.

Edit: Kalk bilgisayarın başından, git bir sahile ya da ormana temiz hava al. Düşüncelerin düzene girmiş olur. Ben denedim gayet işe yarıyor.

Şu kısma kesinlikle katılıyorum bak.

Genel düşünün.

Genel düşüncem ise, fantastik edebiyatın sırf gerçeklikten ve yasaklardan kaçış olmadığıdır. Kişisel rahatlama veya tatmin duygusu yaratabilir, ancak daha fazlasının reel hayattan kopuşu getirip mutlak bir bedensel çöküşün ortaya çıkmasına neden olacağı kanısındayım.
He Who Dwells Beneath The Waves

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 05 Haziran 2011, 23:23:47 »
Ben ne fantazya'nın sadece sorunlardan dolayı sevildiğini söyledim, ne de başka bir şey. Bu bir etken, hepsi bu.

Erymnys'in sırf mualefet için bu kadar dil dökmediği aşikar diyorsun. O dili matematik için değil, yazım için dökse hadi neyse... Bakın yine diyorum:

Konu bu değildi.

Hatta ingilizcesi:

This is not the subject.

Velhasıl fransızca bir atasözü vardır:

Yani, Konu bu değildi diyor.

Daha önce söylemiş miydim ? Konu bu değildi...

Şu forumda gerçekten adam gibi bir yazı yazayım, hep birlikte eğlenelim istiyorum, sinirlendiriyorsunuz. Dostlarım, ana fikir matematik değildi!

Ayrıca çok merak ediyorum da übergang, acaba, hem "hemen alaycı bir üsluba girme" diyip, hemde victoria'nın bu sözlerine nasıl katılabiliyorsun:

İroniyi severim, ama böylesini görmedim abi ya. Bravo...

-John Lennon.

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 05 Haziran 2011, 23:31:08 »
İngilizce bildiğini anladık. Fransızcada biliyorsun anladık.

Evet konu bu değildi değil mi?
Konu; ''Şu forumda nasıl dikkat çekerimdi.''

Ben sadece tavsiye vermek istemiştim. Tartışmaya girmek değil.  Anladım ki yanlış anlaşılabiliyormuşum.

Evet ateşliyimdir. Teşekkürler.
Bu arada duygusal görünmek için şunu  ''...'' yapmak zorunda mısın?

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 05 Haziran 2011, 23:32:55 »
Arkadaşlar birbirinize sataşmak yerine fikirler üzerinden istişare yapın. Lütfen konuyu uzatmayın birbirinize söyleyecek sözünüz varsa özelden devam edin.

Raisor yaptığın çok hatalı bu arada insanlara yolun zaman ve hıza göre formülünü foruma koyma ile "Fransız Kalma" atasözünü çağrıştırman veya ingilizce cümle yazman ne seni yüceltir ne karşındakini düşürür sadece karşındakini gücendirirsin. Bırakın şu tatavalarıda gerçekten önemli şeylere yoğunlaşalım veya sitenin ana teması ne ise ona göre davranalım. Ayrıca diğer üye arkadaşlarda birbirinize girmenizin kimseye faydası olmaz.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #14 : 05 Haziran 2011, 23:36:17 »
Adam gül gibi fikirlerini ortaya koymuş, niye sataşıp sinirlendiriyorsunuz ki? Siz de başka bir konu açın ve şöyle deyin mesela "Bana göre Fantazya ve Çevre" sanatsal, kültürel bir tür taşlama olsun bari he?
May the force, be with you.