Kayıt Ol

Fantastik Konu

Çevrimdışı katilav

• *
  • 40
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Fantastik Konu
« : 11 Mart 2013, 09:43:58 »
Ben bir fantastik roman yazma düşüncesindeyim ama konuyu belirlemedim çünkü özgün birşeyler yapmak gerekiyor. Sizler yardımcı olursanız sevinirim. Sanırım her fantastik kitapta krallıklar, ırklar, Yüzüklerin efendisi gibi şeyler var. Harry Potter dışındakilerin çoğu öyle. Daha değişik nasıl bir şeyler yazılabilir?

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
Ynt: Fantastik Konu
« Yanıtla #1 : 11 Mart 2013, 10:11:29 »
Konuyu doğru yere açarak ve büyüyerek.
May the force, be with you.

Çevrimdışı johnconstantine

• **
  • 167
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Her Şeyi Gören Faesla
« Yanıtla #2 : 11 Mart 2013, 10:43:18 »
Siz bir yerden başlayın. Özgün hikâye arıyorum diye yola çıkmaz kimse. Özgün yapacağım diye olmaz. Siz başlayın, hikâyeniz ilerledikçe zaten özgün bir şeyler çıkartmaya çalışırsınız.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Mart 2013, 10:55:10 »
Konu, Tartışma Platformu kategorisine taşınmıştır.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #4 : 11 Mart 2013, 13:10:53 »
Eğer özgün bir şey yazmak istiyorsan burada verilen cevaplara kulak asmaman gerekiyor.

Çevrimdışı LOTR

• *
  • 14
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 11 Mart 2013, 14:21:24 »
Dışarıya çık dışarıdaki tuhaf olayları abart.

Çevrimdışı mithrandir21

• **
  • 62
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 11 Mart 2013, 14:27:10 »
İlk önce yazmayı düşünmenin yanı sıra çok çok fazla okumanız gerekiyor,okudukça zaten aklınızda birşeyler kurabilirsiniz ama kurmanızın yanında kağıda da güzel bir şekilde dökebilmeniz lazım yada fantastik edebiyatın tam manası ile anlaşılması olabilir kardeş daha hala fantastik kitap sanırsam krallıklarla ırklarla oluyor düşüncesindeyseniz eğer bence yazmayı düşünmeden önce okumaya öncelik vermelisiniz

Çevrimdışı LOTR

• *
  • 14
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 11 Mart 2013, 14:33:16 »
İlk önce yazmayı düşünmenin yanı sıra çok çok fazla okumanız gerekiyor,okudukça zaten aklınızda birşeyler kurabilirsiniz ama kurmanızın yanında kağıda da güzel bir şekilde dökebilmeniz lazım yada fantastik edebiyatın tam manası ile anlaşılması olabilir kardeş daha hala fantastik kitap sanırsam krallıklarla ırklarla oluyor düşüncesindeyseniz eğer bence yazmayı düşünmeden önce okumaya öncelik vermelisiniz
Evet bir de bu var söylemeyi unutmuşum. Sağ ol mithrandir21.

Çevrimdışı strider

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 11 Mart 2013, 14:41:00 »
Özgün bir şeyler yazmak istemen güzel ama başkalarının fikirleriyle özgün olamazsın. Sen yaz, yazdıkça yeni şeyler üretirsin. Özgün bir şey yazacağım diye başlama yazmaya. Bir de aklına gelen saçma fikirlerini bile bir yere not et. İleride bakarsın güzel şeyler çıkar.
O halde git... Bundan başka dünyalar da var.

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Mart 2013, 16:26:24 »
Öncelikle benden önceki arkadaşların hepsine katılıyorum.
Normal romanlar yazma yetisine sahip olmayan birinin fantastik roman yazabileceğini düşünemiyorum kanımca.Hatta ve hatta önce öyküler denemeler yazmalı kendine özgü dil uslup oluşturulduktan sonra romana geçmeli.Birde yazarların kendilerine konu belirleyip o konuyu yazacağım diye kendilerini kastıklarını hiç düşünmüyorum.

Harry Potter dışındakilerin çoğu demişsin ama zaten çoğunda büyücüler büyüler sihirli dünyalar zaten var Harry Potter'ın farklı yanını anlayamadım ben.Fantastik öğeler diye adlandırılan şeyler fantastik kitapları fantastik yapan şeyler zaten bu öğeler hepsinde var.Öğe olarak farklı şeyler yaratman oldukça zor.

Çevrimdışı katilav

• *
  • 40
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Mart 2013, 18:40:28 »
Öncelikle benden önceki arkadaşların hepsine katılıyorum.
Normal romanlar yazma yetisine sahip olmayan birinin fantastik roman yazabileceğini düşünemiyorum kanımca.Hatta ve hatta önce öyküler denemeler yazmalı kendine özgü dil uslup oluşturulduktan sonra romana geçmeli.Birde yazarların kendilerine konu belirleyip o konuyu yazacağım diye kendilerini kastıklarını hiç düşünmüyorum.

Harry Potter dışındakilerin çoğu demişsin ama zaten çoğunda büyücüler büyüler sihirli dünyalar zaten var Harry Potter'ın farklı yanını anlayamadım ben.Fantastik öğeler diye adlandırılan şeyler fantastik kitapları fantastik yapan şeyler zaten bu öğeler hepsinde var.Öğe olarak farklı şeyler yaratman oldukça zor.

Evet anlaşılan roman yazmak için daha uzun bir zamana ihtiyacım var ama şimdi aklıma gelen taslakları not ediyorum

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 11 Mart 2013, 19:43:27 »
Ben bir fantastik roman yazma düşüncesindeyim ama konuyu belirlemedim çünkü özgün birşeyler yapmak gerekiyor.

Özgün kelimesinin tanımı: Yalnız kendine özgü bir nitelik taşıyan, orijinal, ibdai.

Bu durumda sizin yardım isteminiz Zuckerberg'e facebook u kurmadan önce gidip 'Ya ben internette bir sayfa yapacağım ama daha öncekiler gibi olmasın istiyorum, içinde resim falan filan koysun girenler, bilgilerini yazsın. Bana bir yardım eder misin?' demeye benziyor.

Başkasından aldığınız fikirle yazacağınız bırakın romanı, bir cümle bile özgün olmaz çünkü sizin hayal gücünüzle yazılmış olmaz.

Çevrimdışı katilav

• *
  • 40
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 11 Mart 2013, 21:00:54 »
Ben bir fantastik roman yazma düşüncesindeyim ama konuyu belirlemedim çünkü özgün birşeyler yapmak gerekiyor.

Özgün kelimesinin tanımı: Yalnız kendine özgü bir nitelik taşıyan, orijinal, ibdai.

Bu durumda sizin yardım isteminiz Zuckerberg'e facebook u kurmadan önce gidip 'Ya ben internette bir sayfa yapacağım ama daha öncekiler gibi olmasın istiyorum, içinde resim falan filan koysun girenler, bilgilerini yazsın. Bana bir yardım eder misin?' demeye benziyor.

Başkasından aldığınız fikirle yazacağınız bırakın romanı, bir cümle bile özgün olmaz çünkü sizin hayal gücünüzle yazılmış olmaz.
yani yazarken başkalarının düşüncelerini bir kenara atmak gerekiyor.
Hala düşünüyorum nasıl yazabilirim diye ama sanırım kurgular dışında bir şeyi tam yazamadım

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #13 : 11 Mart 2013, 21:40:19 »
Aslında üzerine ne kadar düşünürseniz o kadar zorlaşacak bir durum bu; ama belli başlı küçük şeyler var yardımcı olabilecek. Örneğin Stephen King der ki "Ya... olsaydı..." cümlesi işe yarar.. Örneğin;

"Ya evimde her gün beslediğim kedim Mıncık aslında antik mısırdaki Sfenks'lerin bir reankarnasyonu olsaydı..."

"Ya sokaktan geçerken bir evin yandığını görseydim ve ertesi gün hiçbir şey olmamış gibi sapasağlam yerinde dursaydı..."

"Ya yeni aldığım kalemimle bir şeyler yazarken yazdığım şeyler aynı anda bambaşka birinin kağıdında belirseydi..."

vs. vs.

Neil Gaiman'ın da konuyla ilgili benzer, küçük bir önerisi vardır. O da der ki birbirleriyle alakalı olmayan bir "şey" ve bir "durum"u birbirine bağlayın. Bakalım neler çıkacak.

Şey: Ağaç
Durum:  Konuşmak

Konuşan bir ağaç. İlginçleştirelim. Arka bahçedeki ağaç bugün kulağıma dünyanın yok olmasına 6 gün kaldığını söyledi. üstüne kurgu oturtabileceğimiz bir ayrıntı ekleyelim. Dünyayı bu sondan bir tek ben kurtarabilirmişim. O yüzden benimle iletişime geçmiş.

Başka bir örnek;
Şey: Padesü
Durum: (bu sefer farklı yaklaşalım duruma, uçmak, görünmezlik vs. gibi şeyler olmasın) Üyelik

Yeni ölmüş dedesinin evinde bulduğu pardesüyü giyen bir çocuk. Ertesi gün yolda çevriliyor; çünkü o pardesü gizli bir örgüt tarafından giyiliyor. Sıkıcı. Heyecanlansın. Bu gizli örgüt devletlerden çok daha önceden beri var. Daha büyük bir heyecan gerekiyor. O pardesüyü giymemesi gerekiyordu çocuğun, şimdi o giyiyor diye onu öldürmek isteyen insanlar var. Sonra da o pardesü hakikaten başından beri onun olmalıymış, kaçtığı insanları alt eder, bu süper cool örgütümüz de meğersek kötüymüş, onları da alt eder, iyiler kazanır. Yaşasın!

gibi gibi..

Sonuç olarak çevrene bakıp "Acaba?" dedikten sonra pek çok fikrin aklınıza geleceğini farkedeceksinizdir. Herhalde.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 11 Mart 2013, 21:44:31 »
Özgün bir şey yazmak istiyorsan bize sormaman gerekiyor.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)