Kayıt Ol

Zaman Çarkı - Sohbet

Çevrimdışı Darkone

• **
  • 76
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Zaman Çarkı - Sohbet
« Yanıtla #105 : 26 Ağustos 2015, 14:05:22 »

ben mesela Zaman çarkının ilk 7 cildini 3 kere, sonrasını ise 2 kere okudum.

Kardeş ne yaptın sen? :) Ya akıl tutulması yaşayacağım. Bir kitap ortalama 700 sayfa desek. İlk 7 cilt 4900 sayfa. 3 kere okumuşsun 15.000 diyelim buna. Kalan 7 de 4900x2den (düz hesap) 10.000 diyelim buna da. Toplam 25.000 sayfa. o.O o.O Fazladan 15.000 sayfa kadar. Herhangi bir kitap ortalama 500 sayfa desek 30 kitap demek bu. Ammman yarabbim. :-)

Çok çok çok önemli not: Vallahi yadirgamiyorum. Sadece mesajını okuyunca aklıma gelen denklem bu. Tebrik ettim. Cidden. Ben ilk cildi okudum aradan 1 sene geçti kalan kitapları yeni elde ettim. O okuduğum ilk 1 cildi bile tekrar okumaya useniyorum. :)

1 Kitap ortalama 1 hafta sürüyor, yani benim açımdan bakarsan ne kadar çok sayfa o kadar iyi :)

Geçen hafta tekrar başlasam mı diye düşündüm ama şuan okumam gereken kitaplar olduğundan şimdilik rafa kaldırdım bu düşünceyi. tekrar tekrar okunmayı hak eden bir seri bence ( bi tek aes sedai kısımlarını okurken sıkılıyorum, entrikaları sıkıyor beni)

Çevrimdışı Mashiara

• **
  • 119
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #106 : 26 Ağustos 2015, 14:21:03 »
İlk 11 cildi 4 kere son 3 cildi birer kere okudum. Birinci okumam ile dördüncü okumam arasında zaman farkı da olmadı. Darkone gibi cilt başına en fazla bir hafta :))) Ben de 6. kitaptan sonra Faile(dolayısıyla Perrin) ve aes sedai kısımlarını hızlı geçtim.
Adın umrumda değil, kırmızı. Adını bilmek istemiyorum. Eğer en az ilk üç savaşından sağ kurtulursan belki o zaman adını öğrenirim. Daha önce değil. Eskiden isimleri öğrenirdim, ama bu kahrolası bir zaman kaybıydı. Bir baş belasını tam tanımaya başladığımda kalkar ölürdü. Bu günlerde zahmet etmiyorum.-Horkin Usta-

Çevrimdışı grmnt

• **
  • 67
  • Fantastik mühendis.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #107 : 26 Ağustos 2015, 14:56:31 »
Ben şuan 6. kitaptayım. Başlangıç kitabını da okudum. Bence bu (Yeni Bahar) kitaptan da başlanabilinir.

Oldukça yavaş bir tempoda okuyorum seriyi. Yalnız seriyle ilgili Türkçe bilgi bulabileceğimiz kaynak çok az -hatta yok denilebilinir. Seriyle ilgili İngilizce kaynaklar gayet iyi.

Birde bu seriyle ilgili yediğim hiçbir spoilerdan pişman değilim. Hatta bazı spoilerlar daha hızlı okumama sebep oluyorlar -heyecanlandırıyorlar beni.

Esen Kalın.

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #108 : 04 Eylül 2015, 11:46:50 »
Bazı kitaplar gerçekten kendisini tekrar tekrar okutuyor :)
Ben geçen ay 6.kitabı bitirdim, baskısı olmadığından 7.yi bekliyorum ama seri bitince muhtemelen tekrar okuyacağım :)

Bununla birlikte, Kral Katili Güncesinin basılmış 2 kitabını 2 kez okudum, 3.çıktığında muhtemelen baştan başlayacağım :) Ayrıca S.King in Kara Kule serisinde de ilk 5 kitabı 4 kez diğerlerini 2 kez okumuştum. Birde tabi Dritzz in ilk kitapları varki kaç kez okuduğumu bilmiyorum :)

İnsan keyif aldığı kitapları tekrarlayabiliyor :)
KA bir tekerlektir, daima döner...

Çevrimdışı sparrowhawk

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #109 : 18 Eylül 2015, 23:20:45 »
Tam 4. kitaba başlamış keyifle okuyordum bir de ne göreyim kitabın 16 sayfası eksik! 16 ile 33 ün arası kayıp. Çok sinirim bozuldu gerçekten. Hiçbir yerde bulamadığım için küçük bir kitapçıdan özel sipariş etmiştim. Gidip değişim yapmasını isteyeceğim. Umarım sorun çıkmadan kitabıma ulaşabilirim.

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #110 : 28 Ekim 2015, 15:35:16 »
Artık dayanamıyorum. Herkes Zaman Çarkı'nın, daha önce okumak istediklerini okuduktan sonra başlanması gereken bir seri olduğunu söylediği için 1.5 yıldır erteliyorum. İlk kitabı 1.5 yıldır elimde ve ben başlamadım. Elric,Ejderha Mızrağı,Unutulmuş Diyarlar vs. derken Bu tatilde başlamayı düşünüyorum.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #111 : 29 Ekim 2015, 08:16:58 »
Oldukca yerinde bir karar. Baslangic serileri denebilecek olanlari okumussun zaten.

Çevrimdışı Gunslingers

• **
  • 83
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #112 : 04 Kasım 2015, 11:54:54 »
Muhtemelen, seri uzun olduğu için (10-12 bin sayfa) sana önce diğer kitapları okuman önerilmiştir diye düşünüyorum.

Ancak burda önemli olan kitabın seni ne kadar sardığı, hikayenin ne kadar içine çektiğidir.
Kendimden örnek verirsem; 200 sayfalık bir kitabı 15 günde bitiremediğimde olmuştur, 700 sayfalık bir kitabı 24 saatte bitirdiğimde :)

Zaman çarkı serisi ilk sayfadan itibaren insanı alıp götüren bir hikaye, bekletmeye gerek yok bence.
KA bir tekerlektir, daima döner...

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : 04 Kasım 2015, 13:19:41 »
Serinin ağır olduğunu düşünmüyorum. Uzun betimlemeleri olduğu doğru tabii. Çok fazla karakter ve mekan ismi var. İnternetten bulacağınız detaylı harita, okuma zevkinizi arttırır. İlk altı kitap zaten mükemmel. Sonra yavaş yavaş tempo düşüyor. Hele bir 10. kitap var ki, okumak için sabır ve seriye bağlılık gerektiriyor. Sonra tekrar ivme kazanıyor ama. 12. kitapla beraber, yazar değiştiği için siz de yabancılaşıyorsunuz başta, ama sonra yeni üsluba alışılıyor. Benim için tek kötü yanı bu serininin, son kitabıdır. Finalin Jordan'ın notlarından yazıldığına zerre inanmıyorum. Bunun dışında söylenebilecek şey, serinin şu ana kadar yazılan en iyi serilerden biri olduğu. Lost dizisine benziyor biraz; son ana kadar çok şey vaat ediyor ama öyle çok epik bağlanmıyor.
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #114 : 04 Kasım 2015, 14:21:23 »
Jordan tarafından yazıldığına inanmıyor musunuz? :D Tuhaf, benim için de tam tersidir. Okuduktan sonra dedim ki, kesin Jordan yazmış burayı.

Ayrıca son kitaba gösterilen olumsuz tepkileri de anlamıyorum, bence gayet yeterli bir sondu.

Çevrimdışı nyks

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #115 : 04 Kasım 2015, 15:43:23 »
Ben de hayal kırıklığı oldu son kitap ve final açıkçası.

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #116 : 04 Kasım 2015, 15:48:13 »
Spoiler: Göster
 Özellikle padan fain kısmı beni böyle düşünmeye sevk etti. En önemli karakterlerden biriydi. Finaldeki durumu feciydi. Birkaç sayfada bağladı Sanderson. Tabii Rand'in Karanlık Varlık'la kapışması var. Jordan'ın bu savaşı planlaması böyle olamazdı diye düşünüyorum. Sanderson'da zaten 30 sayfada işi bağladı. Terkedilmişlerin durumu da aynı. Yani bilgi gerektiren yerler geçiştirilmiş. Doğal olarak Sanderson bu konulara girememiş. Kitabı doldurmak için diğer savaşı gereksiz yere uzatmış. Orada Sanderson gibi bir yazar, uzatmakta elbette zorlanmamış. Demandred olmasa ne yapardık bilmiyorum :) Maddi kaygılarla finalin Jordan'ın notlarıyla yazıldığı söylenmiş gibi geliyor bana. Yani bu kadar ayrıntı içeren bir seride asıl beklenen kısımlar geçiştirilince, bende böyle bir izlenim bıraktı doğrusu.
"Zekâ, zulümle baş ettiği kadar kurnazlıkla baş edemez; kurnazlık vasatın zekâsıdır."

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #117 : 04 Kasım 2015, 16:01:27 »
Padan Fain kısmına katılıyorum, Moghedien de öyle. Ama sonu Jordan'ın yazmaması, maddi kaygılar sebebiyle böyle söylenmesi biraz Yeşilçam tipi kötü adam planı gibi geliyor kulağa, ya da ben böyle şeyleri kavrayabilmek için fazla safım, bilmiyorum. Ama düşüncelerinizin çoğuna kesinlikle katılmıyorum.

Öte yandan, son kitabın 12 ve 13'e göre biraz sönük kaldığını ben de kabul ediyorum. Önceki iki kitaba öyle çok olay yüklenmiş ki, 14'e Son Savaş harici pek bişey kalmamış. Bu da, daha önce daifunka_vc'nin belirttiği gibi, kalan bölümleri biraz doldurma yapmış. Zaten dikkat ettiyseniz yukarıdaki yorumumda "çok iyiydi" demedim, yeterliydi dedim. Kitap hakkındaki düşüncelerimi anlatıyor bu kelime.

Ayrıca Sanderson'ı da çok severim, toz kondurmam haberiniz olsun  ;D

Çevrimdışı Kitap Adam

• **
  • 141
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #118 : 04 Kasım 2015, 16:25:09 »
Tabii ki görüşler farklı olacaktır. Seriyi çok sevdiğim için son kitabı bu kadar eleştiriyorum. Sanderson taşın altına elini sokmuş. Buna saygı duyuyorum.
 Ama Rand Shaitan karşılaşmasının Jordan'ın planlarında da bir irade savaşı şeklinde geçeceğine ve son kitapta bu kadar az yer alacağına, ancak kendisi canlanıp söylerse inandırabilir. :) Ayrıca birçok kehanetin havada kaldığını da düşünüyorum.

Sanderson elinden geleni yapmış ama keşke Jordan'ın notlarından yazıldı filan denmeseydi. Yine de hikayeyi elindeki bilgilerle toparlayabildiği kadar toparlamış. Kendisine toz kondurma çabam yok yeminle :)

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #119 : 04 Kasım 2015, 16:59:35 »
Jordan'ın notlarından yazıldı denmese Sanderson uydurmuş gibi olacaktı. Hikayenin önemli noktalarını uydurduğunu hiç sanmıyorum.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır