Kayıt Ol

2011'in En İyi 100 Fantastik ve Bilim Kurgu Eseri Yayında!

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle

NPR (National Public Radio) sitesinin kullanıcı oylamasına sunduğu ve 60,000 kişi tarafından oylanan fantastik, bilim kurgu kitaplarını kapsayan derleme artık Türkçe!

Liste için 5,000'den fazla kitap aday gösterildi ve 60,000'in üzerinde oy geldi. Listeye şöyle bir göz attığımızda genel olarak hakkaniyetli bir oylama yapıldığını söyleyebiliriz. Özellikle ilk 25 kitabın Türkçeye çevrilmiş olması mutluluk verici. (Her ne kadar bazılarının sadece ilk kitabı çevrilmiş olsa da...)

İşte şimdi sizlere Kayıp Rıhtım olarak bu 100 kitabı sırasıyla ve Türkçe açıklamalarıyla birlikte sunuyoruz! Çevrilmiş olan tüm kitapların künye bilgilerine ulaşmak için yapmanız gereken tek şey eserin adına tıklamak. Ayrıca çevrilmemiş kitapların isimlerinin hemen yanında duran * işaretinin üzerine mouse ile geldiğiniz zaman bizim çevirdiğimiz Türkçe isimlerini de görebilirsiniz.

Bu liste için gerek çevirileriyle gerekse editörlüğüyle projenin gerçekleşmesinde ön ayak olan Yosun Erdemli'ye ve yine çevirisiyle katkıda bulunan Özgürcan Uzunyaşa'ya sonsuz teşekkürler!

Şimdi buyurun hep beraber listeye göz atalım ve "Ne okusam?" sorusunu uzun süreli olarak kafamızdan uzaklaştıralım! Listeye ulaşmak için BURAYA tıklayın!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: 2011'in En İyi 100 Fantastik ve Bilim Kurgu Eseri Yayında!
« Yanıtla #1 : 28 Ağustos 2011, 17:40:53 »
Güzel bir listeyi, görseller ve çevirilerle daha güzel hale getirmişsiniz. Emeğinize ve ellerinize sağlık…
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Ağustos 2011, 17:49:47 »
Böyle listelerde hep olduğu üzere hemen çıkıntılık yapayım ;D Işık Tanrısı ve Biz'de bu listede olmalıydı...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Ağustos 2011, 19:15:19 »
Eh, herkesi memnun edecek bir liste beklenemezdi. :D
Benzerlerine göre daha mantıklı göründüğünü söyleyebilirim. Aday kitapların önceden belirlenmesinin ve kitap seçimlerinde bazı kısıtlamalara gidilmesinin etkisi olsa gerek. :)

Bu arada çalışma da çok hoş olmuş, teşekkürler efendim.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Ağustos 2011, 19:56:59 »
''1984'', ''Fahrenheit 451'' ve ''Cesur Yeni Dünya'' listeye girmiş, ''Biz'' girmemiş bu durumu kesinlikle protesto ediyorum  ;D Ayrıca ''Işık Tanrısı'' kesinlikle ''Amber Yıllıkları''ndan daha iyi bir kitap >:(
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Ağustos 2011, 20:13:14 »
Rus Edebiyatı'na ait hiçbir eser yok zaten, ruslar iyi bilimkurgu yazar aslında.  Şöyle kuralları vardı:

"Çocuk ve genç edebiyatına ait eserler yok" (Harry potter, Narnia, Hobbit)

"Korku ve paranormal romantik eserler yok" (Stephen King, Twilight)

try again fail again fail better

Çevrimdışı Deadman107

• **
  • 347
  • Rom: 3
  • ---AmOrTeNtİa---
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 28 Ağustos 2011, 21:05:23 »
Çok güzel bir paylaşım olmuş. Emeği geçen herkese buradan teşekkürlerimi iletiyorum.

EM serisinin hakkını fazlasıyla yemişler...
Güneş doğacak, açacak çiçek...

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
  • Rom: 1
  • İthaki Yayınları Fantastik Kurgu Editörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Ağustos 2011, 11:01:50 »
Öncelikle o olmalıydı bu olmamalıydı kısmını pas geçeceğim. (tabii ki benim de eksik ve fazla gördüğüm bir sürü şey çıkar).

Ama asıl benim için gurur verici olan başka bir konuya değineceğim:

İlk 20 içinde 7 tane İthaki'den çıkmış eser, ilk 50'de 18 tane, listenin tamamında ise 28 İthaki çevirisi var. Açıkçası bugüne dek yaptığımız seçimlerin bu denli yüksek oranda bu listede olması bana gurur verdi.

Bunun olmasını sağladığınız için siz bütün Fantastik ve Bilim Kurgu okurlarına, bir kez daha burdan teşekkür ederim.
Needs of many outweigh to needs of few.
Spock

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Ağustos 2011, 12:18:44 »
Şu liste yararlı olmasının yanı sıra beni çok üzen bir yana sahip: dilimize çevrilmişlerin çoğu tükenmiş durumda.

Yeni kitaplar okumak ve tür hakkındaki bilgisini genişletmek isteyenler için fikir verici bir liste olmasına rağmen, "acaba şu kitap nasılmış?" dediğinizde o kitabın tükenmiş olduğunu görüyorsunuz.

Meğer dilimize ne kitaplar çevrilmiş de haberimiz yokmuş. Daha da kötüsü, şimdi haberimiz var ama ortada alacak kitap yok.

Listede olan/olmayan kitaplar için minik bir eleştiri de benden gelsin.
Spoiler: Göster
Drizzt, senin o listede ne işin var?

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 29 Ağustos 2011, 22:15:18 »
Şu liste yararlı olmasının yanı sıra beni çok üzen bir yana sahip: dilimize çevrilmişlerin çoğu tükenmiş durumda.

Yeni kitaplar okumak ve tür hakkındaki bilgisini genişletmek isteyenler için fikir verici bir liste olmasına rağmen, "acaba şu kitap nasılmış?" dediğinizde o kitabın tükenmiş olduğunu görüyorsunuz.

Meğer dilimize ne kitaplar çevrilmiş de haberimiz yokmuş. Daha da kötüsü, şimdi haberimiz var ama ortada alacak kitap yok.

Fırtınakıran'ın sözlerine tamamen katılıyorum örneğin Elric Destanı okumayı çok istiyorum ama bir türlü bulamıyorum.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 29 Ağustos 2011, 23:42:02 »

Bu durum beni senelerdir çileden çıkarıyor. Mesela bi ara Ender Serisinde bu durum söz konusuydu. Bi süredir Otomatik Piyano ve Lanetli'yi arıyorum, birde listede gördüğüm Damızlık Kızın Öyküsü var, ama bulmak neredeyse imkansız. Sahaf sahaf dolaşsan belki...

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 30 Ağustos 2011, 19:38:35 »
Prenses Gelin? Gelmiş gelmiş en saçma kitap hemde 11.sırada. :blink Ayrıca David Eddings nerde ?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 20 Eylül 2011, 13:15:05 »
Elric Destanı'nın bu listede olmasının nedenini, günümüz fantastiğinde önemli karakterlere esin kaynağı olmuş Elric'ten dolayı olduğunu sanıyordum.

Yanılmışım.

Böyle bir seri görmedim. Asla serinin tamamını okumadan en derinde yatanı göremiyorsunuz. Her kitap bir bulmaca ve birer kitap arayla parçalar yerine oturuyor. Eğer bu serinin kitaplarına sahipseniz, 1 veya birkaç kitabını okumak sizi eksik bırakacaktır ve dahası serinin neden şaheser olduğunu anlamanızı engelleyecektir. Birkaç kitap okumak, her kitapta farklı maceralar olan, anlık bir eğlence sağlayan bir seri okumuşsunuz hissini verir,  arkasını göremezsiniz.
Her kitap 3 maceradan oluşsa da en derinde yatan kaotik gerçekler ve sürekli ortaya çıkıp, daha ilerki kitaplarda çözülen bulmacalarla oldukça şaşırıyorsunuz.

Serinin yıllardır tükenmiş durumda olduğunu söyleyerek acıyı dağlayacağım. (ben de 1 senelik uğraşla buldum zaten). Tekrar tekrar tükenmiş ve basılmayan kitaplar için üzüldüğümü dile getiriyorum. Çok şeyden mahrum kalıyoruz.

Son olarak, listede daha üst sırada olmalıydı bence. Unutulmuş Diyarlar'ın sırasında o olmalıydı mesela.

Not: Listede yer alan, Resimli Adam kitabını da (Darly Opus'un katkılarıyla) sahaflarda bulmuş bulunmaktayım. Sahaf festivalini kaçırmayın derim. Halen birkaç Elric ve bu listede yer alan bazı kitaplar orda duruyor.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Mart 2013, 20:43:51 »
Bu efsane listeyi hatırlayacak olanlar bazı yayınevlerinin bu listedeki kitapları bastığını ve hala da basmaya devam ettiğini biliyordur :). Bizler de kitaplar geldikçe bu listeyi Türkçe baskıları ile değiştirmeye devam ediyoruz.

Güncellenmiş haline buradan ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 28 Haziran 2013, 19:31:09 »
Bu listedeki kitaplar çevrilsin/yeniden basılsın diye bekleye bekleye geçirdiğim 2 seneye yazıklar olsun :).

Yayınevleri'nden umudu kestim, bundan sonra ön okumasını didiklediğim kitabı (dili çok zorlamıyorsa) alıyorum.

İlk adımı Forever War (Bitmeyen Savaş) oldu. Baskısı tükendi, ay öyle, ay böyle diyene kadar daha uzun vakitte okurum daha iyi.

Kimsenin bu kitapları yeniden basacağı yok. Artık bundan emin oldum. Çevrilmeyenlere el atacak gibi de durmuyorlar. Yok arkadaş, canıma tak etti. Şeytan diyor ki otur, fan çevirisi olarak uğraş üzerinde, ondan sonra yayınla gitsin. Bu konuda idolüm olacak bir grup da buldum hazır. (bkz. Witcher Serisi için yabancı hayranlarının Lehçe'den İngilizce'ye tüm seriyi çevirdiği dönem. Bu arada çevirileri muhteşem.)

Yayınevlerine olan inancım giderek sönüyor.