Kayıt Ol

Peki gerçek hayatta da inanıyor musunuz?

Çevrimdışı kimsecik

• *
  • 26
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Peki gerçek hayatta da inanıyormusunuz?
« Yanıtla #15 : 27 Nisan 2012, 14:54:10 »
   Arkadaşlar konu, ''Delinin biri kuyuya bir taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış.'' olayına dönmesin. Yorumların özgürce yapılabilmesi için görüşlere saygılı, birbirimize sevgili olalım. :D
Bir Ben Var Benden İçeri

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 27 Nisan 2012, 15:18:51 »
   Arkadaşlar konu, ''Delinin biri kuyuya bir taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış.'' olayına dönmesin. Yorumların özgürce yapılabilmesi için görüşlere saygılı, birbirimize sevgili olalım. :D
Yorumların özgürce yapılması hepimizin isteği ama işe ( siyaset,din,vs.) ayrımcılık içeren yorumların yanlışlığından bahsediyoruz.Eminim herkez aynı fikirdedir. :)

Çevrimdışı Lowan

• **
  • 65
  • We are the prisoners of our own fantasies.
    • Profili Görüntüle
    • Dragon's Lair
« Yanıtla #17 : 27 Nisan 2012, 16:42:12 »
Yorumlar özgürce olmalıdır ve herkesin görüşüne saygı duyulmalıdır tabi ama madem burada büyü tartışılacak, o zaman büyü tartışılmalı, konunun dışına çıkılmamalı :)

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 28 Nisan 2012, 09:43:36 »
Ne büyüymüş ya! Daha ortada yokken böyle oluyorsa :) Gerçek olsa haerhalde düelloya felan tutuşurduk  :D

Çevrimdışı Maleficum

• **
  • 193
  • Rom: 11
  • I have the wisdom to see the dark as a light...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 18 Mayıs 2012, 03:08:44 »
Bana göre materyal olması koşuluyla sınırsız olay/oluşum mümkündür. Zihinde ise sınırlar algılarla çizilmiştir.
...weak pleasures, lost feelings, faded dreams, doubtful hopes...

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
« Yanıtla #20 : 21 Mayıs 2012, 17:28:02 »
Okurken inanıyorum ama gerçek hayatta tabi ki de inanmıyorum.

Bazen keşke gerçek hayatta da olsa dediklerim de olmuyor değil...
Cahillik lisan bilmemek değil insan bilmemektir..

http://www.oghertay.blogspot.com/

Çevrimdışı pbypvm

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 15 Haziran 2012, 13:32:18 »
teknik olarak bir insan daha önce var olmamış bir şeyi düşünemez. yani daha önce düşünülmemiş sandığımız bir şey mutlaka daha önceden vardır (dünyada) (onu farklı yapan bilinç altının oyunları olabilir). mesalâ kimse cennetin nasıl bir yer olduğunu bilmiyor biri cennete gidip geldiğinde cenneti anlatsa hiç bir şey anlamayız yada kalbimiz dayanmaz. ama cennetin var olduğunu ve güzel olduğunu biliriz gibi bir şey oluyor :D

Çevrimdışı armeneus

• **
  • 139
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Peki gerçek hayatta da inanıyor musunuz?
« Yanıtla #22 : 29 Mart 2013, 15:38:03 »
Gerçek hayatta olduğuna inanmıyorum. Ama gerçek olmasını dilerdim. Gerçek olmadığı için de sıradan dünyanın sıkıcılığından saklanmak için harika yer.
Şimdi, daima ve sonsuza dek

Çevrimdışı ülfet

• **
  • 184
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 29 Mart 2013, 20:35:21 »
Fantastik edebiyata bir yere kadar inanmak ama fazla kaptırmamak gerekiyor. Büyünün olmadığını kimse inkar edemez. Fakat fantastik edebiyat sadece büyüyle bitmiyor. Çok fazla yaratık var ve %95 yazarın hayal ürünü. Zaten her şeye inanacak olsaydık psikolojimiz bozulurdu.
Azrail yorulma kanka intihar edicem...

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #24 : 30 Mart 2013, 18:56:58 »
Fantastik edebiyata bir yere kadar inanmak ama fazla kaptırmamak gerekiyor. Büyünün olmadığını kimse inkar edemez. Fakat fantastik edebiyat sadece büyüyle bitmiyor. Çok fazla yaratık var ve %95 yazarın hayal ürünü. Zaten her şeye inanacak olsaydık psikolojimiz bozulurdu.

Sana katılıyorum ama ben büyü diye bir şeyin olduğuna hiç inanmıyorum.Fantastik edebiyat benim için tamamen zevk işi.İnanmak yada inanmamak tamamen farklı şeyler bence.

Çevrimdışı ülfet

• **
  • 184
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 30 Mart 2013, 19:06:37 »
Büyü bir çok dinde (Kötü ya da iyi tartışması yapmıyorum.) var. Bir çok kişi büyü yapıyor.
Azrail yorulma kanka intihar edicem...

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #26 : 30 Mart 2013, 19:14:37 »
 Bilemicem Ülfet :) Belki vardır belkide yoktur.Ama olsa bile pek hoşlanmadığım kesin.

Çevrimdışı Shinny Fei

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 30 Mart 2013, 21:06:17 »
Bence saydıkların gerçekse de kitaptakiler ağaç, gerçek hayattakiler tohumdur.:)

Çevrimdışı Gülbüyüsü

• **
  • 84
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 16 Nisan 2013, 12:53:42 »
Bu konuya dini açıdan bakmak tamamen saçmalık.

Bu konuya kimin ne açıdan bakacağına saçmalık deme hakkına sahip olduğunu düşünmek saçmalık değil midir? Dünyada bir çok inanç sistemi veya inançsızlık çeşidi varken kimse kimseye sen bu olaya buradan bakamazsın diyemez. Sonuçta büyü, olağandışı yaratıklar v.s. tek tanrılı ya da pagan inançlarda da bulunur. Buna inanmıyorum ben ya diyen birine ben neden inanmıyorsun? diyemeyeceğim gibi inanan ve bu doğrultuda yorum yapan birine de saçma demek abesle iştigaldir. Büyü insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. Öncelikle büynün kökenine inmek, olağandışı yaratıkların ortaya çıkış yer ve zamanlarına bakmak lazım. Büyü bir arkdaşımızın daha belirttiği gibi önceleri hastalık, yaralanma, korku veya korunma durumlarında başvurulan bir yöntemken daha sonraları biçim değiştirip insanların birbirine karşı kullanmaya başladığı bir rütüel halini almıştır. Tek tanrılı ya da pagan tanrılı olsun bir çok toplulukta varlığına rastlanmış bu duruma yok demek mümkün müdür? Sadece işe ne kadar yarıyor, boyutları nereye ulaşıyor? demek daha mantıklı olur kanımca. Cinler ve diğer fantastik yaratıklara gelecek olursak cinler fantastik değil varlığına inandığım yaratıklardır. Bir varlık bizim algımızın içine sızmıyor diye onu kabul etmemek şahsi fikirdir. Olaya okduğum her şey gerçek ya da hiç biri gerçek değil gözüyle bakmak yerine olasılıklar bırakıyorum ve daha zevkli oluyor. Sonuçta bazı şeyleirn ortaya çıkmasında hayal gücü kadar onu tetikleyen kaynaklarda göz ardı edilmemeli.
Kim olduğunu unutursan, olmaman gereken kişiye dönüşürsün.

Çevrimdışı Memory

• **
  • 70
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 17 Nisan 2013, 16:51:18 »
    Evet arkadaşlar fantastik eserlerde olmazsa olmaz olan büyü, olağanüstü olaylar, acayip yaratıklar bize çok sıradan gelebiliyor. Peki gerçek hayatta ara sıra kulağımıza çalınan ilginç (üç harfli ;D, aksakallı ihtiyar, konuşan hayvanlar gibi) hikayelere ne kadar inanıyorsunuz?           

Bu meseleye dini karıştırmak saçmalık gibi bir yorum gelmiş. Fantastik edebiyata dini karıştırmak evet saçma. Fakat bu arkadaşımızın sorduğu şeylerin bazıları İslâm'da var ve bir müslüman olarak da ben inanırım. Yani üç harfli bahsedilen mahluklar vardır. Ak Sakallı ihtiyar gibi şeyler halk arasında bazen çok abartıldığı için saçma kaçabiliyor o yüzden İslâmî bir gerekçesi yoksa onlara inanmam. Yine aynı şekilde konuşan hayvanlar da.

Bir arkadaşımız felsefî olarak açıklayayım demiş yani bunlar inançtır, inançlar gerçek değildir zaten mesela demiş "Hava dediğimiz şeyin içindeki oksijen gazı sayesinde yaşamımızı sürdürüyor olmamız da bir inanç meselesi değildir." Bu kusuruma bakmasın, filozofların kendi dünyalarında uydurdukları kuyruklu bir yalandır.

Bu açıdan bakarsak bilim kesin değildir ve ben bunu size ispat ederim. Nasıl mı? Örneğin güneşin de diğer gezenler ile birlikte dönmesi. Kopernik bunu açığa çıkarmadan önce aynı bilim güneş duruyor, gezegenler güneşin etrafında dönüyor diyordu. Fakat Kopernik keşfedince şimdi aynı bilim yüzsüzce onun söylediklerini söylüyor.

Bir misal daha vereyim: Mesela su 100 derecede kaynar. Kimisi 180 demiş ama aynı şeyi ifade eder.
Biz bu bilim adamlarına şu soruyu sorabiliriz: Arkadaşım sen diyorsun ki su 100 derecede kaynar. Sen bunu kaç suda test ettin? Diyebilir ki 100 veya 1000. Tamam peki dünyada bu kadar su yok ki. Dünyadaki bütün suları test ettin mi de su 100 derecede kaynar diyorsun? Bu durumda bizim bilim adamımız ne der biliyor musunuz? Aynı sonucu aldığım bu çok fazla denemeden bu kanaate vardım ve zihin laboratuvarına döndüm, bu kadar aynı sonuç çıkıyorsa demek ki 200 deneme de aynı sonucu verecek 300 deneme  de aynı sonucu verecek der. Yani arkadaşımızın inanç diyerek gerçek dışı saymaya çalıştığı şeyi bilim adamları kendileri de söylüyor. :) Cin de vardır, melekler de vardır.

Burada dinî bir yazı yazmak istemem. Aynı forumda, benzer ilgi alanlarımız olduğundan bulunuyoruz ama olaylara tek taraflı bakılmasını maalesef ahlaki bulmuyorum.

Ha, bu İslâm'ı kabul edenlere göre böyledir, etmeyenler farklı düşünme özgürlüğüne sahip. Saygı çerçevesinde herkesin özgür iradesidir. Kalkıp da kötü laf etmek büyük terbiyesizlik olur.

Yok mu sizin köyde hiç, çeken fikir sancısı?