Kayıt Ol

Christopher Tolkien Röportajı Yayında

Çevrimdışı Denaro Forbin

 • *****
 • 2114
 • Rom: 54
  • Profili Görüntüle
  • Bilimkurgu Kulübü
Christopher Tolkien Röportajı Yayında
« : 04 Temmuz 2013, 00:52:17 »

Ve yeni bir röportaj çevirisiyle karşınızdayız. Hem de oldukça önemli bir röportaj çevirisiyle! Yüzüklerin Efendisi üçlemesiyle tüm dünyanın tanıdığı J.R.R. Tolkien’in, mal varlığının resmi vârisi ve yayınlanmamış eserlerinin yayınlayıcısı olan Christopher Tolkien’in ilk röportajını Türkçe olarak siz okurlarımıza sunuyoruz.

9 Temmuz 2012 tarihinde Le Monde gazetesinde yayınlanan ve Raphaëlle Rérolle tarafından gerçekleştirilen bu röportajda tüm konular masaya yatırılmış. Bilinmeyenler ya da en azından bilinen ama “ilk ağız”dan duyulmayanlar konuşulup belgelenmiş.

Hobbit’in ilk filmi çıkmadan önce yayınlanmış olan bu röportajda özellikle Tolkien’in mirasçılarına gitmeyen paralar, yapılmış fakat uyulmamış anlaşmalardan bahsediliyor. Ayrıca babasının ölümüyle beraber Christopher Tolkien’in yeni kitapları yayınlamak için çektiği zorluklara da tanıklık ediyoruz.

Röportajı yayınlamamızı teklif eden ve çeviriyi üstlenen Zeynep Tok’a, bu vesileyle sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Ayrıca metnin Türkçe düzeltisini üstlenen M. İhsan Tatari’ye de aynı şekilde teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Dilerseniz sizleri daha fazla bekletmeyelim ve Fransızca olarak Le Monde’de, İngilizce olarak Worldcrunch’da yayımlanan röportaja Türkçe olarak ulaşmanız için BURAYA davet edelim.

Hepinize iyi okumalar.

Çevrimdışı magicalbronze

 • *
 • 4075
 • Rom: 1
  • Profili Görüntüle
Ynt: Christopher Tolkien Röportajı Yayında
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2013, 19:42:07 »
Röportajı okumanızı tavsiye ederim arkadaşlar. Özellikle Tolkien kitaplarına ilgi gösterenler hem basım ve toparlanış sürecini görmüş olurlar hem de o milyarlar değerindeki filmlerin perde arkasında yatan gerçeklere tanıklık ederler. Bize gelişi toz pembe belki, fakat oldukça koyu bir pembe bu. Umarım sorunlar çözülür.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Ynt: Christopher Tolkien Röportajı Yayında
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2013, 19:42:07 »