Kayıt Ol

LOTR: Film Yerine Dizi Olsaydı?

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
LOTR: Film Yerine Dizi Olsaydı?
« : 08 Mayıs 2012, 22:55:33 »
Çoğu insan tarafından başyapıt, çoğu eleştirmen tarafından en iyi film, sevenleri tarafından ise bir efsane olan "The Lord Of The Rings" üçlemesi benim için ise defalarca izleyip doyamadığım bir üçleme oldu. Katıldığı yarışmalarda neredeyse bütün ödülleri sildi süpürdü.

Şu Sıralar "A Song Of İce And Fire" kitap serisinden uyarlanan "A Game Of Thrones" dizisi bana "Yüzüklerin Efendisi" için de bu yapılabilir miydi? dedirtti. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Cahillik lisan bilmemek değil insan bilmemektir..

http://www.oghertay.blogspot.com/

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
Ben kesinlikle katılmıyorum. Taht oyunları ayrı Lotr ise tamamen ayrî diyebilirim. Sonuçta düşünürsek Lotr 3 film yaklaşık 8 saat sürmüştü. Mini dizi yapsalardı diyorsan ona bir şey diyemem. Ayrıca birde savaş sahneleri var. Lotr'de bu sahnelere harcanan meblağlar düşünülürse . Dizi endüstrisi ne kadar büyürse büyüsün halen bu kadar para harcıyabileceklerini düşünemiyorum. Eğer Lotr dizi olarak çekilseydi sanırım yeterli ilgiyi de görmezdi.Düşünsenize Fe'ın baş yapıtını dizi olarak çekiyorsunuz. Bir defa middle earth havasını yansıtmalısınız.Her oyuncu rolünü üstlendiği karakteri kaldıramayabilir. Tabi benim olumsuz bir tablo çizdiğimi düşünenler olabilir. Ben her zaman gerçekçi olma taraftarıyım...   ;)

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
Evet bütçe konusunda hemfikirim. Yalnız düşünmeden de edemiyorum. Yeterli kaynak sağlansaydı ve dizi olarak yayımlansaydı. Her ayrıntısı ve her karakterine kadar işlenseydi. Daha iyi olurdu bence.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
Evet bütçe konusunda hemfikirim. Yalnız düşünmeden de edemiyorum. Yeterli kaynak sağlansaydı ve dizi olarak yayımlansaydı. Her ayrıntısı ve her karakterine kadar işlenseydi. Daha iyi olurdu bence.
   Güzel olabilirdi ama söylediğim gibi bir dizi Lotr'un ağırlığını taşıyabilir miydi? Orası muamma.

Çevrimdışı The Titan

• *
  • 11
    • Profili Görüntüle
Bence daha güzel ve mantıklı olurdu dizi şeklinde yapılması. İyi bir pazarlama ile altından da kalkılabilirdi

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
LoTR ,Game of Thrones'a benzemez. GoT , bir savaş dizisinden ziyade politika dizisidir. konuşma,plan ve entrikaları sebebiyle konseptsel olarak dizidir. LoTR'da bu ise imkansızdır. Yüzük kardeşliğini bir sezon çektik diyelim. Sırf Moria seti bile kazancın yarısını yer. Hele iki kulede iyice sıvazlamak gerekir. Her bölüme savaş sahnesi koyabilir misin. Her bölüm başına binlerce figüran. Diz dünyası LoTR'u kaldıramaz anlayacağınız.

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
Ynt: LOTR: Film Yerine Dizi Olsaydı?
« Yanıtla #6 : 01 Haziran 2012, 01:17:34 »
LoTR ,Game of Thrones'a benzemez. GoT , bir savaş dizisinden ziyade politika dizisidir. konuşma,plan ve entrikaları sebebiyle konseptsel olarak dizidir. LoTR'da bu ise imkansızdır. Yüzük kardeşliğini bir sezon çektik diyelim. Sırf Moria seti bile kazancın yarısını yer. Hele iki kulede iyice sıvazlamak gerekir. Her bölüme savaş sahnesi koyabilir misin. Her bölüm başına binlerce figüran. Diz dünyası LoTR'u kaldıramaz anlayacağınız.

Her bölüm başına binlerce figüran gerekmiyor. Zaten dizileride bir film gibi çekiyorlar. Yani savaş sahnesinin tam ortasında "kestik, haftaya devam ediyoruz." diyerek, figüranları evlerine yollamıyorlar.

Ekonomik boyutunun tabi ki oldukça büyük olacağı kesindir. Ama benim bu konuda sormak istediğim, siz hangisini tercih edersiniz? veya, Dizi gibi olsaydı olur muydu? şeklinde ki düşüncelerimdi.

Elbette ekonomik boyutu vardır. Ama bunu düşünecek kişi ben değilim. Yapımcı düşünecek bunları

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Haziran 2012, 09:54:51 »
Beğenilen diziler her zaman uzatılır ve senaryodan kopmalar olur, bir sürü saçma sapan ara olaylar gösterilir. Sonuç olarak 2 senede bitmesi gereken bir dizi 3 hatta 4 sene sürer, izleyici ise sırf namından dolayı diziyi izlemeye devam eder, fakat dizinin tüm büyüsü kaybolmuştur.

Aynı şey LOTR'de de olurdu ve ben buna çok üzülürdüm.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Haziran 2012, 14:48:51 »
Beğenilen diziler her zaman uzatılır ve senaryodan kopmalar olur, bir sürü saçma sapan ara olaylar gösterilir. Sonuç olarak 2 senede bitmesi gereken bir dizi 3 hatta 4 sene sürer, izleyici ise sırf namından dolayı diziyi izlemeye devam eder, fakat dizinin tüm büyüsü kaybolmuştur.

Aynı şey LOTR'de de olurdu ve ben buna çok üzülürdüm.                                                       
Kesinlikle katılıyorum. 10 bölümlük bir mini dizi olarak çekilirse belki olabilir ama daha öncede belirttiğim gibi en büyük sorun film kadrosu ve bütçe.Büyük savaş sahneleri içeren eserler dışında olan yani daha çok macera havasında geçen eserlerin dizileştirilmesinden yanayım. Lotr gibi eserleri ise kesinlikle film olarak çeksinler ;)

Çevrimdışı Alkol

• **
  • 51
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Haziran 2012, 18:20:23 »
Yazık olurdu.
ASOIAF'a da yazık oluyor. Her ne kadar GoT prodüksiyon açısından çok başarılı bir yapım olsa da, sonuçta bir dizi ve her dizi gibi o da maliyet ve reyting gibi şeyler yüzünden kitapların çok basite indirgenmesine ve çoğu yerde de başkalaştırılmasına sebep oluyor.
Televizyon ve dizi sektörü bana sinema sektörüne kıyasla çok daha acımasız gibi geliyor.
There is no worse death than the end of hope.

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Rom: 5
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Haziran 2012, 19:12:46 »
Bir de şunu düşünün:
Ya LotR olmasaydı?
 :blink :inca :elf :fight:

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
« Yanıtla #11 : 03 Haziran 2012, 00:34:56 »
Bir de şunu düşünün:
Ya LotR olmasaydı?
 :blink :inca :elf :fight:
Bir de şunu düşünelim.
Kayıp Rıhtım olmasaydı ? :D

Çevrimdışı Rectain

• **
  • 90
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 03 Haziran 2012, 02:39:15 »
Lotr ile GOT'u kıyasa sokarsak biri film biri dizi olarak uygun olan iki farklı seri. Bence GOT film olarak çok tutmazdı Lotr ise dizi olarak tutmazdı. Lotr da kesin sonuçlara oynanıyor savaşlar yapılıyor savaşlar kazanılıyor orkların yapacağı soykırıma karşı mücadele veriliyor. GOT da ise savaş arka planda daha çok arkada çevilirilen işler entrikalar konu ediliyor bu sebeple GOT sürerlilik açısından dizi olmaya daha uygun bir seri. Lotr ise dizi olarak yansıtılsa çok yüksek bütçeler harcanmadığı takdirde zor tutar. Çünkü fantastik serileri dizi bile olsa kaliteli yapmadığınız takdirde izleyiciye beğendirmek çok zor. Kalite ön planda olursa da dizi haftada bir zor çıkar. Zor yani bence her ikisi de olması gereken türde izleyiciye aktarılıyor.

Haa ayrıca unutmadan eklemeliyim. GOT okuyanlar zaten biliyor ki kitap o kadar şaşırtıcı ve soluk soluğa ki kitaba bağımlı halde yazılsa bile dizi sıkmadan uzun süre izlenir.

Çevrimdışı AirTies

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 28 Haziran 2012, 16:58:46 »
Binlerce figürana bence gerek kalmazdı gönüllü olarak bile gidilirdi bence :) en azından olsa ve imkanım olsa koşa koşa giderdim :) Nekadar imkansız olanaksız olsada dizi olması çok daha iyi olurdu bence .

Çevrimdışı ShiderAmroth

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 04 Ağustos 2012, 19:45:25 »
Dizi olmasının daya iyi olacağını düşünüyorsunuz, sizce bunu onlar düşünmedi mi ? Bence 3 kitap için 3 film çok uygun oldu. Ayrıca The Hobbit kitabı için de çekilen film Aralık ayında vizyona girecek, Bugünün teknolojisine dayalı çok daha güzel ve fantastik sahneler çekileceğini umuyorum.