Kayıt Ol

Forumda en çok okunan Kitap

Çevrimdışı kira

• *
  • 7
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Forumda en çok okunan Kitap
« : 10 Mart 2012, 15:00:54 »
Merhaba

Ben yaklasık 1 haftadır iyi bir kitap arıyorum intenette dün ararken bu siteyi buldum ve bugün üye oldum bu sitede tahminen en çok okunan kitap hangisi ise onu okumak istiyorum yardımlarınızı bekliyorum.
İyi günler...
It's like I'm paranoid lookin' over my back
Sanki arkasına bakıp duran bir paranoyak gibiyim

It's like a whirlwind inside of my head
Bu kafamın içinde bir kasırga gibi

It's like I can't stop what I'm hearing within
İçimdeki sesi duymayı engelleyemiyorum gibi

It's like the face inside is right beneath my skin
İçimdeki yüz tam derimin altında gibi

Linkin Park PAPERCUT

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Ynt: Forumda en çok okunan Kitap
« Yanıtla #1 : 10 Mart 2012, 16:05:08 »
Eğer iyi bir kitap arıyorsan en çok okunana bakmamanı tavsiye ederim. Okuma sayısına göre en iyi kitaplar belirlenseydi listenin başlarında Twilight gibi isimler görürdük. Bu durum kayıp rıhtım için geçerli olmasa bile diğer yerlerde böyle.

O yüzden iyi bir kitap ararken yapacağın en iyi şey bence kendin araştırmandır. Başkalarına güvenmen hayal kırıklığına yol açabilir. Çoğunluğun sevdiğini sen sevmeyebilirsin.

Ama yine de bir kaç tavsiyede bulunmak isterim. Eğer bir başyapıt arıyorsan Yüzüklerin Efendisi'ni, eğer ona yakın bir şey arıyorsan Ejderha Mızrağı'nı, masalımsı bir şeyler arıyorsan Narnia Günlükleri'ni, uzun soluklu ve destansı bir hayat hikayesi arıyorsan Kralkatili Güncesi'ni önerebilirim. Eğer kitap serileri istemiyorsan da Neil Geiman'ın kitapları seni mutlu edebilir.

Tabi bunlar fantastik başlığı altında aramak istediğin kitaplar. Eğer bilim-kurgu arıyorsan o konuda pek bir bilgim olmadığı için işinin ehli kişilere danışmanı tavsiye ederim. Eğer iki tür de olmasın diyorsan da Liman Kütüphanesi'nin kapısından içeri girip sevebileceğin şeylere göz atabilirsin.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Mart 2012, 16:08:58 »
Öncelikle hoşgeldin.
Bence en çok okunan kitabı okumak yerine kendi beğenilerine göre kitap seçmelisin. Sitede Türkçe'ye çevrilmiş hemen hemen her fantastik kitabın tanıtımı mevcut. Onları inceleyerek kendine en uygun tarzda yazılmış kitapları belirleyebilirsin.
Yoksa Türkiye'de en çok okunan kitap sıralamasında en üstlerde Alacakaranlık Serisi var okuman mı lazım Hayır.

Yinede bir tavsiye istiyosan bu türde kitaplar okumaya yeni başladığını varsayarak  Ejderha Mızrağı, Gedik Savaşları, Zaman Çarkı gibi serileri okumaya daha hazır değilsindir. Aslında senin için en uygun David Eddings kitapları ama  bunlarında basımı yok Kitapları bulamayabilirsin.Okumak istersen özelden bana ulaş.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı kira

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Mart 2012, 18:32:48 »
Öncelikle ikinizede teşekkürler..
Bugün araştırdım sitedeki tüm kitapları Yüzüklerin Efendisi,Ejderha Mızrajı ve Gedik Savaşları arasında kaldım hangisinden başlamalıyım?

''harunsena21'' yeni başlamış sayılmam Kayıp Kahramanı ve benzer kitapları okudum.

Linkin Park PAPERCUT

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Mart 2012, 21:22:48 »
Rick Riordan'ı okumuşsunuz. Buradan gençlik edebiyatıyla haşır neşir olduğunuzu çıkarıyorum.

Öncelikli önerim Harry Potter, Açlık Oyunları gibi Gençlik edebiyatı başyapıtlarını okumadıysanız okuyun. Bunları da okuduysanız, önerim epik fanteziye giriş yapmanızdır.

Bunun için ideal bence R.A. Salvatore ve arkadaşların da söylediği gibi David Eddings olacaktır. Bu iki yazar herşeyiyle epik fantezi yazarken dil ve üslup olarak Ejderha Mızrağı, Ölüm Kapısı, Gediksavaşları Efsanesi gibi orta ağırlıkta kitaplardan daha hafif olduğu için daha iyi olacaktır. Sonra saydığım eserler gibi biraz daha ağır kitapları okuyarak ilerlerseniz fantastikte en rahat böyle ilerlersiniz diye düşünüyorum.

Yüzüklerin Efendisi,Buz ve Ateşin Şarkısı gibi ağır olarak tabir edebileceğimiz kitapları yukarıdaki örneklerim gibi bazı birikimlerin üstüne okursanız hem okuduğunuzu anlarsınız hem de ondan çok daha zevk alırsınız.

Kralkatili Güncesi gibi kitapları ise birikim gerekmeden her zaman okuyabilirsiniz. Ama onunla girmekten öte onu büyük bir listenin en sonuna yazmak size çok daha fazla zevk verecektir diye düşünüyorum.

Çevrimdışı kira

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 11 Mart 2012, 20:55:27 »
Kafam karıştı :)
Şimdi üstte söylediğim kitaplardan birisini alırsam bağlanamam mı?

Linkin Park PAPERCUT

Çevrimdışı Elijah

• 627
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 11 Mart 2012, 21:21:25 »
Kafam karıştı :)
Şimdi üstte söylediğim kitaplardan birisini alırsam bağlanamam mı?

Bağlanabilirsin tabi ki. Fakat Legend'ın da değdiği gibi eğer gençlik edebiyatıyla yeni haşır neşir olmuşsan, biraz daha onunla devam etmeni öneririm. Aksi takdirde önerdiğin kitaplardan birini açıp sayfalarını karıştırdıktan sonra, hüsrana uğrayıp kitabı kapatabilirsin.

Fakat epik fantezi okumak istiyorum diyorsan da, ilk olarak Gedik Savaşları'yla başla derim. Bana göre bu seri Ejderha Mızrağı'ndan biraz daha ilgi çekici ve sürükleyici. Fakat edebi dil olarak Ejderha Mızrağı ağır basar, hatta teraziyi bile bozabilir.

Yüzüklerin Efendisi'ni söylemiyorum bile. Çünkü öyle bir seriyi okumak istiyorsan, öncelikle kendini hazır hissetmen, iki üç fantastik eser devirmen gerekir. Yoksa dediğim gibi açmanla kapaman bir olur. "Bu ne sıkıcı şey böyle" diyebilirsin.

Hazır aklıma gelmişken de Harry Dresden Dosyaları'nı okumanı tavsiye ederim. O seriyi çocuk-yetişkin demeden herkesin seveceğine eminim. Sevmesen bile canının sıkılmaması için birebir. Ayrıca okuduğun Kayıp Kahraman gibi günümüze uyarlanmış mitler ve fantastik öğelerle dolu. O bakımdan yabancılık çekeceğini sanmıyorum.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı PERCY

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Mart 2012, 19:50:36 »
Bence Ursula K.Leguin'in Yerdeniz Büyücüsü adlı kitabını okuyabilirsin.Zaten ön okuması şu an rıhtımda mevcut.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Haziran 2012, 17:42:50 »
Eğer bu soru bana yöneltilmiş olsaydı -sazan gibi dalmadım umarım- Vakıf serisini veya Dune serisini de önerebilirdim...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #9 : 06 Haziran 2012, 16:26:40 »
Fantastik Serilerden örnek verecek olursak;
Neil Gaiman; Yokyer ve Yıldız Tozu.
Elric derdim de büyük ihtimalle bulamazsın.
Stephen King; Kara Kule serisi
Giovanni Pappini; Kaçan Ayna
Orkun Uçar; Asi ve Kızıl Vaiz
BilimKurgu da ise;
Douglas Adams; Otostopçunun Galaksi Rehberi
Asimov; Vakıf serisi
Bernard Beckett; Genesis
Ray Bradbury; Fahrenheit 451
Diğer kitaplardan ise;
Murat Menteş; Dublörün Dilemması
İhsan Oktay Anar; Puslu Kıtalar Atlası
Artur Schnitzlerden her şey
Yukarıda göremeyip de aklıma gelenler bunlar. Hepsi birer başyapıt değerindedir.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #10 : 06 Haziran 2012, 21:55:46 »
Gediksavaşları demek sınırsız haz demektir.
May the force, be with you.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 07 Haziran 2012, 18:14:07 »
Fantastik Serilerden örnek verecek olursak;
Neil Gaiman; Yokyer ve Yıldız Tozu.
Elric derdim de büyük ihtimalle bulamazsın.
Stephen King; Kara Kule serisi
Giovanni Pappini; Kaçan Ayna
Orkun Uçar; Asi ve Kızıl Vaiz
BilimKurgu da ise;
Asimov; Vakıf serisi
Bernard Beckett; Genesis
Ray Bradbury; Fahrenheit 451
Diğer kitaplardan ise;
Murat Menteş; Dublörün Dilemması
İhsan Oktay Anar; Puslu Kıtalar Atlası
Artur Schnitzlerden her şey
Yukarıda göremeyip de aklıma gelenler bunlar. Hepsi birer başyapıt değerindedir.
Nasıl unutmuşum... Hata... Büyük hata
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Jill Valentine

• *
  • 36
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Haziran 2012, 17:55:19 »
Arkadaşlar bende uzun süredir kitap arayışındayım Taht Oyunları'nı araştırdım herkes beğenmiş gibi ama be Ejderha Mızrağını okurken çok sıkılımıştım belkide okumadan önce animasyonunun izlememden kaynaklanıyordur.Size sorum Taht Oyunları'nda da aynı şeyle karşılaşır mıyım ikisinide okumuş biri değerlendirirse sevinirim. İiyi forumlar !

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Haziran 2012, 18:54:59 »
Eğer animasyonunu izlediniz diye EM'den sıkıldıysanız , Taht Oyunlarından hayli hayli sıkılırsınız. Ama tavsiyem bunu aşın. Kitap ve Film çok farklı tatlar veren kollardır. Ve genelde filmler kitaplardan başkalaşırlar. O yüzden ikisi de ayrı zevk verir. (Ya da bir tanesi vermez :) )

Çevrimdışı Jill Valentine

• *
  • 36
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 26 Haziran 2012, 20:52:33 »
Aslında Ejderha Mızrağo'nın dilide biraz ağır gelmişti Taht Oyunları da ona yakın bir dil kullanıyor acaba ?