Kayıt Ol

Yeni Bir Hikayede Unsurlar

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Yeni Bir Hikayede Unsurlar
« : 23 Ekim 2012, 22:51:29 »
Geçenlerde kendi kendime birşeyler yazmaya karar verdim bunun için gerekli olan bilgileri kendim oluşturmak yerine daha çok mitolojilerden alıyorum bilgi toplama safhası iyi hoş gidiyordu ama karşıma bir sorun çıktı. Hikayeyi aklımda kurgulaya biliyorum ve kurguyu genel olarak diğer fantastik eserlere benzetmemeye çalışıyorum hikayenin ileriki konuları hakkında düşündüğüm şeyler için bile bilgi topladım ama bir türlü ana karakteri nasıl oluşturacağıma karar veremedim. İki seçenek var zaten

1) Doğumunu direk kitabın başında vereceğim (Oğuz kağan, Alper Tunga,(Türk Örnekleri) yada Leonidas(300        Spartalı) Yunan örneğinde olduğu gibi

2)Hikaye direk ana karakterin olgunluk çağından başlayacak daha sonraları zaman içinde istediğim parçalarını ortaya çıkaracağım

İki seçenekte de aklımda çelişkiler var ilk seçenekte acaba çok mu klişe olur sorusu aklıma geliyor. İkinci seçenekte ise şöyle bir şey var mesela karakterin bir özelliğini doğumuna yada geçmişine bağlayacağım ama bunu bir iki kere yaparsam okuyucuya gına gelir endişesindeyim.

Sizden bu konuda bana yardım etmenizi istiyorum.
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı BerkeB

• 494
  • Rom: 7
  • Onu bulan herşey'i bulur
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yeni Bir Hikayede Unsurlar
« Yanıtla #1 : 23 Ekim 2012, 23:47:56 »
Benim size tavsiyem illede bu ikisininden birini yapmak istiyorum diyorsanız, ikinci seçenek daha iyi olur. Ancak ayarı iyi tutturmalısınız. Fazlası dediğiniz gibi okuyucuyu kesinlikle sıkar. Neredenmi biliyorum ? Bende okuyucuyum :). Şunuda eklemeliyim. Bir kitap yazmak demişsiniz  :blink. Her yiğidin harcı değildir kitap yazmak. Sizide henüz tanımıyoruz forumda. Acaba bu işin altından kalkabilecekmisiniz diyede bir düşünün derim. Ukalalık ettiysem kusuruma bakmayın lütfen ama bunuda göz önünde bulundurmak gerek.
Bakmayın şiir yazdığıma romantik değilim :).

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • Rom: 0
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Ekim 2012, 00:16:34 »
Bence ister 1. ister 2. seçeneği şeç hiç önemli değil.Önemli olan karakterinin özgünlüğü.Karakterin ne kadar bağımsız olursa o kadar iyi olur.Ayrıca karakterin görsel yapısını çok abartma ama basitde tutma derim.Kurguda da kopukluk olmassa ortaya fena olmayan bir eser çıkar. Yalnız BerkeB arkadaşıma bir konuda katılıyorum.Eğer ilk defa hikaye,roman yazıyorsan önce kısa hikayelerle başlamanı tavsiye ederim.Bu hikayeleri bizimle paylaşırsan tecrübeli arkadaşlarımız sana yardım edecektir.Ne kadar çok hikaye yazarsan kendini o kadar çok geliştirirsin.Ayrıca hatalarınıda düzelterek her yazımında daha iyi bir neticeye ulaşırsın. Dediğim gibi eğer daha önce böyle bir deneyimin yoksa kitap yazmak için oluşturduğun bilgileri bir dosyaya topla ve kendini hazır hissedene kadar da kullanma. :)

Çevrimdışı Tardis

• **
  • 92
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Ekim 2012, 05:58:26 »
Bence bir süre yazma, bırak geri planda pişsin, yaşadığın her şeyle kitabına yeni bir bölüm eklediğini göreceksin.
İnsanlar güçsüz oldukları için ağlamazlar,
Çok zamandır güçlü oldukları için ağlarlar...

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Ekim 2012, 22:57:37 »
Pişme konusunda size katılıyorum. Ama bi yere kadar yeterince fantastik-tarih-mitoloji okuduğumu düşünüyorum halada okuyorum (Şu anda Unutulmuş diyarlar ve zaman çarkını okuyorum) ve belirttiğiniz gibi bir dosyam hali hazırda var. Kitap yazmak dediğim zaten hemen başladım gelecek ay bitecek değil demek istediğim elimdeki dosyayı yavaş yavaş dolduruyorum aklıma gelen her düşünceyi not alıyorum ve mitolojiler hakkında (özellikle Türk mit.) araştırma yapıyorum.

Bide nasıl söylesem kısa hikaye konusunda şimdiden yardı alamm lazım :D Uzun hikaye yazma konusunda bir iki deneyimim var ama hiç kısa fantastik yazamadım :D ne zaman kısa bir hikaye yazmaya çalışsam hikayenin ilk bölümü aklımda kısmen belirlediğim sayfa sayısı kadar oluyor. Ayrıntılara öyle bir dalıyorum ki :D

Ayrıca son bir şey buradaki dil çok resmi oldu yav. Ben burayı bayadır taip ediyordum ama üye olmak yeni nasip oldu. Malkavain'in Mete Han hikayesi beni bağladı zaten. Ayrıca bu konuyu adına uygun olabilmesi için yani daha çok hikayenin unsurları hakkında konuşursak iyi olur :D benim gibi yeni yeni adam akıllı bir şeyler yapmak isteyenler için iyi olur. Mesela kurgu-karekter oluşturmak vb. gibi. ilginiz için teşekkür ederim.

Çevrimdışı Tardis

• **
  • 92
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Ekim 2012, 23:30:47 »
Bence bir kitap yazmak için önce iç güdülerinizi dinlemeniz lazım. Onlar size zaten ne yapılacağını, nerede durulması gerektiğini anlatırlar. Kurgu ve karakter oluşturmak için bence önce çok ayrıntılı bir şekilde karakterlerinizi yazın. En alakasız figüranına kadar. Sonra onlara birer sosyal statü, kişilik, diğerlerinden ayıran özellik verin. Kitabınızda kullanmayacağınız karakterler olsa bile yazın.

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Ekim 2012, 23:54:16 »
Alakan icin tesekkurler tardis. Benim aklimdada senin dedigine benzer bir sey var yan karakterleri olusturuyorum felan ama sorunum ana karakterle.

Ben suanda hikayemin gececegi dunyayi hazirliyorum haritada hersyi yerli yerine oturttuktan sonra ana karakteri yollara dusurtucem ve basina geleceklerin buyuk bir kismini harita yardimiyla belirliyecegim.

Çevrimdışı Tardis

• **
  • 92
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Ekim 2012, 01:34:07 »
Eğer farklı bir dünya düşünüyorsan mesela orta dünya ya da farklı bir gezegen gibi, öncelikle orayı oturup güzelce tasvir etmen, toplumları ve geleneklerini belirlemen, teknolojisini, ordusunu, iklimini ve aklına gelebilecek bütün alakadar şeyleri yazman iyi olabilir. Mesela derelerini, denizlerini, dağlarını, saat 3ten sonra havanın nasıl olduğunu, genç kızların vakit geçirmek için neler yaptığını, gelen misafirlere nasıl davranıldığını vs. Rica ederim bu arada :D

Çevrimdışı Tardis

• **
  • 92
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Ekim 2012, 01:35:27 »
Stephen King'in bir kitabı var yanılmıyorsam ismi Yazma Sanatı'ydı. Okumalısın.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 26 Ekim 2012, 19:49:42 »
Stephen King'in bir kitabı var yanılmıyorsam ismi Yazma Sanatı'ydı. Okumalısın.
Kitabın Türkçesi yok diye biliyorum.

Arkadaşım hani yeterli birikimim olduğuna inanıyorum diyorsun (tabi bu herkezin kendi görüşü).Ben seni tanımadığım için bu konuda çok fazla üsteleyemem.Kütüphanemde 200 üstü fe eseri var ve hepsini de okudum.Ama kitap yazmak için masanın başına oturduğumda aklımda kurduğum şeyleri yazıya aktarmakta zorluk çekiyorum.En sonunda kendimi hazır hissedene kadar ara vermeye karar verdim.Sanırım sen yazmaya karar vermişsin.Kendini bu konuda hazır hissediyorsan çok iyi. Sana elimden geldiğince yardım etmek isterim. Öncelikle mitolojik bir eser yaratmayı düşünüyorsan bunun reel dünya mı yoksa hayali bir dünya mı olacağına iyi bir şekilde düşünüp karar vermen lazım. İkinci olarak yaratacağın ana karakterlerin kişiliklerini ve özelliklerini birer birer not etmelisin. Yan karakterleri ise çok detayına girmeden hafif gizemli bir şekilde not etmelisin. Ayrıca kitapta anlatacağın yerlerin özelliklerini teker teker not etmelisin.Ek olarak eğer dünyanda farklı ırklar olacaksa siyasi,etnik ve dini özelliklerini ayrıntılı bir şekilde not etmelisin. Bu ırkların geçmişlerini,eğer olmuşsa savaşlarını ,kralların soy ağacını  vs. iyi bir şekilde belirlemelisin. Bunlar işin kolay tarafı(bence) .Çünkü bu bahsettiklerimi kendim birçok kez uyguladım.Hepsi de dosyalar halinde evde bekliyor.Sırada yazma işlemi var. Yani en zor kısım. Bu kısmı itinayla yapmak zorundasın.En ufak bir hata okuyucuyu eserden soğutur.Bu hata olmayacağı anlamına gelmez. Yaptığın hataları kitabı tekrar tekrar okurken bulup düzelteceksin. En önemlisi senin kendine olan inancın ve güvenin.Kendine güvenip dışarıdan gelen yorumlara kafanı takmazsan başarılı bir eser oluşturabilirsin.Sen en çok takıldığım konu dediğin karakter konusuna tekrar değinmek istiyorum. Karakterin özellikleri ve karakteri tamamen senin hayal gücüne bağlı. Hayal gücünü sınırlamamak en önemlisi.Bırak o düşünsün ve sana bildirsin.Sana karakterinin çok uçarı yada pasif olmamasını sağlamak kalıyor.Bu da onun kişiliğini doğru oluşturduğun taktirde olur.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.Çok bilmişlik gibi gördüysen kusura bakma. Ben sadece bildiklerimi ve hatalarımı aktarmaya çalıştım...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Ekim 2012, 19:51:03 »
Alıntı
Kitabın Türkçesi yok diye biliyorum.

Var var. Yazma Sanatı, tam da bu isimle çevrileli epey bir zaman geçti. Hatta Türk okurunca da çok beğenildi.

http://www.idefix.com/Kitap/tanim.asp?sid=U95JTQLZ4S5SQCHIOCYT&searchstring=yazma%20sanat%FD

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 26 Ekim 2012, 21:46:53 »
Benimde almamda fayda var ;)

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 27 Ekim 2012, 00:47:31 »
Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Kitabı listeme  ekledim en kısa zamanda alıp okuyacağım. Zekican5 ben şuanda aynen dediğin şeyi yapıyorum elimde bir harita var ve üzerine yavaş yavaş ırkları şehirleri bitki örtüsünü vs. hazırlıyorum... Umarım ortaya güzel bir ürün çıkar.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 27 Ekim 2012, 11:15:47 »
Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Kitabı listeme  ekledim en kısa zamanda alıp okuyacağım. Zekican5 ben şuanda aynen dediğin şeyi yapıyorum elimde bir harita var ve üzerine yavaş yavaş ırkları şehirleri bitki örtüsünü vs. hazırlıyorum... Umarım ortaya güzel bir ürün çıkar.
İyi ve güzel temennilerim seninle kardeşim ;) Harita olayı bitince bu başlıktan paylaşırsan elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız...

Çevrimdışı Tardis

• **
  • 92
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 27 Ekim 2012, 11:17:38 »
Benden sana diğer bir tavsiye, gerçi bu çoğu kişi için geçerli olmayabilir, yazdıklarını kimseyle paylaşma. Yazdığını bile söyleme. Bu yüzden çalınan tam 4 tane hikayem oldu ve yasal yollardan hakkımı arıyorum şimdi.