Kayıt Ol

Ejderha Elfleri - Bernhard Hennen

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ejderha Elfleri - Bernhard Hennen
« : 05 Şubat 2014, 16:04:22 »

Epsilon Yayınevi, yeni bir fantastik seriyi daha okurlarıyla buluşturmaya hazırlanıyor! Önümüzdeki günlerde raflardaki yerini alacak ilk romanın adı ise seriyle aynı: Ejderha Elfleri.

Karanlık kehanetler bildiren görüntüler yüzünden kadim ejderhalar ve Alp topraklarının hükümdarları, kurtuluşları için seçilmiş olanları, yani Ejderha Elfleri’ni görevlendirdiler. Hem de içlerinden birinin kendilerine ihanet edeceğini bile bile.

Nandalee oku fırlatır fırlatmaz ne büyük bir hata işlediğini anladı. Trol avlamak zaten keyifli bir iş değildi ancak dişi elf bu avında trol tahtının varisini öldüreceğini hiç tahmin etmemişti. Tam da kaderine boyun eğmek üzereyken, aniden ortaya çıkan esrarengiz bir elf onu trollerin pençesinden kurtarıp efsanevi ejderhaların dünyasına kaçırdı. Nandalee artık gökyüzü yılanlarının hizmetkârı olacaktı. Halkı tarafından dışlanmış olsa da bu Ejderha Elfi inanılmaz bir sihir gücüne sahipti…

Nandalee’nin eğitimi devam ederken, kendi halinde bir çiftçi olan Artax bir ölümsüzün ölümüne şahitlik etti. Tanrılardan biri onu ölümsüzün yerine geçmeye zorlayınca çiftçi kendini hayal bile edemeyeceği bir maceranın içinde buldu. Kocaman bir krallığın hükümdarı haline gelen Artax, kiminin hayranlığını, kimininse düşmanlığını kazanacak bir ölümsüzdü artık.

Elfler ve insanların dünyasında tuhaf olaylar yaşanmaya devam ederken, Nandalee ve Artax kendilerini acımasız bir kavganın ortasında bulacaklardı.

Serinin ilk kitabı, 2 kısım halinde yayımlandı. Çevirisini Yonca Kocadağ, editörlüğünü ise Elif Dinçer üstleniyor. İlk kısmın künye bilgisine buradan, ikinci kısmın künyesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ejderha Elflerine Hazırlanın
« Yanıtla #1 : 06 Şubat 2014, 18:52:45 »
Epsilonun çıkardığı fantastiklerden sadece Buz ve Ateşin şarkısı ile İblis Döngüsünü biliyorum.İkisi de mükemmel serilerdi.Umarım buda özenle seçilmiş güzel bir seridir.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Ynt: Ejderha Elfleri'ne Hazırlanın
« Yanıtla #2 : 10 Şubat 2014, 18:10:43 »
Konusu bakımından ilgimi çekti. Bir ara mutlaka bakacağım.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Şubat 2014, 13:42:18 »
Evet , tanıtım yazısına göre güzele benziyor. Daha fazla okuyucusu olduğunda karar vereceğim sanırım. Teşekkür ederiz paylaşım için.
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien

• *
  • 33
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Haziran 2014, 23:22:31 »
Ben hayatımda bunun kadar sürükleyici ve bunun kadar okuyucuyu meraktan öldüren bir seri görmedim, dememi bekliyorduysanız kemerleri bağlayın :D .

Benim bu kitabı almaya verdiğim karara lanet gelsin, evlerine ateşler salsın.

Kitabın özellikleri olarak kısa tutacağım bir iki şey var. Kitabın bir özelliği yok. Hani sürükleyici mi, değil. Dili akıcı mı, değil. Merak mı uyandırıyor, hayır.
Kitabı okurken sanki orhun yazıtlarını çeviriyorum gibiydi (tamam o kadar değil :P ). Hani hikayenin mükemmelleşmesini, her şeyi kusursuz olarak anlatan destansı bir dil sağlayacak sanmış yazar. Mesela bir ejderhayla elf karşı karşıya geldiğinde onları bir betimlemesi var ki beni benden aldı. Şahsen kitabı kötü buldum, epsilon iyi seriler çeviriyor diye aldım ama bir ders almış oldum.

Not: ben birkaç yüz sayfa dayandığım için kitap sonu muhteşem olabilir, öyleyse affedin ama içimde kalacaktı söylemesem.
''think about it''

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Haziran 2014, 00:24:50 »
Bu seriyi merak ediyordum. İdea Hunter'ın bu çarpıcı yorumundan sonra seriye olan ilgim tamamen kayboldu.  :)

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ejderha Elfleri // Bernhard Hennen
« Yanıtla #6 : 05 Haziran 2014, 01:59:59 »
kitapları almadan önce bir araştırma yapayım demiştim . araştırmada google da arattım  yani o :D  çıkan sonuç şu wikipediadan kopyala yapıştır yapıyorum
Die Elfen
Bernhard Hennens Die Elfen series was translated into Dutch (De Elfen), Italian (Gli Elfi), French (Les Elfes), Czech (Elfové), Spanish (Los Elfos), Portuguese (Os Elfos) Russian () and Ukrainian.

2004 - Die Elfen
2005 - Elfenwinter
2006 - Elfenlicht
2009 - Elfenlied
2009 - Elfenkönigin
2010 - Elfenwelten
2011 - Drachenelfen
2012 - Drachenelfen - Die Windgängerin
Elfenritter

2007 - Elfenritter - Die Ordensburg
2008 - Elfenritter - Die Albenmark
2008 - Elfenritter - Das Fjordland

şimdi bizim şu konuda bahsini ettiğimiz kitaplar 2011 ve 2012 tarihli kitaplar epsilon seriyi çevirmeye sondan başladı bence :P  sizcede bir gariplik yok mu neden son çıkan kitaplardan başlanmış çevrilmeye ?

Çevrimdışı Farus

• **
  • 128
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Haziran 2014, 08:29:29 »
epsilon'un serinin bir kitabını  sırf ticari kaygı için ikiye bölmesine illet oluyorum. Adamlar resmen game of thrones'u rezil ettiler. Ellerinden gelse tek kitabı fasikül şeklinde çıkarırılar....

bu arada kitabı okumadım, birisi hediye ederse ancak vakit ayırır okurum.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Haziran 2014, 08:53:27 »
kitapları almadan önce bir araştırma yapayım demiştim . araştırmada google da arattım  yani o :D  çıkan sonuç şu wikipediadan kopyala yapıştır yapıyorum
Die Elfen
Bernhard Hennens Die Elfen series was translated into Dutch (De Elfen), Italian (Gli Elfi), French (Les Elfes), Czech (Elfové), Spanish (Los Elfos), Portuguese (Os Elfos) Russian () and Ukrainian.

2004 - Die Elfen
2005 - Elfenwinter
2006 - Elfenlicht
2009 - Elfenlied
2009 - Elfenkönigin
2010 - Elfenwelten
2011 - Drachenelfen
2012 - Drachenelfen - Die Windgängerin
Elfenritter

2007 - Elfenritter - Die Ordensburg
2008 - Elfenritter - Die Albenmark
2008 - Elfenritter - Das Fjordland

şimdi bizim şu konuda bahsini ettiğimiz kitaplar 2011 ve 2012 tarihli kitaplar epsilon seriyi çevirmeye sondan başladı bence :P  sizcede bir gariplik yok mu neden son çıkan kitaplardan başlanmış çevrilmeye ?

Ugur'un yaptığı tespit bende devasa bir şok etkisi yarattı. Acaba bu bilgiyi doğrulayacak biri daha çıkar mı?

Yanlış anlamayın ama bu çok büyük bir itham inanmakta zorluk çekiyorum. Yıl olmuş 2014, hangi yayın evi bu hataya düşebilir?
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Farus

• **
  • 128
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Haziran 2014, 09:16:24 »
okuma sırası olduğu için olabilir mi acaba? Vakıf serisi gibi

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 05 Haziran 2014, 18:46:59 »
 belkide kısım 1 dedikleri  2011 de çıkan kısım 2 de 2012 de çıkandır kitabın içinde ne yazıkki hiç bir açıklama bulunmuyor  okuma sırasına göre çevirdilersede en azından kitabın sonuna başına bir not düşselerdi :D bu arada   kitap isimlerine ve yıllarına wikipediadan ulaştım buyrun kaynak olarak şöyle vereyim http://en.wikipedia.org/wiki/Bernhard_Hennen

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 06 Haziran 2014, 21:56:32 »
Kitabı çıktıktan 3 hafta sonra baya arayıp buldum.İki cildini de bitirdim fakat buraya kitapla ilgili yorum yazmamışım.Her neyse merak edenler için kitap hakkındaki görüşlerimi belirteyim.
Öncelikle idea hunter ın dediklerinin bir kısmına katılıyorum ama kitabın başarısız oldugu görüşünü desteklemiyorum.Artax hariç karakterlerin çoguna alışamadım bana biraz soguk geldiler.Kitabın kurgusu ve konusunu ortalama buldum.Kesinlikle kötü degil fakat  büyük beklentilere girmeyin.Yazar çevreyi güzel yansıtmış betimlemelerini başarılı buldum.Üslubu herkesin rahatlıkla okuyabilecegi seviyede.Kitabın en önemli özelligi ise sürükleyiciligi.Epik ögeler azdı fakat  bence kitap çok sürükleyiciydi.Özellikle Artaxın bölümlerini büyük bir zevkle okudum.Sonuç olarak bence başarılı bir kitaptı.Çok büyük beklentilere girmediginiz sürece kitaptan zevk alabilirsiniz.Puan vermem istense on üzerinden altı yada yedi verirdim.Zaten goodreads puanına bakacak olursak 4.1 gibi oldukça güzel bir puan karşımıza çıkıyor.Şunu da belirtmek isterim ki bu kitapla karşılaştırılamayacak kadar kötü fantastik kitapların iyi yorumlar aldıgını gördüm.Bence en azından ilk cildini alıp bir deneyin.Begenmezseniz birşey kaybetmezsiniz.
Ugurun sorusuna gelecek olursak yazarın aynı evrende geçip birbirleriyle baglantısı olmayan birçok serisi var.Yani bu kitap digerlerinden ayrı bir serinin başlangıcı.Bundan önce başka bir kitap okunmasına gerek yok.

Çevrimdışı Blonde

• *
  • 27
  • Hobbit+Lotr+HP
    • Profili Görüntüle
    • Blog'um
Ynt: Ejderha Elfleri - Bernhard Hennen
« Yanıtla #12 : 01 Temmuz 2015, 19:44:27 »
Kote adlı üyenin yaptığı açıklamadan sonra kitabı almaya karar verdim. Mutlaka arayıp tarayıp bulacağım. Elf'lere karşı bir ilgim var. Böyle bir kitabı mutlaka okumalıyım.

Aslında kitap hakkında iyice araştırma yapıp ilk serisini bulmaya çalışacağım. Merak ettim :)
.may we meet again

Çevrimdışı NerdanelK

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 14 Ağustos 2015, 15:12:44 »
iki ay oldu alalı, büyük bir hevesle aldım. okuyacagım bakalım

Çevrimdışı DeepSubject

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 14 Ağustos 2015, 20:07:22 »
Muhteşem bir roman iki kısmı 4 günde bitirdim. Bu sürükleyici olduğuna işaret ediyor. :)

Sesini değil sözünü yükseltmeli insan. Çünkü gökgürültüleri değil yağmurlardır yaprakları yaşatan...