Kayıt Ol

Hikaye yazarken konuyu nasıl buluyorsunuz?

Çevrimdışı valarrr

• **
  • 63
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hikaye yazarken konuyu nasıl buluyorsunuz?
« Yanıtla #45 : 10 Temmuz 2015, 03:26:02 »
Aslında benim  aklıma aniden bir imge geliyor onu geliştirip bir şeyler ekleyerek bir hikaye oluşturuyorum ya da uzanıyorum ve gözlerimi kapatıp saatlerce bir şeyler düşünüp onu geliştiriyorum. Ama sonuç olarak çoğunu beğenmem bulduğum konuların. Nadirdir beğenip yazdıklarım. Gerçi o yazdıklarımı da sonra beğenmem... Mükemmeliyetçi olmak bazen(!) zorlaştırıyor konu bulmayı ve yazdıklarını beğenmeyi. Aslında buluyorsun da uygun gelmiyor işte... Garip, tuhaf, değişik bir şeymiş ya hu...
Mantık sizi A’dan B’ye götürür. Hayal gücü ise her yere…

Çevrimdışı Lostrismia

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 25 Ağustos 2015, 23:23:44 »
Cevaplarınız gerçekten harika hepsi birbirinden özel bir kaynak. Soruyu soran arkadaş gerçekten tam benim için sormuşta diyebilirim. Çok merak ediyordum nasıl olduğunu. Gerçekten çok okumama rağmen ben konuyu bulduğumda malesef başka bir kitapta o konuya benzer buluyorum ve vazgeçiyorum. Açıkçası düşündükçe mutlaka benzerleri karşıma çıkıyor ve sonunda tüm fikirler çöpe gidiyor. Benzersiz olsun diye uğraşırken de kesinlikle konu bulamıyorum. Sanırım benim sorunumda bu olsa gerek. Yazmayı çok isteyip yazamamak, kalemi heyecanla alıp boş bir sayfanın üzerine tekrar bırakmak, umarım bu döngüyü bir gün kırabilirim. :(

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 25 Ağustos 2015, 23:45:20 »
Cevaplarınız gerçekten harika hepsi birbirinden özel bir kaynak. Soruyu soran arkadaş gerçekten tam benim için sormuşta diyebilirim. Çok merak ediyordum nasıl olduğunu. Gerçekten çok okumama rağmen ben konuyu bulduğumda malesef başka bir kitapta o konuya benzer buluyorum ve vazgeçiyorum. Açıkçası düşündükçe mutlaka benzerleri karşıma çıkıyor ve sonunda tüm fikirler çöpe gidiyor. Benzersiz olsun diye uğraşırken de kesinlikle konu bulamıyorum. Sanırım benim sorunumda bu olsa gerek. Yazmayı çok isteyip yazamamak, kalemi heyecanla alıp boş bir sayfanın üzerine tekrar bırakmak, umarım bu döngüyü bir gün kırabilirim. :(

O döngüyü kırmak için belki işinize yarayabilecek bir taktik; zaten yazılmış olan bir konuyu alıp farklı bir şekilde yazmayı deneyin bir kerelik. Yazarken doğal bir tepki olarak bildiğiniz şeyleri değiştirmek, kendinize göre şeyler ekleyip çıkarmak isteyeceksiniz ve sonuçta aynı hikaye bile çıksa içinde sizden bir şeyler olacak. Bu belki konunun orjinalliği kadar nasıl işlendiğinin de önemli olduğunu hatırlatıp ilham verebilir.

Tabi vermeyebilir de.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Lostrismia

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 28 Ağustos 2015, 23:38:33 »
Teşekkür ederim tavsiyeniz için. :) Bunu en kısa sürede deneyeceğim. Umarım işime yarar. :)

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 29 Ağustos 2015, 16:33:51 »
Bence konu bulunmaz. Konu kendiliğinden gelir zaten, daha doğrusu konu diye bir şey yoktur. Konu sahnede oynanacak oyunu izleyene aktarmak için gereken kostüm, süs, dekordan başka bir şey değildir. O sahnede bir senaryo yoksa, dekor hiçbir anlam ifade etmez.

Bu nedenle konu diye bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bir fikir anlatmak istersiniz, bu fikrin ana hatları, zihnimizde oluşan sanal şekli üzerine konuyu mala ve harç ile resmen kaplarsınız.

Yani fikirsiz konu olmaz, olmamalıdır zaten. Olmuş, yaratılmışsa bile hissettirir kalitesizliğini ve suniliğini. Fikir yoksa, o konu boş lakırtıdan başka bir şey olmaz.

Hakeza fikir varsa, zaten konu aramak zorunda kalınmaz. Konu zaten kendiliğinden ortaya çıkar. Bir ev yapmaya niyetlenirsen, evin nasıl bir şekilde olması gerektiğini, kuracağın arsanın nasıl bir ev yapmaya müsait olduğunu da bilirsin. Atıyorum, makinelerin çok fazla kullanımının insanlığa zararını işleyecek bir insan konu aramakta sıkıntı çekmez zaten.

Kalıp mevcuttur. Önemli olan o kalıbı nasıl sıvayıp, nasıl renklendirip cazibeli bir hale getireceğiniz olacaktır. İyi bir yazar bu konuda sıkıntı çekmez zaten, çünkü safi yazma yeteneği gereklidir o noktadan sonra.

Ha... İlla bu soruya cevap istiyorsanız, vereceğim cevap şudur; Fikir bulun, fikir edinin, bir şeyler anlatmaya çalışın, insanlara bir fikri ifade etmeye çalışın. Belki, insanları uyarın, insanların çevresinde olan biten ama görmedikleri güzel ve zevkli şeylere ve bunun garipliğine dikkat çekin. Gibi gibi...

Fikir herkesin düşünce yapısına ve hayal gücüne göre değişir. Ancak tatminkar bir konunun ana unsuru, yegane unsuru fikirden geçer. Yazarın inandığı bir fikir.

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 30 Ağustos 2015, 09:25:54 »
Bence de konu kendiliğinden geliyor. Nasıl bir konu bulsam diye düşündüğümde ya da bir yerlerde araştırma yaptığımda bir şey bulamıyorum. Ama bazen aklıma bir fikir geliyor işte. İşte o zaman o fikri unutmadan hemen not almak önemli.

Bazen de bir şeyi izler veya okurken küçük bir ayrıntı tamamen farklı bir eserin temel fikrini aklıma düşürüyor. Bunu çok yaşadım.

Bir başka durum da bilimkurgu yazanlar için. Eğer bilim yeterince takip ediyorsanız, aklınıza kendiliğinden bazı bilimkurgu fikirleri geliyor.