Kayıt Ol

Eleştirmekten Utanmak

Çevrimdışı Buzmavisi

• **
  • 136
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Eleştirmekten Utanmak
« Yanıtla #15 : 23 Ekim 2012, 20:48:00 »
Fırtınakıran ve Malkavian'a katılıyorum.

Yazarsan eleştirilmeye açık olacaksın elbette. Lakin yapıcı eleştiri yerine, "bu kötü olmuş" , "Ben beğenmedim," gibi saçma cümleler de olmamalı. Onun yerine böyle yazsan belki daha iyi olurdu. İnsan uzun bir şey de yazsa kısa da yazsa bir sürü şeyi atlayabiliyor. Normaldir.

Bir yere bir yazını koyuyorsan elbette eleştirenler olacak. Yoksa kendi kendine yaz ve oku sabahtan akşama kadar. Kimseye karışan yok:)

Yalnız bir çeşit eleştiri vardı ki onu anlatayım, evlere şenlik: Bir arkadaş bir yazarı, "ama," bağlacı yerine "ancak, fakat," kullandığı için eleştirmişti. "yine," yerine "gene," kullandığı için eleştiren de vardı. Böyle saçma sapan eleştiri olamaz yani. Diyor ki onun gözüne batıyormuş da, o zaman o adama "okuma bunu," derim ben. İkisi de Türkçe'de sıkça kullanılan şeylerdir. Senin keyfine gelmiyorsa okumazsın olur biter. Bu ne yaratıcıdır, ne de bir eleştiridir. İnsan orada emek etmiş sonuçta.

Hani dese ki şu tasviri yaparken, o kelime yerine bu kelime olsa daha iyi olurdu, onu anlarım ama bildiğin basit bir bağlaca laf etmesi... Neyse akşam akşam o yazı aklıma gelince tepemin tası attı gene:)
Yepyeni bir fantastik serüvene hazır mısınız?
Anatolya Efsaneleri İlk iki bölüm pdf:http://www.mediafire.com/?uadhvz1vcgmqkct

Yeni Töre'nin ikinci yasası:
Umutlar, inançlar ve dilekler içlerinde bir parça mantık barındırmıyorlarsa hayatları kolayca mahveden boş yalanlara dönüşürler.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • Rom: 0
  • .............
    • Profili Görüntüle
Ynt: Eleştirmekten Utanmak
« Yanıtla #16 : 23 Ekim 2012, 20:59:27 »
Yalnız bir çeşit eleştiri vardı ki onu anlatayım, evlere şenlik: Bir arkadaş bir yazarı, "ama," bağlacı yerine "ancak, fakat," kullandığı için eleştirmişti. "yine," yerine "gene," kullandığı için eleştiren de vardı. Böyle saçma sapan eleştiri olamaz yani. Diyor ki onun gözüne batıyormuş da, o zaman o adama "okuma bunu," derim ben. İkisi de Türkçe'de sıkça kullanılan şeylerdir. Senin keyfine gelmiyorsa okumazsın olur biter. Bu ne yaratıcıdır, ne de bir eleştiridir. İnsan orada emek etmiş sonuçta.

Bu yorum çok hoşuma gitti.Ben yazar olsam eleştiri yapan kişiye sözlüğe bakmasını tavsiye ederdim.

Eleştiri konusu yıllardır dikkatimi çeken bir konuydu.Birçok kişi kendi yorumunu yazmış umarım daha çok kişi katkı yapar.Net bir sonuca ulaşamasak da önemsiz gibi görünen ama aslında çok önemli olan bu konuda tartışma ortamı yaratarak kendi hatalarımızı görüyoruz.Tecrübeli arkadaşlarımızından faydalanıyoruz.Konuyu açan ( mbdincaslan ) arkadaşımıza teşekkür ediyorum...