Kayıt Ol

Zaman Çarkı - Sohbet

Çevrimdışı nyks

• *
  • 17
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Zaman Çarkı - Sohbet
« Yanıtla #75 : 28 Ekim 2013, 10:47:38 »
Evet e-book cok daha uygun olur biliyorum ama ben artık eski nesil oldum sanırım. Yani okuduğum kitapları kütüphanemde görmem lazım.

Sanırım orbit alacağım kapak tasarımlarındaki sadelik hosuma gitti.

Çevrimdışı Lynne

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 11 Aralık 2013, 18:56:43 »
Okuduğum kitapların,  kitabı okuyan başka biriyle kritiğini yapmayı çok seviyorum ama çevremde Zaman Çarkı okuyan tek bir arkadaşım yok. Çok fazla kitabı var diye kimse başlamaya cesaret edemiyor. Zaman Çarkı burda da pek konuşulan bi seri değil farkettim ki. Bir bu konuda çok dertliyim bir de  serinin kitaplarını okumayı bitirdiğim için çok üzülüyorum. Keşke serinin bi' bu kadar daha kitabı olsaydı.  Bir yıla yayarak okudum kitapları, şuan eksikliğini çok fazla hissediyorum :-[

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 17 Aralık 2013, 10:40:35 »
zaman carkini burda insanlarla konusurken bu arada baska epik serilere acilabilirsin. Sahsen ben zaman  carkini bitiren yazar Brandon Sanderson'un kendi ait kitaplarina sardim, oldukca tutuldum hatta.

Çevrimdışı Lynne

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 19 Aralık 2013, 18:54:16 »
Biraz araştırıp, Kara Kule serisine başlamaya karar verdim ^^

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 24 Şubat 2014, 23:57:56 »
Bir şey danışmak istiyorum bu seriyi okuyanlara. Buz ve Ateşin Şarkısı serisini okuyup hayran olan birisi bu seriden benzer zevki alabilir mi? Daha doğrusu bu seri Buz ve Ateşin Şarkısı serisine benziyor mu? Çünkü aradığım şey Buz ve Ateşin Şarkısı tadında ve ayarında bir seri.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #80 : 25 Şubat 2014, 00:08:37 »
Bir şey danışmak istiyorum bu seriyi okuyanlara. Buz ve Ateşin Şarkısı serisini okuyup hayran olan birisi bu seriden benzer zevki alabilir mi? Daha doğrusu bu seri Buz ve Ateşin Şarkısı serisine benziyor mu? Çünkü aradığım şey Buz ve Ateşin Şarkısı tadında ve ayarında bir seri.

Yorumlarınızdan anladığım kadarıyla Martin ve eserlerine aşık birisiniz, ki ben de pek farklı sayılmam. Zaman Çarkı'nın da ilk dört kitabını okumuş biri olarak söyleyebileceğim tek şey, Tolkien'i en tepeye koymak kaydıyla, onun arkasından "en sağlam" adımları atan kişiler tabii ki Jordan ve Martin üstatlarımız.

Buz ve Ateşin Şarkısı okuduğum zamanlar tam olarak şu ruh haline bürünüyorum: "Yüzüklerin Efendisi'nin ardından en iyisi bu!", ama Zaman Çarkı okuduğum zamanlarda da bu cümle Jordan lehine dönüşüyor. Yani hiçbir zaman tam olarak emin olamıyorum bu konuda ama "kalite" bakımından eşdeğer olduklarını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 25 Şubat 2014, 00:14:29 »
Zaman Çarkı ile Buz ve Ateşin Şarkısının anlatım tarzları birbirine benzer. Her ikisinde de bölümler, bir karakterin üzerinde yoğunlaşır ve yalnızca bu karakterin içsel dünyasına yer verilir. Yani üslup bakımından sorun yaşamayacağınızı, hatta çok daha fazla seveceğinizi düşünüyorum. Peki kurgu konusunda kıyaslama yaparsam, Zaman Çarkı bir iki gömlek üstte benim gözümde.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 25 Şubat 2014, 00:15:09 »
Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkürler. Evet, Martin'in hayal gücüne ve anlatımına tutkunum. Jordan'ı da çok merak ediyorum ve sizin bu yorumunuzdan sonra daha sıcak bakmaya başladım diyebilirim. Daha önce Phoneix Yayınevi'nin çıkardığı Efsaneler adlı derlemede Jordan'ın bir öyküsünü okumuş ve pek beğenmemiştim. Yeni Bahar'ın kısa versiyonuydu galiba. Bir şeyler eksik gibiydi öyküde,ayrıca anlatımı sıkıntılı gibiydi. Belki de çeviriden kaynaklanıyordur sorun. Ki öyle olmasa Zaman Çarkı'nın bu kadar hayranı olmazdı diye düşünmeden edemiyorum.

Çevrimdışı mithrandir21

• **
  • 62
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 10 Mart 2014, 11:59:40 »
Bugün bir çılgınlık yaptım ve yaklaşık olarak 2 senedir içimi kemiren düşünceye yenik düştüm ve Zaman Çarkı Serisinden eksiğim olan son 12 kitabın hepsini ciltli olarak sipariş ettim. Bayağı bir tuzlu oldu ama değeceğini düşünüyorum.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 10 Mart 2014, 12:32:54 »
Başlamadan evvel ilk iki kitabı tekrar okumanı öneririm. Hayırlı olsun.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı mithrandir21

• **
  • 62
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 10 Mart 2014, 14:21:53 »
Teşekkür ederim ama yaptığım en büyük çılgınlık 1. kitaptan daha 10 sayfa bile okumadan hepsini tamamlamış olmam oldu. Onun için seriye sıfırdan başlayacağım ve hatırlayıp hatırlamama sıkıntısı da çekmeyeceğim. Şuan okuduğum Connelly romanı bitince ben de artık kendimi Zaman Çarkı' na teslim edeceğim.

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 28 Haziran 2014, 14:14:54 »
ZamN çarkı bittikten sonra sizce ne okuyabilirim arkadaşlar :-[
... ama öne çıkan bir anı vardı,Gölge'yi getirenin,Dünya'yı Kıran'ın anısı ve ona Ejder dediler...

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 28 Haziran 2014, 15:32:21 »
Teşekkür ederim ama yaptığım en büyük çılgınlık 1. kitaptan daha 10 sayfa bile okumadan hepsini tamamlamış olmam oldu. Onun için seriye sıfırdan başlayacağım ve hatırlayıp hatırlamama sıkıntısı da çekmeyeceğim. Şuan okuduğum Connelly romanı bitince ben de artık kendimi Zaman Çarkı' na teslim edeceğim.

abi sen ne diyorsun ben seriye hiç başlamadan 14 kitabını birden aldım fuardan ( ama baya indirimliydi hani :P ). Benimkisi de böyle bir merak işte. Nasip olursa 1-2 hafta içinde başlayacağım

Çevrimdışı Lynne

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 09 Ekim 2014, 18:36:21 »
ZamN çarkı bittikten sonra sizce ne okuyabilirim arkadaşlar :-[
Zaman Çarkını tekrar okuyabilirsin :king ben daha Zaman Çarkı'ndan sonra okuyacak kitap bulamadım.  :blink

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 09 Ekim 2014, 20:09:23 »
Fazla uzun. Bu kitabı okuyan tek bir arkadaşım var, onunla da bu konuda saatlerce tartışmışlığım var. Yazarın yeteneğine, yaratıcılığına, yarattığı dünyaya kesinlikle diyecek bir şeyim yok. Yazılmış en iyi fantastik edebiyat eserlerinden biri olduğunu da kabul ediyorum. Fakat fazla uzun. Birkaç kitap kısa olsa 2 kat daha iyi olacağından hiç kuşkum yok.

Yanlış anlaşılmasın, uzun kitapları severim. Gereksiz yere uzun olduğunu düşünüyorum yalnızca.

Edit: Zaman Çarkı'yla ilgili yazdığım şeylerin çoğunda aynı şeye değiniyorum, sevmiyormuşum gibi oluyor. Sevmesem bu kadar fazla eleştirmezdim, bir kere söyler geçerdim, seviyorum ve çok daha iyi olabileceğini bildiğim için sinirleniyorum bazen. Bir de her türlü övgü yapılıyor, bana sadece eleştirmek kalıyor. Tekrar belirteyim okuduğum en epik serilerden olduğunu, gerçekten çok iyi.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır