Kayıt Ol

En İyi Fantastik Türk Yazarı?

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
En İyi Fantastik Türk Yazarı?
« : 04 Temmuz 2011, 18:04:11 »
Son yıllarda gerçekten de Türk Fantastik Edebiyatı üzerine birçok eser yayınlandı. Onlarca yazar çıktı piyasaya. Sizce en iyisi, yeteneklisi, en güzel kurguyu yapan ya da en iyi üsluba sahip olan hangisi? Gerek ben gibi genç adaylar için örnek alınacak bir Türk kim olabilir?
...Hayal Edebildiğin Kadarını Gerçekleştirebilirsin...

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: En İyi Fantastik Türk Yazarı?
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2011, 18:11:46 »
En iyi olup olmadığı tartışılır ama ben Sadık Yemni'nin hikayelerini çok beğeniyorum. Her hikayesinde bir başka gizem, bir başka heyecan var. Üstelik çok da yabancı bir yerde değil, direkt bizim topraklarımızda geçiyor hikayelerinin çoğu ve hepsi de çok başarılı. Ayrıca Aşkın Güngör'ün de çok zengin bir hayal gücü ve çok kuvvetli bir de kalemi var.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #2 : 04 Temmuz 2011, 18:32:04 »
Abartıyor diyeceksiniz şimdi de, samimiyim söylediklerimde.

Bizim forumdan; Nihbrin, Malkavian, mit, KoyuBeyaz, Amras Ringeril, Fırtınakıran, DarLy OpuS, Soul Sucker, Black Helen, Laughing Madcap, magicalbronze, Canina...

Gibi uzanan harika bir kitabı basılmamış -biri hariç- yazarlar kadrosu çıkıyor. Ben her birinin her yazısını hiç sıkılmadan gördüğüm yerde okumaktan, diğer kitaplı yazarları okuduğumdan çok daha büyük bir keyif alarak okuyorum.

Bana hangisini örnek alıyorsun derseniz sırasıyla her birinden farklı bir özellik yazabilirim. Bana sorarsanız her biri Türk edebiyatına/Fantastiğine gelecekte yön verecek insanlar.

Yani kısaca, ben her birinden ayrı bir ilham alıyorum diyebilirim. :)

Spoiler: Göster
Edit: Kitaplı deyince yanlış anlaşılmasın, kitabı basılmış manasında :D

May the force, be with you.

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Temmuz 2011, 18:41:45 »
Bak ona ben de dikkat ettim Wanderer. :) Hani yeni gibiyim ama şu geçen seçkiyi bir okudum, içinde gerçekten çok güzel hikayeler var. .  Her biri örnek alınacak kişiler. .

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Temmuz 2011, 17:51:16 »
Bizim forumdan; Nihbrin, Malkavian, mit, KoyuBeyaz, Amras Ringeril, Fırtınakıran, DarLy OpuS, Soul Sucker, Black Helen, Laughing Madcap, magicalbronze, Canina...

Bu söylediklerine yürekten katılıyorum ben de. Gerçekten de kalemi çok sağlam ve hayal gücü çok geniş arkadaşlar var aramızda. Her birini çok iyi yerlerde görmeyi tüm kalbimle istiyorum. Bir tek o mit midir ne halttır, onu beğenmiyorum sadece :P

Teşekkürler...
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #5 : 05 Temmuz 2011, 18:13:58 »
Zopasından korkmasak yazmayız onun ismini zaten. :P :)

Ben teşekkür ederim, hayal dünyanı bizlerle paylaştığın için. :)
May the force, be with you.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #6 : 05 Temmuz 2011, 18:45:11 »
Oldu mu hiç bu soru? Evlatlarından birisini seçmek zorunda kalan baba gibi hissediyorum kendimi. "En iyisi şudur!" demek... Brrrr.

Ama yine de ben klasik listemi yazacağım arkadaş. Ben yazmaktan sıkılmadım, siz de bu isimler bilinçaltınıza iyice yerleşene kadar bu mesajlarımı okumaktan sıkılmamak zorundasınız. [*]Eheh. Şaka tabii.[/*]

Sadık Yemni, Murat Menteş, Aşkın Güngör, İhsan Oktay Anar, Alper Canıgüz, Sezgin Kaymaz, Barış Müstecaplıoğlu, Erdinç Yapan, Şebnem Pişkin, Erbuğ Kaya.

Ha bir de M. İhsan Tatari var ya.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Temmuz 2011, 18:53:22 »
Başlıktaki 'En iyi' kısmını geçtim 'İyi' olabilmek için bile Türk yazarları 5-0 yenik başlıyor duruma. Nedeni ise şu; bir yazar isterse hayal gücünün sınırlarını zorlayıp inanılmaz işler başarsın,yine de okuyucu kitlesi olmadan bir hiçtir. Bu bağlamda Türk yazarlarının önündeki en büyük engel ile tanışmış oluyoruz. Amerikalı bir yazar İngilizce yazdığı ortalama bir eseri çok rahat bir şekilde bilmemkaç dile çevirip çeşitli ülkelerde satabiliyor ve bu işten ciddi paralar kazanabiliyor ve kitapları satıp para kazandıkça yaşamını para kazandığı şey olan kitaplara adıyor ve ortalama yazar, bir bakıyorsunuz ki kalbur üstü bir yazara dönüşmüş.

Gel gelelim Türkiye gibi az gelişmiş bir ülkede (Gelişmekte olan palavrasını bir kenara bırakalım. Bildiğin az gelişmişiz işte.) kitap alım oranı az, korsan kitap basım oranı çok, edebiyata yönelim az olduğu sürece Türk yazarlarının ne adam akıllı bir kitlesi olacak, ne de bu işten hayatlarını devam ettirme adına tatmin edici bir para kazanabilecekler, ne de kendilerini geliştirebilecekler. Çok idealist olan birkaçı hariç Avrupa ve Amerikadakilerin tersine bizim müthiş hayal gücü örneklerimiz, bu sorunlar ve engeller karşısında körelecek ve bu işi sadece bir yan iş ve hobi olarak sürdürecekler.

Karamsar mıyım? Bence değilim realistim sanırım...  

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Temmuz 2011, 10:32:16 »
Aslında düşününde realistsin gerçekten de. Daha üç gün önce kuzenlerimle d&r ı geziyorduk. "Aşk Tesadüfleri Sever" filmini gördüm. İzlemiştim. Çok güzel izleyin dedim. İlk başta kız kuzen elindeki "Tutulma" yı bırakıp şöyle bir baktı. Sonra "Türk Filmi" boşver diyip yerine koydu. Bu durum gerçekten içler acısı. Tamam bazı tarzlarda filmlerimiz, kitaplarımız hüsran ama kim direk zirveden başlıyor ki? Bunu anlatamıyoruz. Ama ben yine de onlara o filmi ve birkaç Türk Filmini daha izleteceğim. Çünkü bence dram dalında yabancılarla ciddi yarıştayız.

Ve filmin yanında kitapta da yarıştayız işte. Kendi adıma son zamanlarda en çok öne çıktı diye duyduğum "Kayıp Gül" var. Onu gördüm, genelde fantastik, bilim-kurgu okumama rağmen alıp okudum. Açıkçası gurur duyup, özendim. Demek ki yapılabiliyormuş dedim. Yani bence şuan hobi olması, asla öyle kalacağını göstermez. Biz durduğu yerde durmayı seven bir millet değiliz. İlla ki etrafı kurcalayıp, bir şekilde benzerini ya da daha iyisini yapmaya çalışacağız. ;)

Umarım aramızdan birileri bu çalışmaları başarıya ulaştırır. . :)

Çevrimdışı LordKunduz

• **
  • 82
  • Rom: -2
  • Bazen bende kara kule mi bulmak istiyorum!
    • Profili Görüntüle
    • Facebook adresi
« Yanıtla #9 : 12 Temmuz 2011, 09:20:07 »
Son yıllarda gerçekten de Türk Fantastik Edebiyatı üzerine birçok eser yayınlandı. Onlarca yazar çıktı piyasaya. Sizce en iyisi, yeteneklisi, en güzel kurguyu yapan ya da en iyi üsluba sahip olan hangisi? Gerek ben gibi genç adaylar için örnek alınacak bir Türk kim olabilir?

Var mı öyle bir şey?
TO LIVE IS TO DIE

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 12 Temmuz 2011, 09:21:27 »

Var mı öyle bir şey?

Burda onca isim verilmişken verdiğiniz tepkiye biz pek anlam veremedik.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 12 Temmuz 2011, 09:53:29 »

Var mı öyle bir şey?

Emin olabilirsiniz. Hem de hepsi de bir hayli başarılılar. Fırsat vermenizi tavsiye ederim.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı aksuvar

• *
  • 32
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 30 Temmuz 2011, 19:10:37 »
kan muskalarının yazarı...ismini hatırlamıyorum ama bulunca okuyun...ben bulamadım daha :S :(

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 30 Kasım 2011, 16:29:37 »
 Barış Müstecaplıoğlu, diyorum. Perg efsanelerinin ilk kitabını severek ve beğenerek okumuştum.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 01 Aralık 2011, 09:21:47 »
Her yerde söylüyorum, yine söyleyeceğim. Özgür Özol'un Ilgana kitabı da güzel. Türk Mitolojisi'ni seviyorsanız bir şans verin.

Bu arada Onur, bu saydıklarını da senden ödünç alacağım yavaş yavaş :)