Kayıt Ol

Ticaret için Yardım

Çevrimdışı Althar

• **
  • 70
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
    • http://grimaden.blogspot.com/
Ticaret için Yardım
« : 01 Eylül 2012, 19:19:12 »
Selamlar

Fantastik bir evren için egzotik ticaret malzemelerine dair fikirlere kafa yormaktayım. Dungeons and Dragons, Forgotten Realms, vs. settinglere benzer bir alem söz konusu. Esas olarak Dracnesse isimli bir vampir şehri söz konusu. Bu şehir ticarete büyük önem veriyor. Ne satabilir? Özellikle ilginç ve nadir, kıymetli ya da sürümü çok olacak egzotik şeyler arıyorum. Yasak şeyler de olabilir. Bir yandan araştırırken bir de sizlere sorayım dedim.

Şehir İldar dünyasındaki bir avuç kadar kalmış büyük vampir şehirlerinden, şehir krallıklarından bir tanesi. Asıl olarak bir anlaşma ile varlığını asırlardır sürdürüyor. Şehirde insanlar ve diğer ırklar da özgür ya da köle olarak (belli kanunlar tarafından korunarak) yaşıyor. Şehir yöneticileri arasında güçlü büyücüler, bir kurtadam ve bir liç mevcut. Kurtadam klanlarıyla ve paralı asker bölükleriyle korunan bir şehir. Çevresinde eski yeraltı krallıkları, denize kapı olan bir nehir, geniş bataklıklar ve eski savaş alanları, namevt kaynayan liç höyükleri mevcut. Komşuları arasında gölge cüceleri krallığı, Fanatik dindar iyilik şövalyeliği şehri, fareadam bölgesi, ork tepeleri, gölgeli güçlerle bozulmuş Gölgeyanığı ormanı, düşman kurtadam klanlarının dağları sayılabilir. Yeraltına da uzanan bu yüzey şehrinin bir koridor ile Derindiyar ile de bağlantısı var. Bu şehir ne satabilir?

18 yaş üstü fikirlere de açığım. True Blood dizisindeki "vampire juice"e benzeyen uyuşturucu uyarıcılardan tutun köle ticaretine kadar, çeşitli simya ürünlerinden büyülere kadar fikirlere açığım. Yazdığım çerçeveye uygun gördüğüm fikirleri kullanmak isterim.

Fikirlerinizi duymak isterim.
"Hayat yaşandığı kadar vardır. Gerisi ya hafızalardaki hatıra ya hayallerdeki ümittir. Hüsranı ise birtek yerde kabul ediyorum. Yaşamak varken yaşayamamış olmakta."

Uzun Yol - Susayanın Uyanışı (https://rapidshare.com/files/2985198102/Susayanin_Uyanisi.pdf)

Çevrimdışı Eco

• **
  • 143
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ticaret için Yardım
« Yanıtla #1 : 01 Eylül 2012, 19:50:21 »
Çeşit çeşit kan olabilir. Hayvanların, fantastik yaratıkların vs. Hepsinin ayrı bir etkisi olur.

Rabbul samae, fecal rajae
Fe aynaha aral hayati
Ati elaica men hazal caouni
Arjouca rabbi, labbi nadae

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Eylül 2012, 19:58:04 »
Akla ilk olarak (eğer evrende bulunuyorsa) çeşitli iksirler geliyor. Civarda yaşayan yaratıkların kanlarından (Eco'nun dediğini gibi) yapılabilir, çevredeki bitki örtüsünden yapılabilir. Aynı şekilde bitki örtüsü kullanılarak çeşitli ilaçlar yapılıyor olabilir. Muska, efsun türü şeyler alınıp satılabilir. Hayvan ve yaratık uzuvları (fildişi, yaratıkların dişleri, boynuzları, derileri vs.), farklı özelliklerde parşömenler, şifalı/zehirli bitkiler, giysiler, hayvan postları/kürkleri, büyücüler için çeşitli sihirlerin, iksir formüllerinin yazılı olduğu parşömen ve kitaplar, yaratıklara karşı işe yarayacak özel ekipmanlar olabilir. Yakınlarda maden ocakları varsa maden cevherleri, o madenle yapılan ince işçilik ürünü aletler de olabilir.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Eylül 2012, 20:19:37 »
Benim aklıma ilk gelende köleler. Nede olsa bu adamlar vampir ve para yerine köle kullanmaları hiçte mantıksız olmaz. Tabi bu kadar insanı nasıl besleyecekleri de ayrı bir mesele olacaktır tabi... Buradan yola çıkarak büyüyle yoğunlaştırılmış ve sikke şekli verilmiş insan kanını para olarak kullanabilirler. Mesela bozukluklar için bakır yerine 1 insanlık, gümüş yerine 10 insanlık, altın yerine 100 insanlık sikkeler yapabilirler. WOD'daki gibi vampirler birbirlerini diablerie edebiliyorlarsa vampirler bile önemli ticari olabilirler.
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Althar

• **
  • 70
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Eylül 2012, 22:29:53 »
@Eco Evet, hayvanlar ve kan ile ilgili mevzu bir iki ışık yaktı. bundan faydalanacağım. Teşekkür ederim.

@KoyuBeyaz  Zehir ve hayvan uzuvları konusuna biraz eğileceğim. Teşekkürler.

@ronin47  Kölelerle ilgili bir şeyler aklıma geldi. Bu olabilir. Ama para konusu biraz yaş :D Ben satacak ürün arıyorum, kendi aralarında ticaret birimi köle ya da başka bir şey olabilir. Ama ilginç bir fikirdi, hatırlayacağım. Bir uygulama bulurum belki. Teşekkürler.
"Hayat yaşandığı kadar vardır. Gerisi ya hafızalardaki hatıra ya hayallerdeki ümittir. Hüsranı ise birtek yerde kabul ediyorum. Yaşamak varken yaşayamamış olmakta."

Uzun Yol - Susayanın Uyanışı (https://rapidshare.com/files/2985198102/Susayanin_Uyanisi.pdf)

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 02 Eylül 2012, 22:30:18 »
Liç kovuklarından filakteriler(Liç ölüsü taşı),cüce madenlerinden eşyalar,bataklıklardan ve savaş alanlarından başkalaşım geçirmiş taşlar, uzak diyarlardan baharatlar,şifalı otlar, çeşitli büyülü ziynetlerin yanı sıra orada üretilmeyen içkiler,ipekler,yünler, parfümler ve güzellik tılsımları gençlik,sağlık,kimlik değiştirme,dönüşüm, karşısındakinin düşüncelerini okuma iksirleri,büyülü parşömenleri ve bunları oluşturmak için malzemeler(yarasa kanadı,derin kara bataklık taşı,kurtadam dişi, ejderha gözü...)

A ve B blok ülkeler olsun ve bu ülkeler sıcak ve soğuk savaş içinde olsun. Bu dediğin yer nispeten tarafsız olursa A'dan B'ye ve B'den A'ya olan kaçak kara borsa ticareti bu şehirden sağlanır ve bir malın fiyatı on katına çıkabilir.

Ticaret işin en kolay kısmıdır. Sen her bölgedeki üretimi ve coğrafi yolları  ayarlayabilirsen ticaretin kendiğiliğinden oluştuğunu göreceksin.Ve hatta bazen senin engelleyemeyeceğin seviyelere bile ulaşabilir.
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı Althar

• **
  • 70
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 03 Eylül 2012, 18:34:06 »
@Ejderfelaketi Karaborsa fikri hiç aklıma gelmemişti. Evet, bu iyi fikir. Diğer fikirleri ben de düşündüm ama benim aradığım daha özel ve belli bir ürün. Sanırım kan satışı olacak bu. Özel kuvvetlendirici kan iksirleri gibi yasak ve kötücül şeyler, lanetli gençlik iksirleri, özel bir tür büyülü canavar örümcek ipeği şu anda en muhtemel malzemeler gibi duruyor.

Teşekkürler. Başka bir şeyler aklınıza gelirse ben fikirlere hep açığım. Daha 5 vampir şehri var, sıraya koyarım :D

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Eylül 2012, 19:02:57 »
Bataklık çamurundan ve pisliklerinden yapılmış zırhlar satabilir tüccarlar, gerçi bu pek egzotik olmuyor. Hatta çok uzak duruyor. Fakat üzerinde biraz oynamalar yapılarak daha güzel bir hal alabilir bu zırhlar, mesela diyelim, bunun yanında iki farklı şişe içerisinde bulunan büyüler, parfümler verilebilir, bir şişe de bulunan parfüm diyelim, sıkıldığında zırhı kusursuz, güzel kokulu hale getirir. Diğeri sıkıldığın da ise zırh, eski pis kokan haline döner, belki de bu düşmanın burun deliklerini zorlarken, savaşçı (kim kuşanmış ise) üstünlük sağlar.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

• **
  • 89
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Eylül 2012, 14:36:31 »
Belki hikayene ters olabilir ama bir çeşit krem satabilirsin, güneş kremi, sürünce, mesela üç saat güneşte dolaşabilme yetisi verir, bir de bu krem sadece o şehirde satılıyordur, dört bir yandan krem için gelirler falan.
Görev tüyden hafif, ölüm dağdan ağır.Dur bi karıştı dur dur!

Çevrimdışı Althar

• **
  • 70
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Eylül 2012, 21:36:26 »
@Daarlan Gardan Çamur biraz çok sıradışı bir fikir :) Öte yandan en yakın fikir belki Gölgeyanığı Ormanındaki canavar ağaçların keresteleriyle ilgili bir şey düşünebilirim. Teşekkürler :)

@EmpatAİD Krem gibi olmasa da buna benzer bir korunma yöntemiyle ilgili hammaddelerden birinin sağlayacısı olmaları mümkün. Bu da güzel bir fikir. Teşekkür ederim.

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 04 Eylül 2012, 21:38:45 »
Ticaretin devamlılığını istiyorsan büyücü veya üst savaşçı kesme hitap eden çok pahalı mallar yerine iyi düzeydekiler için lüks sayılan pahalı malları ele almalısın. Hiç bulunmayan güçlü taşların olması oraya tüccardan çok haydut ve maceracı çeker bunu unutma. 
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı Althar

• **
  • 70
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 04 Eylül 2012, 21:58:23 »
@Ejderfelaketi
Dracnesse ve çevresi sert bir bölge olduğun doğal seleksiyon söz konusu :)

Ticaret çok derine inmeden ama arka planda sağlam biçimde bulunmasını istediğim bir unsur. Öyle D&D rol yapma oyunları gibi borsası yükseldi, kıtlık oldu, savaş yüzünden kervanlar gelemiyor diye üzerine düşmeyi istemiyorum. Sadece vampir, kurtadam ve namevt tabanlı bir çerçeve kurup bazı öykülerimi bu coğrafyaya oturtmayı istiyorum. Tüccar bir karakter ve ekmek parası için bu tüccara bazı zor bulunan şeyler sağlayan küçük bir gurubun maceralarını düşünüyorum.

Söylediğin ölçüde derin düşünmedim açıkçası. İşin o kısmına odaklanmamıştım ben :) Ama bu dediğin de benim öykülere bir maceralık malzeme vermeye uygun. Teşekkürler

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 05 Eylül 2012, 19:10:14 »
Dracnesse adlı şehre diğer farklı ırklardan misafirler/ziyaretçiler geliyorsa, onların kullanabileceği şeyler satılabilir. Tabii bunun için şehirde yaşayan yerli halkın, yabancılara karşı kinleri, nefretleri olması gerekiyor. Böyle bir şey varsa, bu konuyla bağlantılı olarak bir çok malzeme üretilebilir. Eğer yoksa, gerek de yoktur.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993