Kayıt Ol

J. K. Rowling

Çevrimdışı Ira Arel

• **
  • 198
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: JK Rowling...
« Yanıtla #15 : 10 Ocak 2009, 20:48:38 »
Bence ooooo bir gönüllerin kralı,oooo bir tabiat harikasıı :D Kaydettiği aşama ve bizlere verdiği dünya harika.JKR işte o,Harry Potter'ın yazarı.Daha ne denir ki...
daha ne denilebilir ki
"Bize aslında kim olduğumuzu göstren şey yeteneklerimizden çok SEÇİMLERİMİZ'dir."

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 11 Ocak 2009, 09:26:11 »
Ben bunu okuyorum diye abim çok kızardı zamanında bana. Şimdi hak veriyorum. Abimin şu cümlesi hiç aklımdan silinmicek; "Kadın belki de s.çarken yazıyo bunları, siz de bayıla bayıla okuyosunuz. Hiç bi edebi değeri yok." saygıyla eğiliyorum kendisinin önünde. Ama yine de hatunun hakkını yememek lazım çocukken baya güzel geliyodu kitapları.
kesinlikle.. bana da babam söylerdi benzer şeyler, ben yine de yere göğe sığdıramazdım onu,  harry potter aşağı harry  potter yukarı.. büyü dünyasında yaşayan çocuklardan biriydim, şimdi de bu serinin neredeyse aptallaştırma aracı olduğunu düşünenlerden biriyim..
böyle düşünmemin sebebi harry potter aşkıyla yanıp tutuştuğum zamanlarda benim ve çevremdeki hp hayranlarının davranışlarıydı.. normal hayattan soyutlanıp sanki hogwarts da yaşıyormuş gibi bakıyoduk herşeye.. [hala harry potter fan sitelerinde dalan böyle heycenlı gençler görebilirsiniz:D]
hatırlıyorum bi ara tunayla voldemort ve bellatrix mişiz gibi mektuplaşıp harry yi öldürme planları yapıyoduk =) kitapları ezbere biliyoduk, hocaları derslere göre sınıflandırmıştık [hatta ingilizceci faruk hocamızın kulağına ona snape dediğimiz gitmişti  :D] içimiz dışımız büyü dünyasıydı..
sonra biraz büyüyüp [6. ve 7. sınıflar arası bir de lise 1 ve ikinci sınıflar arası gözlenebilir evrim geçirdim de :D ] de diğer harry potter manyağı arkadaşlarımızı gözlemlemeye başlayınca farkettim ki bomboş bi dünyada yaşıyormuşuz..
belki bu çoğu fantastik eser için geçerlidir, ama hitap ettiği kitlenin yaş ortalamasına göre çok sakıncalı olabileceğini düşünüyorum.. bi yandan da bana okuma alışkanlığını kazandıran ve fantastik edebiyatla ilgilenmemi küçük yaştan sağlayan [ilkokul 2. sınıfın yazında okumuştum ilk iki kitabı] seri de budur ki bunun için de müteşekkirim =)

yazarın başarısı kuşku götürmez ama hitap ettiği kitlenin yaşını biraz daha yüksek tuttuğu anda sanatsal hiç bir önemi kalmazdı kadının..
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı Elizabeth~

• **
  • 272
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 11 Ocak 2009, 16:41:26 »
Ben sizin gibi düşünmüyorum açıkçası.Nedenini de şöyle açıklayayım.Küçükken yaptığımız,beğendiğimiz,taptığımız çoğu şeyi şimdiki yaşımızla,mantığımızla saçma bulabiliyoruz.Belki şimdi sevdiklerimizi de 40 lı yaşlarda saçma bulucaz.Bu bitmeyen bi süreç zaten ama bu bizim önceden yaptıklarımızı aptalca bulmamıza neden değil.Ben de girdim o dünyaya,ve o zaman yaptıklarımın bi süre sonra saçma geleceğini o zaman da farketmiştim.Ama ben içimden geleni yaptım,kitapları üst üste,bi günde okudum falan.Saatlerce teori ürettiğim,üzerinde kafa yorduğum hatta sevdiğim kahramanlar ölünce hıçkıra hıçkıra ağladığım oldu.Bu JKR'nin yarattığı bi dünyanın beni nasıl etkilediydi ve ben bundan pişman değilim.Ve 7 serilik bir hayal dünyası yaratmanında belli bir yetenek ve yaratıcılık gerektirdiğini düşünüyorum,JKR'ye bu konuda hiç bi laf edemem.Onun dışında bakarsak bu kitabın -genelde- kitap okuma alışkanlığına sahip olmayan bir nesile kitap okutturduğu da bir gerçek.Okusunda ne okursa okusun da değil ama zaten Harry Potter'a baktığımızda bir hayal dünyası var ve ben bunun çocuklarında hayal dünyasının gelişmesine katkıda bulunduğunu da düşünüyorum.Harry Potter'ı okuduğum (tekrar tekrar),onun dünyasına daldığım,orda bir karakter olarak bulunmak istediğim ve hatta Hogwarst'ta okumayı dilediğim zamanlar için,yaptığım aptalca şeyler için çok mutluyum ben :) Bu benim çocukluğumun bir parçası oldu ve öylede kalacak.Şimdi okuduğumuzda aynı şeyi hissettirmiyo belki,o zaman hissettiklerinle şimdiki çok farklı olucak zaten.Yaşın gereği bu.
Belki ben karakter yapısı olarak daha duygusal yaklaşıyorum olaya.Ama diyorum ki bu sadece benim fikrim.Her düşünceye de saygılıyım ;)

Peyton

« Yanıtla #18 : 07 Ekim 2009, 16:58:35 »
Harika hayalgücü mü?! Mükemmel bir dil mi?! Eşi benzeri olmayan bir zeka mı?! Sihirli eller mi?! Sonsuza kadar bir numara kalacak eser veren mi?! Ah, evet! Ben onu tanıyorum, tabii ki de J.K Rowling! Başka kim olabilir?! Sınırsız düşünebilen bir insan, ancak HP gibi mükemmel bir seri çıkarabilirdi. 7 kitabının da kütüphanemin baş köşesinde durduğu, sıkıldıkça tekrar başladığım bir seridir HP. Fantastik edebiyata katkılarıda inkar edilemez. Bu kadın benim hayatımda gördüğüm en yetenekli kadın. (İdolüm değil, yanlış anlamayın. Benim tek idolüm Stephen King'dir. Ama Fantastik anlamda örnek alacağım yegane insan :king )

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #19 : 15 Ekim 2009, 21:04:09 »
Çoğumuzun burada olmasına vesile olan yazarı, saygıyla tekrar anmak istiyorum. :)

Çevrimdışı Ira Arel

• **
  • 198
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 15 Aralık 2009, 14:51:16 »
kesinlikle.. bana da babam söylerdi benzer şeyler, ben yine de yere göğe sığdıramazdım onu,  harry potter aşağı harry  potter yukarı.. büyü dünyasında yaşayan çocuklardan biriydim, şimdi de bu serinin neredeyse aptallaştırma aracı olduğunu düşünenlerden biriyim..
böyle düşünmemin sebebi harry potter aşkıyla yanıp tutuştuğum zamanlarda benim ve çevremdeki hp hayranlarının davranışlarıydı.. normal hayattan soyutlanıp sanki hogwarts da yaşıyormuş gibi bakıyoduk herşeye.. [hala harry potter fan sitelerinde dalan böyle heycenlı gençler görebilirsiniz:D]
hatırlıyorum bi ara tunayla voldemort ve bellatrix mişiz gibi mektuplaşıp harry yi öldürme planları yapıyoduk =) kitapları ezbere biliyoduk, hocaları derslere göre sınıflandırmıştık [hatta ingilizceci faruk hocamızın kulağına ona snape dediğimiz gitmişti  :D] içimiz dışımız büyü dünyasıydı..
sonra biraz büyüyüp [6. ve 7. sınıflar arası bir de lise 1 ve ikinci sınıflar arası gözlenebilir evrim geçirdim de :D ] de diğer harry potter manyağı arkadaşlarımızı gözlemlemeye başlayınca farkettim ki bomboş bi dünyada yaşıyormuşuz..
belki bu çoğu fantastik eser için geçerlidir, ama hitap ettiği kitlenin yaş ortalamasına göre çok sakıncalı olabileceğini düşünüyorum.. bi yandan da bana okuma alışkanlığını kazandıran ve fantastik edebiyatla ilgilenmemi küçük yaştan sağlayan [ilkokul 2. sınıfın yazında okumuştum ilk iki kitabı] seri de budur ki bunun için de müteşekkirim =)

yazarın başarısı kuşku götürmez ama hitap ettiği kitlenin yaşını biraz daha yüksek tuttuğu anda sanatsal hiç bir önemi kalmazdı kadının..

bu iki yorumun silinmesini istiyorum, yazdığı kelimelere dikkat etsinler
ve bu arada ben 21 ine giriyorum ve hala böyle bir kitap okumadım, beğenmeyen okumasın ama gelip de saçma sapan hakare içeren yorumlar yazmasın, istesenizde karalayamazsınız bu kitabı, şimdi 2leyin
"Bize aslında kim olduğumuzu göstren şey yeteneklerimizden çok SEÇİMLERİMİZ'dir."

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 15 Aralık 2009, 17:51:56 »
bu iki yorumun silinmesini istiyorum, yazdığı kelimelere dikkat etsinler
ve bu arada ben 21 ine giriyorum ve hala böyle bir kitap okumadım, beğenmeyen okumasın ama gelip de saçma sapan hakare içeren yorumlar yazmasın, istesenizde karalayamazsınız bu kitabı, şimdi 2leyin
Bence burada dikkat edilmesi gereken bir durum yok. Ne yani sadece bir kitabı beğenen insanlar mı yorum yapabilir. Eleştiri cümlesinin karşılığı hem iyi hem kötü yapılabilecek yorumdur ve bu kısıtlanamaz. Bana kalırsa sizin düşüncelerinize doğru bir yön vermeniz gerekir. Düşünce özgürlüğü ve yorum hakkı kimsenin kısıtlanamaz. Ama olması gereken şekilde yapılınca. "Demoriel" kendi düşüncesini belirtmiş bu kadar. Kitabı karalamaya çalıştığı falan yok.

Not: "İkilemek" sizce de kaba bir terim değil mi?

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 16 Aralık 2009, 23:26:40 »
evet ama demoriel çok daha kaba bir üslup kullanmış

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 21 Şubat 2010, 13:25:24 »
Bu kadını sadece beni Fantazya ile tanıştırdığı için seviyorum.

Çevrimdışı Berker

• **
  • 55
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 27 Şubat 2010, 19:40:24 »
Mükemmel bir hayal gücü, süper bir yazar.

Çevrimdışı Leopold

• *
  • 39
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 06 Ekim 2014, 01:36:58 »
Çoğumuzun burada olmasına vesile olan yazarı, saygıyla tekrar anmak istiyorum. :)

Çocukluğum, çocukluğumuz.

Eğer kitap okumaya Harry Potter değil de bambaşka bir eser ile başlasaydım şimdi burada olmazdım, olamazdım.
Pek az yazar Rowling kadar çocuklara hitap eden, onları okumaya sevk eden bir kitap, bir eser yazabilirdi. Muhteşem dili, hayal gücü, her okuyuşunda yeni şeyler fark edebileceğin detaycılığı ile son basım tarihinin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen bugün bile insanları peşinden koşturan kitap Harry Potter serisinin yazarıdır. Sadece çocukların değil, 7'den 70'e, her kesimden insanın okuduğu bir seridir Harry Potter. Kimi zaman 8 yaşında çocuğun elinde, bakkal Rüstem'in tezgahında ya da Ayşe Nine'nin örgü torbasında rastlanılacak bir eserdir.

Yazdığı kitabın her karakterinin ve yarattığı her büyünün adının anlamlı olmasını mı, yarattığı dünyanın eşsizliğini mi desen binlerce neden var Rowling'e  hayran olmak için.

Takma isimle yayımladığı 'Guguk Kuşu' isimli polisiye romanın yazım tarzı, ustalığı ile dikkat çekmiş, yeni bir yazarın nasıl bu kadar güzel yapabileceğine akıl sır erdiremeyince sevgili eleştirmenler, yazarın peşine düşmüştür. En nihayetinde yazarın takma isim kullanan Rowling olduğu ortaya çıkmıştır.

Sosyal dayanışma konularında da bir numaradır. Lumos* adında, amacı gençler ve çocukların refehatı bir yardımlaşma kuruluşunun kurucusudur. Yazar birçok yardımlaşma derneğinin bağışçılarındandır.

*Lumos seride ışığı açma büyüsüdür.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Ynt: J. K. Rowling
« Yanıtla #26 : 06 Ekim 2014, 02:35:20 »
Sadece koca bir nesli fantastik edebiyatla buluşturması bile bu kadının üstüne kürekle ödül atmak için yeterlidir.

Ayrıca her ne kadar "fantasy 101: fantastik edebiyata giriş" kapsamında önerilse de giriş seviyesinde bir eser yazdığını da düşünmüyorum. Yeni bir okuyucu kolaylıkla okur, ama enine boyuna anlamaz. Kesinlikle çok başarılı bir yazar. Kitapları da, biraz da duygusal sebeplerden, favori fantastik serilerimin içinde hala üst sıralarda yerini korumakta.

Son: Çocuk kitabı yazdı diyen de okuduğundan zerre kadar bir şey anlamamıştır, bunu da buraya bıraktım.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı eretrusilden

• **
  • 139
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 06 Ekim 2014, 22:47:22 »
Hani "Önceden seviyordum şimdi ne kadar çocukça olduğunu görüyorum." diyenler var ya... Lafım biraz onlara!

Beynimiz, edebi algımız, edebi zevkimiz gelişirken bizi geliştiren biri, hayatımız boyunca bizimle demektir. Dolayısıyla Rowling, ister doktor olun ister makinist hayatımızda. Artık başka şeyler okuyor olun; Bukowski okuyun ya da Grinin Elli Tonu ama o içimizde (Kdvsi... içimizde. ;D)

Ben, gezi olaylarında da Rowling'i gördüm; Şemsiye Devrimi'nde de... Hoşgörünün gençler arasında arttığı her ortamda Rowling'i gördüm. HP okuyan biri ile arkadaş olduğumda, onun bilincinin nasıl şekillendiğini bildiğim için ona güvendim.

Çocuk kitabı yazana "Olsun gittikçe gelişirsin!" denen bir toplumun çocuklarıyız. Sanki çocuk kitabı, İlber Ortaylı'nın kitabından aşağıymış gibi düşünüyoruz. Halbuki ben çocuk edebiyatını, çocuğu şekillendirdiği için, daha kıymetli bilirim. 40 yaşında öğrendiğin şey içine işlemez; ama rowling işler.

Yukarıda yazdıklarım okuyucu olarak bakış açımdı; aşağıda yazacaklarım ise nacizane bir yazar olarak görüşlerimdir:

Sanat üst üste ilerler. Bu "Odyssey"i değersiz kılmaz; sadece Homeros'u Paul Auster'la kıyaslayamazsınız o kadar.

Dolayısla insanların unutmaması gereken şu ki: Rowling HP'yi yazarken HP'yi okumamıştı!

Yazarım birinci kitaptan yedinciye doğru yaşadığı inanılmaz gelişim malum.

Son kitabı ( Guguk Kuşu) ile de bence ustalığını bir kez daha kanıtlamıştır.

Yazar, yeni yazım yöntemleri denemiş; kurguyu incelikle kullanmada ustalığa erişmiş; karakter gelişimi konusunda hepimize unutulmaz dersler vermiştir.

Benim kişisel gelişimime sağladığı desteği ve hayatıma yön vermesini bir yana bırakarak... Herkesi oturup HP incelemeye; yazarın zarfları kullanmasındaki ustalığını ve dialogları dengeli olarak bölümlere yaymasındaki becerisini bir kez olsun fark etmeye davet ediyorum. Ben zaman zaman bunu yapıyorum ve  çok faydasını görüyorum. Şimdi yeri geliyor bazı öykülerimde onun dilini aşıyorum ama yeri geliyor bunu nasıl kotarmış diye dönüp dönüp belli bölümleri okuyorum. Bana öğreteceği daha çok ders var.

Yazarı tanımadan onu eleştiren; (Hayatlarımızı geçtim!)  edebiyata katkılarını fark edemeyecek kadar edebiyattan uzak olanları "Allah ıslah etsin!" diyorum.

Long live The Queen!

Düşünerek nereye varabilirsin ki bir ejderha karşısında!

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 07 Ekim 2014, 01:19:57 »
Yukarıda söylenenlere katıldığımı da belirtmek isterim. Çocuk kitabı yazmak daha zor bir iştir. Kafanızda bir şeyler varsa, eliniz de kalem tutuyorsa yetişkinlere derdinizi bir şekilde anlatırsınız. Çocuğa anlatamazsınız. Çocuğa anlatmak daha büyük bir hüner, dikkat, özveri ister. Patrick Rothfuss'un bir çocuk kitabıyla ilgili yazdığı eleştiriden alıntı yapmak istiyorum:

And don't you DARE say, "Oh it's just a children's book." Or "Kids don't know any better." Or "You can't hold YA fiction to the standards of…"

Stop. Just stop. That's such bullshit that it's an insult to the word 'bullshit.' Kid's books should be just as good as any other books. No. They should be held to a *higher* standard than other literature for the same reason that we take extra care with children's food."

The fact is, what you feed your kids is important, and that includes what they put in their heads as well as what they put in their bellies.

Edit: Yazının linki.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Rowling Yeni Kitabını Çıtlattı!
« Yanıtla #29 : 12 Mart 2015, 09:52:11 »

J.K. Rowling bir tweet ile yine hepimizi heyecanlandırmayı başardı!

...

Haberin devamına buradan buyurun.

Haber: Bekir Atakan Hatunkız | Hatunkız