Kayıt Ol

Howard Phillips Lovecraft

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Howard Phillips Lovecraft
« Yanıtla #15 : 21 Aralık 2010, 15:48:46 »
Portal bünyemizde zamanında LL'de yayınlanmış olan bir yazıyı paylaşıyoruz, revize edilmiş haliyle: http://www.kayiprihtim.org/portal/buyuk-usta-lovecraft/
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 21 Aralık 2010, 16:19:02 »
Cthulhu şaapar.

Seçimlerin de bu yaz olduğunu hesaba katarak (yanlış hatırlamıyorum dimi?) çok eski bir sloganı tekrar ortaya atıyorum:

Cthulhu for President. Why vote for a lesser evil?
#rekt

Çevrimdışı TheWaLL

• **
  • 67
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • X Sonsuza Giderken
« Yanıtla #17 : 13 Mart 2011, 19:52:08 »
Msn'de bir frp oyun oynatılırsa katılmaktan mutluluk duyarım.İnternetteki bilgilerden okuduğum kadarıyla hikayeler son derece karamsar bir havada geçmekte.Bu tarz atmosferler daha çok ilgimi çekiyor benim.Benzer bir durum Ravenloftta da var mesela.O da en sevdiğim serilerden bir tanesi.Henüz hiç bir hikayesini okuma fırsatı bulamadım Cthulhu'nun ama en yakın zamanda okumak istiyorum.Sanırım bir de çizgiromanı çıkmıştı geçenlerde.Dediğim gibi bir oyun oynatılırsa katılmak isterim gerçekten.Dnd Dnd nereye kadar :D Ama önce hikayelerini okumalıyım.Bir de Metallica'nın Ride the Lightning albümündeki Call of Cthulhu şarkısını da herkese tavsiye ediyorum.Canavar gibi.. :D
Chief, I can't take it no more.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #18 : 12 Eylül 2011, 11:16:35 »
Ctulhu'nun çağrısını okumak nihayet kısmet oldu.

Kitabın hakkını verebilmek için onu iki bölümde değerlendirmek gerek. Eğer sadece ilk hikayeleri okuyup bıraksaydım beğenim çok daha az olacaktı. Fakat kitapta ilerledikçe anlıyorsunuz ki açılış öyküleri sadece ısınma turları. Sizi yazarın üslubuna ve uzun cümleleriyle betimlemelerine alıştırmak için seçilmiş küçük maceralar. Kitapta ilerledikçe hem hikayelerin uzunluğu artıyor hem de üslupta gözle görülür bir gelişme oluyor ve asıl olay ''Pickman'ın Modeli'' isimli hikayeden sonra başlıyor. Özellikle son üç hikaye yani Pickman'ın Modeli, Cthulhu'nun Çağrısı ve Innsmouth Üzerindeki Gölge gerçekten de harika öyküler.

Kısacası son üç öykü için okumaya değer bir derleme.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #19 : 24 Temmuz 2012, 17:59:17 »
Şeker, kalp ve tansiyon hastalarına yasaklanması gereken yazar.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 24 Temmuz 2012, 21:40:24 »
Çok okunduğu takdirde insanlar üstünde garip etkiler bırakıyor. Bizzat denendi.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı kadri kerem

• **
  • 68
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
    • Zemine Kazılı Notlar
« Yanıtla #21 : 24 Temmuz 2012, 21:43:57 »
Lovecraft şöyle bir cehennemi dolaşıp dönmüştür aramıza. Yoksa bir insanın öyle öyküler kaleme alması zor. :)
Zemine Kazılı Notlar
http://kadrikeremkaranfil.blogspot.com/

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 07 Ağustos 2012, 13:07:47 »
Günümüz fantastik kurgu yazarlarının hepsinde bir parça Lovecraft etkisi vardır.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Subotai

• *
  • 31
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 02 Haziran 2015, 13:50:01 »
Şurada Alfa Yayınları' nın Lovecraft Dost Derlemesi' ni yeninden yayınladığından (aynı çevirmen, düzeltilmiş metinler) bahsetmiştim. Şuana kadar beş kitap yayınladılar ve bunlardan en sonuncusu doygun bir derleme halinde geldi; umarım aynı şekilde de devam ederler.

Son yayınlanan kitapta (5. kitapta) ise Dost Derlemesi' nde bulunmayan metinlerin eklendiğini (Lovecraft' ın takma adlarla yazdığı birkaç metin) ve önceki Dost çalışmasının genişletilerek daha kapsamlı bir hale getirildiğini gördüm.

Daha fazla uzatmadan, önceki derleme ile yeni çalışmanın içerdiği metinlerin karşılaştırılabileceği aşağıdaki tabloyu hazırladım.

Spoiler: Göster

Umarım faydalı bir karşılaştırma olmuştur.

Not: "Dost Derlemesi' nde olmayıp Alfa' da eklenenler" diyerek tabloda listelediğim metinlerin farklı isimlerde çevrilmiş olması ihtimaline karşın metin düzeyinde araştırdım/karşılaştırdım lakin bulamadım. O yüzden bu kısımda hata yapmam mümkündür. Olası hatalarımı düzelten olursa sevinirim.  

Not 2: İki çalışmada da varolan metinlerden birkaçının başlıkları değiştirilmiş fakat metinler aynı bırakılmış. Örneğin Dost 3. cilt içerisinde "Zamandan Düşen Gölge" olarak çevrilen hikaye başlığı Alfa' da "Zamanın Uçurumunda" şeklinde çevrilmesi tercih edilmiş, metinleri ise birebir aynı.

Not 3: Seriye yeni eklenen kitaplar oldukça ilgili tabloyu güncelleyeceğim.

Çevrimdışı kara

• **
  • 71
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 05 Haziran 2015, 12:57:14 »
Deliliğin Dağlarında adlı hikayesi bugün kutuplardaki uzaylı yaratıklar konulu bir çok filme esin kaynağı olmuştur,ayrıca okuduğum bir çok hikayesi harbi korkutucudur,dost yayınlarında çıkan ilk iki cildini okumuş fakat nedense o zamanlar üçüncü cilde bir türkü ulaşamamıştım,evet bir oyunu var hatırladığım ve bende de orjinali olan (call of ctulhu).
"Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: Fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi."

-Patrick Rothfuss

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #25 : 20 Şubat 2016, 00:18:29 »
Alfa yayınlarının bastığı toplu eserleriyle Dost kitabevinin bastığı toplu eserler arasında fark var mı? Aynı hikayeler tekrar tekrar mı basılıyor anlayamıyorum.

edit: Subotai zaten açıklamış teşekkür.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Lovecraft’a Ait Kayıp Bir El Yazması Bulundu
« Yanıtla #26 : 18 Mart 2016, 18:27:20 »

H.P Lovecraft’ın 1926 yılında ünlü sihirbaz Harry Houdini için kaleme aldığı kayıp el yazması doksan sene sonra ortaya çıktı.

Dünyaca ünlü sahne sihirbazı Harry Houdini’nin ölümünden kısa bir süre önce, 1926 yılında H.P. Lovecraft’tan kendisi adına kaleme almasını istediği, The Cancer of Superstition (Batıl İnanç Kanseri) adını taşıyan bir tez uzun yıllar sonra günışığına çıktı.

Lovecraft’ın hayalet yazarlık yaparak yazdığı el yazması toplamda 31 sayfadan oluşuyor ve “doğaüstü diğer bir şey olmadığını, bu tür inanışların kalıtsal olduğunu ve varlığını sadece modern bilimi reddeden tembel beyinlerde sürdürdüğünü” ileri sürüyor.

Lovecraft ve Houdini isimlerini yan yana görmek yeterince şaşkınlık verici değilmiş gibi, tezin de ünlü korku ustasının yazdığı her şeye ters oluşu insanı hepten afallatıyor doğrusu.

Bununla birlikte bir Lovecraft bilimci olan S.T. Joshi, The Guardian’a verdiği demeçte ünlü yazarın konunun sadece özetini kaleme aldığına, geri kalanınınsa C.M. Eddy tarafından yazıldığına inandığını belirtiyor. Bununla birlikte Lovecraft’ın sadece böyle bir özet yazması bile yeterince ilginç doğrusu.

El yazması 9 Nisan’da Chicago’da açık arttırmayla satışa sunulacak ve 25.000-40.000 $ arası bir fiyata alıcı bulması bekleniyor.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.