Kayıt Ol

Yaşlı Adamın Savaşı - Hayalet Tugay - Son Koloni

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yaşlı Adamın Savaşı - Hayalet Tugay // John Scalzi
« Yanıtla #30 : 01 Mayıs 2012, 11:27:32 »
İstanbul'da yaşayan arkadaşlarımızdan Yaşlı Adamın Savaşı'nı okumak isteyenler varsa, Kadıköy'deki Penguen Kitapevi'nde şu an 10 TL'ye satıldığını belirtmek isterim. Penguen Kitapevi kısa süreliğine böyle bir kampanya yapmış. Bence 10 lira gayet cüzzi bir rakam, okumak isteyenlere kaçırmayın derim.

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 04 Mayıs 2012, 00:48:00 »
Yeni kitapta-Hayalet Tugay'da- bir önceki kitabın baş karakteri olan baş karakter John Perry ile devam edilmeyecek sanırım?
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı Giskard

• *
  • 219
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 04 Mayıs 2012, 09:09:44 »
Yaşlı Adamın Savaşı için D&R'larda da 9.90 kampanyası var arkadaşlar, bilenler bilmeyenlere anlatsın lütfen :)

Yeni kitapta-Hayalet Tugay'da- bir önceki kitabın baş karakteri olan baş karakter John Perry ile devam edilmeyecek sanırım?

Evet, Hayalet Tugay'da Jane Sagan ve yeni karakter Jared Dirac var. Yaşlı Adamın Savaşı'ndan tanıdığımız Harry var bir de :) Şu anda çevirisi devam etmekte olan Son Koloni'de ise John Perry'nin ağzından onun hikâyesine devam ediyoruz. Fakat okuyunca göreceksiniz ki Hayalet Tugay'da da John Perry'nin gelecekteki durumuna etki eden önemli olaylar yaşanıyor. Ki ben ikinci kitabı ilkinden daha başarılı buldum naçizane. Olay örgüsü müthiş bir incelikle örülmüş.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 07 Mayıs 2012, 21:46:37 »
Şöyle bir şey gördüm az önce.

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 07 Mayıs 2012, 21:56:59 »
Şöyle bir şey gördüm az önce.
Vaov! Müthiş bir kampanyaymış. İlk kitap bende olmasa direk atlardım.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 07 Mayıs 2012, 22:34:28 »
Haaayyyyıııırrrrr!! Daha bugün D&R'da zorla bulup aldım Yaşlı Adamın Savaşı'nı. Hatta çıkmadan kontrol da ettim sayfayı :(

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 11 Mayıs 2012, 14:43:23 »
Hayalet Tugay az önce bitti. Söyleyebileceğim ilk şey: Vay canına!

Yaşlı Adamın Savaşı'na oranla kurgusu çok daha derin bu kitabın. Ayrıca KSG askerlerinin sahip olduğu fonksiyonlarla ve Koloni Birliği'nin tarihiyle ilgili de bir önceki kitaba göre daha fazla şey öğreniyoruz. bu bakımdan Yaşlı Adamın Savaşı'na oranla daha doyurucu olduğunu düşünüyorum. Tıpkı bir önceki kitapta olduğu gibi sayfaların akıp gitmesinin yanı sıra kitabın sonuna kadar sürekli bir merak faktörü de mevcut. Konuyu arka kapaktan zaten biliyoruz, ilk sayfadan son sayfaya kadar güzel bir heyecan içinde, zaman zaman güldürüp (önceki kitapta olduğu kadar olmasa da) zaman zaman gererek ve yüzünüzü buruşturmanıza sebep olarak devam ediyor hikaye. Zaten kitap boyunca Hayalet Tugay ile birlikteyiz. İnsan daha ne ister?

Hayalet Tugay'ın üyelerine ve yaşamlarına da bolca değiniyor kitap. Fikir zaten oldukça orjinal, Özel Harekat'ın iç yüzüne inmek de bayağı hoş bir macera oluyor, Hayalet Tugay'a daha da çok ısındırıyor. Savaş sahneleri bir önceki gibi olsa da bir şekilde daha fazla koyuyor, Sclazi'nin karakterlerini hikaye içindeki kullanış biçimi de bu duruma çok büyük bir artı sağlıyor.

İlk kitaptan daha sürükleyici, daha derin, daha güzeldi. Eğer Yaşlı Adamın Savaşı'nı okuyup beğendiyseniz mutlaka devamını da okuyun derim.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 20 Haziran 2012, 19:39:01 »
Hayalet Tugay'dan henüz 50 sayfa okumuş olmama rağmen yorum yapma ihtiyacı duydum. Çünkü John Scalzi yüzümde pis bir sırıtış oluşturup kendisine "çakaaaaal" dememe neden oldu.

Yaşlı Adamın Savaşı için hep bilimkurguya önyargısı olanlar için iyi bir başlangıç kitabı diye düşünmüş ve çevremdekilere de bu şekilde önermiştim. Eğlenceli, bilim kurgunun "bilim" kısmının az ve kafa karıştırmayacak şekilde olmasından ötürü iyi bir başlangıçtı. Kendi içindeki orjinalliğine de hiçbir lafım yoktu. Ancak Hayalet Tugay'ı okuyunca Scalzi'nin neler yapabileceğini daha kitabın ilk bölümünden görmeye başladım. Meğer Yaşlı Adamın Savaşı, okuyucuya sunulmuş eğlencelik bir girizgahmış. Scalzi kurgusal zekasıyla neler yapabileceğini ve ne tür oyunlar oynayabileceğinin ilk adımlarını bu kitaba saklamış. Tabii bu kitapta bilimsel kısımların biraz daha öne çıkıp yine okuyucuyu yormayacak şekilde korunması da ayrı bir güzellik katıyor.

Daha şimdiden Yaşlı Adamın Savaşı'ndan daha çok sevdiğimi söylemek istiyorum. O kitabı sevdiyseniz bunu sevmemenize imkan yok.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 01 Temmuz 2012, 20:02:08 »
Yaşlı Adamın Savaşı'nın İzmir Kitap Fuarı'nda almıştım ve aldığım gün okumaya başladım. Çok sürükleyiciydi. Gece yatana kadar okudum. Bitirdiğimde hemen ikinci kitabını okumalıyım diye düşündüm . Henüz alamadım çünkü sırada daha önemli kitaplar vardı.

Hatırlıyorum da, kitapta en çok John Perry'nin karısı Kathy'nin nasıl öldüğünü anlattığı sahnede duygulanmıştım.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 02 Temmuz 2012, 13:25:19 »
Bitirdim! İnanılmaz bir seri. O nasıl bir hayal gücüdür, tam da yazılacak yeni bir şey kalmadığı (20. yüzyılın başındaki meşhur patent ofisi sahibi ağzıyla) düşünülürken çıkmış nasıl bir eserdir bu :) Ne diyeyim, almayanlar için çok üzüleceğim.

Not: Jared seni seviyorum :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 06 Temmuz 2012, 22:26:35 »
Yaşlı Adamın Savaşı için çeşitli yayın organlarında her kesimden okura hitap eden bir eser diye bahsederken bu kadar da haklı çıkabileceğimi hiç düşünmemiştim. Zira annem şu an Yaşlı Adamın Savaşı'nı yarılamış durumda ve kitaptan hiç sıkılmadığı gibi, her oturuşunda azıcık okuyup da kalkmıyor. Hayatında ilk defa bilimkurgu okuyor oluşu gerçeği de ayrı bir şok yaşatıyor bana.

Sözün bittiği yerdeyim.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 13 Temmuz 2012, 23:32:23 »
İki kitabı da art arda okudum, bitirdim.

Özellikle Hayalet Tugay'ın son sayfasının son cümlesini de okuduktan sonra, durdum ve derin bir nefes aldım. John Scalzi'nin kitaplarının dilimize çevrilmesini istemekle ne kadar haklı olduğumun bilincine bu sefer gerçek manada vakıf oldum. Zira benim sevdiğim üslubun bu olduğunu farklı konularda belirttiysem de bir kez daha söylemek isterim: Akıcılık, mizah ve bilgi. Bunların üçü de Scalzi de bol bol bulunuyormuş, kendi gözümüzle tescillemiş olduk.

Kitapların ikisi de birbirinden güzeldi, fakat Hayalet Tugay'ı herkes gibi ben de bir kademe üst sıraya koyuyorum. Açıkçası Jared'in hikayesi ve hayalet tugay olarak adlandırılan özel kuvvetlerin ilk kitaba göre daha genişçe olaylarda yer alması zaten bu ayrımı yapan en büyük faktör oldu. Teğmen Cloud'un başlarda Sherlock Holmes ile ilgili bir şakası var ki, yarım saat gülmüşümdür kahkahalarla!

Yazarın fizik ve astronomi bilgisi de acaba okuduğu diğer bilimkurgu kitaplarından mı kaynaklanıyor, buna özel ders mi aldı yoksa sadece merakı sebebiyle öğrendiği şeyler mi bilmiyorum ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki hayranlığımızın had safhaya çıktığı okuma anları yaşattı bu sayede.

The Last Colony'i merakla beklediğimi söylememe gerek yok herhalde. Bir haftada iki kitap bitirmenin ve tadına doymanın keyfini yaşıyorum. Lütfen elleşmeyin!
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 15 Ağustos 2012, 16:19:08 »
Hayalet Tugay'ı dakikalar önce bitirdim.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki serinin ilk kitabı ile ikinci kitabını okuma sürem arasında bayağı bir fark vardı. Arada daha fazla kitap okudum, daha çok piştim ve Hayalet Tugay'ın cazibesini az da olsa daha fazla anlayabildim.

Kitabın ön okumasını siteden okumuştum ki bu giriş bölümüne, o da yaklaşık 20 sayfaya tekabül ediyor. Girişten hemen sonra gelen bölüm çok akıcı değildi, ancak okudukça güzelleşti. Bu kitapta KSG'nin daha da derinliklerine indik, Hayalet Tugay diye tabir edilen Özel Kuvvetler'i daha iyi tanıyabildik.

Kitabın çoğu yerinde John Scalzi'yi takdir ettiğimi belirtmeliyim sanırım. Kitabı hala okumakta olanlara önerim, her sayfada değişik sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Benden söylemesi.

Bir de, kitapta John Perry'nin geçmemesi daha iyi olmuş bence. Sadece ara sıra ondan söz edildi, o kadar. Yazar bu kitaba da Perry'i koysaydı klişeye doğru yol alırdı diye düşünüyorum.

Kitabın sonunu çok iyi bağlamış yazar. Oldukça duygusal ve diğer kitabı merakla beklettiren bir sondu. Son Koloni'yi bekliyorum!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #43 : 19 Ağustos 2012, 10:44:50 »
Hayalet Tugay'ı okuma şerefine ben de nail oldum efendim.

Kesinlikle çok güzel bir kitaptı. Adından da anlaşılacağı gibi sayfaları boyunca ilk kitapta bizi cezbetmeyi başaran Özel Kuvvetler hakkında pek çok bilgi barındırıyor. Onlara daha yakından bakma fırsatı yakaladığımız gibi içlerinden birinin macerasına birinci elden tanık oluyoruz.

Bu kez işin bilim kısmı kurgu kısmına denk tutulmuş. Hatırlarsanız ilk kitapta bilimsel öğeler biraz geri planda bırakılarak daha sade bir anlatım tercih edilmişti. Ama gözünüz korkmasın, aşırı derecede karmaşık şeyler yok içinde. Yine aynı anlatım fakat daha fazla bilim var sadece...

Açıkçası konuyu çok beğensem de herkesin aksine ilk kitaptan daha iyi oluğunu düşünmüyorum Hayalet Tugay'ın. Kabul, Hayalet Tugay'a eşlik etmek güzeldi. Kitabın sonuna kadar süren gizemli kurgu da öyle... Ama ilk kitapta yaşadığım karakter derinliğini hissedemedim bu kez. Derinlemesine okuyabildiğimiz tek kişi Jared'dı. Oysa Yaşlı Adamın Savaşı'nda her yan karakteri sevmiş, onlarla gülüp onlarla üzülmüştüm. Bu kez ilk kitaptan tanıdığımız karakterler bile biraz mesafeli geldi gözüme. Jared'ın espri kabiliyetinin Perry'ninkinin yanına yaklaşamaması da cabası.

Yine de güzel ve sürükleyici bir kitaptı. Okumak isteyen herkese gözüm kapalı tavsiye ederim. Bir sonraki kitabı da merakla beklediğimi söylememe gerek yok herhalde.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
“Son Koloni” Ön Okuması Yayında!
« Yanıtla #44 : 31 Ağustos 2012, 00:13:13 »

Jhon Scalzi’nin hayranları tarafından oldukça beğenilen ve merakla beklenen Yaşlı Adamın Savaşı serisinin üçüncü kitabı “Son Koloni“nin ön okuması karşınızda!

Serinin üçüncü kitabı Son Koloni’de, ilk kitaptaki gibi yine John Perry’nin bakış açısına dönüyoruz. John Perry, eşi Jane Sagan ve evlatlık kızları Zoë ile, KSG’nin kendilerini gönderdikleri bir kolonide sekiz yıl boyunca sakin bir hayat sürmektedirler. Fakat sonra General Rybicki’nin bahsettiği yeni bir görev doğrultusunda, bu sakin ve alışageldikleri hayatı geride bırakıp, yeni açılacak Roanoke adlı koloniyi yönetmeleri istenir. Böylece macera başlamış olur.

İthaki Yayınları’ndan önümüzdeki ay çıkacağı kesinleşen kitabın çevirisini Cihan Karamancı, yayına hazırlığını ise Ozancan Demirışık üstleniyor.

İlk bölümünü içeren ÖN OKUMAsı için BURADAN buyurun!