Kayıt Ol

Aile sorunları, okul hayatı ve Fantazyaya yönelme // İnceleme

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Ynt: Aile sorunları, okul hayatı ve Fantazyaya yönelme // İnceleme
« Yanıtla #15 : 05 Haziran 2011, 23:37:21 »
sadece karşındakini gücendirirsin.

Amaç da oydu zaten ya. Neyse.

Bende konuya dönelim diyorum kaç saattir. Konu bu değildi diyorum. Ha siz vatandaşlar hayla matematik konuşmak istiyorsanız, buyurun. Konu sizin olsun. Hurin'in hatrına susuyorum.

Victoria, son yazdığına ise sadece "Pes artık." onu da geçtim; "yuh artık" diyorum. Devam edin. Buyurun buyurun...
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #16 : 06 Haziran 2011, 00:01:12 »
bana yazılan birkaç şeye cevap vereceğim sadece çünkü görüyorum ki konu kapanmış ancak yazan arkadaşların yazdıklarının da havada kalmalarını istemem.

sevgili Raisor,
öyleyse şimdi cümle cümle ele almak isterim...

30 kelimeden oluşan bir cümle var ve sen cümledeki tek bir kelimeyi anlayıp gerisini yok saymışsın Erymns.
tıpkı senin şu an yaptığın gibi...

Sırf mualefet olmak için mi mualefet oluyorsun yoksa amaçsız haykırışlarda mısın bilemedim.
belki sen de o otuz kelimelik cümlenin bir kelimesini alıp onun üstüne yoğunlaştığınızdan kafanız karışmıştır.

Sence logaritma gerçekten insanlara bakış açısı kazandırıp bir konuyu farklı yönlerden ele alma yetisini kazandırmak amacı mı taşiyor?
hayır, logaritmanın kullanım alanları çok farklıdır. dikkatlice okursanız "okullarda öğretilmesinin amacı bu." dedim.

O halde bu amaçta kusursuz derecede başarısız oluyor.
kişiye ve kişinin algısına göre değişir.

İnsanların asıl anlatmak istediğini anlayabilme yetisine sahip olmanda yardımcı olamamış sana, bu bir gerçek.
hakkımda beni tanımadan var sayılmış bir çıkarım daha, buna bir cevap vermeyeceğim zira ne dersem diyeyim şu an sende oluşan bu düşünceyi yıkamayacağımı çok iyi biliyorum.

Önce anlayabilmeyi öğren, sonra konuşuruz yine.
sen hazır olduğunda ben her daim buradayım bazı konuları tartışmak için.

Bu anlayabilmeyi öğrenme konusunda eminim ki trigonometri ve logaritma sana yardımcı olacaklardır.
evet oldular yeterince zaten.

Hele de üslü sayılar yok mu? Garanti öğrenirsin.
şu iki cümleyi bir arada alayım: bunu duymak neşemi yerine getirdi, ne diyeyim boşuna uğraşmıyormuşum öyleyse...

...Öğretilen matematiğin gerçek amacı zaten insanlara farklı bakış açıları kazandırmak ve bir konuyu farklı yönlerden ele alma yetisini kazandırabilmektir.

Katılmıyorum. Bize liselerde verilen matematik dersleri (örneğin logaritma ve trigonometri) tamamen işleme dayalı ve özellikle bilgisayar altyapısında -ve pek çok sayısal meslek alanında- kullanılan; günlük hayattan ve pratik zekadan uzak bir matematiktir. Ayrıca günümüz öğretmenlerinden bazıları öğrenciyi küçümser ve onun hayata dair izlenimlerini hiçe sayar. Bir konuyu farklı yönlerden ele alabilmeyi öğretmek şöyle dursun, bizleri onlar gibi düşünmeye zorlarlar. Verilen bilgiyi sorgulamadan, olduğu gibi kabul etmemizi isteyen bir zihniyet ve müfredat dışında kalan bir bilgiye ulaşılmasına (ne kadar değerli olursa olsun) izin vermeyecek kadar katı sınırlarla çizilmiş bir eğitim sistemi bizi ileriye götürmez. İlim elbette öğretilsin. Birçok bilim insanı çıksın memlekete yarayacak... Ancak biz eğitimi değil eğitim için izlenen yolu doğru bulmuyoruz. "Nasıl bir eğitim sistemi istiyorsun?" dersen uzun hikaye ama başlangıç olarak her iktidar değişiminde okutulan kitaplar da değişmese iyi olur hani.

Not: Ülkemizin fedakar ve eğitime gönül vermiş öğretmenlerine tabi ki lafım yok. Gerçek eğitimciye saygım sonsuz.

dikkat ettiyseniz ben de lise düzeyindeki matemetiğin ezbere dayalı olduğunu söyledim. şikayetçiyim bundan biraz çünkü daha ilerisini öğrenci kendisi halletmek zorunda kalıyor. ben bugüne kadar hiç şöyle iki saat kafa yorduran bir soruyla karşılaşmadım adam akıllı. ama olsa böyle sorular eminim ki insanlar çok daha severdi matematik denen mereti. (belirtmek isterim matematik burda bir metafor benim için.)

öğretmener konusunda malesef haklısınız. çok karşılaştım böyleleriyle. "neden?" soruunu kaldıramayıp "öyle işte, sorma!" diyen bir zihniyet malesef var fakat şanslıyım ki böylesi bana pek az denk geldi.

eğitim metotları konusundaysa haklısınız. yanlış ve ezberci bir mantık. "formülü ezberle, yerine yaz soru çıksın"larla bilim olamıyor malesef. fakat benim de dediğim şudur ki; bu konuda şikayet edip durmakla elimize birşey geçmez. kendi jenerasyonumuz için yapabileceğimiz birşey yok artık fakat kardeşlerimiz ya da keni çocuklarımız için hala var. bu eğitim sisteminde dimdik yürüyebilirsek eğer işte ancak o zaman yolun sonunda bunu yapanlara karşı "bakın, sizin dediğiniz gibi yaptık ama hala yanlış şeyler var. öyleyse bunlar düzeltilmeli." deme hakkına sahip olabiliriz.

uzun zamandır ciddi bir tartışma yapmamıştım, herkese teşekkürler ve herkese iyi akşamlar efendim.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Madam Vio

• **
  • 376
  • Rom: 16
  • "Each thing I show you is a piece of my death."
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 06 Haziran 2011, 00:25:05 »
@Raisor:

Bana kalırsa eleştirel ve duygusal şiirlerden çok mizahi düzyazılara ağırlık vermelisin çünkü şimdilik başarılı olduğun alan buymuş gibime geldi. Eleştirel yazılarını pek tasvip etmiyorum, neden dersen düşüncelerini yansıtırken gereğinden fazla kesin yargıda bulunuyorsun ve bu düşünceler üzerinde kendini anlatış biçimin de yeterince açık değil. Ancak bu tür yazılarda kendini geliştirmek istersen -ki başarabileceğine inanıyorum- öncelikle yazdıklarını kontrol etmeye özen göster. Mesela olumsuz bir fikri belirteceğinde bunu etraflıca anlat ki okuyucunun aklında oluşabilecek karşıtları engellemiş ol. Maalesef böyle yazılar uğraşma istiyor ve gecenin yarısı yazıp paylaştığın bu yazı aslında biraz daha çabayla çok daha iyi olabilirdi.

Bir de şu paragraf gerçekten hoşuma gitmişti.

Evde bir kadın olmadığından ve ben okula gittiğimden dolayı, bizim evin içinde yürümek için önünüze gelen çöpleri ayağınızla sağa sola itmeniz gerekiyor. Aksi takdirde yürümek, sizin her an bir teneke kutuya takılarak yere düşmeniz ve kafanızı bir başka konserve kutusuna çarpmanızla faciaya dönüşebilir. Aranızda bir konserve kutusuna ayağının takılmasını ve bunun sonucunda ölmeyi hayal eden birkaç kişi mutlaka vardır. Onlara buradan sesleniyorum, bizim eve davetlidirler.

@Erymnys:

...eğitim metotları konusundaysa haklısınız. yanlış ve ezberci bir mantık. "formülü ezberle, yerine yaz soru çıksın"larla bilim olamıyor malesef. fakat benim de dediğim şudur ki; bu konuda şikayet edip durmakla elimize birşey geçmez. kendi jenerasyonumuz için yapabileceğimiz birşey yok artık fakat kardeşlerimiz ya da keni çocuklarımız için hala var. bu eğitim sisteminde dimdik yürüyebilirsek eğer işte ancak o zaman yolun sonunda bunu yapanlara karşı "bakın, sizin dediğiniz gibi yaptık ama hala yanlış şeyler var. öyleyse bunlar düzeltilmeli." deme hakkına sahip olabiliriz.

Evet, yalnızca şikayet etmek hoş olmaz tabi ki... Zaten ben de sizin önerdiklerinizden farklı birşey yapmıyorum -yapamam da- ancak yerinde tartışmayınca kendimi iyi anlatamamış olabilirim. Şu anki haliyle düşüncelerinize katılıyorum elbette. :)

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 06 Haziran 2011, 00:36:13 »
Yazı hakkında şunu söylemeden geçemeyeceğim, aynı konu ve eleştirileri barındıran daha hikayemsi bir yazı olsaydı bu, tartışma falan olmazdı. Önerim, fikirlerini ve eleştirilerini keskin bir düz yazıyla değil de hikayelerinle yansıt bize.

Ki ben bunları yazarken, zaten söylenmiş;

@Raisor:

Bana kalırsa eleştirel ve duygusal şiirlerden çok mizahi düzyazılara ağırlık vermelisin çünkü şimdilik başarılı olduğun alan buymuş gibime geldi. Eleştirel yazılarını pek tasvip etmiyorum, neden dersen düşüncelerini yansıtırken gereğinden fazla kesin yargıda bulunuyorsun ve bu düşünceler üzerinde kendini anlatış biçimin de yeterince açık değil. Ancak bu tür yazılarda kendini geliştirmek istersen -ki başarabileceğine inanıyorum- öncelikle yazdıklarını kontrol etmeye özen göster. Mesela olumsuz bir fikri belirteceğinde bunu etraflıca anlat ki okuyucunun aklında oluşabilecek karşıtları engellemiş ol. Maalesef böyle yazılar uğraşma istiyor ve gecenin yarısı yazıp paylaştığın bu yazı aslında biraz daha çabayla çok daha iyi olabilirdi.

Ayrıca;

Spoiler: Göster
Kayıp Rıhtım Tartışma Kuralları;

1- Mesajları okumayın ya da kendinize uygun kısmı okuyun.
2- Bol bol alınganlık gösterin. Eğer bir şaka/ironi varsa ciddiye alın.
3- Ciddi ise ironiymiş, şakaymış gibi algılayın.
4- Tartışmayı kişisel boyutlara taşıyın.
5- Özel Mesaj butonunu görmezden gelin.
6- Son sözü her zaman siz söyleyin.
7- Konuyla alakanız yoksa, yazısal anlamda değersiz, taraflardan birisini destekleyecek ve konuyu alevlendirecek mesajlar atın.
8- Düşünceler önemlidir. Kendi düşüncenizden asla vazgeçmeyin, başka düşünceleri kabul etmeyin.
9-  İkinci sayfadan itibaren, konuyu dağıtmaya başlayın.
10- Tartışmayı asla sonlandırmayın.

Şimdilik kurallara bağlı gidiyor ama sonraki tartışmalar için belirteyim dedim. Klavyelere kuvvet.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 06 Haziran 2011, 00:52:37 »
Emin olamadım. mizah katmaya çalıştım aslında yazıma da.

Böylesine ağır tepkiler hiç ummuyordum.

Emin olamadığım başka bir şey. - rom hak ettim mi? Belki. Neden ben yazıyla ilgili konuşulsun, konu başka yönlere sapmasın dedikçe tam tersi oluyor?

Tartışma elbet yapılır da, olayı alevlendiren benim yazım değildi. Çok ağır konuşuldu, çok da ağır cevap verdim. Susmalı mıydım? Belki.

Ben şayet böyle bir yazıdan matematik düşmanlığı sezemezdim. 50 kez, 100 kez okusam sezemezdim. Kendimi ifade edemedim mi? Belki.

Konu eğitim - öğretim olmamasına rağmen bu konuda eleştiri almak beni incitti mi? Evet.

Yazı yazmak bedava. Raisor'u kırmak mı? Paha biçilemez.

Tartışmanın bittiğine inanarak açık ve net söylüyorum: Kırıldım.

-John Lennon.

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 07 Haziran 2011, 12:07:23 »

dikkat ettiyseniz ben de lise düzeyindeki matemetiğin ezbere dayalı olduğunu söyledim. şikayetçiyim bundan biraz çünkü daha ilerisini öğrenci kendisi halletmek zorunda kalıyor. ben bugüne kadar hiç şöyle iki saat kafa yorduran bir soruyla karşılaşmadım adam akıllı. ama olsa böyle sorular eminim ki insanlar çok daha severdi matematik denen mereti. (belirtmek isterim matematik burda bir metafor benim için.)

öğretmener konusunda malesef haklısınız. çok karşılaştım böyleleriyle. "neden?" soruunu kaldıramayıp "öyle işte, sorma!" diyen bir zihniyet malesef var fakat şanslıyım ki böylesi bana pek az denk geldi.

eğitim metotları konusundaysa haklısınız. yanlış ve ezberci bir mantık. "formülü ezberle, yerine yaz soru çıksın"larla bilim olamıyor malesef. fakat benim de dediğim şudur ki; bu konuda şikayet edip durmakla elimize birşey geçmez. kendi jenerasyonumuz için yapabileceğimiz birşey yok artık fakat kardeşlerimiz ya da keni çocuklarımız için hala var. bu eğitim sisteminde dimdik yürüyebilirsek eğer işte ancak o zaman yolun sonunda bunu yapanlara karşı "bakın, sizin dediğiniz gibi yaptık ama hala yanlış şeyler var. öyleyse bunlar düzeltilmeli." deme hakkına sahip olabiliriz.

Dikkatimi çekti bu kısım. Aynı şeyleri farklı yoldan düşünüyoruz. Ama neticede düşündüğümüz şey aynı. Yukarıda yazdığım yazıyı, Bu güne kadar matematik dersinden hep 10 üzerinden 9-10 alan biri olarak yazdım. Bu sene hafiften zorlaştı hepsi bu.

Bazı öğretmenlerim cidden saçmaydılar. Yukarıda alıntı içerine koyduğum diyalog gerçekten de yaşandı. Ben matematik saçma demiyorum. Yaptığım göndermeler farklı şeylereydi arkadaşlar.

Bakınız, İngiliz sistemi. Adamlar kendi arzularıyla belirli dersleri seçip, sadece onları okuyorlar lisede. Bu da, öğrencilerin gerçekten yetenekli oldukları bölümlerde daha da gelişmelerine, ayrıca seçtikleri dersleri sevdikleri için okula daha fazla önem vermelerine neden oluyor. Kimi öğrencilerin mükemmel bir matematik dehası, kimi öğrencilerin ise mükemmel bir sözel bölüm dehası olur. Bunu kabullenip, onları o bölümlere yönlendirmemiz gerekir ki bu deha sönüp gitmesin.

Erymnys sadece şu kısma katılamadım bir türlü. "Bunları söylemek birşeyi değiştirmez" demişsin. Evet belki hiçbir şeyi değiştirmedi. Ama hiçbir şeyi değiştirmediğini düşündüğümüz için herhangi bir konuda susamayız. Ne de olsa belki geleceğin Milli Eğitim bakanı sensindir. Gelecek olarak kendi çağımızı da olsa bilgilendirmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.

Diğer yandan, beni gerçekten sinirlendiren şey, Yazdığım yazıdaki esas olayın Eğitim - Öğretim olmamasıydı. Ben, esas yazılan ile ilgili yorumlar bekliyorken, Sen sadece eğitim kısmında takılmışsın. Kendi görüşlerin de doğru olabilir, ama bir yandan da şunu düşün, matematikten hiç anlamayan bir insana logaritma veya diğer konular hiçbir şey öğretemez ki. Çünkü adam ondan zevk almıyor. Ha bak sana bir şeyleri öğretebilir çünkü sen ondan zevk alıyorsun.

Ben, bazı insanların fantazyaya yönelme sebeplerinin, aile hayatındaki yaşanmışlıklarının okula da yansıması ve bütün bu tasalı ortamdan kurtulmak için kendilerini fantazyaya yöneltmeleri olduğunu söyledim. Bu herkes için böyledir de demedim. Sadece bazı insanlar böyle. Bizzat gördüklerimi yazdım. Yani buradaki esas olay eğitim değildi. Yazımda yazdığım görüşlerimi, o tip bir insanın düşüncelerine göre yazdığım için, böyle oldu sanırım. Yok öyle birşey.

Ha şimdi konu kapanmışken neden bunları yazıyorsun diyebilirsiniz. Sadece sinirlendiğim için ağır bir tepki verdiğimden dolayı özür dilemek istedim. Zira sanırım önümüzdeki bir ay boyunca eksi rom gelmeye devam edecek.

-John Lennon.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 08 Haziran 2011, 14:33:55 »
Ben olaya çoooook farklı bir bakış açısı getiriyorum şimdi.

Neden flood? Neden Değiştir butonunun nimetleri hor görülüyor?

Kendisi bu forumun kıymeti bilinmeyen mücevheridir. Başımızın tacı, forumun belkemiğidir. Onsuz bir hayat düşünmek istemiyorum. Onsuz muhtemelen bir kaos oluşurdu.

Ama ben yine de Aang'in dünyayı kurtarabileceğine inanıyorum.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 08 Haziran 2011, 15:49:49 »
Depresifim ergenim kimse beni anlamıyor o zaman fantastik kurgu okuyayım.
#rekt

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 08 Haziran 2011, 17:44:40 »
Depresifim ergenim kimse beni anlamıyor o zaman fantastik kurgu okuyayım.

Yiğit ben bazıları için konuşmuştum. Herkesin fantazyaya yönelme sebebi bu dememiştim.

-John Lennon.

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 08 Haziran 2011, 18:21:12 »
Sen bir ergensin. Önce bunu bir kabul et.  Ve sakın üzülme, (Bkz: buda gelir buda geçer sen ağlama.)
Yalnız değilsin, bende bir ergenim.

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı Maleficum

• **
  • 193
  • Rom: 11
  • I have the wisdom to see the dark as a light...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 08 Haziran 2011, 18:25:00 »
Karamsar ruh halinde olmak, oluşum sürecinde olmak veya anlaşılamamak konuyla ilgili değil bu yüzden uzatmayalım arkadaşlar. Sigmund Freud okuyun.
...weak pleasures, lost feelings, faded dreams, doubtful hopes...

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 08 Haziran 2011, 18:30:41 »
Sen bir ergensin. Önce bunu bir kabul et.  Ve sakın üzülme, (Bkz: buda gelir buda geçer sen ağlama.)
Yalnız değilsin, bende bir ergenim.

Üzülmüyorum. Kimse de üzülsün istemiyorum. O an öyle geldi, öyle yazdım. Bazılarımız yaşadığı sorunlardan fantazyayı seçiyordur dedim.

Vay düşünmez olaydım. Vay demez olaydım. Ellerim kırılaydı da yazmaz olaydım. Herkesin görüşüne saygım var elbet, aynısını istemiştim,

istemez olaydım.

Ne olaymış be arkadaş. Ya yazıyı kilitleyin, ya beni banlayın. Bu foruma yazı da yazılmıyor artık.

-John Lennon.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 08 Haziran 2011, 18:34:44 »

#rekt

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 08 Haziran 2011, 18:44:58 »
ok.

-John Lennon.

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 08 Haziran 2011, 19:06:49 »
Yorumunu değiştirecek kadar korkak bir insansın. Söylediğin şeyin arkasında dur bari.

Ne demiştin önceden ben yazıyım dur:  good job bulldog. You learned to show us your pic. You're really handsome.

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe