Kayıt Ol

Sissoylu - Brandon Sanderson

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Sissoylu - Brandon Sanderson
« : 31 Ekim 2014, 09:03:00 »

Sissoylu serisinde yeni bir tür büyü ile tanışıyoruz: Allomansi, yani metal büyüsü. Bu büyü, Lord Hükümdar tarafından soylulara verilmiş bir armağan. Öğrenilebilen değil, içsel bir büyü ve bu yüzden evlilik dışı doğanlar haricinde soylu kökenden gelmeyenler arasında görülmesi olası değil. Ölümsüz Lord Hükümdar, kehanete uyarak diyarı korkunç bir tehlikeden kurtardıktan sonra güçlerini kazanmış ve diyarın başına bir tiran kesilmiştir. Bin yıllık hükümdarlığı süresince de sayısız isyanla uğraşmıştır. Fakat bu son isyan farklı görünüyor, zira başında alt sınıftan bir Sissoylu var. Acaba bu defa kim kazanacak?

Sanderson’ın Türkçeye kazandırılmış diğer kitapları Kralların Yolu, Elantris ve Steelheart’ta gördüğümüz özgün dünya yaratma becerisi Sissoylu’da da mevcut. Özellikle iki karakterin birbiriyle etkileşimi, her buluşmalarında kitabın en eğlenceli diyaloglarını oluşturuyor. Ben soluksuz okudum ve gerçekten zevk aldığım kitaplar listesinde üst sıralara koydum. Umarım sizler de benimle aynı keyfi yaşarsınız. Bir ÖN OKUMA ile denemeye var mısınız? O zaman sizi şöyle alalım.

Son İmparatorluk’u Can Sevinç çevirdi, kapak tasarımını Lodos Grup yaptı. Tanıtım ve künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Not: Editörlerinden birinin Yosun "kahlan amnell" Erdemli olduğunu biliyor muydunuz?

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Ynt: Sissoylu 1: Son İmparatorluk - Brandon Sanderson
« Yanıtla #1 : 31 Ekim 2014, 18:40:12 »
Siparişimi dün verdim, bakalım... :) Gerçi önümüzdeki hafta vize haftam, sabredeceğiz artık...
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Farus

• **
  • 128
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 31 Ekim 2014, 22:25:18 »
Sissoylu'nun 57.Grammy Ödüllerinde aday olduğunu biliyor muydunuz? :)

Vin'in sesi, arkaplan sesleri, savaş sesleri.
Hepsi o kadar ayrıntılı ki  sanki kitabı yaşıyorsun.

Keyifli dinlemeler...
http://brandonsanderson.com/grammy-awards-nominations-mistborn/

Çevrimdışı Cellophane

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 31 Ekim 2014, 22:29:55 »
Sormadan edemeyeceğim. Kitap, kitapevlerine ne zaman dağıtılmaya başlanacak? :)
I tumbled down on my knees
Fill the mouth with snow

The way it melts
I wish to melt into you

Çevrimdışı Farus

• **
  • 128
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 31 Ekim 2014, 22:36:45 »
Pazartesi günü dağıtımına başlıyoruz.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Kasım 2014, 12:43:45 »

Keyifli dinlemeler...

Ben bu şirketi biliyorum, Elantris'i ve Mistborn'u Torrent'ten zar zor buldum, Warbreaker'ı bulamıyorum gerçi. Neyse, gerçekten çok güzel hazırlıyorlar, insan kendini film izlermiş gibi hissediyor. :) Bu iş Türkiye'de de yapılsa aslında, bizim insanımız dizi film izlemeyi falan çok sever, insanlar kitap okumanın başka bir yöntemini bulur; ayrıca engelliler için de önemli. :)

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Kasım 2014, 11:15:18 »
Haydi herkese hayirli olsun. Sonunda kavusuyoruz. Herkese Vin ve Kelsier dolu sisli gunler dilerim.

Çevrimdışı alper213

• *
  • 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 04 Kasım 2014, 19:48:45 »

Keyifli dinlemeler...

Ben bu şirketi biliyorum, Elantris'i ve Mistborn'u Torrent'ten zar zor buldum, Warbreaker'ı bulamıyorum gerçi. Neyse, gerçekten çok güzel hazırlıyorlar, insan kendini film izlermiş gibi hissediyor. :) Bu iş Türkiye'de de yapılsa aslında, bizim insanımız dizi film izlemeyi falan çok sever, insanlar kitap okumanın başka bir yöntemini bulur; ayrıca engelliler için de önemli. :)

Çok iyi yapıyorlar ya keşke bizde de böyle sesli kitap yapabilseler.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Kasım 2014, 20:39:08 »

Keyifli dinlemeler...

Çok iyi yapıyorlar ya keşke bizde de böyle sesli kitap yapabilseler.
Aslında gayet rahat bir şekilde yapılabilir, çok bir maliyet gerektirdiğini sanmıyorum, sonuçta sadece ses kullanacaksınız, görsel hiçbir şey olmayacak. Ha, oyuncusu, müzisyeni, tommaysteri tabii ki çok ucuz olmayacaktır ama bir film çekmek kadar da pahalı değildir. Aslında masallara yapılıyordu bir zamanlar, rahmetli Müşfik Kenter'in seslendirdiği bir masal dizisi vardı, sonra Deniz Bank Öyküler Seslendiriliyor diye bir projeyle çıkmıştı. Ancak amacı sadece bu iş olan bir şirket Türkiye'de kurulmadı bildiğim kadarıyla.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Kasım 2014, 20:45:56 »
Bence yapamazlar. Yapmazlar demiyorum, yani yapmazlar muhtemelen ama girişseler bile beceremezler bence.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 04 Kasım 2014, 23:22:22 »
Bence yapamazlar. Yapmazlar demiyorum, yani yapmazlar muhtemelen ama girişseler bile beceremezler bence.
Becerilemeyecek bir şey değil, tek başıma, elimdeki efekt arşivleriyle amatörce ben bile ufak tefek şeyler hazırlıyorum, deneyimli bir tommayster, bir dublaj yönetmeni ve iyi oyuncularla çalışılırsa her şey olur. Yıllarca radyo tiyatrolarıyla çalkalanan bir milletten bahsediyoruz, yıllar önce bile olsa.

Çevrimdışı sleepingforest

• **
  • 103
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 05 Kasım 2014, 11:41:34 »
D&R ya da İdefix'de hala gözükmüyor, dağıtımda bir aksilik çıktı galiba.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 05 Kasım 2014, 11:47:17 »
Kitapyurdu'na gelmiş, diğerlerine de eklenir muhtemelen gün içinde ya da yarın.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 06 Kasım 2014, 13:00:53 »
Idefix'te az önce satışa girdi. Şansa birkaç kez sayfayı yenilerken denk geldim :). Bu kadar olur. Idefix'in bu ara sayfalarının takılması bir işe yaradı.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 10 Kasım 2014, 17:08:55 »
Flood olacak şimdi bu yorum :/. Benden sonra başkaları da yazsın. Kitabı bitirince 3. mesajı peşine atmış olmayayım.

Mistborn (böyle demekten kendimi alamıyorum), umduğum gibi Kralların Yolu'ndan daha çok sevdiğim bir kitap oldu. Böyle olacağını hissediyordum ve ilk 100 sayfada böyle de oldu.

Kitabı henüz bitirmedim ve sadece 100 sayfa okudum, ama merak edenler için birkaç şey söylemek istiyorum. Öncelikle "yine" dünya çok özgün. Kitap çıkmadan yıllar yıllar önce Allomansiyle ilgili bilgiler okumuştum. Şimdi bunları canlı canlı görmek harika bir his.

Temel metallere dayalı bir sistemi ve büyücülüğe hiç benzemeyen, bana adeta Avatar'ı (elementleri büken) çağrıştıran yapısıyla daha başlarında beni kendine bağladı. Avatar izleyicileri için buna bir çeşit metal-bükme diyebiliriz, ama olay tam olarak öyle de değil. Gerçekten Allomansi kullanılırken yapılan hareketler başka eserlerdekine benzemiyor. Zaten olay büyülü sözlere indirgenmediği ve metaller üzerinden gittiği için bazı temel hareketlere dayanıyor. Gerisini okuyun, görün :).

Elantris'te olduğu gibi kitabın sonunda 2-3 sayfalık bir sözlük  mevcut. Metaller, neye etki ettikleri, o metali büken (bak yine büken dedim) Allomenserlara verilen özel adları gibi şeyleri içeriyor. Bir de yine Elantris'ten aşina olduğumuz, her bölüm başında bölüm adı yerine rünler var. Ve yine o arkadaki mini sözlükte rünlerin anlamları mevcut. İşte bu benzerlik de kitaba karşı olan ilgimi daha da artırdı.

Şimdi kısaca konuya değinmek istiyorum, zira konuyu kendi içimde tek cümlede özetlediğimde hayli eğlenceli bir hal alıyor :).

Konu: Bir grup, aşağı sınıf olan skaalardan gelen hırsızın, aldıkları son görevlerinin devleti yıkmak olması. Ve olaylar gelişir :D.

Elbette olay bu kadar yüzeysel değil, ama en sade ve spoiler'sız şekilde böyle anlatılabilir. Kaldı ki o hırsızlardan bazılarının devlete karşı kendince bazı özel nedenleri de var. Fakat bu hepsi için geçerli değil. Bu da işin eğlenceli kısmı.

Bir de Sissoylu nedir, Siskanlı nedir gibi kitaba özgü bir sürü merak uyandıran terim var. Onlar da okuyacaklara kalsın.

Daha 100 sayfada böyle uzun bir yorum yaptım. Bence okunmaya değer ve şu anlık beklentimi karşılıyor.