Kayıt Ol

Birinci Tekil Şahıs mı Üçüncü Tekil Şahıs mı?

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Birinci Tekil Şahıs mı Üçüncü Tekil Şahıs mı?
« Yanıtla #15 : 10 Temmuz 2012, 11:27:15 »
Benim için 1. Tekil Şahıs.Kendinizi karakterin yerine koyduğumuz için onun duygularını anlayabiliyoruz ve bu kitaba bir heyecan katıyor.

Çevrimdışı Scyther

• **
  • 160
  • Rom: 4
  • "Zira yürümeye değer bir yolum var!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 10 Temmuz 2012, 13:48:42 »
Ben birinci tekil şahısla yazmayı sevmiyorum zaten beceremiyorumda :)

Üçüncü tekil şahısla yazmayı çok seviyorum yazarken aynı zamanda okuduğumu hissediyorum bu yüzden bence üçüncü tekil şahıs :)
Hayalince oku. Hayalinle yaz.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 10 Temmuz 2012, 14:02:50 »
Ben genellikle 1. tekil şahıs yazmayı denerim kendi öykülerimde. Ancak başaramayıp hikayeyi yarım bırakırım. Bu şekilde yarım bırakılmış onlarca hikaye var bilgisayarımda :D

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 10 Ağustos 2012, 19:09:44 »
Korku yazılıyorsa ya da gerilim 1. tekil şahıs kullanmak daha zevkli yapabilir öyküyü veya kitabı. İnanılmaz ayrıntılar içeren, binlerce karakterin olduğu bir evren söz konusu ise 1. tekil şahıs ile çok ilerleyemezsiniz, hep bir yerde tıkanırsınız. Mutlaka başka yerlerde geçen olayları da, başka karakterlerin olduğu bölümleri de yazmak gerekir öyleyse. Genelde baktığımızda korku ve gerilim türü öykülerde kullanılıyor 1. tekil şahıs, karakterin yerine kendimizi koyup, olayları ve duyguları daha iyi anlayabilmemiz için.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı nursah41

• *
  • 17
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 18 Ağustos 2012, 23:48:35 »
Çoğu güzel kitabın üçüncü tekil şahısla yazıldığı doğru.Ama birinci tekil şahısta kahraman ne kadar biliyorsa sizde o kadar biliyorsunuz.Ekstra bilgi yok.Karakterle beraber keşfediyosunuz,öğreniyorsunuz.Böylesi daha zevkli değil mi?

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #20 : 19 Ağustos 2012, 00:17:12 »
Çoğu güzel kitabın üçüncü tekil şahısla yazıldığı doğru.Ama birinci tekil şahısta kahraman ne kadar biliyorsa sizde o kadar biliyorsunuz.Ekstra bilgi yok.Karakterle beraber keşfediyosunuz,öğreniyorsunuz.Böylesi daha zevkli değil mi?

Aslında okuyucunun ne kadar bildiği anlatım kişisiyle doğrudan ilişkili değildir.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 23 Ağustos 2012, 10:26:01 »
Birinci tekil şahıs okuyucuyu hikayeye daha bir katarken üçüncü tekil şahıs  daha geniş ve ilahi bakış açısı duygularıda bildirebilir ve sadece baş karakterin bulunduğu ortamı değil başka karakterlerin durumlarınıda başka bir parçada iken anlatabilir.Bana kalırsa üçüncü tekil şahıs daha kullanışlı.Şunu unutmayalımki üçüncü tekil şahısta hikayedeki tüm karakterlerin duygularını bildirebilir veya bilebilirsiniz.

• 722
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 23 Ağustos 2012, 17:07:40 »
Şunu unutmayalımki üçüncü tekil şahısta hikayedeki tüm karakterlerin duygularını bildirebilir veya bilebilirsiniz.
Onu birinci tekil şahıs ile de yapabilirsin zannımca, tabi eğer fantastik bir kurgu yazıyorsan. Ana kahramanın doğuştan gelen bir yeteneği olabilir, konuştuğu, yüzünü gördüğü kişilerin duygularını öğrenebilir. Ama, evet, üçüncü tekil şahıs kadar derin bir duygu yaşanmaz. Aktaramaz.

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 23 Ağustos 2012, 20:32:22 »
Şunu unutmayalımki üçüncü tekil şahısta hikayedeki tüm karakterlerin duygularını bildirebilir veya bilebilirsiniz.
Onu birinci tekil şahıs ile de yapabilirsin zannımca, tabi eğer fantastik bir kurgu yazıyorsan. Ana kahramanın doğuştan gelen bir yeteneği olabilir, konuştuğu, yüzünü gördüğü kişilerin duygularını öğrenebilir. Ama, evet, üçüncü tekil şahıs kadar derin bir duygu yaşanmaz. Aktaramaz.
Ama senin dediğin durum sadece  özel gücünün bulunması durumunda olur.O özel gücüde her birinci tekil şahıs anlatımına kesinlikle aktarmamalısın.Yani ortak karar aktaramıyacağı yönünde.

• 722
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 29 Ağustos 2012, 17:49:00 »
R.A Salvatore'ın yaptığı gibi yapılabilir diye düşünüyorum. Mesela kitap başında bulunan Drizzt Do'Urden'in konuşmaları. Ah, tabi bunu gidip kitabın ortasında birinci tekil şahısa çevirip yazarsan, okuyucu ''ne oluyor yahu?'' diyecektir.
Unutulmuş Diyarlar'ı takip etmeyenler için örneklendirelim.

''Yine de burada, cüce kalesinde gördüğüm şeyden hoşlanıyordum. En çok da Bruenor Battlehammer'in değişiminden.
Bruenor! En yakın dostum. Buzyeli Vadisi'ndeki günlerimden beri —ki o günlerin üzerinden oldukça fazla zaman geçmiş gibi görünüyor!— yan yana savaştığım cüce.
''

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 30 Eylül 2012, 14:01:09 »
Benim tercihim 1.Tekil şahıs.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı ülfet

• **
  • 184
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 04 Ekim 2012, 20:16:03 »
Şöyle bir durum da var, en iyi fantastik eserlerin çoğu üçüncü tekil şahıs ile yazılmış. Bknz: Lotr, Zaman Çarkı, Buz ve Ateşin Şarkısı...

Gerçekten katılıyorum. 1. tekil şahıs ya da 3.tekil şahıs ile yazılmış eserleri nerden ve kimin elinden okumuş olman önemli. Mesela ben polisiye kitaplarda 3. tekil şahısı severim. Hikayelerde 3. tekil biraz daha zor gelmiştir hep bana. Ama yazarsan kaliteli olur.
Azrail yorulma kanka intihar edicem...