Kayıt Ol

Mühendislik Üçlemesi - K. J. Parker

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Mühendislik Üçlemesi - K. J. Parker
« : 13 Ocak 2013, 18:23:00 »

Nihayet aylardır merakla beklediğimiz K. J. Parker imzalı Mühendislik Üçlemesi'nin ilk kitabı "Hınç" April Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Peki nedir seriyi bu kadar çok beklememizin sebebi? Sağlam kurgusu, yurt dışında okurların gösterdiği ilgi, yazarın ödüllü olması ve elbette aylar öncesinden çıkan tanıtım metinlerinin ilgi çekici oluşu bunlardan birkaçı.

Dilerseniz gelin, kitabın ayrıntılarına göz atalım.

Hayali bir kıtada, dünya tarihinin Ortaçağ koşullarına ve teknolojisine sahip bir dönemde geçiyor öykü. Kıtada birbirinden bağımsız birkaç dukalık ve bir de cumhuriyet var.

Bunlardan Eremia, tamamen feodal yapıya sahip. Kent-devletin dükü, tüm sosyal yapılanmanın yönetiminden sorumlu ve aristokratik bir hiyerarşi geçerli. Halk fakir ama tarıma dayalı toplumun içinde fazla sıkıntı çekmeden yaşıyor. Eremia'nın en önemli özelliği, dağlık bölgede kurulmuş olan başkentinin çok iyi tahkim edilmiş, yüksek surlarla çevrilmiş olması.

İkinci kent-devlet olan Vadani ise tüm gelirlerini topraklarındaki zengin gümüş madenlerine bağlamış halde yaşıyor ve başka özelliği yok. Bu iki dukalık, neden ve ne zaman başladığı bilinmeyen bir düşmanlık nedeniyle yüzyıllardır savaş halindeyken yakın zamanda barış yapılmış.

Asıl önemli ve baskın unsur, kıtanın güneyinde yaşayan ve dört yüzyıl kadar önce birden ortaya çıkan Mezentia. Bu bir cumhuriyet ve her şeyini diğerlerinden çok daha ileri olan teknolojisiyle imalat yöntemlerine endekslemiş. Her türlü imalatta kullanılan şartnameler var ve bunların temelini oluşturan ana şartname, Cumhuriyet'in anayasası niteliğinde. Toplum çok katı bir loncalar sistemine bölünmüş, bu loncalar siyasi yapıya da hâkim olmuş. Ülkenin ordusu yok ama tüm kıtada ticareti yönlendirdiği için gerek duyulduğunda Eski Ülke tabir edilen, Mezentinlerin geldiği yer olan başka bir kıtadan paralı asker orduları getirebiliyor. Ülkede Şartname'nin öngördüğü standartları -iyileştirmek adına da olsa- değiştirerek imalat yapmak, tek cezası ölüm olan bir suç.

Dördüncü uygarlık tipiyse, kıtanın güneyini bir kuşak gibi çevreleyen aşılmaz çöllerin ötesinde yaşayan ve çok sayıda kabileden oluşan Cure Hardy. Bu insanlar göçebe ama diğerlerinin düşündüğü gibi vahşi değil ve sayıları yüz binlerle ifade edilebilecek kadar fazla. Hem Cumhuriyet ile hem de dukalıklarla ticari ve diplomatik ilişkileri var.

Bu genel ortamda bir gün Mezentia'da bir mühendis, çok sevdiği kızına evindeki atölyesinde mekanik oyuncak yaparken standartların dışına çıkıyor. Birileri ihbar edince adam tutuklanıp yargılanıyor, ölüme mahkûm ediliyor. Tam idam edileceği gün kaçarak kent dışına çıkıyor, sonrasında da tesadüfen rastladığı Eremia ordusuna iltica ediyor. Götürüldüğü dukalıkta varlığını sürdürmek ve Mezentia'dan intikamını almak için Akrep adı verilen bir silahın prototipini yapıp aldığı parasal destekle seri imalata geçiyor. Bu silah ortaçağ ballistasına benziyor ama bir metre uzunluğundaki çelik milleri mekanik kurma sistemi sayesinde çok uzağa, çok güçlü şekilde ayabiliyor.

İltica olayının sonunun nereye varacağını tahmin eden Mezentia da hemen bir ordu kiralayarak Eremia'ya sefer açıyor. Ancak dukalık hem doğal engellerle çok iyi tahkim edilmiş, hem de (teknolojik açıdan henüz mükemmel sayılmasa bile) Akrep'e sahip.

Durumu iyice içinden çıkılmaz hale getiren başka bir noktaysai gönül ilişkileriyle ilgili. Artık Eremi Düşesi olan genç bir kadın, çocukluğunda kısa bir barış dönemi sırasında rehine olarak gönderildiği Vadani'nin prensiyle tanışmış ve iki genç birbirinden hoşlanmış. Belirgin bir aşk ilişkisi olmasa da arada gizli mektuplar gidip geliyor ve Eremi Düşesi eşini sürekli olarak Vadani'den yardım istemeye yöneltirken, gayet incelikli bir şekilde yazdığı mektuplarla da Vadani Dükü'nü eski düşmanına destek vermeye ve Cumhuriyet'e cephe almaya kışkırtıyor.

Sonunda da Mezentin mühendisin çevirdiği dolaplarla sürekli ön planda olduğu ve olayların gidişatını etkilediği bir savaş kopuyor.

Kitapta hayali bir orta çağ dünyasının koşulları çok iyi işlenip kurgulanmış. Gayet özgün kurum, kuruluş ve karakter tiplemeleri var. Örneğin daima pahalı koyu kırmızı elbiseler giyen, mücevherler takan ve maiyetleriyle yanlarında çalıştırdıkları kişiler hariç tutulursa hep yalnız çalışan bir takım orta yaşlı kadınlar var. Bunlar ticareti idare eden gezgin tüccarlar ve her yerle alışverişe giriyor, yatırımlar yapıyor, hatta para karşılığı casuslukla bile uğraşıyor. Bu kadınlardan biri kendilerini tanımlarken, "Orta yaşlı, evlenmemiş ve çocuk yapmamış, aile bağları fazla kuvvetli olmayan bir kadın başka neye yarar ki?" türünden cümleler kullanıyor.

Mezentia kitapta ayrıntılarıyla anlatılan emperyalist yaklaşımlarıyla ABD'yi temsil ederken, Vadani kent-devleti toprakaltı zenginlikleri ve bunların doğurduğu uluslar arası dengeler ve gerginlikler açısından Ortadoğu'yu işaret ediyor. Güneyde neyle uğraştıkları ve uygarlıklarının ayrıntıları bilinmeyen Cure Hardy ise kalabalık nüfusu ve mesafeli duruşuyla sanki Çin, kırmızılı tüccar kadınlar da Hong Kong.

Kitap ilginç uygarlık anlatımları, av sahneleri, aristokratik imalarla dolu mektuplar, kanlı savaş sahneleriyle ilerliyor ve Eremilerin kuşatmayı tam kıracakken mühendisin ihaneti sonucunda yenilerek katliama uğramasıyla sona eriyor. İçinde dük ve düşesin de bulunduğu bir grup Eremi son anda yardıma gelen Vadani Dükü'ne sığınıp ülkeyi terk ediyor ve yeni dengeler doğuyor.

İkinci kitapta, Eremia'da kalan birkaç kahraman direniş gücü oluşturarak gerilla savaşına başlayacak, Cumhuriyet'in öfkesini üzerine çeken Vadani korunma çareleri arayacak, bir yerlerde barutun tesadüfen bulunması ve gizlice geliştirilmeye başlaması dengeleri bir kez daha değiştirecek.

Çevirisini Volkan Gürses'in, editörlüğünü ise Cihat Taşçıoğlu ve Nazlı Berivan Ak'ın beraber üstlendikleri kitabın tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

İyi okumalar!
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mühendislik Üçlemesi // K. J. Parker
« Yanıtla #1 : 13 Ocak 2013, 21:54:20 »
Kitap hakkında daha önce bir bilgiye sahip değildim ancak hakkında orta çağ gibi kelimeler kullanıldığına göre hiç düşünmeden alıp okuyacağım bir kitap demektir. Portalda yazdığı gibi "Taht Oyunları ve Age of Empires'i birleştiren" bir kitap ise şimdiden favorilerim arasına girdi.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Ocak 2013, 22:44:44 »
Şu an Listemde en başta. Haftasonu almayı planlıyorum. Acmert'in dediği gibi bir kitap ise favorilerim arasına kesinlikle girecektir.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı kylesmom

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Şubat 2013, 19:59:51 »
Başlıkta "spoiler" uyarısı vermeniz gerekmez miydi? Sayenizde kitabın sonunu da öğrenmiş olduk , nefis.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Şubat 2013, 20:18:32 »
Başlıkta "spoiler" uyarısı vermeniz gerekmez miydi? Sayenizde kitabın sonunu da öğrenmiş olduk , nefis.

Yayınevinin hazırlamış olduğu ayrıntılı bir tanıtım metni bu. Genel olarak bakarsanız, okuma zevkinizi baltalayacak herhangi bir durumla karşılaşmazsınız. Zaten kitap gerek boyut gerekse dünya açısından oldukça büyük olduğundan, buradaki bilgiler inanın özetin de özeti gibi bir şey oluyor.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Şubat 2013, 20:36:28 »

Yayınevinin hazırlamış olduğu ayrıntılı bir tanıtım metni bu. Genel olarak bakarsanız, okuma zevkinizi baltalayacak herhangi bir durumla karşılaşmazsınız. Zaten kitap gerek boyut gerekse dünya açısından oldukça büyük olduğundan, buradaki bilgiler inanın özetin de özeti gibi bir şey oluyor.

Artı,
Dilerseniz gelin, kitabın ayrıntılarına göz atalım.

Spoiler almak istemeyen biri gayet net bir şekilde burada durabilirdi.

Çevrimdışı ümit15

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Şubat 2013, 21:17:53 »
Kitabı okudum. Kitapta orta çağ Avrupa'sında modern dünyadaki kapitalizm eleştirisi var. O bakımdan dikkate değer. Tam anlamıyla fantastik bir edebiyat uyarlaması değil gibi geldi bana. Fantastik öğelere fazla rastlamıyoruz ama kurgudaki mekan bize biraz Tolkien'in orta dünyasını hatırlatıyor.

İmla kurallarına dikkat edelim lütfen - Editör

Çevrimdışı kara

• **
  • 71
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mühendislik Üçlemesi - K. J. Parker
« Yanıtla #7 : 28 Mayıs 2015, 13:56:44 »
Ey April yayınevi,mail attım olmadı,yayınevlerinin olduğu başlığa yazdım olmadı,buraya da yazayım ,ikinci ,üçüncü kitapları çevirmeyi düşünüyormusunuz yoksa istenen satışı yakalayamadı diye mi çevirmiyorsunuz.Bir cevap lütfen.
"Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: Fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi."

-Patrick Rothfuss

Çevrimdışı Mashiara

• **
  • 119
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mühendislik Üçlemesi - K. J. Parker
« Yanıtla #8 : 22 Temmuz 2015, 16:17:01 »
Bu seriyi ben de merak ediyorum ama açıkçası yayınevine güvenmediğim için başlamamıştım. Devam kitapları ile ilgili bir haber var mı?
Adın umrumda değil, kırmızı. Adını bilmek istemiyorum. Eğer en az ilk üç savaşından sağ kurtulursan belki o zaman adını öğrenirim. Daha önce değil. Eskiden isimleri öğrenirdim, ama bu kahrolası bir zaman kaybıydı. Bir baş belasını tam tanımaya başladığımda kalkar ölürdü. Bu günlerde zahmet etmiyorum.-Horkin Usta-