Kayıt Ol

84. Oscar Ödül Töreni

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
84. Oscar Ödül Töreni
« : 24 Ocak 2012, 18:22:02 »

26 Şubat 2012'de düzenlenecek olan 84. Oscar Ödülleri Adayları bugün açıklandı. İşte Hugo'nun 11 The Artist'in 10 adaylık aldığı liste:

Spoiler: Göster

En İyi Film
War Horse
The Artist
Moneyball
The Tree of Life
Midnight in Paris
The Help
Hugo
The Descendants
Extremely Loud and Incredibly Close

En İyi Erkek Oyuncu
Demian Bichir "A Better Life"
George Clooney "The Descendants"
Jean Dujardin "The Artist"
Gary Oldman "Tinker Tailor Soldier Spy"
Brad Pitt "Moneyball"

En İyi Kadın Oyuncu
Glenn Close "Albert Nobbs"
Viola Davis "The Help"
Rooney Mara "The Girl with the Dragon Tattoo"
Meryl Streep "The Iron Lady"
Michelle Williams "My Week with Marilyn

En İyi Yönetmen
Martin Scorsese - ''Hugo''
Wood Allen - ''Midnight in Paris''
Michel Hazanavicius – ''The Artist''
Terrence Mallick - ''The Tree of Life''
Alexander Payne ''The Descendants''

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Kenneth Branagh ''My Week With Marilyn''
Jonah Hill ''Moneyball'
Nick Nolte ''Warrior''
Christopher Plummer ''Beginners''
Max von Sydow ''Extremely Loud and Incredibly Close''

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Berenice Bejo ''The Artist'
Jessica Chastain ''The Help''
Melissa McCarthy ''Bridesmaids''
Janet McTeer ''Albert Nobbs''
Octavia Spencer ''The Help''

En İyi Orijinal Senaryo
Michel Hazanavicius – ''The Artist''
Annie Mumolo & Kristen Wiig ''Bridesmaids''
J.C. Chandor ''Margin Call''
Woody Allen ''Midnight in Paris''
Asgar Farhadi ''A Seperation''

En İyi Uyarlama Senaryo
Alexander Payne ve Nat Faxon & Jim Rash "The Descendants"
John Logan ''Hugo''
George Clooney & Grant Heslov ve Beau Willimon ''The Ides of March''
Steven Zaillian ve Aaron Sorkin ''Moneyball
Bridget O'Connor & Peter Straughan ''Tinker Tailor Soldier Spy''

En İyi Yabancı Film
A Separation (Iran)
In Darkness (Poland)
Monsieur Lazhar (Canada)
Footnote (Israel)
Pina (Germany)

En İyi Görüntü Yönetimi
Guillaume Schiffman ''The Artist'
Jeff Cronenweth ''The Girl the Dragon Tattoo''
Robert Richardson ''Hugo''
Emmanuel Lubezki ''The Tree of Life''
Janusz Kaminski ''War Horse'

En İyi Animasyon
A Cat in Paris
Chico & Rita
Kung Fu Panda 2
Puss in Boots
Rango

En İyi Müzik
The Artist
The Adventures of Tintin
War Horse
Hugo
Tinker Tailor Soldier Spy

En İyi Şarkı
Man or Muppet ''The Muppets''
Real in Rio ''Rio

En İyi Kurgu
The Artist
Hugo
War Horse
Moneyball
The Girl With The Dragon Tattoo

En İyi Sanat Yönetimi
The Artist
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
Hugo
War Horse

En İyi Kostüm
Anonymous
The Artist
Hugo
Jane Eyre
W.E.

En İyi Makyaj
Albert Nobbs
The Iron Lady

En İyi Görsel Efekt
Hugo
Real Steel
Rise of the Planet of the Apes
Transformers: Dark of the Moon

En İyi Ses Kurgusu
Drive
Hugo
War Horse

En İyi Ses Miksajı
Hugo
Moneyball
War Horse

try again fail again fail better

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: 84. Oscar Ödül Töreni
« Yanıtla #1 : 24 Ocak 2012, 21:08:25 »
Umarım Harry Potter'ın makus talihi kırılır da bir Oscar kazanır.

Onun dışın şu "Tinker Tailor Soldier Spy" filmi anlaması çok zor -gözünü kırpmaya gelmiyor- durağan bir filmdi ama kadroya hayran kalmıştım. Filmin yarısına kadar bile dayanamadım gerisini izlemedim ama babamın dediğine göre muhteşem bir filmmiş. Onda potansiyel var sanırım.

Hugo'nun fragmanını sinemada görmüştüm ve izlemek için can atmıştım. (Başrolde oynayan çocuğa bir zaafım olsa gerek.) Sonra unutmuşum. Ama en yakın zamanda izlemek istiyorum.

İşin ilginci bu kadar çok dalda aday gösterilen "The Artist'i duymadım. Siyah-beyaz, dram-romantik bir filmmiş.

Gözlerim "Immortals'ı aradı. Halbuki onu çok beğenmiştim.

War Horse'a sevindim onu beğenmiştim. Aynı şekilde Rase of the Planet of the Apes de iyiydi.

Bir İsrail filmi orda aday iken neden bir Türk filmi yok? Sinemada acil ilerlememiz gerek. Belki şu Fetih 1453'ten bir şey çıkar. Gerçi o animasyon filminden fırlama efektlerle nasıl olur bilmiyorum.

Yanılmıyorsam iki tane Brad Pitt filmi var. O ilgimi çekti. Geri kalanlardan da az çok bilgi sahibi olduklarım var ama bir çoğunu izlemedim.

Bakalım kim ne kazanacak?
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Ocak 2012, 00:33:31 »
Hımm... Oradaki tüm filmleri izlemiş ve ya onlar hakkında geniş bir bilgiye sahip olmasam da:

En iyi film ödülünü The Artist, yönetmen ödülünü Scorsese alacaktır tahminimce. Brad Pitt de önümüzdeki üç yıl içinde oyunculuğu bırakmayı düşündüğünden en iyi erkek Oscar'ını da ona verirler. :D (Bu arada hak etmediğini falan söylemek istemedim.)

Bir İsrail filmi orda aday iken neden bir Türk filmi yok? Sinemada acil ilerlememiz gerek. Belki şu Fetih 1453'ten bir şey çıkar. Gerçi o animasyon filminden fırlama efektlerle nasıl olur bilmiyorum.

Şöyle eski yıllara da bir bakıp konuşacak olursam içinde sağlam işlenmiş bir dram bulunmayan yabancı filmlerin adaylığı çok zor diyebilirim. Fetih 1453'ten çok bir beklentin olmasa iyi olur. :)
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Ocak 2012, 20:00:40 »
Affınıza sığınarak üst üste mesaj atıyorum. :P

Oscar'a aday olan bir kaç filmin (ve olamayan bazılarının) afişleri üzerinde eğlenceli çalışmalar yapılmış. Buyrun:

http://www.theshiznit.co.uk/feature/if-2012s-oscar-nominated-movie-posters-told-the-truth.php

Özellikle A Dangerous Method'ın afişi gülmekten öldürdü.

There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Ocak 2012, 23:20:00 »
Hugo'nun bu kadar çok adaylık almış olması beni ziyadesiyle sevindirdi. Böyle de bir cümle kurmama vesile oldu. Umarım adlığı adaylık kadar ödülün sahibi de olur. Yine de en iyi yönetmen ödülünü kimseye bırakmayacağı kanaatindeyim.

En iyi animasyon dalında Rango önde gibi gözükse de Kung Fu Panda'nın da az bir şansı var diye düşünüyorum. Her ikisi de güzeldi. Rio da 2011 yılında çıkmasına rağmen neden bu dalda adaylık alamadı merak ettim.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Kanashii Uchiha

• **
  • 99
  • Rom: 9
  • Melek sesli iblis ve kan damlaları...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Ocak 2012, 03:22:57 »
Favorilerim Hayat Ağacı, Hugo ve Artist...
Demir Leydi de Merly Streep ve Scorsese'nin başarılı olmasını ümit ediyorum.
Ancak Brad Pitt'i sevmeme rağmen Hayat Ağacı dururken Moneyball ile aday olması tam bir şaşkınlık sebebi oldu bende...
Tutunabilecek her şeyin yok olduğunda var olursun...Gerisi sadece suretlerin karmaşası!

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Şubat 2012, 23:29:18 »
Ben de bir kaç tahmin yapayım Oscar gecesi.

En iyi Film: %80 The Artist, Hugo'ya da şans veriyorum
En iyi Senaryo: Midnight in Paris
En iyi Yönetmen: Martin Scorsese - Hugo
En iyi Kurgu: The Artist ya da Hugo hemen hemen eşit.
En iyi Erkek Oyuncu: George Clooney
En iyi Kadın Oyuncu: Meryl Streep diyorum ama kadın her sene aday olduğu için, The Help'teki hatuna da şans vermek lazım.
En iyi Görüntü Yönetimi: Hugo yüksek ihtimalle alacaktır. Ancak bu dalın ödülünü ben kafamda Tree of Life'a verdim bile. En iyi film ve yönetmen de öyle. Ama muhtemelen hiçbir ödül alamayacaktır.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Şubat 2012, 14:08:14 »
Genel olarak güzel bir törendi. Genelde tahmin ettiğim gibi dağıtıldı ödüller. Sadece en iyi erkek oyuncu ödülünü George Clooney, en iyi yönetmeni de Scorsese alır diye düşünüyordum. En iyi erkek çok çekişmeliydi ama en iyi yönetmen olayında baya şaşırdım. %95 Scorsese gözüyle bakıyordum ama Hazanavicius aldı. Diğer ödüller hep beklediğim gibiydi (Fikrim olabilecekler tabii. En iyi kısa film, en iyi belgesel falan onları atlıyorum.)

Hugo ve Artist 5'er ödülle geceye damgalarını vurdular. 5-4 Hugo önde bitirir demiştim, eşit bitirdiler. Son zamanların en çekişmeli Oscar gecelerinden biriydi.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 27 Şubat 2012, 20:32:48 »
En İyi Erkek ödülünün George Clooney'e gitmediğine ne kadar sevindim anlatamam. Oyunculuğunu hiç beğenmem, üstüne bir de kensini beğenmem, iyi oldu.

Sürpriz neredeyse olmadı bu yıl. Olunca da hiç iyi sürprizler olmuyordu zaten, olmaması en iyisi. The Artist beklenileni yaptı. Gerçekten cesaret gerektiren bir filmdi, altından kalkılamayabilirdi, belki de Michel Hazanavicius bu yüzden almıştır ödülü.

Bana göre Hugo için oldukça iyi geçti bu yıl. Zira onların 5 ödül alabileceği aklıma gelmezdi. Gerçi daha filmi izlemedim, o yüzden şaşırmışımdır. Ama yerinde olmuş, iyi olmuş.

Kişisel hüsranlarım da oldu. The Tree of Life'daki oyunculukla Brad Pitt almalıydı, bu konuda hala inatçıyım. Fakat malesef aday bile olmadı o filmle.

Yine de iyi geçti tören. En azından The Hurt Locker faciası gibi bir şey yaşamadık.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #9 : 27 Şubat 2012, 22:15:50 »
Akademi Ödülleri'ni hayatımda ilk defa bu kadar sıkı bir şekilde takip ettim. Pek çok filmi izledim, kendimce tahminlerde bulundum vesaire. Sıkılacağımı az çok tahmin ediyordum; fakat bu kadar fazla sıkılmayı beklemiyordum.

Kırmızı Halı'yı izlemeye teşebbüs etmedim zaten; diğer kısımlarda da oyuncularla birlikte ben de kasılıp durdum. Ödüllere gelince...

Çoğu ödül gerçekten beklenen isimlere/filmlere gitti. Hugo'nun böylesine coşmasına ben de çok sevindim. Bana en sıcak gelen film oydu çünkü. Fakat. Burada büyük bir FAKAT var. "The Artist"in çok beğendiğim bir saygı duruşu olmasına rağmen; "En İyi Film" ödülünü ne hakla kazanabildiğine bir türlü aklım ermedi. NTV'de, Mehmet Açar ve Yekta Kopan'ın ortasına oturan yaşlı adam -altı saat boyunca takip etmeme rağmen adamın adını bilmiyorum- 'ın da dediği gibi, biraz Hollywood yalakasıydı sanki film. İçi geçmiş akademisyenlerin hoşuna gitmesine şaşmamalı; ama bir "En İyi Film" olmadığı kesin benim nazarımda. Sırf o ödül için güzelim filmden soğudum.

Filmden soğuduğum gibi, Oscar'dan da soğudum.

Hayırlısı.

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 28 Şubat 2012, 02:26:53 »
Tören başlamadan adaylarım  Hugo, Scorsese, Clooney ve Streep'ti. Sadece Streep'te haklı çıktım. The Artist'i beğenenlerin affına sığınarak en iy film  ödülünü  The Artist'in almasını sadece komedi olarak nitelendiriyorum. Bu zamanda Oscar sadece fikrin orjinalliğine bakılıp verilmemeli. Kabul ediyorum jüri herkesi memnun edemez ama 2012'dede Oscar 1920 menşeeli bir filme verilmez.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 28 Şubat 2012, 13:33:33 »
Jüri'nin neden The Artist'i seçtiğine ve bunun jürideki ihtiyarların gözyaşlarıyla yapılmadığına dair Murat Tolga Şen'in güzel bir yazısı var. Tavsiye ederim;

http://medyaradar.com/haber/medyagunlugu-76773/oscar-jurisi-neden-artistlik-yapti.html

"The Artist, sinemanın on yıllar içerisinde ayrılan, dallanan, budaklanan tüm türlerinin öncesine, bir nevi sinemanın taş devrine götürüyor izleyenleri ve bu muhteşem icadın henüz “sanat”, “eğlence” olarak ayrışmamışken ki saflığını, etkileme gücünü gösteriyor. Her ne kadar ciddi eleştirmen dostlarımız itiraz edecek olsa da lamı cimi yok, sinema her zaman içinde sanat barındıran bir eğlencedir. Böyle başladı ve devam ediyor. Ciddi sinema eleştirmenlerinin en bayıldığı şey, seyirciyi film izleyerek eğlenmekten utandırmak olmuştur her daim… Yönetmen Michel Hazanavicius’un tek derdi, 1920’lerin naifliğini koruyacak basit, bilindik bir hikaye ile seyirciyi sinemasal zaman tüneline sokmak olmuş. Tarsem’in The Fall’ı, Martin Scorsese’in Hugo’su da benzer saygı duruşları içerir ama The Artist’in amacı saygı duymak değil, o olmak…"