Kayıt Ol

Yunan mitolojisi

Çevrimdışı percy_percy

• *
  • 16
  • Rom: 0
  • areopagites
    • Profili Görüntüle
Yunan mitolojisi
« : 21 Temmuz 2012, 23:44:37 »
Arkadaşlar  bir  konunun altında  görmüştüm , tartışıyorlardı  yunan mitolojisi percy jackson ve  olimposlular  sayesinde mi ünlü  oldu yoksa  zaten ünlümüydü  ?
Sizce  ?
Bence percy jackson ve olimposlulardan sonra çünkü ondan önce  hiç ilgi duymamıştım ama rick amca  muhteşem  kitaplarıyla bizi büyüledi . :)
areopagites

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yunan mitolojisi
« Yanıtla #1 : 21 Temmuz 2012, 23:47:24 »
Sanmıyorum. Çünkü Yunan Mitolojisi hakkındaki tek kitaplar Rick Riordan'ın kitapları değil. Yani, bir mitolojinin illa ki ünlü olması gerekmez, önemli olan o mitolojinin kullanılabilmesidir.

Çevrimdışı percy_percy

• *
  • 16
  • areopagites
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Temmuz 2012, 23:50:34 »
Olabilir . Ama  ben  daha önce  diğer  kitaplarıyla hiç karşılaşmadım , gerçe percy jackson ve olimposlular  serisinede  filmini izledikten sonra optimumda kitaplarını gördüğümde başlamıştım .
areopagites

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2012, 00:01:01 »
Herkül'ün kim olduğunu herkes biliyordu, Truva filmini herkes izlemişti.
May the force, be with you.

Çevrimdışı percy_percy

• *
  • 16
  • areopagites
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Temmuz 2012, 00:04:28 »
Doğru  .  Truva  filmi  var ama , tam olarak yunan mitolojisin  anlatmıyor  , percy jackson ve  olimposlular  serisinde  her  konuya  değinmişler bence  ,  Benim  fikrim bu .
areopagites

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Temmuz 2012, 00:06:49 »
Olabilir. Ancak dediğim gibi Yunan Mitolojisi ile ilgili tek seri PJO değildi. Daha önce de bir çok ansiklopedi, film vs. çıkmıştı. Rick Riordan'ın kitapları o mitolojiye biraz daha fazla ilgi duyulmasını sağladı diyebiliriz.

Çevrimdışı percy_percy

• *
  • 16
  • areopagites
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Temmuz 2012, 00:09:36 »
Aynen benim  demek  istediğimde  bu işte  ,  Bence  yunan  mitolojisine  her  zaman  bir  ilgi  vardı  ama , Rick Riordan'ın   yazdığı  kitaplarda  her  şeyi  iyi  bir  şekilde  anlatmasıyla daha  fazla ilgi  uyandı  .
areopagites

Çevrimdışı Eco

• **
  • 143
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Temmuz 2012, 00:57:48 »
Yunan mitolojisiyle ilgili hiç bir kitap okumadım. Şimdi düşünürken bu ilgi ve bilgi nereden geliyor diye, Wanderer'ın yazdıklarını gördüm. 90'larda "Herkül" dizisi vardı sayesinde Zeus'un bütün ailesini öğrendik. Sonra da oradan buradan ufak ufak bir şeyler öğrendim. İnternet kullanımı da başlayınca zaten wikipedia ve benzeri siteleri tırtıklaya tırtıklaya merak ettiklerimizi rahatça öğrenebiliyoruz.

Rabbul samae, fecal rajae
Fe aynaha aral hayati
Ati elaica men hazal caouni
Arjouca rabbi, labbi nadae

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Temmuz 2012, 00:58:11 »
Mitolojiyle alakası olmayan gençlere PJO Yunan Mitolojisini tanıtmış olabilir. Bununla birlikte Koca 2 uygarlığın inanışının, kültürünün bir gençlik edebiyatı serisiyle  ünlü olması mümkün değil. İlla medya ürünü istiyorsanız, 90'lı yıllarda çok popüler olan Herkül'ün Efsanevi maceraları ve Zeyna: Savaşçı Prenses dizisini hatırlatırım. Herkül'ün 1960 yapımı filmleri bile var.

Her şeyi geçtim İlyada var, Odeysseia var ortada. Çok saçma ve boş bir tartışma. Percy Jackson'ın tek etkisi gençler arasında mitolojiyi popüler bir konu haline getirmektir. Onuda geçtim o gençler arasından çoğu Poseidon'un hiddetli bir tanrı olduğunu bile bilmez.

Okudukları bir macera kitabından arakladıkları iki bilgiyle böyle büyük iddialar atmamalı o konunun altındakiler.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #9 : 22 Temmuz 2012, 01:19:07 »
Ayrıca percy_percy kardeşim boşlukları bir tane bıraksan, virgülü kelimeden sonra boşluk bırakmadan koysan filan ne hoş olacak herkes için.
May the force, be with you.

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Temmuz 2012, 02:33:12 »
Okuduğumuz (neredeyse) her kitap bize yeni bir şeyler katıyor, ufkumuz genişliyor, öğreniyoruz, eğleniyoruz... Görünen o ki "Percy Jackson ve Olimposlular" serisi de sizde Yunan mitolojisine karşı bir ilgi uyandırmış, bence bu gayet güzel bir şey.

Yalnız kitabın verdiği heyecanla mitolojilerin en popülerinin Rick Riordan'dan sonra kıymete bindiğini söyleyerek mantık sınırlarının aşılarak bambaşka diyarlara geçilmesi söz konusu :)

Eğer bu seri sizde Yunan mitolojisi konusunda merak uyandırdıysa Homeros ve Hesiodos okumanızı tavsiye ederim. Yunan mitolojisini kurgusuz, ilk elden öğrenmiş olusunuz.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı percy_percy

• *
  • 16
  • areopagites
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Temmuz 2012, 17:50:35 »
Söylediğin kitaplara bakacağım, teşekkürler yorumlar için.
areopagites

Çevrimdışı Scyther

• **
  • 160
  • Rom: 4
  • "Zira yürümeye değer bir yolum var!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Temmuz 2012, 02:43:45 »
Bence zaten ünlüydü bunlarda tuzu biberi oldu. Ama ben süslenmesine karşı değilim Yunan mitolojisinin  çünkü benim kanımca öne çıkan yegane şey entrika evlilikler yasak ilişkiler kavgalar falan filan. Tabi bunlar süslenince daha dinamik oluyor yunan mitolojisi.
Hayalince oku. Hayalinle yaz.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #13 : 04 Ağustos 2012, 13:00:34 »
percy jackson hayranı olarak diyorumki kesinlikle bu kitap yunan mitolojisinin ününü arttırdı tabiki öncedende bilinirdi ama bu kitap sayesinde ünü arttı rick riordın a gerçekten teşekkür ederim bu kitabın tiryakisi oldum gerçekten :)

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 05 Ağustos 2012, 00:48:13 »
Ben ilkokuldayken Percy Jackson'dan birhaberdim ve mitolojiyi yaşıma göre olan kitaplardan büyük bir merakla okuyordum (hala da okuyorum) ve sanmıyorum ki Percy Jackson'ın bu üne ahım şahım bi katkısı oldu.Benim bazı tanıdıklarım Percy vesilesiyle mitolojiye merak sardı.